2002 Little League® Baseball Canadian Region Provincial Tournament Results

Canadian Region Provincial Tournament Results



Prior Year
Region Tournament
2002

Next Year
Region Tournament

Scroll down to see provincial and divisional tournament results for the Canadian Region. If you can provide provincial or divisional results that are not listed on this page, please please contact the Unpage.

British Columbia | Maritimes | Ontario | Prairies | Quebec
Click here to view 2002 Canadian Region Tournament results.


British Columbia Provincial Tournament
Host - Little Mountain (Vancouver) (District 1)
At Hillcrest Park

Participating Teams
District 1 Champions
District 2 Champions
District 3 Champions
District 4 Champions
District 5 Champions
District 6 Champions
District 7 Champions
District 8 Champions
Host League

Dunbar (Vancouver)
Victoria American
Whalley (Surrey)
Quesnel
Forest Hills (North Vancouver)
Trout Lake (Vancouver)
Hampton (Victoria)
Trail
Little Mountain (Vancouver)

Tournament Results:

Opening Round:
Hampton 4, Victoria American 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Forest Hills 7, Quesnel 3
Trout Lake 7, Trail 1
Whalley 3, Dunbar 1
Little Mountain 5, Hampton 1

Loser's Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Trail 14, Quesnel 0 (5 innings; elim.)

Loser's Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Victoria American 7, Dunbar 3 (elim.)
Hampton 7, Trail 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Whalley 10, Little Mountain 0 (4 innings)
Trout Lake 7, Forest Hills 3

Loser's Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Forest Hills 5, Victoria American 2 (elim.)
Hampton 3, Little Mountain 2 (elim.)

Loser's Bracket Semifinals (four teams remain):
Forest Hills 10, Hampton 1 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Whalley 1, Trout Lake 0

Loser's Bracket Finals (three teams remain):
Trout Lake 4, Forest Hills 3 (7 innings; elim.)

Championship Game:
Whalley 11, Trout Lake 1 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Maritime Provinces Divisional Tournament
Host - Saint John, New Brunswick (New Brunswick District 1)

Participating Teams
New Brunswick District 1 Champions
Nova Scotia District 1 Champions

Saint John North End
Sydney

Tournament Results:

Best 2-of-3 Series:
Sydney 10, Saint John North End 0
Sydney 5, Saint John North End 1 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Ontario Provincial Tournament
Host - Port Arthur National (Thunder Bay) (District 3)
At George Burke Park

Participating Teams
District 1 Champions
District 2 Champions
District 3 Champions
District 4 Champions
District 5 Champions
District 6 Champions
District 7 Champions
District 8 Champions
Host League

Toronto High Park
East Nepean (Ottawa)
Port Arthur Continental (Thunder Bay)
West Nipissing
Windsor East
Gloucester (Ottawa)
Brockville Legion
Perth
Port Arthur National (Thunder Bay)

Tournament Results:

Opening Round:
Gloucester 2, East Nepean 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Windsor East 15, West Nipissing 1 (4 innings)
Toronto High Park 7, Perth 3
Brockville Legion 12, Port Arthur National 4
Gloucester 8, Port Arthur Continental 3

Loser's Bracket - Round 1 (nine teams remain):
East Nepean 18, West Nipissing 1 (4 innings; elim.)

Loser's Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Port Arthur National 10, Port Arthur Continental 8 (elim.)
East Nepean 10, Perth 0 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Toronto High Park 3, Windsor East 1
Gloucester 3, Brockville Legion 0

Loser's Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Windsor East 3, Port Arthur National 2 (elim.)
Brockville Legion 2, East Nepean 1 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Gloucester 6, Toronto High Park 1

Loser's Bracket Semifinals (four teams remain):
Brockville Legion 3, Windsor East 0 (elim.)

Loser's Bracket Finals (three teams remain):
Brockville Legion 7, Toronto High Park 3 (elim.)

Championship Series:
Brockville Legion 7, Gloucester 1
Gloucester 14, Brockville Legion 0 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Prairie Provinces Divisional Tournament
Host - Moose Jaw, Saskatchewan (Saskatchewan District 1)
At Mortenson Park and Gamble Park

Pool 'A' Participants
Alberta District 2 Champions
Alberta District 3 Champions
Saskatchewan District 1 Champions
Host Team

Confederation Park (Edmonton)
Calgary Centennial
North Regina
Moose Jaw

Pool 'B' Participants
Alberta District 1 Champions
Alberta District 4 Champions
Alberta District 6 Champions
Alberta District 7 Tournament
Alberta District 8 Tournament


Lethbridge Norcrest
Medicine Hat
Fort McMurray
MacKenzie (High Level)
Calgary West

NOTE: The nine Prairie Province divisional tournament qualifiers were divided into two separate pools. After round-robin pool competition, the top two teams in each pool advanced to single-elimination semifinal and championship round games.

Alberta District 7 had never before sent a representative to the Prairie Provinces divisional tournament.

Tournament Results:

Day 1 (Friday, July 19):
Calgary West 12, Fort McMurray 1
Medicine Hat 4, Lethbridge Norcrest 2

Day 2 (Saturday, July 20):
Moose Jaw 5, Calgary Centennial 2
North Regina 12, Confederation Park 3
Medicine Hat 10, MacKenzie 0 (4 innings)
Lethbridge Norcrest 6, Fort McMurray 5

Day 3 (Sunday, July 21):
North Regina 3, Moose Jaw 1
Calgary Centennial 8, Confederation Park 2
Fort McMurray 21, MacKenzie 2 (4 innings)
Calgary West 11, Lethbridge Norcrest 2

Day 4 (Monday, July 22):
Calgary West 7, Medicine Hat 1
Moose Jaw 4, Confederation Park 3
North Regina 5, Calgary Centennial 0
Lethbridge Norcrest 12, MacKenzie 0 (4 innings)

Day 5 (Tuesday, July 23):
Fort McMurray 5, Medicine Hat 4
Calgary West 12, MacKenzie 0 (4 innings)


Pool 'A'; Tournament Standings

W

L
Runs
Allowed
North Regina 3 0 4
Moose Jaw 2 1 8
Calgary Centennial 1 2 12
Confederation Park (Edmonton) 0 3 24


Pool 'B' Tournament Standings

W

L
Runs
Allowed
Calgary West 4 0 4
Medicine Hat 2 2 14
Lethbridge Norcrest 2 2 20
Fort McMurray 2 2 24
MacKenzie (High Level) 0 4 55

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. In the event of a three-way tie, the initial tie is broken based on fewest runs allowed per defensive inning played. The tie between the remaining two teams is then broken based on head-to-head record.

Semifinal Round:

Calgary West 8, Moose Jaw 3
North Regina 10, Medicine Hat 0 (5 innings)

Prairie Provinces Championship Game:

North Regina 12, Calgary West 9 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Quebec Provincial Tournament
Host - La Plaine (District 3)

Tournament Results:

Opening Round:
N.D.G. d. La Plaine
Sud-Ouest d. St-Jérôme

Winner's Bracket Semifinals:
LNDB (Brossard) d. N.D.G.
Valleyfield d. Sud-Ouest

Loser's Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Sud-Ouest d. La Plaine (elim.)
N.D.G. d. St-Jérôme(elim.)

Winner's Bracket Finals:
Valleyfield d. LNDB (Brossard)

Loser's Bracket Semifinals (four teams remain):
Sud-Ouest d. N.D.G. (elim.)

Loser's Bracket Finals (three teams remain):
Sud-Ouest d. LNDB (Brossard) (elim.)

Championship Game:
Valleyfield d. Sud-Ouest (TITLE)

Click here to return to the top of this page.




Prior Year
Region Tournament


Next Year
Region Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2005, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 02/20/2005