1991 Florida State Little League® Tournament Results

Florida State Tournament



Toward the past
1991

Toward the present

Florida State Tournament
Host - Orange City
At Wally Hancock Field; Valentine Park

Participating Teams:
Section 1 Champions
Section 2 Champions
Section 3 Champions
Section 4 Champions
Apopka/West Seminole
Fort Pierce Northside
Northside (Tampa)
Dunedin National

Tournament Results:

Opening Round:
Dunedin National 2, Fort Pierce Northside 0
Northside 15, Apopka/West Seminole 3

Loser's Bracket Semifinals:
Apopka/West Seminole 12, Fort Pierce Northside 2 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Dunedin National 12, Northside 4

Loser's Bracket Finals:
Apopka/West Seminole 6, Northside 3 (elim.)

Championship Series:
Apopka/West Seminole 3, Dunedin National 1
Dunedin National 12, Apopka/West Seminole 6 (TITLE)

Summary:

More details on this tournament will be posted soon.

Follow Dunedin National at the Southern Region Tournament -- Click here to view results.


1991 Florida District Champions and Sectional Tournament Results:

District Champions in Section 1 District Champions in Section 2
D1 - Niceville
D11 - Middleburg
D14 - Apopka/West Seminole
D15 - West Hernando (Spring Hill)

Section 1 Tournament
Host - Niceville (District 1)

Tournament Results:
1 - Apopka/West Seminole 3, West Hernando 1
2 - Niceville d. Middleburg
3 - West Hernando 5, Middleburg 4 (elim.)
4 - Apopka/West Seminole d. Niceville
5 - West Hernando 10, Niceville 4 (elim.)
6 - West Hernando 4, Apopka/West Seminole 2
7 - Apopka/West Seminole 7, West Hernando 5 (TITLE)

D2 - Cocoa North
D7 - North Palm Beach
D8 - West Kendall (Miami)
D10 -
D17 - Fort Pierce Northside

Section 2 Tournament
Host - Vero Beach National (District 17)
At Michael Field

Tournament Results:
1 - West Kendall d. District 10
2 - Cocoa North 6, North Palm Beach 2
3 - Fort Pierce Northside 8, West Kendall 2
4 - North Palm Beach versus District 10 (elim.)
5 - West Kendall d. Winner 4 (elim.)
6 - Fort Pierce Northside 15, Cocoa North 3
7 - West Kendall 6, Cocoa North 5 (9 innings; elim.)
8 - Fort Pierce Northside 6, West Kendall 2 (TITLE)

District Champions in Section 3 District Champions in Section 4
D3 - Goldenrod
D4 - Auburndale
D6 - Northside (Tampa)
D13 - Bloomingdale

Section 3 Tournament
Host - East Bay (District 13)

Tournament Results:
1 - Northside 4, Auburndale 0
2 - Bloomingdale 4, Goldenrod 2
3 - Auburndale 5, Goldenrod 3 (elim.)
4 - Bloomingdale 5, Northside 4
5 - Northside 10, Auburndale 3 (elim.)
6 - Northside 6, Bloomingdale 2
7 - Northside 8, Bloomingdale 1 (TITLE)

D5 - Seminole
D9 - Cape Coral American
D12 - Dunedin National
D16 - Sarasota American
D18 - North Naples

Section 4 Tournament
Host - Pinellas Park (District 5)
At Helen Howarth Park

Tournament Results:
1 - Sarasota American 3, Cape Coral American 2
2 - Dunedin National 8, North Naples 3
3 - Sarasota American 4, Seminole 1
4 - Cape Coral American 7, North Naples 4 (elim.)
5 - Seminole d. Cape Coral American (elim.)
6 - Dunedin National 7, Sarasota American 3
7 - Seminole 1, Sarasota American 0 (elim.)
8 - Dunedin American 8, Seminole 2 (TITLE)




Toward the past


Toward the present
The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting!
Click for information on
contacting the Unpage.
Copyright © 2002, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/17/2002