2015 Arizona Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Arizona Main Page

Arizona District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
State Tournament
2015

Next Year
State Tournament

If you can provide 2015 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9 | District 10 | District 11 | District 12 | District 13 | District 14

Click here to view 2015 Arizona State Tournament results.


Arizona District 2 Tournament
At Pioneer Park; Peoria Sports Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Buckeye 7, Shaw Butte 2
Sidewinder 8, Goodyear 1
Holiday Park 10, Avondale 7
Arrowhead 16, Peoria Mountain View 0
Litchfield Park 15, Rio Vista 11
Cactus Wren 12, White Tanks 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Buckeye 15, Deer Valley 4
Sidewinder 24, Holiday Park 2
Arrowhead 14, Litchfield Park 0
West End 12, Cactus Wren 4

Elimination Bracket - Round 1 (fourteen teams remain):
Peoria Mountain View 7, Rio Vista 6 (elim.)
Goodyear 14, Avondale 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
White Tanks 4, Holiday Park 3 (elim.)
Litchfield Park 23, Shaw Butte 0 (elim.)
Peoria Mountain View 14, Deer Valley 4 (elim.)
Goodyear 9, Cactus Wren 8 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Sidewinder 13, Buckeye 1
Arrowhead 33, West End 0

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Peoria Mountain View 8, White Tanks 6 (elim.)
Litchfield Park 14, Goodyear 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Arrowhead 7, Sidewinder 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Litchfield Park 9, Buckeye 3 (elim.)
Peoria Mountain View 15, West End 5 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Litchfield Park 9, Peoria Mountain View 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sidewinder 6, Litchfield Park 5 (elim.)

Championship Game:
Arrowhead 3, Sidewinder 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 3 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with the top four teams in each pool advancing to the district finals.

(Pool 'A' Participants: Cactus/Horizon, Camelback-East Phoenix, Cactus Foothills North, Clarendon, Paradise Valley North, and South Mountain)

(Pool 'B' Participants: Cactus Foothills South, Diamondback, High Desert, Madison, and Shadow Mountain)

Pool 'A' Tournament
Host - Cactus/Horizon (Phoenix/Scottsdale)
At Desert Shadows Middle School

Clarendon 3, Camelback-East Phoenix 2
Paradise Valley North 9, South Mountain 3
Cactus/Horizon 19, Cactus Foothills North 0 (4 innings)
Paradise Valley North 1, Camelback-East Phoenix 0
Cactus/Horizon 16, Clarendon 4 (4 innings)
South Mountain 20, Cactus Foothills North 9 (6 innings)
Paradise Valley North 17, Cactus Foothills North 7 (4 innings)
Cactus/Horizon 20, Camelback-East Phoenix 0 (4 innings)
South Mountain 14, Clarendon 10
Cactus/Horizon 13, Paradise Valley North 0 (4 innings)
South Mountain 5, Camelback-East Phoenix 1
Cactus Foothills North 11, Clarendon 1 (4 innings)

Pool 'B' Tournament
Host - Cactus Foothills South (Phoenix)
At Horseshoe Trails Elementary School

High Desert 12, Cactus Foothills South 5
2 - Shadow Mountain versus Diamondback (cancelled)
High Desert 19, Shadow Mountain 6 (5 innings)
Cactus Foothills South 31, Madison 0 (4 innings)
Diamondback 12, Madison 1 (4 innings)
Cactus Foothills South 11, Shadow Mountain 3
Shadow Mountain 18, Madison 3 (4 innings)
High Desert 27, Diamondback 8 (4 innings)
Cactus Foothills South 26, Diamondback 4 (4 innings)
High Desert 33, Madison 1 (4 innings)


Pool 'A' Standings

W

L
Cactus/Horizon 4 0
Paradise Valley North 3 1
South Mountain 3 1
Cactus Foothills North 1 3
Clarendon 1 3
Camelback-East Phoenix 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
High Desert 4 0
Cactus Foothills South 3 1
Shadow Mountain 1 2
Diamondback 1 2
Madison 0 4

The top four teams in each pool advance to the quarterfinal round.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 3 Finals
Hosts - Cactus/Horizon (Phoenix/Scottsdale) and Cactus Foothills South (Phoenix)
At Desert Shadows Middle School and Horseshoe Trails Elementary School
Championship Game Host - Cactus/Horizon (Phoenix/Scottsdale)
Championship Game at Desert Shadows Middle School (Scottsdale)

Quarterfinal Round (Tuesday, July 7):
Paradise Valley North 16, Shadow Mountain 5 (4 innings)
Cactus Foothills South 8, South Mountain 5
Cactus/Horizon 10, Diamondback 3
High Desert 14, Cactus Foothills North 0 (4 innings)

Semifinal Round (Wednesday, July 8):
High Desert 8, Paradise Valley North 7
Cactus/Horizon 6, Cactus Foothills South 5 (7 innings)

Championship Game (Friday, July 10):
Cactus/Horizon 15, High Desert 7 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 4 Tournament
Host - Superior

Tournament Results:

Opening Round:
San Manuel/Mammoth/Oracle 7, Maricopa 6
Casa Grande 20, Santa Cruz 1
Superior 14, Coolidge 8

Winner's Bracket Semifinals:
San Manuel/Mammoth/Oracle 13, Florence 0
Casa Grande 10, Superior 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Santa Cruz 4, Coolidge 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Maricopa 10, Superior 8 (elim.)
Santa Cruz 8, Florence 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Casa Grande 16, San Manuel/Mammoth/Oracle 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Maricopa 22, Santa Cruz 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
San Manuel/Mammoth/Oracle 9, Maricopa 3 (elim.)

Championship Game:
Casa Grande 17, San Manuel/Mammoth/Oracle 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 5 Tournament

Tournament Results:

Bracket 'A' Tournament

Opening Round:
Marana 6, Tucson Mountain 3

Winner's Bracket Semifinals:
Continental Ranch 21, Tanque Verde 0
Tucson Western 12, Marana 1

Elimination Bracket Quarterfinal (five teams remain):
Tucson Mountain 2, Tanque Verde 1 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tucson Mountain 21, Marana 9 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Tucson Western 6, Continental Ranch 1 (Tucson Western advances to district finals)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Continental Ranch 13, Tucson Mountain 3 (elim.) (Continental Ranch advances to district finals)

Bracket 'B' Tournament

Opening Round:
Thornydale 14, Oro Valley 0

Winner's Bracket Semifinals:
Frontier 2, Sabino Canyon 1
Canyon del Oro 6, Thornydale 1

Elimination Bracket Quarterfinal (five teams remain):
Sabino Canyon 11, Oro Valley 5 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Thornydale 9, Sabino Canyon 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Canyon del Oro 14, Frontier 11 (Canyon del Oro advances to district finals)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Frontier 11, Thornydale 7 (elim.) (Frontier advances to district finals)

District 5 Consolation Bracket

Consolation Finals:
Oro Valley 14, Tanque Verde 13

District 5 Finals

NOTE: Area tournament losses carry over to the district finals.

Winner's Bracket Final:
Tucson Western 6, Canyon del Oro 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Continental Ranch 11, Frontier 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Continental Ranch 8, Canyon del Oro 6 (elim.)

Championship Game:
Tucson Western 13, Continental Ranch 9 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 6 Tournament
Host - Mountain View (Scottsdale)
At Scottsdale Ranch Park

Tournament Results:

Format: round-robin tournament, with the top four teams advancing to the district finals.

(Participating Teams: Arcadia, East Scottsdale, Fountain Hills, McDowell Mountain, McCormick Ranch, Mountain View, and North Scottsdale)

Round Robin Results

North Scottsdale 10, East Scottsdale 0 (4 innings)
Fountain Hills 6, McDowell Mountain 5
Mountain View 8, McCormick Ranch 2
ARcadia 12, Fountain Hill 1 (5 innings)
McDowell Mountain 12, East Scottsdale 0 (4 innings)
North Scottsdale 9, Mountain View 4
Arcaadia 5, McCormick Ranch 0
Mountain View 12, East Scottsdale 1 (4 innings)
McCormick Ranch 14, Fountain Hills 3 (4 innings)
North Scottsdale 11, McDowell Mountain 1 (5 innings)
Arcadia 19, East Scottsdale 1 (4 innings)
North Scottsdale 10, Fountain Hills 0 (4 innings)
Arcadia 13, Mountain View 1 (5 innings)
McCormick Ranch 12, McDowell Mountain 1 (4 innings)


Tournament Standings

W

L
Arcadia 4 0
North Scottsdale 4 0
Mountain View 2 2
McCormick Ranch 2 2
McDowell Mountain 1 3
Fountain Hills 1 3
East Scottsdale 0 4

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 6 Finals

Semifinal Round (Best 2-of-3):
Arcadia 14, McCormick Ranch 7
Arcadia 14, McCormick Ranch 2

Semifinal Round (Best 2-of-3):
North Scottsdale 6, Mountain View 5
North Scottsdale 10, Mountain View 4

Championship Series (Best 2-of-3):
Arcadia 13, North Scottsdale 3
Arcadia 16, North Scottsdale 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 7 Tournament
At Countryside Park (Mesa)

Tournament Results:

Format: Pool play, with the top two teams in each pool advancing to the district finals.

(Pool 'A' Participants: Apache Junction, Mesa North Central, Mesa Southern, and Westwood)

(Pool 'B' Participants: Four Peaks, Mesa American, Red Mountain American, Red Mountain National)

Pool 'A' Tournament

Westwood d. Mesa Southern
Mesa North Central d. Apache Junction
Mesa Southern d. Apache Junction
Mesa North Central d. Westwood
Westwood d. Apache Junction
Mesa North Central d. Mesa Southern

Pool 'B' Tournament

Four Peaks d. Red Mountain American
Mesa American d. Red Mountain National
Four Peaks d. Red Mountain National
Mesa American d. Red Mountain American
Red Mountain National d. Red Mountain American
Mesa American d. Four Peaks


Pool 'A' Standings

W

L
Mesa North Central 3 0
Westwood 2 1
Mesa Southern 1 2
Apache Junction 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Mesa American 3 0
Four Peaks 2 1
Red Mountain National 1 2
Red Mountain American 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 7 Finals

Semifinal Round (Tuesday, June 30):
Four Peaks d. Mesa North Central
Westwood d. Mesa American

Championship Game (Wednesday, July 1):
Four Peaks 13, Westwood 0 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 8 Tournament
Host - Nogales National

Tournament Results:

Opening Round:
Willcox 6, Sierra Vista Nationlal 5
Rio Rico 18, Bisbee 0
Nogales National 11, San Pedro 1
Douglas 27, Sierra Vista American 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Sierra Vista National 12, Bisbee 1 (elim.)
San Pedro 14, Sierra Vista American 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Rio Rico 24, Willcox 0
Nogales National 16, Douglas 8

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Douglas 9, Sierra Vista National 0 (elim.)
San Pedro 9, Willcox 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Rio Rico 5, Nogales National 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Douglas 15, San Pedro 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Douglas 6, Nogales National 3 (elim.)

Championship Series:
Douglas 10, Rio Rico 0
Douglas 4, Rio Rico 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 9 Tournament
Host - Lake Havasu North
At Dick Samp Field

Tournament Results:

Opening Round:
Lake Havasu South 6, Kingman South 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Bullhead City 17, Parker 2
Lake Havasu North 5, Kingman North 4
Needles 12, Mohave Valley 1
Blythe 9, Lake Havasu South 3

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Parker 9, Kingman South 8 (9 innings; elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Lake Havasu South 14, Mohave Valley 0 (elim.)
Kingman North 10, Parker 5 (9 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Lake Havasu North 8, Bullhead City 6
Blythe 12, Needles 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lake Havasu South 2, Bullhead City 0 (elim.)
Needles 5, Kingman North 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Blythe 13, Lake Havasu North 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lake Havasu South 11, Needles 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lake Havasu South d. Lake Havasu North (elim.)

Championship Series:
Lake Havasu South 6, Blythe 1
Lake Havasu South 10, Blythe 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 10 Tournament
Host - Cottonwood
At Riverfront Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Verde Valley 12, Chino Valley 2
Williams 22, Dewey-Humboldt 0
Prescott 20, Wickenburg 0
Camp Verde 23, Prescott Valley 4

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Chino Valley 9, Dewey-Humboldt 8 (elim.)
Prescott Valley 11, Wickenburg 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Verde Valley 16, Camp Verde 5
Prescott 10, Williams 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Williams 8, Prescott Valley 7 (elim.)
Camp Verde d. Chino Valley (elim.)

Winner's Bracket Final:
Prescott 16, Verde Valley 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Williams 10, Camp Verde 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Verde Valley 15, Williams 11 (elim.)

Championship Game:
Prescott 13, Verde Valley 0 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 11 Tournament

Tournament Results:

Format: Round robin tournament, with the top two teams advancing to the district championship game.

(Tournament Participants: Hayden-Winkleman, Kearny, Morenci-Clifton, Mount Graham, Pinal Mountain, and San Carlos)

Round Robin Tournament

San Carlos 11, Hayden-Winkleman 0 (5 innings)
Morenci-Clifton 4, Mount Graham 3
Pinal Mountain 7, Kearny 6
Pinal Mountain 12, Hayden-Winkleman 2 (4 innings) Kearny 5, Mount Graham 2
Mount Graham 8, Pinal Mountain 4
Kearny 13, Morenci-Clifton 5
Pinal Mountain 10, Morenci-Clifton 2
Mount Graham 25, San Carlos 2 (4 innings)
Kearny 34, Hayden-Winkleman 2 (4 innings)
Morenci-Clifton 14, San Carlos 0 (4 innings)
Pinal Mountain 8, San Carlos 1
Morenci-Clifton 10, Hayden-Winkleman 0 (6 innings)
Kearny 6, San Carlos 0
Mount Graham 19, Hayden-Winkleman 2 (6 innings)


Round Robin Standings

W

L
Pinal Mountain 4 1
Kearny 4 1
Morenci-Clifton 3 2
Mount Graham 3 2
San Carlos 1 4
Hayden-Winkleman 0 5

The top two teams advance to the district championship game.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 11 Finals
Host - Kearny

Championship Game (Friday, July 3):
Kearny 10, Pinal Mountain 6 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 12 Tournament
Host - Freedom (Tucson)
At Freedom Park

Tournament Results:

Opening Round:
Freedom 16, Sunnyside 0
Rincon 18, Pantano 8

Winner's Bracket Quarterfinals:
Freedom 28, Southwestern 2
Randolph 5, Santa Rita 2
San Xavier 5, Palo Verde 4
Copper Hills 2, Rincon 1

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Sunnyside 11, Palo Verde 1 (elim.)
Santa Rita 5, Pantano 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Freedom 12, Randolph 4
Copper Hills 10, San Xavier 0

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Rincon 14, Sunnyside 4 (elim.)
Santa Rita 14, Southwestern 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Rincon 8, Randolph 2 (elim.)
Santa Rita 10, San Xavier 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Copper Hills 3, Freedom 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rincon 13, San Xavier 9 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Freedom 6, Rincon 5 (elim.)

Championship Series:
Freedom 6, Copper Hills 4
Freedom d. Copper Hills (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 13 Tournament
At Tempe Sports Complex

Tournament Results:

Format: round-robin schedule, with the top teams at the completion of round-robin play advancing to the district finals.

(Participating Teams: Ahwatukee American, Chandler American, Chandler National North, Chandler National South, and Tempe South)

Round-Robin Results

Chandler National North 11, Tempe South 1
Ahwatukee American 6, Chandler American 5
Ahwatukee American 15, Tempe South 2
Chandler National North 14, Chandler National South 0
Ahwatukee American 5, Chandler National South 0
Chandler American 7, Tempe South 2
Chandler National North 5, Chandler American 3
Tempe South 3, Chandler National South 2
Chandler National North 6, Ahwatukee American 4
Chandler National South 7, Chandler American 1


Tournament Standings

W

L
Chandler National North 4 0
Ahwatukee American 3 1
Chandler American 1 3
Chandler National South 1 3
Tempe South 1 3

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 13 Finals

Semifinal Round (Wednesday, July 8):
Chandler National North 16, Chandler National South 6
Ahwatukee American 11, Chandler American 10

Championship Game:
Chandler National North 4, Ahwatukee American 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 14 Tournament
Host - Gilbert American
At Crossroads Park

Tournament Results:

Opening Round:
Skyline 13, Gilbert National 11
Queen Creek 13, Gilbert American 1
Desert Ridge 6, San Tan Valley 4

Winner's Bracket Semifinals:
Superstition 16, Skyline 0
Queen Creek 18, Desert Ridge 1

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Gilbert American 21, San Tan Valley 5 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Gilbert National 20, Desert Ridge 9 (elim.)
Gilbert American 6, Skyline 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Queen Creek 2, Superstition 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Gilbert American 9, Gilbert National 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Superstition 7, Gilbert American 1 (elim.)

Championship Game:
Queen Creek 4, Superstition 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
State Tournament


Next Year
State Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2016, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/05/2016