2013 Arizona Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Arizona Main Page

Arizona District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
State Tournament
2013

Next Year
State Tournament

If you can provide 2013 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9 | District 10 | District 11 | District 12 | District 13 | District 14

Click here to view 2013 Arizona State Tournament results.


Arizona District 2 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Litchfield Park 12, Holiday Park 0
Deer Valley 9, Rio Vista 4
Avondale 12, White Tanks 2
Arrowhead 15, Peoria Mountain View 4
West End 10, Shaw Butte 0
Goodyear 5, Buckeye 4

Winner's Bracket Quarterfinals:
Deer Valley 5, Litchfield Park 1
Arrowhead 19, Avondale 0
Goodyear 10, West End 8
Sidewinder 10, Cactus Wren 0

Elimination Bracket - Round 1 (fourteen teams remain):
Rio Vista 9, Shaw Butte 4 (elim.)
White Tanks 10, Buckeye 7 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Arrowhead 12, Deer Valley 11
Sidewinder 6, Goodyear 4

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Peoria Mountain View 9, Holiday Park 4 (elim.)
Avondale 13, Rio Vista 3 (elim.)
West End 13, White Tanks 7 (elim.)
Litchfield Park 15, Cactus Wren 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Avondale 17, Peoria Mountain View 7 (elim.)
Deer Valley 16, West End 10 (elim.)
Litchfield Park 7, Goodyear 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Arrowhead 3, Sidewinder 1

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Sidewinder 6, Avondale 0 (elim.)
Litchfield Park 6, Deer Valley 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Litchfield Park 19, Sidewinder 6 (elim.)

Championship Game:
Arrowhead 7, Litchfield Park 6 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 3 Tournament
Host - Cactus (Scottsdale) and Cactus Foothills South (Phoenix)
Championship Game Host - Cactus Foothills South (Phoenix)
Championship Game at Horseshoe Trails Elementary School

Tournament Results:

Format: Pool play, with the top four teams in each pool advancing to the district finals.

(Pool 'A' Participants: Cactus Foothills North, Cactus Foothills South, Clarendon, Diamondback, Horizon, and Paradise Valley North)

(Pool 'B' Participants: Cactus, Camelback East, High Desert, Royal Palm Orangewood, Shadow Mountain, and South Mountain)

Pool 'A' Tournament
Host - Cactus Foothills South (Phoenix)
At Horseshoe Trails Elementary School

Paradise Valley North 10, Cactus Foothills South 0 (5 innings)
Clarendon 13, Diamondback 8
Clarendon 8, Cactus Foothills North 5
Cactus Foothills South 12, Horizon 0 (6 innings)
Horizon 9, Cactus Foothills North 8
Paradise Valley North 19, Diamondback 1 (4 innings)
Paradise Valley North 7, Clarendon 2
Cactus Foothills North 6, Cactus Foothills South 0
Horizon 13, Diamondback 6
Paradise Valley North 16, Cactus Foothills North 1 (4 innings)
Cactus Foothills South 24, Diamondback 6 (5 innings)
Clarendon 7, Horizon 6

Pool 'B' Tournament
Host - Cactus (Scottsdale)
At Desert Shadows Elementary School

Shadow Mountain 12, Camelback East 1 (4 innings)
South Mountain 11, High Desert 7
Cactus 10, Royal Palm Orangewood 0 (5 innings)
South Mountain 10, Camelback East 0 (5 innings)
Shadow Mountain 12, Royal Palm Orangewood 1 (5 innings)
High Desert 8, Cactus 7
South Mountain 8, Cactus 4
Royal Palm Orangewood 11, Camelback East 1 (4 innings)
Shadow Mountain 10, High Desert 0 (4 innings)
South Mountain 14, Royal Palm Orangewood 4 (5 innings)
High Desert 34, Camelback East 0 (4 innings)
Shadow Mountain 12, Cactus 9


Pool 'A' Standings

W

L
Paradise Valley North 4 0
Clarendon 3 1
Cactus Foothills South 2 2
Horizon 2 2
Cactus Foothills North 1 3
Diamondback 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
Shadow Mountain 4 0
South Mountain 4 0
High Desert 2 2
Cactus 1 3
Royal Palm Orangewood 1 3
Camelback East 0 4

The top four teams in each pool advance to the quarterfinal round.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 3 Finals
Host - Cactus (Scottsdale) and Cactus Foothills South (Phoenix)
Championship Game Host - Cactus Foothills South (Phoenix)
At Horseshoe Trails Elementary School

Quarterfinal Round (Tuesday, July 9):
Clarendon 3, High Desert 2
Cactus Foothills South 13, South Mountain 2
Paradise Valley North 11, Cactus 1
Shadow Mountain 6, Horizon 3

Semifinal Round (Wednesday, July 10):
Paradise Valley North 13, Clarendon 3
Shadow Mountain 6, Cactus Foothills South 2

Championship Game (Thursday, July 11):
Paradise Valley North 6, Shadow Mountain 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 4 Tournament
Host - Coolidge

Tournament Results:

Opening Round:
Florence 6, Superior 3
Coolidge 11, Oracle 1
Maricopa 10, San Manuel/Mammoth 9

Winner's Bracket Semifinals:
Casa Grande 29, Florence 0
Maricopa 8, Coolidge 1

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
San Manuel/Monmouth 3, Oracle 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Superior 5, Coolidge 4 (elim.)
San Manuel/Monmouth 12, Florence 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Casa Grande 10, Maricopa 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
San Manuel/Monmouth 9, Superior 8 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Maricopa 8, San Manuel/Monmouth 4 (elim.)

Championship Game:
Casa Grande 11, Maricopa 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 5 Tournament

Tournament Results:

Bracket 'A' Tournament

Opening Round:
Canyon del Oro 18, Marana 0
Tucson Western 4, Coronado 2

Winner's Bracket Semifinals:
Canyon del Oro 11, Frontier 1
Tucson Western 12, Canyon View 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Frontier 25, Marana 2 (elim.)
Coronado 10, Canyon View 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Canyon del Oro 7, Tucson Western 4 (Canyon del Oro advances to district finals with no losses)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Coronado 15, Frontier 13 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Tucson Western 12, Coronado 6 (elim.) (Tucson Western advances to district finals with one loss)

Bracket 'B' Tournament

Opening Round:
Tanque Verde 6, Tucson Mountain 1

Winner's Bracket Semifinals:
Amphi 14, Sabino Canyon 0
Thornydale 14, Tanque Verde 0

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Tucson Mountain 8, Sabino Canyon 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Amphi 11, Thornydale 1 (Amphi advances to the district finals with no losses)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tucson Mountain 14, Tanque Verde 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Thornydale 9, Tucson Mountain 4 (elim.) (Thornydale advances to the district finals with one loss)

District 5 Consolation Bracket

Semifinal Round:
Canyon View 6, Marana 4

Consolation Finals:
Sabino Canyon 12, Canyon View 3

District 5 Finals
Championship Game at Kreigh Park

NOTE: Area tournament losses carry over to the district finals.

Winner's Bracket Final:
Canyon del Oro 13, Amphi 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tucson Western 14, Thornydale 13 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Amphi 8, Tucson Western 1 (elim.)

Championship Game:
Canyon del Oro 12, Amphi 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 6 Tournament
Host - Mountain View (Scottsdale)
At Scottsdale Ranch Park

Tournament Schedule/Results:

Format: pool competition, with teams playing four games against other tournament entrants in the tournament's first phase. The top four teams at the completion of pool competition advance to the district finals.

(Participating Teams: Arcadia, Desert Foothills, Fountain Hills, McCormick Ranch, McDowell Mountain, Mountain View, and North Scottsdale)

Pool Competition Results

Desert Foothills 11, Arcadia 0 (4 innings)
Mountain View 20, North Scottsdale 0 (4 innings)
McCormick Ranch 5, Fountain Hills 1
Mountain View 11, McDowell Mountain 1 (5 innings)
North Scottsdale 1, Arcadia 0
Desert Foothills 15, Fountain Hills 5 (6 innings)
McCormick Ranch 15, McDowell Mountain 5 (5 innings)
Arcadia 6, Fountain Hills 2
Mountain View 13, McCormick Ranch 2 (5 innings)
Desert Foothills 4, North Scottsdale 2
Arcadia 11, McDowell Mountain 2
Mountain View 11, Desert Foothills 1 (6 innings)
McDowell Mountain 7, Fountain Hills 0
North Scottsdale 17, McCormick Ranch 15


Tournament Standings

W

L
Mountain View 4 0
Desert Foothills 2 1
North Scottsdale 2 2
Arcadia 2 2
McCormick Ranch 2 2
McDowell Mountain 1 3
Fountain Hills 0 4

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 6 Finals

Semifinal Round (Best 2-of-3):
Mountain View 5, Arcadia 3
Mountain View 3, Arcadia 1

Semifinal Round (Best 2-of-3):
Desert Foothills 18, North Scottsdale 6
Desert Foothills 11, North Scottsdale 10

Championship Series (Best 2-of-3):
Mountain View 3, Desert Foothills 0
Desert Foothills 5, Mountain View 4
Mountain View 6, Desert Foothills 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 7 Tournament
At Countryside Park (Mesa)

Tournament Results:

Format: Pool play, with the top two teams in each pool advancing to the district finals.

(Pool 'A' Participants: Four Peaks, Mesa American, Mesa North Central, Mesa Southern, and Red Mountain National)

(Pool 'B' Participants: Apache Junction, Mesa Eastern, Red Mountain American, and Westwood)

Pool 'A' Tournament

Mesa Southern d. Red Mountain National
Mesa North Central d. Mesa American
Mesa North Central d. Mesa Southern
Four Peaks d. Mesa American
Four Peaks d. Mesa North Central
Mesa American d. Red Mountain National
Mesa North Central d. Red Mountain National
Four Peaks d. Mesa Southern
Mesa Southern d. Mesa American
Four Peaks d. Red Mountain National

Pool 'B' Tournament

Red Mountain American d. Apache Junction
Westwood d. Mesa Eastern
Westwood d. Apache Junction
Red Mountain American d. Mesa Eastern
Apache Junction d. Mesa Eastern
Westwood d. Red Mountain American


Pool 'A' Standings

W

L
Four Peaks 4 0
Mesa North Central 3 1
Mesa Southern 2 2
Mesa American 1 3
Red Mountain National 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
Westwood 3 0
Red Mountain American 2 1
Apache Junction 1 2
Mesa Eastern 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 7 Finals

Semifinal Round (Friday, July 5):
Four Peaks d. Red Mountain American
Westwood d. Mesa North Central

Championship Game (Saturday, July 6):
Westwood 5, Four Peaks 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 8 Tournament
Host - Willcox
At Keiller Park

Tournament Results:

Opening Round:
Nogales National 10, Sierra Vista National 0 (5 innings)
Willcox 4, Bisbee 1
Douglas 4, Sierra Vista American 2
Rio Rico 12, San Pedro 1

Winner's Bracket Semifinals:
Willcox 12, Nogales National 11
Rio Rico 9, Douglas 7

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Sierra Vista National 2, Bisbee 1 (elim.)
San Pedro 11, Sierra Vista American 1 (5 innings; elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Douglas d. Sierra Vista National (elim.)
Nogales National 13, San Pedro 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Rio Rico 16, Willcox 9

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Nogales National 10, Douglas 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Nogales National 9, Willcox 2 (elim.)

Championship Game:
Rio Rico 4, Nogales National 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 9 Tournament
Host - Bullhead City
At Rotary Park

Tournament Results:

Opening Round:
Yuma West 7, Lake Havasu South 3
Yuma East 8, Parker 6

Winner's Bracket Quarterfinals:
Lake Havasu North 4, Kingman North 1
Yuma West 14, Blythe 4
Kingman South 5, Yuma East 3
Bullhead City 8, Mohave Valley 2

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Blythe 17, Parker 3 (elim.)
Lake Havasu South 13, Yuma East 3 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Blythe 3, Kingman North 1 (elim.)
Lake Havasu South 8, Mohave Valley 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Yuma West 4, Lake Havasu North 3
Kingman South 5, Bullhead City 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Blythe 5, Bullhead City 2 (elim.)
Lake Havasu South 10, Lake Havasu North 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Yuma West 28, Kingman South 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Blythe 2, Lake Havasu South 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Blythe 7, Kingman South 6 (elim.)

Championship Game:
Yuma West d. Blythe (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 10 Tournament
Host - Chino Valley

Tournament Results:

Opening Round:
Chino Valley 10, Williams 5

Winner's Bracket Quarterfinals:
Verde Valley 4, Prescott 3
Wickenburg 18, Dewey/Humboldt 4
Bagdad 10, Camp Verde 8
Prescott Valley 19, Chino Valley 5

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Williams 8, Dewey/Humboldt 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Prescott 17, Chino Valley 4 (elim.)
Williams 5, Camp Verde 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Verde Valley 11, Prescott Valley 8
Bagdad 2, Wickenburg 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Prescott Valley 3, Williams 0 (elim.)
Prescott 16, Wickenburg 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Verde Valley 23, Bagdad 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Prescott 10, Prescott Valley 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Prescott 17, Badgad 1 (elim.)

Championship Game:
Prescott 10, Verde Valley 9
Verde Valley 7, Prescott 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 11 Tournament

Tournament Schedule/Results:

Format: round-robin schedule, with the top two teams at the completion of round-robin play advancing to the district finals.

(Participating Teams: Kearny, Morenci-Clifton, Mount Graham, Pinal Mountain, and San Carlos)

Round-Robin Results

Pinal Mountain 7, Morenci-Clifton 2
San Carlos 7, Mount Graham 5
Mount Graham 8, Morenci-Clifton 3
Kearny 10, San Carlos 3
Pinal Mountain 10, San Carlos 0 (4 innings)
Mount Graham 9, Kearny 3
Morenci-Clifton 6, Kearny 5
Mount Graham 5, Pinal Mountain 0
Morenci-Clifton 7, San Carlos 4
Kearny 4, Pinal Mountain 2


Tournament Standings

W

L
Mount Graham 3 1
Pinal Mountain 2 2
Morenci-Clifton 2 2
Kearny 2 2
San Carlos 1 4

The top two teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 11 Finals
Host - Morenci-Clifton
At Wildkitten Field

Championship Game (Tuesday, July 9):
Mount Graham d. Pinal Mountain (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 12 Tournament
Host - Randolph (Tucson)
At Field of Dreams Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Tucson American 14, Southwestern Foothills 1
Rincon 1, Copper Hills 0
Santa Rita 13, Randolph 1
San Xavier 6, Palo Verde 5

Winner's Bracket Quarterfinals:
Tucson American 9, Los Ninos 0
Rincon 4, Pantano 0
Santa Rita 10, Sunnyside 0
San Xavier 13, Freedom 3

Elimination Bracket - Round 1 (twelve teams remain):
Sunnyside 10, Southwestern Foothills 3 (elim.)
Copper Hills 17, Freedom 1 (elim.)
Randolph 14, Los Ninos 1 (elim.)
Palo Verde 11, Pantano 6 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Copper Hills 17, Sunnyside 1 (elim.)
Randolph 7, Palo Verde 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Tucson American 11, Rincon 0
Santa Rita 9, San Xavier 7

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Rincon 7, Copper Hills 5 (elim.)
Randolph 15, San Xavier 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Santa Rita 14, Tucson American 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rincon 21, Randolph 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Rincon 17, Tucson American 7 (elim.)

Championship Game:
Santa Rita 8, Rincon 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 13 Tournament
At Snediger SportsPlex (Chandler)

Tournament Results:

Format: round-robin schedule, with the top four teams at the completion of round-robin play advancing to the district finals.

(Participating Teams: Ahwatukee American, Chandler American, Chandler National North, Chandler National South, Tempe Guadalupe, and Tempe South)

Round-Robin Results

Chandler National North 25, Tempe Guadalupe 0 (4 innings)
Tempe South 10, Chandler American 0
Chandler National South 9, Ahwatukee American 7
Ahwatukee American 7, Tempe South 0
Chandler National South 32, Chandler American 1 (4 inning)
Chandler National South 9, Chandler National North 6 (8 innings)
Tempe South 5, Tempe Guadalupe 3
Chandler National South 9, Tempe South 2
Ahwatukee American 10, Chandler American 3
Tempe Guadalupe 13, Chandler American 6
Chandler National North 5, Ahwatukee American 2
Chandler National North 16, Chandler American 0 (4 innings)
Chandler National South 11, Tempe Guadalupe 1 (5 innings)
Ahwatukee American 11, Tempe Guadalupe 8
Chandler National North 15, Tempe South 2 (4 innings)


Tournament Standings

W

L
Chandler National South 5 0
Chandler National North 4 1
Ahwatukee American 3 2
Tempe South 2 3
Tempe Guadalupe 1 4
Chandler American 0 5

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 13 Finals

Semifinal Round (Monday, July 8):
Chandler National South 16, Tempe South 3
Ahwatukee American 4, Chandler National North 3

Championship Game (Wednesday, July 10):
Chandler National South 14, Ahwatukee American 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 14 Tournament
Host - Gilbert American
At Crossroads Park

Tournament Results:

Opening Round:
Gilbert American 11, Queen Creek 0
Southeast Diamondbacks 14, San Tan Valley 7
Gilbert National 8, Superstition 6

Winner's Bracket Semifinals:
Desert Ridge 13, Gilbert American 3
Gilbert National 10, Southeast Diamondbacks 2

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Superstition 8, San Tan Valley 3 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Queen Creek 8, Southeast Diamondbacks 3 (elim.)
Superstition 3, Gilbert American 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Desert Ridge 18, Gilbert National 11

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Superstition 9, Queen Creek 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Superstition 6, Gilbert National 1 (elim.)

Championship Game:
Desert Ridge 12, Superstition 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
State Tournament


Next Year
State Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2014, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/08/2014