1989 Florida State Little League® Tournament Results

Florida State Tournament



Toward the past
1989

Toward the present

Florida State Tournament
Host - Land O Lakes

Participating Teams:
Section 1 Champions
Section 2 Champions
Section 3 Champions
Section 4 Champions
Oviedo
Coral Springs American
Northside (Tampa)
Sarasota National

Tournament Results:

Opening Round:
Northside 5, Coral Springs American 4
Sarasota National 4, Oveido 0

Loser's Bracket Semifinals:
Coral Springs American d. Oveido (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Northside 12, Sarasota National 10

Loser's Bracket Finals:
Sarasota National 16, Coral Springs American 1 (elim.)

Championship Game:
Northside 6, Sarasota National 5 (9 innings; TITLE)

Summary:

More details on this tournament will be posted soon.

Follow Northside at the Southern Region Tournament -- Click here to view results.


1989 Florida District Champions and Sectional Tournament Results:

District Champions in Section 1 District Champions in Section 2
D1 - Niceville
D11 - Orange Park (South Jacksonville)
D14 - Oviedo
D15 - Crystal River

Section 1 Tournament
Host - Orange City (District 14)
At Valentine Park

Tournament Results:
1 - Oviedo d. Crystal River
2 - Orange Park d. Niceville
3 - Crystal River 7, Niceville 5 (elim.)
4 - Orange Park d. Oviedo
5 - Oviedo 12, Crystal River 2 (elim.)
6 - Oviedo d. Orange Park
7 - Oviedo d. Orange Park (TITLE)

D2 - Indian River City (Titusville)
D7 - Boca Raton American
D8 - West Kendall Optimist
D10 - Coral Springs American
D17 - Vero Beach American

Section 2 Tournament
Host - Indian River City (Titusville) (District 2)
At W.W. James Field

Tournament Results:
1 - Coral Springs American 6, West Kendall Optimists 3
2 - Vero Beach American 10, Boca Raton American 0
3 - Coral Springs American 9, Indian River City 7 (8 innings)
4 - West Kendall Optimists 10, Boca Raton American 3 (elim.)
5 - Indian River City 5, West Kendall Optimists 4 (elim.)
6 - Vero Beach American 17, Coral Springs American 1
7 - Coral Springs American 7, Indian River City 1 (elim.)
8 - Coral Springs American 7, Vero Beach American 6
9 - Coral Springs American 6, Vero Beach American 3 (TITLE)

District Champions in Section 3 District Champions in Section 4
D3 - Azalea Park
D4 - Dade City
D6 - Northside (Tampa)
D13 - Temple Terrace

Section 3 Tournament
Host - Union Park (Orlando) (District 3)
At Union Park

Tournament Results:
1 - Dade City 4, Temple Terrace 3 (8 innings)
2 - Northside 4, Azalea Park 3
3 - Azalea Park 4, Temple Terrace 3 (elim.)
4 - Northside 5, Dade City 1
5 - Azalea Park 9, Dade City 4 (extra innings; elim.)
6 - Northside 3, Azalea Park 0 (TITLE)

D5 - Pinellas Park National
D9 - LaBelle
D12 - Dunedin American
D16 - Sarasota National

Section 4 Tournament
Host - Pinellas Park (District 5)
At Howard Community Park

Tournament Results:
1 - Sarasota National 5, LaBelle 2
2 - Dunedin American 6, Pinellas Park National 1
3 - LaBelle 4, Pinellas Park National 2 (elim.)
4 - Sarasota National 2, Dunedin American 1
5 - Dunedin American 6, LaBelle 1 (elim.)
6 - Sarasota National 4, Dunedin American 0 (TITLE)




Toward the past


Toward the present
The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting!
Click for information on
contacting the Unpage.
Copyright © 2006, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 12/22/2006