2010 Little League® Baseball Canadian Region Provincial Tournament Results
Unpage Home | Canadian Region Main Page

Canadian Region Provincial Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
Region Tournament
2010

Next Year
Region Tournament

Atlantic Provinces | British Columbia | Ontario | Prairie Provinces | Quebec
Click here to view 2010 Canadian Region Tournament results.


Atlantic Provinces Divisional Tournament
Host - Saint John (New Brunswick District 1)
At Forest Hill Field

Participating Teams
New Brunswick District 1 Champions Saint John
Nova Scotia District 1 Champions Glace Bay

Tournament Results:

Best 2-of-3 Series:
Glace Bay 4, Saint John 1
Glace Bay 13, Saint John 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


British Columbia Provincial Tournament
Host - New Westminster (District 6)
At Justin Morneau Field; Moody Park

Moody Park is located at the intersection of 10th Street and 8th Avenue in New Westminster.

Participating Teams
District 1 Champions Little Mountain (Vancouver)
District 3 Champions Whalley (Surrey)
District 5 Champions West Vancouver
District 6 Champions Hastings Community
District 7 Champions Layritz (Victoria)
District 8 Champions Trail
Host League New Westminster

NOTE: The British Columbia Provincial Tournament is using a round-robin format. After preliminary round competition, the top four teams advance to the tournament's second phase.

Tournament Results:

Day 1 (Saturday, July 24):
Hastings Community 6, West Vancouver 0
Layritz 11, Trail 4
Whalley 17, New Westminster 5

Day 2 (Sunday, July 25):
Little Mountain 3, Whalley 2
West Vancouver 8, Trail 3
Hastings Community 11, New Westminster 3

Day 3 (Monday, July 26):
Hastings Community 12, Trail 8
Little Mountain 11, Layritz 4
Whalley 2, West Vancouver 1

Day 4 (Tuesday, July 27):
Little Mountain 10, West Vancouver 1
Whalley 13, Hastings Community 4
New Westminster 9, Layritz 4

Day 5 (Wednesday, July 28):
Layritz 11, West Vancouver 2
Little Mountain 8, Hastings Community 0
Trail 8, New Westminster 6

Day 6 (Thursday, July 29):
Whalley 15, Trail 4
Hastings Community 11, Layritz 4
Little Mountain 13, New Westminster 2

Day 7 (Friday, July 30):
Layritz 10, Whalley 8
Little Mountain 7, Trail 5
New Westminster 9, West Vancouver 5


Standings

W

L

Runs
Allowed
Little Mountain 6 0 14
Whalley 4 2 27
Hastings Community 4 2 36
Layritz 3 3 45
New Westminster 2 4 62
West Vancouver 1 5 41
Trail 1 5 59

The top four teams advance to the semifinal round.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

British Columbia Provincial Tournament Finals

Semifinal Round (Saturday, July 31):
Little Mountain 14, Layritz 1 (4 innings)
Hastings Community 4, Whalley 1

Championship Game (Sunday, August 1):
Little Mountain 8, Hastings Community 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Ontario Provincial Tournament
Host - Current River American (Thunder Bay) (District 3)

Participating Teams
District 2 Champions East Nepean
District 3 Champions Fort William National/American (Thunder Bay)
District 4 Champions Timmins LaRonde
District 5 Champions Windsor South Canadian
District 6 Champions Orleans
District 7 Champions Kingston
Host League Current River American (Thunder Bay)

NOTE - District 1 champion Ancaster did not participate in the Ontario Provincial tournament due to their role as the host league for the 2010 Canadian Region tournament.

Tournament Results:

Opening Round:
Windsor South Canadian 11, Timmins LaRonde 3
Orleans 6, Kingston 3
East Nepean 10, Current River American 0

Winner's Bracket Semifinals:
Orleans 4, East Nepean 2
Windsor South Canadian 7, Fort William National/American 4

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Kingston 6, Current River American 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
East Nepean 6, Timmins LaRonde 3 (elim.)
Fort William National/American 6, Kingston 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Windsor South Canadian 7, Orleans 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Fort William National/American 6, East Nepean 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Fort William National/American 8, Orleans 7 (elim.)

Championship Game:
Windsor South Canadian 5, Fort William National/American 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Prairie Provinces Divisional Tournament
Host - Mackenzie (High Level) (Alberta District 7)

Participating Teams
Alberta District 1 Champions Lethbridge Southwest
Alberta District 2 Champions Community Park (Edmonton)
Alberta District 3 Champions Calgary Centennial
Alberta District 4 Champions Medicine Hat
Alberta District 8 Champions Rocky Mountain (Calgary)
Saskatchewan District 1 Champions North Regina
Host Mackenzie (High Level)

Tournament Results:

Opening Round:
Mackenzie 8, Community Park 5
Medicine Hat 9, North Regina 2
Rocky Mountain 11, Calgary Centennial 0

Winner's Bracket Semifinals:
Lethbridge Southwest 12, Mackenzie
Rocky Mountain 12, Medicine Hat 9

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Calgary Centennial 12, North Regina 11 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Community Park 6, Medicine Hat 0 (elim.)
Calgary Centennial 13, Mackenzie 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Rocky Mountain 7, Lethbridge Southwest 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Calgary Centennial 11, Community Park 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lethbridge Southwest 15, Calgary Centennial 5 (elim.)

Championship Game:
Rocky Mountain 13, Lethbridge Southwest 9 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Quebec Provincial Tournament
Host - Notre-Dame-de-Grace (Montreal) (District 2)
At Parc Loyola

Participating Teams
District 1 Champions Val d'Or
District 2 Champions Valleyfield
District 3 Champions Verdun
District 4 Champions Drummondville
Host Notre-Dame-de-Grace (Montreal)

Tournament Results:

Round 1 (Thursday, July 22):
Valleyfield 22, Verdun 0
Drummonville 7, Val d'Or 6

Round 2 (Friday, July 23):
Valleyfield 4, Notre-Dame-de-Grace 3
Val d'Or 13, Verdun 1

Round 3 (Saturday, July 24):
Notre-Dame-de-Grace 5, Val d'Or 3 (7 innings)
Drummondville 11, Verdun 3

Round 4 (Sunday, July 25):
Notre-Dame-de-Grace 17, Verdun 1
Valleyfield 9, Drummondville 1

Round 5 (Monday, July 26):
Valleyfield 3, Val d'Or 2
Notre-Dame-de-Grace 20, Drummondville 10


Tournament Standings

W

L
Valleyfield 4 0
Notre-Dame-de-Grace 3 1
Drummondville 2 2
Val d'Or 1 3
Verdun 0 4

The top three teams advance to the provincial finals.

Semifinal Round (Tuesday, July 27)

Notre-Dame-de-Grace 13, Drummondville 5

Quebec Provincial Championship Game (Wednesday, July 28)

Notre-Dame-de-Grace 8, Valleyfield 7 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
Region Tournament


Next Year
Region Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2011, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/12/2011