Central Region State Little League® Champions

Central Region State Champions


Click on a specific state or scroll through the page to see a list of recent state champions for all Central Region states:
Dakotas | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Kentucky | Michigan | Minnesota | Missouri | Nebraska | Ohio | Wisconsin
Teams listed in bold also won the Central Region Tournament.

Click here to return to the Central Region Little League Tournament Page Main Menu.


Dakotas

(All leagues are South Dakota unless otherwise noted.)

State Champions
2000 - Rapid City Canyon Lake
1999 - Rapid City Harney
1998 - Rapid City Canyon Lake
1997 - Rapid City Timberline
1996 - Rapid City Canyon Lake
1995 - Rapid City Canyon Lake
1994 - Rapid City Timberline
1993 - Rapid City Canyon Lake
1992 - Rapid City Canyon Lake
1991 - Rapid City Timberline
1990 - Rapid City Timberline
1989 - Rapid City Harney
1988 - Rapid City Rushmore
1987 - Rapid City Timberline
1986 - Langdon (N.D.)
1985 - Rapid City Harney
1984 - Rapid City Harney
1983 - Rapid City Harney
1982 - Rapid City Canyon Lake
1981 - Huron
1980 - Rapid City Canyon Lake
1979 -
1978 - Rapid City Canyon Lake
1977 - Rapid City Canyon Lake
1976 - Rapid City
1975 - Rapid City Canyon Lake
1974 -
1973 - Rapid City Timberline
1972 - Rosebud Tri-City
1971 - Rapid City

Click here to return to the top of this page.


Illinois

State Champions
2000 - Chicago Westlawn
1999 - Chicago Westlawn
1998 - LaGrange
1997 - Naperville American
1996 - Brookfield National
1995 - Aroma Park Lions
1994 - Evergreen Park
1993 - Barrington American
1992 - South Holland South
1991 - Downers Grove North
1990 - South Holland South
1989 - Joliet Belmont
1988 - Joliet Belmont
1987 - Chicago Jackie Robinson West
1986 - Norridge
1985 - Milan
1984 - Chicago Jackie Robinson West
1983 - Chicago Jackie Robinson West
1982 - Naperville American
1981 - Barrington
1980 - Lockport
1979 - Elgin National
1978 - Palatine South
1977 - Joliet Belmont
1976 - Markham Manor
1975 - Elgin National
1974 - Chicago Clear Ridge East
1973 - Harwood Heights
1972 - Chicago Westlawn
1971 - Kankakee Jaycees
1970 - Chicago Hyde Park
1969 - Evergreen Park National
1968 - Chicago Westlawn
1967 - Chicago Roseland North
1966 - Kankakee Jaycees
1965 - Harvey American
1964 - Robinson
1963 - Naperville
1962 - Kankakee Jaycees
1961 - Downers Grove National
1960 - Maywood National
1959 - Elgin National
1958 - Kankakee Jaycees
1957 - Lyons-McCook

Click here to visit the Illinois State Tournament Historical Results page.

Click here to return to the top of this page.


Indiana

State Champions
2000 - Brownsburg
1999 - Brownsburg
1998 - Terre Haute North
1997 - Dyer
1996 - Fort Wayne Time Corners American
1995 - Crown Point
1994 - Anderson Shadyside
1993 - Dyer
1992 - South Bend South East
1991 - Fort Wayne Times Corners National
1990 - Jeffersonville George Rogers Clark American
1989 - Jeffersonville George Rogers Clark National
1988 - Wabash
1987 - Chesterfield
1986 - Wabash
1985 - Warren Township National (Indianapolis)
1984 - Southport
1983 - Wabash
1982 - Griffith
1981 - Terre Haute North
1980 - Center Grove (Greenwood)
1979 - Frankin (Anderson)
1978 - Fort Wayne Harding
1977 - Franklin Township
1976 - Portage National
1975 - Highland American
1974 - Club Ki-Yowga (East Chicago)
1973 - Fort Wayne Elmhurst
1972 - Hammond Edison
1971 - Gary Anderson
1970 - Highland South
1969 - Hammond Hessville
1968 - Terre Haute American
1967 - Terre Haute American
1966 - Kokomo Northside
1965 - Jeffersonville George Rogers Clark
1964 - East Glenn Park (Gary)
1963 - Jeffersonville George Rogers Clark
1962 - Terre Haute American
1961 - Terre Haute American
1960 - Gary Anderson
1959 - Indiana Harbor (East Chicago)
1958 - Gary Junedale
1957 - Monticello

Click here to visit the Indiana State Tournament Historical Results page.

Click here to return to the top of this page.


Iowa

State Champions
2000 - Davenport East
1999 - Fairfield
1998 - Mahaska County National (Eddyville/Fremont/Bussey)
1997 - Davenport North
1996 - Marshalltown National
1995 - Marshalltown National
1994 - Davenport Northwest
1993 - Beaverdale American (Des Moines)
1992 - Davenport Emies
1991 - Des Moines Grandview
1990 - Indianola
1989 - Davenport East
1988 - South Des Moines
1987 - Monroe County (Albia)
1986 - Des Moines Grandview
1985 - Sioux City Morningside National
1984 - Ottumwa American
1983 - Sioux City West Side
1982 - Davenport Emies
1981 - Davenport Emies
1980 - Des Moines Grandview National
1979 - Davenport Northwest
1978 - West Des Moines East
1977 - Davenport Emies
1976 - Windsor-Des Moines
1975 - Davenport Southeast
1974 - Davenport Northwest
1973 - Davenport Central
1972 - Le Mars
1971 - Ottumwa National
1970 - Fort Des Moines
1969 - Beaverdale (Des Moines)
1968 - Marshalltown National
1967 - South Des Moines
1966 - Beaverdale (Des Moines)
1965 - Des Moines Grandview
1964 - Windsor-Des Moines
1963 - Sac County
1962 - Windsor-Des Moines
1961 - West Des Moines
1960 - Burlington American
1959 - Ottumwa Midwest
1958 - Davenport Northwest
1957 - Ottumwa American

Click here to return to the top of this page.


Kansas

State Champions
2000 - Southwest Kansas (Hugoton)
1999 - Cherokee Community
1998 - Baxter Springs
1997 - Baxter Springs
1996 - Paola
1995 - Baxter Springs
1994 - Baxter Springs
1993 - Southwest Kansas (Hugoton)
1992 - Columbus
1991 - Baxter Springs
1990 - Baxter Springs
1989 - Baxter Springs
1988 - Baxter Springs
1987 - Baxter Springs
1986 - Baxter Springs
1985 - Baxter Springs
1984 - Baxter Springs
1983 - Riverton
1982 - Cherokee Community
1981 - Baxter Springs
1980 - Baxter Springs
1979 - Paola
1978 - Baxter Springs
1977 - Olathe West
1976 - Baxter Springs
1975 -
1974 - Paola
1973 - Olathe East
1972 - Hoisington
1971 -
1970 - Galena
1969 -
1968 -
1967 - Paola
1966 -
1965 - Baxter Springs
1964 - Baxter Springs

Click here to visit the Kansas State Tournament Historical Results page.

Click here to return to the top of this page.


Kentucky

NOTE: Kentucky competed in the Southern Region Tournament from 1957 through 1999.

State Champions
2000 - Owensboro Southern
1999 - Valley Sports American (Louisville)
1998 - St. Matthews American
1997 - Campbellsville Youth
1996 - Valley Sports (Louisville)
1995 - Valley Sports (Louisville)
1994 - Valley Sports (Louisville)
1993 - Warren County Southern (Bowling Green)
1992 - Corbin
1991 - St. Matthews
1990 - Ashland
1989 - Jeffersontown
1988 - Jeffersontown
1987 - Buechel
1986 - Ashland
1985 - Lexington Southeastern
1984 - South Lexington
1983 - Lexington Southeastern
1982 - South Lexington
1981 - Lexington Southeastern
1980 - Bowling Green
1979 - Lexington Northern
1978 - South Lexington
1977 - Ashland
1976 - Ashland
1975 - Owensboro Southern
1974 - London
1973 - Lexington Central
1972 - Owensboro Southern
1971 - Gardenside (Lexington)
1970 - Lexington Central
1969 - Henderson American
1968 - Valley Sports (Louisville)
1967 - Henderson
1966
1965 - Louisville
1964 - Ashland
1963 - Ashland American
1962 - Owensboro Southern
1961
1960 - St. Matthews National
1959 - Henderson
1958 - St. Matthews American
1957 - Owensboro

Click here to return to the top of this page.


Michigan

State Champions
2000 - Eastwood (Comstock)
1999 - Commerce
1998 - Georgetown National (Jenison)
1997 - Clare
1996 - Gladstone JCs
1995 - Grosse Pointe Farms
1994 - Michigan-Wisconsin Northern (Iron Mountain)
1993 - Grosse Pointe Park
1992 - Alpena
1991 - Columbia (Brooklyn)
1990 - Columbia (Brooklyn)
1989 - Georgetown (Jenison)
1988 - Harper Woods
1987 - Georgetown (Jenison)
1986 - Clinton Valley National
1985 - Jackson Southwest
1984 - Taylor Northwest
1983 - Taylor Northwest
1982 - Wyoming Pinery Park
1981 - Detroit Southwestern
1980 - Alpena LL
1979 - Grosse Pointe Woods-Shores National
1978 - Grosse Pointe Woods-Shores National
1977 - Alpena Huron Shore
1976 - Alpena Huron Shore
1975 - Alpena LL
1974 - Parchment
1973 - Birmingham Federal
1972 - Taylor Northeast
1971 - Alpena Huron Shore
1970 - South Farmington
1969 - Gaylord
1968 - Jackson Southeast
1967 - Alpena Huron Shore
1966 - Grosse Pointe Woods American
1965 - Birmingham Federal
1964 - Detroit North
1963 - Clintondale (Clinton Township)
1962 - Kalamazoo Oakwood
1961 - Taylor Northeast (*)
1960 - Harper Woods American
1959 - Hamtramck National
1958 - Birmingham
1957 - Hamtramck (*)

(*) - Upper Peninsula teams competed through the Wisconsin tournament series through the 1974 international tournament. In 1957, the Escanaba JC Little League won the Division 1 and North Region Tournaments and advanced to the World Series. In 1961, Menominee won the Division 1 Tournament title and finished as the North Region runner-up.

Click here to return to the top of this page.


Minnesota

State Champions
2000 - Little Lakes East (Shoreview)
1999 - Little Lakes North (Shoreview)
1998 - Golden Valley
1997 - Little Lakes South (Shoreview)
1996 - Coon Rapids National
1995 - Little Lakes West (Arden Hills)
1994 - Brooklyn Center American
1993 - Brooklyn Center American
1992 - Duluth Eastern
1991 - Coon Rapids American
1990 - Hermantown
1989 - Coon Rapids American
1988 - Lake Park (Duluth)
1987 - Little Lakes (Shoreview)
1986 - Minnetonka Village (Minnetonka)
1985 - East Tonka (Minnetonka)
1984 - Coon Rapids American
1983 - East Tonka (Minnetonka)
1982 - East Tonka (Minnetonka)
1981 - East Tonka (Minnetonka)
1980 - East Tonka (Minnetonka)
1979 - Park National (St. Louis Park)
1978 - East Tonka (Minnetonka)
1977 - Hopkins
1976 - Park Central (St. Louis Park)
1975 - Hopkins
1974 - Little Lakes (Shoreview)
1973 - Little Lakes (Shoreview)
1972 - West Duluth
1971 - West Duluth
1970 - West Duluth
1969 - Duluth Eastern
1968 - Lake Park (Duluth)
1967 - Duluth Central
1966 - Far West (Duluth)
1965 - Virginia
1964 - Duluth Central
1963 - Duluth Central
1962 - West Duluth

Click here to return to the top of this page.


Missouri

State Champions
2000 - Twin City (Festus-Crystal City)
1999 - East Missouri (Montgomery City)
1998 - DeSoto
1997 - Twin City (Festus-Crystal City)
1996 - Twin City (Festus-Crystal City)
1995 - LaCoMo East (Concordia)
1994 - Joplin Metropolitan
1993 - DeSoto
1992 - DeSoto
1991 - Twin City (Festus-Crystal City)
1990 - Twin City (Festus-Crystal City)
1989 - Lebanon
1988 - DeSoto
1987 - Twin City (Festus-Crystal City)
1986 - Carroll County (Carrollton)
1985 - Joplin International-National
1984 - Joplin International-National
1983 - Tri-City (Herculaneum)
1982 - Daniel Boone (Columbia)
1981 - Joplin American-United
1980 -
1979 - Carthage
1978 - LaCoMo (Concordia)
1977 - DeSoto
1976 - Carroll County (Carrollton)
1975 - Carthage
1974 -
1973 - Carthage
1972 - Carthage
1971 -
1970 -
1969 - Sedalia
1968 - Lebanon
1967 - Joplin
1966 - Carthage
1965 - Twin City (Festus-Crystal City)
1964 -
1963 - Twin City (Festus-Crystal City)

Click here to return to the top of this page.


Nebraska

State Champions
2000 - Kearney American
1999 - Omaha Keystone
1998 - Omaha Grover
1997 - Omaha Keystone American
1996 - Omaha Grover
1995 - Omaha Keystone
1994 - Omaha Grover
1993 - Omaha Keystone
1992 - Blair
1991 - Grand Island American
1990 - Omaha Grover
1989 - Omaha Memorial
1988 - Omaha Grover
1987 - Omaha Grover
1986 - Omaha Keystone
1985 - Omaha Hillside
1984 - Grand Island National
1983 - Omaha Grover
1982 - Omaha Hillside
1981 - Blair
1980 - Blair
1979 - Omaha Keystone
1978 - Omaha Country Club
1977 -
1976 - Omaha Westgate
1975 -
1974 - Omaha Hillside
1973 - Omaha
1972 -
1971 -
1970 - Grand Island
1969 - Omaha Westgate

Click here to return to the top of this page.


Ohio

State Champions
2000 - Canfield
1999 - Tallmadge
1998 - Canfield
1997 - Poland Community
1996 - Boardman East
1995 - Hamilton West Side American
1994 - South Point
1993 - Hamilton West Side American
1992 - Boardman West
1991 - Hamilton West Side American
1990 - Ironton
1989 - Hamilton West Side National
1988 - Hamilton West Side American
1987 - Boardman West
1986 - Barberton American
1985 - Boardman West
1984 - Athens County
1983 - Painesville National
1982 - Painesville National
1981 - Tallmadge
1980 - Cambridge
1979 - Tallmadge
1978 - Ashtabula American
1977 - Youngstown Midget Boosters
1976 - Hardscrabble (Clayton)
1975 - Tallmadge
1974 - Tallmadge
1973 - Tallmadge
1972 - Tallmadge
1971 - South Point
1970 - East Liverpool
1969 - Elyria West
1968 - Fairborn
1967 - Sciotoville
1966 - Maumee
1965 - South Akron Kiwanis American
1964 - Cuyahoga Falls National
1963 - Painesville
1962 - South Akron
1961 - Elyria
1960 - New Boston Kiwanis
1959 - Ashland
1958 - Shelby

Click here to return to the top of this page.


Wisconsin

State Champions
2000 - Oak Creek American
1999 - Oak Creek American
1998 - Eau Claire American
1997 - Appleton Lions
1996 - Appleton Lions
1995 - Appleton Lions
1994 - Milwaukee North Central National
1993 - Franklin American
1992 - Beaver Dam
1991 - Appleton Lions
1990 - Franklin National
1989 - Appleton Lions
1988 - Grafton
1987 - Appleton Linwood
1986 - Milwaukee Northwest
1985 - Appleton Kiwanis
1984 - East Madison
1983 - East Madison
1982 - Franklin National
1981 - Appleton Einstein
1980 - South Milwaukee National
1979 - Stevens Point
1978 - East Tonka (Minnetonka, MN) (*) (runner-up - Green Bay Lions)
1977 - Hopkins (Minnesota) (*) (runner-up - Marinette)
1976 - Appleton Linwood
1975 - Stevens Point
1974 - Appleton Kiwanis
1973 - Sturgeon Bay
1972 - K.I. Sawyer Air Force Base (Marquette, MI) (*) (runner-up - Wausau Northern)
1971 - Appleton Kiwanis
1970 - Manistique (Michigan) (*) (runner-up - Appleton Kiwanis)
1969 - Green Bay Southwest Kiwanis
1968 - Green Bay Lions
1967 - Appleton McKinley
1966 - West Madison
1965 - West Madison
1964 - Menasha South
1963 - Wausau Western
1962 - Janesville National
1961 - Menominee (Michigan) (*) (runner-up - Superior American)
1960 - Wisconsin Rapids
1959 - Superior American
1958 - Green Bay Kiwanis Southwest
1957 - Escanaba JCs (Michigan)

* - Leagues in Michigan's Upper Peninsula competed in the Wisconsin State Tournament through 1974. From 1968 through 1981, the Minnesota champion also competed against multiple Wisconsin district champions in a sectional tournament that determined the Minnesota-Wisconsin-Upper Peninsula area's representative in the divisional tournament.

In years noted with an asterisk (*), Minnesota or Upper Peninsula leagues won the sectional tournament (1968-1981) or state tournament (1957-1967). The highest finishing Wisconsin league for these years is noted in parentheses.

Click here to return to the top of this page.


Click here to return to the Central Region Little League Tournament Page Main Menu.


The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2006, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 12/28/2006