2013 Little League® Baseball Canadian Region Provincial Tournament Results
Unpage Home | Canadian Region Main Page

Canadian Region Provincial Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
Region Tournament
2013

Next Year
Region Tournament

Alberta | Atlantic Provinces | British Columbia | Ontario | Quebec | Saskatchewan

Click here to view 2013 Canadian Region Tournament results.


Alberta Provincial Tournament
Host - Medicine Hat (District 4)

Participating Teams
District 1 Champions Lethbridge Southwest
District 2 Champions Confederation Park (Edmonton)
District 3 Champions Foothills (Calgary)
District 4 Champions Brooks
District 8 Champions Rocky Mountain (Calgary)
Host League Medicine Hat

Tournament Results:

Opening Round:
Rocky Mountain 10, Foothills 2
Medicine Hat 12, Lethbridge Southwest 8

Winner's Bracket Semifinals:
Confederation Park 5, Rocky Mountain 2
Medicine Hat 13, Brooks 0 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Foothills 12, Brooks 1 (elim.)
Lethbridge Southwest 1, Rocky Mountain 0 (elim.)

Consolation Game:
Rocky Mountain 12, Brooks 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Medicine Hat 13, Confederation Park 7

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Foothills 4, Lethbridge Southwest 3 (elim.)

Consolation Game:
Lethbridge Southwest d. Rocky Mountain

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Confederation Park 5, Foothills 4 (elim.)

Championship Game:
Medicine Hat 4, Confederation Park 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Atlantic Provinces Divisional Tournament
Host - Sydney Mines (Nova Scotia District 1)
At Joe Scott Field

Participating Teams
New Brunswick District 1 Champions Saint John
Nova Scotia District 1 Champions Sydney Mines

Tournament Results:

Best 2-of-3 Series:
Saint John 3, Sydney Mines 1
Saint John 4, Sydney Mines 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


British Columbia Provincial Tournament
Host - Kerrisdale (Vancouver) (District 1)
At Elm Park

Elm Park is located at the intersection of Elm Street and West 41st Street in Vancouver.

Participating Teams
District 1 Champions Dunbar (Vancouver)
District 3 Champions White Rock South Surrey
District 5 Champions Forest Hills (North Vancouver)
District 6 Champions Hastings Community (Vancouver)
District 7 Champions Beacon Hill (Victoria)
District 8 Champions Trail
Host League Kerrisdale (Vancouver)

Tournament Results:

Day 1 (Saturday, July 20):
Forest Hills 8, Dunbar 3
Hastings Community 33, Kerrisdale 0 (4 innings)
White Rock South Surrey 14, Trail 1 (4 innings)

Day 2 (Sunday, July 21):
Forest Hills 16, Kerrisdale 6 (5 innings)
Hastings Community 14, Trail 2 (4 innings)
Dunbar 10, Beacon Hill 9 (7 innings)

Day 3 (Monday, July 22):
White Rock South Surrey 16, Dunbar 1 (4 innings)
Forest Hills 21, Beacon Hill 2 (4 innings)
Kerrisdale 10, Trail 7

Day 4 (Tuesday, July 23):
White Rock South Surrey 13, Beacon Hill 2 (4 innings)
Dunbar 9, Trail 5
Hastings Community 4, Forest Hills 0

Day 5 (Wednesday, July 24):
Beacon Hill 6, Trail 0
White Rock South Surrey 12, Hastings Community 9
Dunbar 10, Kerrisdale 3

Day 6 (Thursday, July 25):
Forest Hills 10, Trail 1 (5 innings)
Hastings Community 14, Beacon Hill 6
White Rock South Surrey 14, Kerrisdale 4 (4 innings)

Day 7 (Friday, July 26):
Hastings Community 11, Dunbar 1 (4 innings)
White Rock South Surrey 6, Forest Hills 2
Beacon Hill 9, Kerrisdale 7


Standings

W

L

Runs
Allowed
White Rock South Surrey 6 0 19
Hastings Community 5 1 18
Forest Hills 4 2 22
Dunbar 3 3 52
Beacon Hill 2 4 65
Kerrisdale 1 5 89
Trail 0 6 63

The top four teams advance to the semifinal round.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

British Columbia Provincial Tournament Finals

Semifinal Round (Saturday, July 27):
White Rock South Surrey 10, Dunbar 0 (4 innings)
Hastings Community 5, Forest Hills 2

Championship Game (Sunday, July 28):
White Rock South Surrey 4, Hastings Community 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Ontario Provincial Tournament
Host - Carleton-Russell (District 6)
At Casselman Field

Casselman Field is located at 215 Laurier Street in Casselman.

Participating Teams
District 1 Champions Oakville
District 2 Champions East Nepean
District 3 Champions Fort William National/American (Thunder Bay)
District 4 Champions Timmins LaRonde
District 5 Champions Windsor South Canadian
District 6 Champions Orleans
District 7 Champions Cornwall
District 8 Champions Pembroke
Host League Carleton-Russell

Tournament Results:

Opening Round:
Timmins LaRonde 6, Windsor South Canadian 4

Winner's Bracket Quarterfinals:
Cornwall 6, Fort William National/American 0
Carleton-Russell 16, Pembroke 5
East Nepean 5, Oakville 0
Orleans 10, Timmins LaRonde 0

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Fort William National/American 17, Pembroke 7 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Oakville 16, Windsor South Canadian 1 (elim.)
Timmins LaRonde 9, Fort William National/American 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Carleton-Russell 6, Cornwall 1
East Nepean 15, Orleans 6

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Oakville 6, Cornwall 1 (elim.)
Orleans 9, Timmins LaRonde 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
East Nepean 10, Carleton-Russell 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Oakville 4, Orleans 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Oakville 14, Carleton-Russell 4 (elim.)

Championship Game:
East Nepean 6, Oakville 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Quebec Provincial Tournament
Host - Drummondville (District 4)
At Parc des Benevoles

Participating Teams
District 1 Champions Rouyn-Noranda
District 2 Champions Coteau-du-Lac/Les Cedres
District 3 Champions Notre-Dame-de-Grace (Montreal)
District 4 Champions Victoriaville
Host League Drummondville

Tournament Results:

Opening Round:
Rouyn-Noranda 7, Victoriaville 5

Winner's Bracket Semifinals:
Notre-Dame-de-Grace 14, Coteau-du-Lac/Les Cedres 0
Drummondville 6, Rouyn-Noranda 0

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Victoriaville 8, Coteau-du-Lac/Les Cedres 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Notre-Dame-de-Grace 5, Drummondville 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Victoriaville 8, Rouyn-Noranda 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Drummondville 9, Victoriaville 1 (elim.)

Championship Game:
Notre-Dame-de-Grace 7, Drummondville 6 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
Region Tournament


Next Year
Region Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2013, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/08/2014