1988 Florida State Little League® Tournament Results

Florida State Tournament



Toward the past
1988

Toward the present

Florida State Tournament
Host - Delray Beach
At Miller Field

Participating Teams:
Section 1 Champions
Section 2 Champions
Section 3 Champions
Section 4 Champions
Winter Garden
North Miami American
Lake Wales
Northeast (St. Petersburg)

Tournament Results:

Opening Round:
Northeast 2, Lake Wales 0
North Miami American d. Winter Garden

Loser's Bracket Semifinals:
Lake Wales d. Winter Garden (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Northeast 11, North Miami American 2 (5 innings; curfew)

Loser's Bracket Finals:
North Miami American 4, Lake Wales 3 (elim.)

Championship Game:
Northeast 12, North Miami American 5 (TITLE)

Summary:

More details on this tournament will be posted soon.

Follow Northeast at the Southern Region Tournament -- Click here to view results.


1988 Florida District Champions and Sectional Tournament Results:

District Champions in Section 1 District Champions in Section 2
D1 - Tri-County (Century)
D11 - Orange Park (South Jacksonville)
D14 - Winter Garden
D15 - Shady Hills

Section 1 Tournament
Host - Jacksonville Highlands (District 11)
At Highlands Park

Tournament Results:
1 - Winter Garden 6, Orange Park 1
2 - Tri-County d. Shady Hills
3 - Orange Park 15, Shady Hills 5 (elim.)
4 - Winter Garden 4, Tri-County 0
5 - Orange Park d. Tri-County (elim.)
6 - Winter Garden 4, Orange Park 3 (TITLE)

D2 - Eau Gallie Gold
D7 - Southwest Area Recreation Association (Boca Raton)
D8 - North Miami American
D10 - Coral Springs American
D17 - Port St. Lucie American

Section 2 Tournament
Host - Delray Beach (District 7)
At Miller Field

Tournament Results:
1 - Coral Springs American 7, Port St. Lucie American 2
2 - North Miami American 2, Eau Gallie Gold 1
3 - SARA 4, Coral Springs American 3
4 - Port St. Lucie American 2, Eau Gallie Gold 0 (elim.)
5 - Port St. Lucie American 9, Coral Springs American 3 (elim.)
6 - North Miami American 4, SARA 3
7 - Port St. Lucie American 5, SARA 0 (elim.)
8 - Port St. Lucie American 1, North Miami American 0
9 - North Miami American d. Port St. Lucie American (TITLE)

District Champions in Section 3 District Champions in Section 4
D3 - St. Cloud
D4 - Lake Wales
D6 - Citrus Park (Tampa)
D13 - Belmont Heights (Tampa)

Section 3 Tournament
Host - Lake Wales (District 4)

Tournament Results:
1 - Belmont Heights 4, St. Cloud 3
2 - Citrus Park 3, Lake Wales 2
3 - Lake Wales 2, St. Cloud 0 (elim.)
4 - Belmont Heights 4, Citrus Park 3
5 - Lake Wales 6, Citrus Park 0 (elim.)
6 - Lake Wales d. Belmont Heights
7 - Lake Wales 5, Belmont Heights 2 (TITLE)

D5 - Northeast (St. Petersburg)
D9 - Fort Myers
D12 - Dunedin American
D16 - Manatee National (Bradenton)

Section 4 Tournament
Host - Sarasota (District 16)
At Twin Lakes Park

Tournament Results:
1 - Manatee National 12, Dunedin American 7
2 - Northeast 7, Fort Myers 2
3 - Fort Myers 7, Dunedin American 2 (elim.)
4 - Northeast 5, Manatee National 2
5 - Manatee National 5, Fort Myers 2 (elim.)
6 - Northeast 3, Manatee National 1 (TITLE)




Toward the past


Toward the present
The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting!
Click for information on
contacting the Unpage.
Copyright © 2002, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/17/2002