2003 Little League® Baseball Canadian Region Provincial Tournament Results
Unpage Home | Canadian Region Main Page

Canadian Region Provincial Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
Region Tournament
2003

Next Year
Region Tournament
British Columbia | Maritimes | Ontario | Prairies | Quebec
Click here to view 2003 Canadian Region Tournament results.


British Columbia Provincial Tournament
Host - North Vancouver (District 5)
At Chris Zuehlke Park

Participating Teams
District 1 Champions Dunbar (Vancouver)
District 2 Champions Oak Bay (Victoria)
District 3 Champions White Rock South Surrey
District 4 Champions Prince George
District 5 Champions North Vancouver Central
District 6 Champions Trout Lake (Vancouver)
District 7 Champions Esquimalt

Tournament Results:

Opening Round:
Trout Lake 8, Prince George 0
White Rock South Surrey 6, Dunbar 2
Esquimalt 2, North Vancouver Central 1

Winner's Bracket Semifinals:
Trout Lake 7, Oak Bay 3
White Rock South Surrey 5, Esquimalt 3

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Dunbar 14, North Vancouver Central 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Game 7 - Prince George 15, Esquimalt 7 (elim.)
Game 8 - Dunbar 6, Oak Bay 3 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
White Rock South Surrey 5, Trout Lake 4

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Prince George 2, Dunbar 1 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Prince George 8, Trout Lake 7 (elim.)

Championship Game:
White Rock South Surrey 6, Prince George 2 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Maritime Provinces Divisional Tournament
Host - Glace Bay, Nova Scotia (Nova Scotia District 1)
At Cameron Bowl

Participating Teams
New Brunswick District 1 Champions North End (Saint John)
Nova Scotia District 1 Champions Glace Bay

Tournament Results:

Best 2-of-3 Series:
Glace Bay 8, Saint John North End 0
Glace Bay 11, Saint John North End 0 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Ontario Provincial Tournament
Host - Brockville Legion (District 7)
At Brackenreid Park

Participating Teams
District 1 Champions High Park (Toronto)
District 2 Champions Kanata
District 3 Champions Westfort International (Thunder Bay)
District 4 Champions Timmins LaRonde
District 5 Champions Windsor West
District 6 Champions Gloucester
District 7 Champions Brockville Legion
District 8 Champions Pembroke

NOTE: Brockville advanced to the provincial tournament by winning the District 7 tournament, meaning the tournament did not require a nine-team schedule which included a host league.

Tournament Results:

Round 1 (Monday, July 21):
Windsor West 10, Pembroke 0
High Park 10, Timmins LaRonde 0
Gloucester 12, Westfort International 2
Kanata versus Brockville Legion (Postponed - Rain)

Round 2 (Tuesday, July 22):
Westfort International 14, Timmins LaRonde 2 (4 innings)
Windsor West 5, Kanata 4
High Park 11, Gloucester 4
Brockville Legion 12, Pembroke 6 (8 innings)

Round 3 (Wednesday, July 23):
High Park 17, Westfort International 2 (5 innings)
Pembroke 10, Kanata 7
Brockville 6, Windsor West 2
Gloucester 15, Timmins LaRonde 1 (4 innings)

Round 1 - Make-Up Game (Friday, July 25):
Brockville Legion 15, Kanata 10


Pool 'A' Standings

W

L
High Park 3 0
Gloucester 2 1
Westfort International 1 2
Timmins LaRonde 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Brockville Legion 3 0
Windsor West 2 1
Pembroke 1 2
Kanata 0 3

The top two teams in each pool advance to the semifinal round.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

Semifinal Round (Saturday, July 26)

High Park 6, Windsor West 3
Gloucester 6, Brockville Legion 5

Ontario Provincial Championship Game (Sunday, July 27)

High Park 7, Gloucester 2 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Prairie Provinces Divisional Tournament
Host - East Park (Edmonton, Alberta) (District 2)
At Goldstick Park

Participating Teams
Alberta District 1 Champions Lethbridge Southwest
Alberta District 2 Champions Confederation Park (Edmonton)
Alberta District 3 Champions Calgary Centennial
Alberta District 4 Champions Medicine Hat
Alberta District 6 Champions Fort McMurray
Alberta District 8 Champions Fish Creek (Calgary)
Saskatchewan District 1 Champions Moose Jaw
Host League East Park (Edmonton)

Tournament Results:

Opening Round:
Calgary Centennial 10, Fort McMurray 9
Moose Jaw 5, Lethbridge Southwest 3
Fish Creek 1, Confederation Park 0
East Park 1, Medicine Hat 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Lethbridge Southwest 2, Fort McMurray 1 (elim.)
Confederation Park 4, Medicine Hat 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Moose Jaw 4, Calgary Centennial 2
Fish Creek 15, East Park 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lethbridge Southwest 18, East Park 3 (elim.)
Calgary Centennial 2, Confederation Park 1 (elim.)

Consolation Playoffs - Round 1:
Confederation Park 6, East Park 5 (both already eliminated)
Medicine Hat 7, Fort McMurray 3 (both already eliminated)

Consolation Playoffs - Round 2:
Fort McMurray 8, Confederation Park 7 (Fort McMurray finishes in seventh place/Confederation Park finishes in eighth place)
Medicine Hat 6, East Park 3 (East Park finishes in sixth place)

Winner's Bracket Finals:
Moose Jaw 4, Fish Creek 0

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Lethbridge Southwest 11, Calgary Centennial 2 (elim.)

Consolation Playoffs - Round 3:
Medicine Hat 9, Calgary Centennial 5 (Calgary Centennial finishes in fifth place)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Lethbridge Southwest 7, Fish Creek 3 (elim.)

Consolation Playoffs - Round 4:
Medicine Hat d. Fish Creek (Medicine Hat finishes in third place/Fish Creek finishes in fourth place)

Championship Series:
Lethbridge Southwest 5, Moose Jaw 2
Moose Jaw 4, Lethbridge Southwest 3 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.


Quebec Provincial Tournament
Host - Mascouche (District 3)

Tournament Results:

Opening Round:
La Prairie 13, Châteauguay 1
St. Lazare d. L.N.D.B. (Brossard)

Winner's Bracket Semifinals:
La Prairie d. Notre-Dame-de-Grâce
Valleyfield 16, St. Lazare 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Game 5 - Châteauguay versus St. Lazare (elim.) (7/21 - 7:00 p.m.)
Notre-Dame-de-Grâce 10, L.N.D.B. (Brossard) 2 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Valleyfield 13, La Prairie 0

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Notre-Dame-de-Grâce d. Winner 5 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Notre-Dame-de-Grâce d. La Prairie (elim.)

Championship Game:
Valleyfield 15, Notre-Dame-de-Grâce 5 (TITLE)

Click here to return to the top of this page.




Prior Year
Region Tournament


Next Year
Region Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2005, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 02/20/2005