1994 Florida State Little League® Tournament Results

Florida State Tournament



Toward the past
1994

Toward the present

Florida State Tournament
Host - Fort Myers
At Ted Ferriera LL Complex

Participating Teams:
Section 1 Champions
Section 2 Champions
Section 3 Champions
Section 4 Champions
Arlington (Jacksonville)
Rockledge
Northside (Tampa)
West Central Sarasota

Tournament Results:

Opening Round:
Rockledge 3, West Central Sarasota 1
Northside 5, Arlington 1

Loser's Bracket Semifinals:
Arlington 5, West Central Sarasota 4 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Northside 4, Rockledge 1

Loser's Bracket Finals:
Rockledge 4, Arlington 3 (elim.)

Championship Series:
Rockledge 6, Northside 2
Northside 6, Rockledge 4 (TITLE)

Summary:

More details on this tournament will be posted soon.

Follow Northside at the Southern Region Tournament -- Click here to view results.


1994 Florida District Champions and Sectional Tournament Results:

District Champions in Section 1 District Champions in Section 2
D1 - Shalimar
D11 - Arlington (Jacksonville)
D15 - Crystal River
D19 - Eustis

Section 1 Tournament

Tournament Results:
Arlington won the Section 1 Tournament.

If you can provide results from this tournament, please contact the Unpage.

D2 - Rockledge
D7 - Lantana
D8 - Liberty City Optimist
D10 - Pembroke Pines Optimist
D17 - Vero Beach American

Section 2 Tournament
Host - North Palm Beach (District 7)
At Osborne Park

Tournament Results:
1 - Liberty City Optimist 5, Pembroke Pines Optimist 3
2 - Rockledge 11, Vero Beach American 9
3 - Liberty City Optimist 6, Lantana 4
4 - Vero Beach American 15, Pembroke Pines Optimist 4 (elim.)
5 - Lantana 5, Vero Beach American 3 (elim.)
6 - Rockledge 10, Liberty City Optimist 8
7 - Lantana 9, Liberty City Optimist 3 (elim.)
8 - Rockledge 11, Lantana 1 (TITLE)

District Champions in Section 3 District Champions in Section 4
D3 - Pine Castle
D4 - Lakeland City
D6 - Northside (Tampa)
D13 - East Bay
D14 - Altamonte Springs

Section 3 Tournament
Host - Tampa Northside (District 6)

Tournament Results:
1 - East Bay 6, Altamonte Springs 3
2 - Lakeland City 3, Pine Castle 2
3 - Northside 10, Lakeland City 0
4 - Altamonte Springs 6, Pine Castle 5 (elim.)
5 - Altamonte Springs 5, Lakeland City 1 (elim.)
6 - East Bay 9, Northside 7
7 - Northside 7, Altamonte Springs 6 (elim.)
8 - Northside 7, East Bay 3
9 - Northside 12, East Bay 4 (TITLE)

D5 - Pinellas Park National
D9 - Fort Myers American
D12 - Clearwater American
D16 - West Central Sarasota
D18 - North Naples

Section 4 Tournament
Host - West Central Sarasota (District 16)
At Twin Lakes Park

Tournament Results:
1 - Fort Myers American 3, North Naples 2
2 - Clearwater American d. Pinellas Park National
3 - West Central Sarasota 3, Clearwater American 1
4 - North Naples 4, Pinellas Park National 0 (elim.)
5 - Clearwater American 1, North Naples 0 (elim.)
6 - West Central Sarasota 3, Fort Myers American 2
7 - Fort Myers American d. Clearwater American (elim.)
8 - West Central Sarasota 4, Fort Myers American 3 (TITLE)




Toward the past


Toward the present
The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting!
Click for information on
contacting the Unpage.
Copyright © 2004, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 01/11/2004