1992 Florida State Little League® Tournament Results

Florida State Tournament



Toward the past
1992

Toward the present

Florida State Tournament
Host - Rockledge
At McLarty Park

Participating Teams:
Section 1 Champions
Section 2 Champions
Section 3 Champions
Section 4 Champions
West Volusia (DeLand)
Mims
Dade City
North Naples

Tournament Results:

Opening Round:
Dade City 12, North Naples 2
West Volusia 4, Mims 2

Loser's Bracket Semifinals:
North Naples 14, Mims 4 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Dade City 8, West Volusia 6

Loser's Bracket Finals:
North Naples 8, West Volusia 1 (elim.)

Championship Game:
Dade City 2, North Naples 0 (TITLE)

Summary:

More details on this tournament will be posted soon.

Follow Dade City at the Southern Region Tournament -- Click here to view results.


1992 Florida District Champions and Sectional Tournament Results:

District Champions in Section 1 District Champions in Section 2
D1 - Eglin Air Force Base
D11 - Arlington (Jacksonville)
D14 - West Volusia (DeLand)
D15 - Crystal River

Section 1 Tournament
Host - Jacksonville Highlands (District 11)
At Highlands LL Park

Tournament Results:
1 - West Volusia 6, Crystal River 1
2 - Arlington 4, Eglin Air Force Base 3
3 - Crystal River 14, Eglin Air Force Base 13 (elim.)
4 - Arlington d. West Volusia
5 - West Volusia 6, Crystal River 0 (elim.)
6 - West Volusia d. Arlington
7 - West Volusia 11, Arlington 1 (TITLE)

D2 - Mims
D7 - Delray Beach National
D8 - North Miami American
D10 - Coral Springs
D17 - Port St. Lucie National

Section 2 Tournament
Host - Rockledge (District 2)
At McLarty Park

Tournament Results:
1 - Port St. Lucie National 5, Delray Beach National 0
2 - North Miami American 11, Coral Springs 8
3 - Mims 2, Port St. Lucie National 0
4 - Delray Beach National 2, Coral Springs 1 (10 innings; elim.)
5 - Port St. Lucie National 10, Delray Beach National 5 (elim.)
6 - Mims 7, North Miami American 2
7 - Port St. Lucie National 11, North Miami American 4 (elim.)
8 - Mims 12, Port St. Lucie National 3 (TITLE)

District Champions in Section 3 District Champions in Section 4
D3 - Maitland
D4 - Dade City
D6 - Northside (Tampa)
D13 - Lutz

Section 3 Tournament
Host - Lake Wales (District 4)

Tournament Results:
1 - Lutz 4, Northside 3
2 - Maitland 2, Dade City 0
3 - Dade City 15, Northside 5 (elim.)
4 - Lutz 7, Maitland 1
5 - Dade City d. Maitland (elim.)
6 - Dade City d. Lutz
7 - Dade City d. Lutz (TITLE)

D5 - Seminole
D9 - Fort Myers American
D12 - Palm Harbor American
D16 - Sarasota Florida
D18 - North Naples

Section 4 Tournament
Host - Fort Myers (District 9)
At Ted Ferriera Complex

Tournament Results:
1 - Seminole 4, Sarasota Florida 3
2 - North Naples 7, Palm Harbor American 3
3 - North Naples 6, Fort Myers American 4
4 - Sarasota Florida 7, Palm Harbor American 2 (5 innings, curfew; elim.)
5 - Sarasota Florida d. Fort Myers American (elim.)
6 - North Naples d. Seminole
7 - Sarasota Florida 2, Seminole 0 (elim.)
8 - North Naples 4, Sarasota Florida 2 (8 innings; TITLE)




Toward the past


Toward the present
The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting!
Click for information on
contacting the Unpage.
Copyright © 2003, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 08/03/2003