2016 Arizona Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Arizona Main Page

Arizona District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
State Tournament
2016

Next Year
State Tournament

If you can provide 2016 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9 | District 10 | District 11 | District 12 | District 13 | District 14 |

Click here to view 2016 Arizona State Tournament results.


Arizona District 1 Tournament

Tournament Results:

Area 1 Tournament
Host - Continental (Flagstaff)

Opening Round:
Winslow 12, Payson 2 (5 innings)
West Flagstaff 27, Page 0 (4 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Winslow 9, Holbrook 1
West Flagstaff 7, Continental 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Continental 16, Payson 5 (5 innings; elim.)
Holbrook 11, Page 1 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
West Flagstaff 12, Winslow 1 (4 innings) (West Flagstaff advances to district finals)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Continental 21, Holbrook 2 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Continental 17, Winslow 0 (4 innings; elim.) (Continental advances to district finals)

Area 2 Tournament
Host - Round Valley (Springerville)

Opening Round:
Blue Ridge d. Silvercreek

Winner's Bracket Semifinals:
White Mountain d. Show Low
Blue Ridge 17, Round Valley 7

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Show Low d. Silvercreek (elim.)

Winner's Bracket Final:
Blue Ridge 6, White Mountain 5 (8 innings) (Blue Ridge advances to district finals)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Show Low 14, Round Valley 9 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Show Low 22, White Mountain 9 (5 innings; elim.) (Show Low advances to district finals)

District 1 Finals
Host - Continental (Flagstaff)

NOTE: Area tournament losses carry over to the district finals.

Winner's Bracket Final:
West Flagstaff 13, Blue Ridge 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Continental 18 Show Low 7 (5 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Continental 20, Blue Ridge 0 (4 innings; elim.)

Championship Series:
Continental 10, West Flagstaff 5
West Flagstaff 14, Continental 6 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 2 Tournament
Host - Rio Vista (Glendale)

Tournament Results:

Opening Round:
Avondale 17, Cactus Wren 3
Shaw Butte d. West End
Litchfield Park 20, Goodyear 0
Peoria Mountain View d. Rio Vista
Arrowhead 18, White Tanks 3
Buckeye d. Horizon Park

Winner's Bracket Quarterfinals:
Sidewinder 19, Avondale 2
Litchfield Park 14, Shaw Butte 0
Arrowhead 15, Peoria Mountain View 5
Buckeye 15, Deer Valley 1

Elimination Bracket - Round 1 (fourteen teams remain):
Rio Vista 11, White Tanks 1 (elim.)
West End 10, Goodyear 8 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Shaw Butte 14, Horizon Park 4 (elim.)
Peoria Mountain View 6, Cactus Wren 1 (elim.)
Rio Vista 2, Avondale 1 (elim.)
Deer Valley 6, West End 5 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Litchfield Park 3, Sidewinder 1
Arrowhead 15, Buckeye 2

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Shaw Butte 9, Rio Vista 6 (elim.)
Peoria Mountain View 10, Deer Valley 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Litchfield Park d. Arrowhead

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Sidewinder d. Peoria Mountain View (elim.)
Shaw Butte 7, Buckeye 6 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Sidewinder 7, Shaw Butte 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sidewinder d. Arrowhead (elim.)

Championship Game:
Litchfield Park 13, Sidewinder 2 (6 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 3 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with the top two teams in each pool advancing to the district finals.

(Pool 'A' Participants: Cactus Foothills North, Cactus Foothills South, Cactus/Horizon, Diamondback, and High Desert)

(Pool 'B' Participants: Clarendon, Paradise Valley North, Shadow Mountain, and South Mountain)

Pool 'A' Tournament
Host - High Desert (Phoenix)
At Anthem Community Park

Cactus/Horizon 11, High Desert 1 (5 innings)
Cactus Foothills South 27, Cactus Foothills North 0 (4 innings)
Cactus Foothills South 6, Cactus/Horizon 2
High Desert 6, Diamondback 3
Diamondback 14, Cactus Foothills North 7
Cactus Foothills South 18, High Desert 0 (4 innings)
Cactus Foothills South 21, Diamondback 2 (4 innings)
Cactus/Horizon 19, Cactus Foothills North 0 (4 innings)
High Desert 15, Cactus Foothills North 1 (4 innings)
Cactus/Horizon 17, Diamondback 2 (4 innings)

Pool 'B' Tournament
Host - South Mountain (Phoenix)
At El Reposo Park

Paradise Valley North 15, Shadow Mountain 0 (4 innings)
Clarendon 3, South Mountain 1
Clarendon 3, Paradise Valley North 1
South Mountain 20, Shadow Mountain 1 (4 innings)
Clarendon 11, Shadow Mountain 1 (4 innings)
Paradise Valley North 6, South Mountain 1


Pool 'A' Standings

W

L
Cactus Foothills South 4 0
Cactus/Horizon 3 1
High Desert 2 2
Diamondback 1 3
Cactus Foothills North 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
Clarendon 3 0
Paradise Valley North 2 1
South Mountain 1 2
Shadow Mountain 0 3

The top two teams in each pool advance to the quarterfinal round.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 3 Finals
Host - High Desert (Phoenix)
At Anthem Community Park

Semifinal Round (Monday, July 11):
Cactus/Horizon 21, Clarendon 12
Cactus Foothills South 9, Paradise Valley North 7

Championship Game (Wednesday, July 13):
Cactus Foothills South 12, Cactus/Horizon 7 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 4 Tournament
Host - Superior

Tournament Results:

Opening Round:
Superior 13, Maricopa 1
Coolidge 18, Santa Cruz 4

Winner's Bracket Semifinals:
Casa Grande 9, Superior 8
Coolidge 14, Tri-Cities 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Tri-Cities 18, Maricopa 7 (elim.)
Santa Cruz 12, Superior 11 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Casa Grande 13, Coolidge 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tri-Cities 16, Santa Cruz 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Coolidge 16, Tri-Cities 4 (elim.)

Championship Game:
Casa Grande 12, Coolidge 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 5 Tournament

Tournament Results:

Bracket 'A' Tournament

Opening Round:
Continental Ranch 7, Tanque Verde 6
Frontier 14, Flowing Wells Continental 2

Winner's Bracket Semifinals:
Oro Valley 7, Continental Ranch 6
Canyon del Oro 12, Frontier 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Frontier 14, Tanque Verde 4 (elim.)
Continental Ranch 12, Flowing Wells Continental 1 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Continental Ranch 10, Frontier 9 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Canyon del Oro 9, Oro Valley 6 (Canyon del Oro advances to district finals)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Oro Valley 9, Continental Ranch 2 (elim.) (Oro Valley advances to district finals)

Bracket 'B' Tournament

Opening Round:
Thornydale 15, Tucson Mountain 9
Canyon View 19, Sabino Canyon 5

Winner's Bracket Semifinals:
Tucson Western 17, Thornydale 7
Marana 12, Canyon View 8

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Tucson Mountain 14, Canyon View 0 (elim.)
Thornydale 16, Sabino Canyon 1 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tucson Mountain 12, Thornydale 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Tucson Western 16, Marana 2 (Tucson Western advances to district finals)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Tucson Mountain 8, Marana 6 (elim.) (Tucson Mountain advances to district finals)

District 5 Finals

NOTE: Area tournament losses carry over to the district finals.

Winner's Bracket Final:
Tucson Western 11, Canyon del Oro 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Oro Valley 6, Tucson Mountain 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Canyon del Oro 9, Oro Valley 3 (elim.)

Championship Game:
Tucson Western 8, Canyon del Oro 7 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 6 Tournament
Host - Mountain View (Scottsdale)
At Scottsdale Ranch Park

Tournament Results:

Format: round-robin tournament, with the top two teams advancing to the district finals.

(Participating Teams: Arcadia, McDowell Mountain, McCormick Ranch, Mountain View, and North Scottsdale)

Round Robin Results

Mountain View 6, North Scottsdale 5
Arcadia 6, McDowell Mountain 1
Arcadia 9, North Scottsdale 1
Mountain View 11, McCormick Ranch 9
Arcadia 14, McCormick Ranch 4
North Scottsdale 17, McDowell Mountain 12
Mountain View 8, McDowell Mountain 3
North Scottsdale 13, McCormick Ranch 4
McCormick Ranch 15, McDowell Mountain 10
Arcadia 26, Mountain View 1


Tournament Standings

W

L
Arcadia 4 0
Mountain View 3 1
North Scottsdale 2 2
McCormick Ranch 1 3
McDowell Mountain 0 4

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 6 Finals

Championship Series (Best 2-of-3):
Arcadia 21, Mountain View 0
Arcadia 4, Mountain View 1 (4 innings, rain; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 7 Tournament
At Countryside Park (Mesa)
Championship Game at Quail Run Park (Mesa) due to wet grounds

Tournament Results:

Format: Pool play, with the top two teams in each pool advancing to the district finals.

(Pool 'A' Participants: Apache Junction, Four Peaks, Mesa Southern, and Westwood)

(Pool 'B' Participants: Mesa American, Mesa North Central, Red Mountain American, Red Mountain National)

Pool 'A' Tournament

Four Peaks d. Apache Junction
Westwood d. Mesa Southern
Four Peaks d. Mesa Southern
Westwood d. Apache Junction
Four Peaks d. Westwood
Mesa Southern d. Apache Junction

Pool 'B' Tournament

Mesa American d. Red Mountain National
Mesa North Central d. Red Mountain American
Mesa North Central d. Red Mountain National
Mesa American d. Red Mountain American
Red Mountain American d. Red Mountain National
Mesa North Central d. Mesa American


Pool 'A' Standings

W

L
Four Peaks 3 0
Westwood 2 1
Mesa Southern 1 2
Apache Junction 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Mesa North Central 3 0
Mesa American 2 1
Red Mountain American 1 2
Red Mountain National 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 7 Finals

Semifinal Round (Wednesday, June 29):
Four Peaks d. Mesa American
Westwood d. Mesa North Central

Championship Game (Thursday, June 30):
Four Peaks 3, Westwood 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 8 Tournament
Host - Nogales National

Tournament Results:

Opening Round:
Rio Rico 12, Bisbee 1
Nogales National 8, Douglas 3
San Pedro 16, Sierra Vista 1

Winner's Bracket Semifinals:
Rio Rico 10, Willcox 0
Nogales National 16, San Pedro 4

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Douglas 14, Sierra Vista 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
San Pedro 14, Bisbee 4 (elim.)
Douglas 16, Willcox 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Nogales National 11, Rio Rico 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Douglas 6, San Pedro 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Douglas 3, Rio Rico 0 (elim.)

Championship Game:
Nogales National 10, Douglas 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 9 Tournament
Host - Kingman North
At Southside Park

Tournament Results:

Opening Round:
Lake Havasu South 16, Needles 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Blythe 20, Bullhead City 0
Parker 5, Mohave Valley 4
Kingman North 11, Lake Havasu North 4
Lake Havasu South 8, Kingman 5

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Bullhead City 12, Needles 5 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Kingman 11, Lake Havasu North 8 (elim.)
Mohave Valley 13, Bullhead City 2 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Lake Havasu South d. Blythe
Parker 10, Kingman North 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Kingman North 13, Kingman 8 (elim.)
Blythe 7, Mohave Valley 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lake Havasu South d. Parker

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Blythe d. Kingman North (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Blythe d. Parker (elim.)

Championship Game:
Lake Havasu South 6, Blythe 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 10 Tournament
Host - Verde Valley (Cottonwood)
At Riverfront Sports Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Verde Valley 18, Williams 2
Camp Verde 12, Chino Valley 6
Prescott 18, Bagdad 0
Wickenburg 5, Prescott Valley 1

Winner's Bracket Semifinals:
Camp Verde 5, Verde Valley 4 (4 innings, rain)
Prescott 3, Wickenburg 0 (4 innings, rain)

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Chino Valley 14, Williams 7 (elim.)
Prescott Valley 13, Bagdad 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Wickenburg 11, Chino Valley 1 (elim.)
Verde Valley 13, Prescott Valley 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Prescott 21, Camp Verde 8 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Verde Valley 25, Wickenburg 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Verde Valley d. Camp Verde (elim.)

Championship Series:
Verde Valley 12, Prescott 2
Verde Valley 4, Prescott 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 11 Tournament
Host - Pinal Mountain (Claypool)

Tournament Results:

Opening Round:
Pinal Mountain 10, Kearny 1
Mount Graham 5, Morenci-Clifton 4

Winner's Bracket Semifinals:
Pinal Mountain 17, Hayden 0
Mount Graham 12, San Carlos 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Kearny 12, San Carlos 0 (elim.)
Hayden 6, Morenci-Clifton 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Pinal Mountain 10, Mount Graham 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Kearny 4, Hayden 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Mount Graham 6, Kearny 5 (elim.)

Championship Game:
Pinal Mountain 11, Mount Graham 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 12 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Santa Rita 3, Palo Verde 1
Los Ninos 13, Freedom 5
Randolph 8, Rincon 5

Winner's Bracket Quarterfinals:
Sunnyside 12, Copper Hills 3
Santa Rita 18, San Xavier 8
Los Ninos 10, Tucson American 3
Randolph 4, Pantano 3

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Palo Verde 5, Tucson American 3 (elim.)
Freedom 10, San Xavier 0 (elim.)
Copper Hills 8, Rincon 6 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Sunnyside 12, Santa Rita 1
Randolph 13, Los Ninos 7

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Pantano 11, Palo Verde 1 (elim.)
Copper Hills 13, Freedom 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Pantano 11, Santa Rita 7 (elim.)
Copper Hills 13, Los Ninos 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Randolph 4, Sunnyside 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Sunnyside 11, Pantano 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sunnyside 11, Copper Hills 9 (elim.)

Championship Game:
Randolph 19, Sunnyside 7 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 13 Tournament

Tournament Results:

Format: round-robin schedule, with the top teams at the completion of round-robin play advancing to the district finals.

(Participating Teams: Ahwatukee American, Chandler American, Chandler National North, Chandler National South, Rio Salado, Tempe Guadalupe, and Tempe South)

Round-Robin Results

Tempe Guadalupe 15, Rio Salado 1
Chandler National South 12, Tempe South 2
Chandler National North 8, Chandler American 2
Chandler National North 13, Tempe South 12
Ahwatukee American 17, Rio Salado 0
Chandler American 11, Tempe Guadalupe 1
Ahwatukee American 4, Tempe Guadalupe 2
Chandler American 16, Tempe South 4
Chandler National North 5, Chandler National South 4
Ahwatukee American 7, Chandler American 5
Tempe Guadalupe 7, Tempe South 3
Chandler National South 16, Rio Salado 1
Chandler National South 9, Ahwatukee American 6
Chandler American 10, Rio Salado 0
Chandler National North 12, Tempe Guadalupe 0
Chandler National North 11, Rio Salado 1
Ahwatukee American 12, Tempe South 2
Tempe Guadalupe 4, Chandler National South 0
Chandler National South 10, Chandler American 4
Tempe South 4, Rio Salado 0
Ahwatukee American 13, Chandler National North 3


Tournament Standings

W

L
Chandler National North 5 1
Ahwatukee American 5 1
Chandler American 4 2
Chandler National South 3 3
Tempe Guadalupe 3 3
Tempe South 1 5
Rio Salado 0 6

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 13 Finals

Semifinal Round (Friday, July 8):
Chandler National North 14, Chandler National South 6
Ahwatukee American 12, Chandler American 11

Championship Game (Saturday, July 9):
Chandler National North 13, Ahwatukee American 7 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Arizona District 14 Tournament
Host - Gilbert American
At Crossroads Park

Tournament Results:

Opening Round:
Gilbert American 7, Superstition 5
Queen Creek 7, San Tan 4
Gilbert National 2, Skyline 1
Desert Ridge 15, Southeast Diamondbacks 3

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Superstition 16, San Tan 3 (elim.)
Southeast Diamondbacks 12, Skyline 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Queen Creek 3, Gilbert American 1
Desert Ridge 7, Gilbert National 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Gilbert National 6, Superstition 4 (elim.)
Gilbert American 11, Southeast Diamondbacks 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Queen Creek 8, Desert Ridge 7

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Gilbert American 17, Gilbert National 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Gilbert American 11, Desert Ridge 3 (elim.)

Championship Game:
Queen Creek 11, Gilbert American 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
State Tournament


Next Year
State Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2016, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 11/12/2016