1982 Florida State Little League® Tournament Results

Florida State Tournament



Toward the past
1982

Toward the present

Florida State Tournament
Host - Port St. Lucie
At Sportsman's Park

Participating Teams:
Section 1 Champions
Section 2 Champions
Section 3 Champions
Section 4 Champions
Inverness
Coral Springs American
Dade City
Sarasota National

Tournament Results:

Opening Round:
Sarasota National 5, Dade City 4
Coral Springs American 7, Inverness 3

Loser's Bracket Semifinals:
Dade City 7, Inverness 1 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Sarasota National 15, Coral Springs American 1

Loser's Bracket Finals:
Dade City 8, Coral Springs American 6 (elim.)

Championship Series:
Dade City 11, Sarasota National 8
Sarasota National 11, Dade City 5 (TITLE)

Summary:

More details on this tournament will be posted soon.

Follow Sarasota National at the Southern Region Tournament -- Click here to view results.


1982 Florida District Champions and Sectional Tournament Results:

District Champions in Section 1 District Champions in Section 2
D1 - Tri-County (Century)
D11 - Jacksonville
D14 - Altamonte Springs
D15 - Inverness

Section 1 Tournament
Host - Ocoee (District 14)

Tournament Results:
1 - Inverness 3, Tri-County 2 (9 innings)
2 - Altamonte Springs 1, Jacksonville 0
3 - Tri-County d. Jacksonville (elim.)
4 - Inverness 3, Altamonte Springs 2
5 - Altamonte Springs 3, Tri-County 2 (elim.)
6 - Inverness 6, Altamonte Springs 5 (TITLE)

D2 - Mims
D7 - Port St. Lucie American
D8 - North Miami American
D10 - Coral Springs American

Section 2 Tournament
Host - Rockledge (District 2)
At McLarty Park

Tournament Results:
1 - Coral Springs American 8, Mims 3
2 - North Miami American 7, Port St. Lucie American 6
3 - Mims 3, Port St. Lucie American 0 (elim.)
4 - Coral Springs American 6, North Miami American 2
5 - Mims 6, North Miami American 2
6 - Coral Springs American 5, Mims 3 (TITLE)

District Champions in Section 3 District Champions in Section 4
D3 - Conway
D4 - Dade City
D6 - West Tampa
D13 - Southeast Tampa

Section 3 Tournament
Host - West Tampa (District 6)

Tournament Results:
1 - Conway 7, Southeast Tampa 3
2 - Dade City 11, West Tampa 3
3 - West Tampa 5, Southeast Tampa 4 (elim.)
4 - Dade City 21, Conway 2
5 - Conway 10, West Tampa 1 (elim.)
6 - Dade City 7, Conway 3 (TITLE)

D5 - Northeast (St. Petersburg)
D9 - Cape Coral
D12 - Largo National
D16 - Sarasota National

Section 4 Tournament
Host - St. Petersburg Northwest (District 5)

Tournament Results:
1 - Sarasota National 6, Largo National 1
2 - Northeast 10, Cape Coral 1
3 - Cape Coral 6, Largo National 1 (elim.)
4 - Sarasota National 4, Northeast 2
5 - Northeast 8, Cape Coral 7 (elim.)
6 - Sarasota National 5, Northeast 0 (TITLE)




Toward the past


Toward the present
The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting!
Click for information on
contacting the Unpage.
Copyright © 2006, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 12/22/2006