Eastern Region State Little League® Champions

Eastern Region State Champions


Click on a specific state or scroll through the page to see a list of recent state champions for all Eastern Region states:

Connecticut | Delaware | District of Columbia | Maine | Maryland | Massachusetts | New Hampshire | New Jersey | New York | Pennsylvania | Rhode Island | Vermont
Teams listed in bold also won the Eastern Region Tournament.

Click here to return to the Eastern Region Little League Tournament Page Main Menu.


Connecticut

State Champions
2000 - Old Lyme/Lyme
1999 - North Branford
1998 - Simsbury National
1997 - Ed Walsh (Meriden)
1996 - Southington Northern
1995 - Shelton National
1994 - Trumbull National
1993 - Southington Northern
1992 - Stamford National-Lione (Div. 1) and Groton City (Div. 2)
1991 - Park City American (Bridgeport) (Div. 1) and East Hartford Eastern (Div. 2)
1990 - Springdale (Stamford) (Div. 1) and Enfield (Div. 2)
1989 - Trumbull National (Div. 1) and East Hartford National (Div. 2)
1988 - Walter "Pop" Smith (New Haven) (Div. 1) and East Hartford National (Div. 2)
1987 - Springdale (Stamford) (Div. 1) and Mystic (Div. 2)
1986 - Berlin
1985 - New London National
1984 - McCabe-Waters (Bristol)
1983 - Stamford American
1982 - Stamford Federal
1981 - Stamford Federal
1980 - Walter "Pop" Smith (New Haven)
1979 - Wallingford
1978 - East Hartford Eastern
1977 - Park City (Bridgeport)
1976 - Forestville
1975 - Waterford South
1974 - Walter "Pop" Smith (New Haven)
1973 - Windsor Locks
1972 - Orange
1971 - Wilton (Div. 1) and South Windsor (Div. 2)
1970 - New Haven Annex
1969 - Southington South
1968 - Groton
1967 - McGinley (Hartford)
1966 - Windsor Locks
1965 - Windsor Locks
1964 - New London National
1963 - Stratford Original
1962 - Stratford Original
1961 - Darien
1960 - Stratford
1959 - Bridgeport Northern
1958 - Darien
1957 - Bridgeport North End

Click here to return to the top of this page.


Delaware

State Champions
2000 - Milford
1999 - Dover
1998 - Georgetown
1997 - Georgetown
1996 - Brandywine (Wilmington)
1995 - Brandywine (Wilmington)
1994 - Canal (Bear)
1993 - Nanticoke (Seaford)
1992 - Newark National
1991 - Newark American
1990 - Newark American
1989 - Brandywine (Wilmington)
1988 - Brandywine (Wilmington)
1987 - Nanticoke (Seaford)
1986 - Nanticoke (Seaford)
1985 - Newark American
1984 - Newark National
1983 - Hockessin Piedmont
1982 - Nanticoke (Seaford)
1981 - Nanticoke (Seaford)
1980 - Newark National
1979 - Nanticoke (Seaford)
1978 - Naamans (Wilmington)
1977 - Brandywine (Wilmington)
1976 - Naamans (Wilmington)
1975 - Brandywine (Wilmington)
1974 - Newark National
1973 - Dover
1972 - Suburban (New Castle)
1971 - Suburban (New Castle)
1970 - Newark American
1969 - Camden-Wyoming
1968 - Newark American
1967 - Georgetown
1966 - Georgetown
1965 - M-O-T (Middletown)
1964 - Dover
1963 - Capitol (Wilmington)
1962 - Wilmington Optimist
1961 - Wilmington Optimist
1960 - Nanticoke (Seaford)
1959 - Wilmington Optimist
1958 - Wilmington Optimist
1957 - Newark National

Click here to return to the top of this page.


District of Columbia

State Champions

NOTE: Prior to 1998, teams in Washington D.C. competed in District 3 of the Maryland tournament structure.

2000 - Capitol City (Washington D.C.)
1999 - Capitol City (Washington D.C.)
1998 - Capitol City (Washington D.C.)

Click here to return to the top of this page.


Maine

State Champions
2000 - Auburn Suburban
1999 - West Biddeford
1998 - Augusta West
1997 - Auburn Suburban
1996 - Portland North
1995 - Portland North
1994 - Bangor Westside
1993 - Auburn Suburban
1992 - Falmouth
1991 - Augusta North
1990 - Augusta North
1989 - Bangor Westside
1988 - Maremont (Saco)
1987 - Old Town
1986 - Old Town
1985 - Westbrook
1984 - Auburn Suburban
1983 - Waldo County
1982 - West Biddeford
1981 - South Portland National
1980 - Auburn Suburban
1979 - Westbrook
1978 - Cumberland Suburban
1977 - Cape Elizabeth
1976 - Auburn Suburban
1975 - Brewer
1974 - Cape Elizabeth
1973 - Millinocket
1972 - Cape Elizabeth
1971 - Augusta East
1970 - Auburn
1969 - Portland League Seven
1968 - Brewer
1967 - South Portland American
1966 - Sanford-Springvale
1965 - Cape Elizabeth
1964 - Waterville National
1963 - Brewer
1962 - Waldo County
1961 - Bangor Westside
1960 - Augusta East
1959 - Brewer
1958 - Saco-Old Orchard Beach
1957 - Portland League One
1956 - Gardiner
1955 - Portland League Three
1954 - Saco-Old Orchard Beach
1953 - Co-Champions: Knox Suburban and Suburban (Cape Elizabeth/Westbrook/Falmouth/Scarborough)
1952 - Portland League One
1951 - Suburban (Cape Elizabeth/Westbrook/Falmouth/Scarborough)

Click here to return to the top of this page.


Maryland

State Champions
2000 - North East
1999 - Denton
1998 - Hughesville
1997 - St. Mary’s American (Hollywood/California)
1996 - Capitol City (Washington D.C.)
1995 - Brunswick
1994 - Oakland
1993 - Elkton Community
1992 - Waldorf American
1991 - Tri-City (East New Market)
1990 - Hagerstown American
1989 - Westminster
1988 - Westminster
1987 - Calvert County American
1986 - Brunswick
1985 - Frostburg
1984 - Brunswick
1983 - Rising Sun
1982 - Easton
1981 - Brunswick
1980 - Forest Park (Baltimore)
1979 - West End (Hagerstown)
1978 - Elkton
1977 - Harundale
1976 - West End (Hagerstown)
1975 - Harundale
1974 - Elkton
1973 - Hagerstown National
1972 - Hagerstown National
1971 - Oxon Hill
1970 - Frederick National
1969 - Brunswick
1968 - Hagerstown National
1967 - Westminster
1966 - Brunswick
1965 - Hagerstown National
1964 - Hagerstown National
1963 - Stembridge (Baltimore)
1962 - West End (Hagerstown)
1961
1960 - Brooklyn-Curtis Bay (Baltimore)
1959 - East Salisbury
1958 - Brooklyn Park
1957 - Frederick

Click here to return to the top of this page.


Massachusetts

State Champions
2000 - Pittsfield South
1999 - Middleboro
1998 - Newton North
1997 - Norwood American
1996 - Parkway National (West Roxbury)
1995 - Parkway National (West Roxbury)
1994 - Middleboro
1993 - Parkway National (West Roxbury)
1992 - Taunton West
1991 - Walpole National
1990 - Westfield South
1989 - Westfield South
1988 - Andover National
1987 - Ty Cobb (Worcester)
1986 - Pittsfield North
1985 - Westfield North
1984 - Leominster American
1983 - Swampscott
1982 - Millis
1981 - Swampscott
1980 - Medford South
1979 - Swampscott
1978 - Swampscott
1977 - Pittsfield South
1976 - Pittsfield South
1975 - Fall River American
1974 - Pittsfield West
1973 - Needham West
1972 - Arlington West
1971 - Arlington North
1970 - Parkway National (West Roxbury)
1969 - Danvers American
1968 - Parkway National (West Roxbury)
1967 - Arlington West
1966 - Weymouth South
1965 - Danvers National
1964 - Danvers National
1963 - Peabody American
1962 - Newton North
1961 - Brockton North
1960 - Newton West
1959 - Brockton North
1958 - Lynn Wyoma
1957 - Gabby Hartnett (Worcester) (now Tom Ash LL)

Click here to visit the Massachusetts State Tournament Historical Results page.

Click here to return to the top of this page.


New Hampshire

State Champions
2000 - Goffstown
1999 - Somersworth
1998 - Goffstown
1997 - Bedford
1996 - Manchester South
1995 - Bedford
1994 - Salem Youth
1993 - Bedford
1992 - Manchester South
1991 - Dover Northside
1990 - Manchester North
1989 - Manchester South
1988 - Concord National
1987 - Dover Northside
1986 - Manchester East
1985 - Manchester North
1984 - Manchester
1983 - Somersworth-Berwick
1982 - Bedford
1981 - Concord
1980 - Rochester
1979 - Dover South
1978 - Dover
1977 - Dover
1976 - Salem
1975 - Bedford
1974 - Concord
1973 - Salem South
1972 - Manchester
1971 - Bedford
1970 - Portsmouth
1969 - Salem
1968 - Concord
1967 - Dover Southside
1966 - Concord
1965 - Concord National
1964 - Laconia
1963 - Manchester South
1962 - Manchester South
1961 - Manchester South
1960 - Concord American
1959 - Derry
1958 - Manchester

Click here to return to the top of this page.


New Jersey

State Champions
2000 - Pequannock
1999 - Toms River East American
1998 - Toms River East American
1997 - North Hunterdon
1996 - Millburn-Short Hills
1995 - Toms River East American
1994 - Millburn-Short Hills
1993 - Nottingham (Hamilton Square)
1992 - Nottingham (Hamilton Square)
1991 - South Vineland
1990 - Brick National
1989 - Cherry Hill American
1988 - Roberto Clemente (Jersey City)
1987 - Nottingham (Hamilton Square)
1986 - Cherry Hill American
1985 - Morristown National
1984 - Palisades Park
1983 - Cherry Hill American
1982 - Morristown National
1981 - Bernardsville-Basking Ridge
1980 - Margate City
1979 - Ridgewood National
1978 - Elizabethport
1977 - North Edison
1976 - Union American
1975 - Lakewood
1974 - Livingston American
1973 - Lodi American
1972 - Howell Central
1971 - Wallington
1970 - Wayne American
1969 - Nottingham (Hamilton Square)
1968 - Wallington
1967 - West New York American
1966 - West New York American
1965 - Margate City
1964 - Tenafly
1963 - Tenafly
1962 - Pitman
1961 - Sayreville
1960 - West New York American
1959 - East Rutherford
1958 - Englewood American
1957 - Blackwood

Click here to visit the New Jersey State Tournament Historical Results page.

Click here to return to the top of this page.


New York

State Champions
2000 - Rolando Paulino (Bronx)
1999 - Rolando Paulino (Bronx)
1998 - South Shore American (Staten Island)
1997 - Mid-Island (Staten Island)
1996 - South Shore American (Staten Island)
1995 - South Shore American (Staten Island)
1994 - Orchard Park
1993 - Orchard Park
1992 - South Shore National (Staten Island)
1991 - South Shore American (Staten Island)
1990 - South Shore American (Staten Island)
1989 - Massapequa International
1988 - South Shore (Staten Island)
1987 - Colonie
1986 - Ozone Howard (Queens) (Metro) and Kingston American (Upstate)
1985 - South Shore (Staten Island) (Metro) and Oneonta (Upstate)
1984 - Islip (Metro) and Waterloo (Upstate)
1983 - North Shore (Rocky Point) (Metro) and Auburn (Upstate)
1982 - Monroe-Woodbury (Metro) and Batavia (Upstate)
1981 - Ozone Howard (Queens) (Metro) and Beacon (Upstate)
1980 - Gil Hodges (Brooklyn) (Metro) and Colonie (Upstate)
1979 - South Shore (Staten Island) (Metro) and Hyde Park National (Upstate)
1978 - Rockville Centre American (Metro) and Liverpool (Upstate)
1977 - South Shore (Staten Island) (Metro) and Carman (Rotterdam) (Upstate)
1976 - South Shore (Staten Island)
1975 - Rotterdam
1974 - Lindenhurst (Metro) and Poughkeepsie Central (Upstate)
1973 - Colonie
1972 - Rockville Centre American (Metro) and New City (Upstate)
1971 - Rotterdam
1970 - Cortland (Metro) and Wappinger Falls (Upstate)
1969 - Smithtown
1968 - Scotia
1967 - Oceanside
1966 - Albany National
1965 - Cleveland Hills (Cheektowga)
1964 - Mid-Island (Staten Island)
1963 - Mid-Island (Staten Island)
1962 - Massapequa International
1961 - Schenectady
1960 - Islip
1959 - Schenectady National
1958 - South Utica
1957 - Haverstraw

Click here to return to the top of this page.


Pennsylvania

State Champions
2000 - Levittown Eastern
1999 - State College National
1998 - Latrobe
1997 - Railway Park (Pottsville)
1996 - Franklin
1995 - Franklin
1994 - Franklin
1993 - Connellsville
1992 - Ingomar American
1991 - DuBois
1990 - Shippensburg
1989 - DuBois
1988 - Aston-Middletown
1987 - Montoursville
1986 - Council Rock Newtown
1985 - Montoursville
1984 - Milton
1983 - DuBois
1982 - Uptown (Pittsburgh)
1981 - DuBois
1980 - York
1979 - North Braddock
1978 - Connellsville
1977 - Connellsville
1976 - Connellsville
1975 - Carbino Club (Jessup)
1974 - Red Land (Newberrytown)
1973 - Newberry (Williamsport)
1972 - Berwick
1971 - Hazleton National
1970 - DuBois
1969 - Newberry (Williamsport)
1968 - North Pittsburth
1967 - Newtown-Edgmont (Newtown Square)
1966 - Huntingdon
1965 - Levittown American
1964 - Connellsville
1963 - Connellsville
1962 - Back Mountain (Dallas)
1961 - Levittown American
1960 - Levittown American
1959 - Chester Suburban
1958 - Bellefonte
1957 - Media
1956 - Upper Darby
1955 - Morrisville
1954 - Masontown
1953 - Camp Hill
1952 - Monongahela
1951 - Potter-McKean (Roulette)
1950 - Punxsutawney
1949 - Lock Haven
1948 - Lock Haven

Click here to visit the Pennsylvania State Tournament Historical Results page.

Click here to return to the top of this page.


Rhode Island

State Champions
2000 - Lincoln
1999 - Lincoln
1998 - Cranston Western
1997 - Cranston Western
1996 - Cranston Western
1995 - East Greenwich
1994 - East Greenwich
1993 - Darlington American (Pawtucket)
1992 - Darlington American (Pawtucket)
1991 - Warwick Continental
1990 - Mount Pleasant (Providence)
1989 - Fair North (Woonsocket)
1988 - East Woonsocket
1987 - Warwick Continental
1986 - Warwick American
1985 - Warwick Westside
1984 - Bristol
1983 - Fair North (Woonsocket)
1982 - Bristol
1981 - Warwick American
1980 - Darlington American (Pawtucket)
1979 - Cranston Western
1978 - Westerly American
1977 - Upper Valley (Cumberland/Lincoln)
1976 - Bristol
1975 - Barrington
1974 - Darlington National (Pawtucket)
1973 - Edgewood/South Elmwood (Cranston)
1972 - Burrillville
1971 - Middletown
1970 - Edgewood-South Elmwood (Cranston)
1969 - Darlington American (Pawtucket)
1968 - Warwick West Side
1967 - Smithfield
1966 - Pawtucket
1965 - Middletown
1964 - Smithfield
1963 - Fair North (Woonsocket)
1962 - Middletown
1961 - Middletown
1960 - South County (Wakefield)
1959 - Pawtucket
1958 - Warwick National
1957 - Warwick American

Click here to visit the Rhode Island State Tournament Historical Results page.

Click here to return to the top of this page.


Vermont

State Champions
2000 - Brattleboro
1999 - Essex Town
1998 - Brattleboro
1997 - Essex Town
1996 - Essex Town
1995 - Essex Town
1994 - Brattleboro
1993 - Brattleboro
1992 - North Burlington
1991 - Bennington
1990 - North Burlington
1989 - Swanton
1988 - Connecticut Valley
1987 - Essex Junction
1986 - Bennington
1985 - St. Johnsbury
1984 - Green Mountain (Barre Town)
1983 - Norshaft (North Bennington/Shaftsbury)
1982 - Brattleboro
1981 - North Burlington
1980 - Green Mountain (Barre Town)
1979 - Granite City (Barre)
1978 - Brattleboro
1977 - Brattleboro
1976 - North Burlington
1975 - North Burlington
1974 - Essex Junction
1973 - Bellows Falls
1972 - Brattleboro
1971 - Burlington American
1970 - Brattleboro
1969 - Brattleboro
1968 - Burlington National
1967 - Burlington American
1966 - Brattleboro
1965 - Granite City (Barre)
1964 - Brattleboro
1963 - Burlington American
1962 - Norshaft (North Bennington/Shaftsbury)
1961 - Granite City (Barre)
1960 - Brattleboro
1959 - Granite City (Barre)
1958 - Brattleboro
1957 - Brattleboro

Click here to return to the top of this page.

Click here to return to the Eastern Region Little League Tournament Page Main Menu.


The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2005, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 12/29/2005