Florida State Tournament Qualifiers
1958-present


Click here to return to the Florida Little League Tournament Page Main Menu.

Tournament champions are listed in bold.

Year Section Champions Section Champions Section Champions Section Champions
2017 S1-Niceville Valparaiso
S2-West Boynton Beach
S3-Deltona
S4-Plant City
S5-Oviedo
S6-South Fort Myers
S7-Bayshore (Tampa)
S8-Coconut Creek
2016 S1-DeFuniak Springs
S2-North Palm Beach County
S3-Merritt Island
S4-Plant City
S5-Windermere National
S6-Sarasota American
S7-Bayshore (Tampa)
S8-Kendall (Miami)
2015 S1-Niceville Valparaiso
S2-Viera/Suntree (Melbourne)
S3-Palm Coast
S4-Lakewood Ranch (Bradenton)
S5-Dr. Phillips (Orlando)
S6-Sarasota American
S7-Keystone (Tampa)
S8-Coral Springs American
2014 S1-Niceville Valparaiso
S2-Southwestern Port St. Lucie
S3-Baker County (MacClenny)
S4-South Brandon
S5-Winter Garden
S6-Sarasota National
S7-Bayshore (Tampa)
S8-North Springs (Coral Springs)
2013 S1-Niceville Valparaiso
S2-Martin County North (Stuart / Palm City)
S3-Deltona
S4-Plant City
S5-East Orange National
S6-Sarasota American
S7-Greater Dunedin
S8-North Springs (Coral Springs)
2012 S1-Niceville Valparaiso
S2-West Boynton Beach
S3-Merritt Island
S4-Plant City
S5-Windermere American
S6-South Fort Myers
S7-Bayshore (Tampa)
S8-North Springs (Coral Springs)
2011 S1-Niceville Valparaiso
S2-Eau Gallie Gold (Melbourne)
S3-Merritt Island
S4-New Tampa (Tampa)
S5-Maitland
S6-Sarasota American
S7-Palma Ceia (Tampa)
S8-Kendall (Miami)
2010 S1-R.L. Turner (Panama City)
S2-Viera/Suntree (Melbourne)
S3-Navy Ortega Lakeshore (Jacksonville)
S4-Land O'Lakes
S5-Oviedo American
S6-South Fort Myers
S7-Bayshore (Tampa)
S8-Tamarac
2009 S1-Niceville Valparaiso National
S2-Greater West Melbourne
S3-Rockledge
S4-Manatee Central (Bradenton)
S5-Dr. Phillips National
S6-North Naples
S7-West Pasco (New Port Richey)
S8-North Springs
2008 S1-Chaires/Capitola (Tallahassee)
S2-Martin County North (Stuart/Palm City)
S3-Cocoa
S4-South Brandon American
S5-Winter Park
S6-Fort Myers American
S7-Citrus Park (Tampa)
S8-Coral Springs National
2007 S1-Defuniak Springs
S2-North Palm Beach
S3-Eustis
S4-New Tampa (Tampa)
S5-Winter Park
S6-West Central Sarasota
S7-Seminole
S8-North Springs (Coral Springs)
2006 S1-Niceville Valparaiso National
S2-West Boynton Beach
S3-San Mateo (Jacksonville)
S4-Bloomingdale National
S5-Oviedo American
S6-Braden River
S7-Greater Dunedin
S8-Optimist Club of Kendall Hammocks (Miami)
2005 S1-Destin
S2-Port St. Lucie American
S3-Navy Ortega Lakeshore (Jacksonville)
S4-Lake Wales
S5-Maitland
S6-South Fort Myers
S7-Palm Harbor
S8-North Springs (Coral Springs)
2004 S1-Destin
S2-West Boynton Beach
S3-Cocoa
S4-Land O'Lakes National
S5-East Orange
S6-Manatee East (Bradenton)
S7-Tampa Bay
S8-North Springs (Coral Springs)
2003 S1-Madison (Lee)
S2-East Boynton Beach
S3-Eustis
S4-Bloomingdale National
S5-Cocoa
S6-North Naples
S7-Tampa Bay
S8-Coral Springs American
2002 S1-Niceville-Valparaiso National
S2-East Boynton Beach
S3-Julington Creek (Fruit Cove)
S4-East Point
S5-Apopka National
S6-Braden River
S7-Palm Harbor American
S8-North Springs (Coral Springs)
Year Section 1 Section 2 Section 3 Section 4
2001 Tri-County (Century) East Boynton Beach Apopka National Central Sarasota County
2000 Central Citrus North Springs Apopka National North Naples
1999 R.L. Turner (Panama City) Coral Springs American Red Haines City Seminole
1998 R.L. Turner (Panama City) Coral Springs American Red South Brandon Seminole
1997 R.L. Turner (Panama City) Fort Pierce Northside Bloomingdale National Manatee East (Bradenton)
1996 R.L. Turner (Panama City) Fort Pierce American Winter Park Seminole
1995 Middleburg Jensen Beach Plant City National Dunedin National
1994 Arlington (Jacksonville) Rockledge Tampa Northside West Central Sarasota
1993 Oviedo National Delray Beach National South Brandon East Central Sarasota
1992 West Volusia (DeLand) Mims Dade City North Naples
1991 Apopka / West Seminole Fort Pierce Northside Tampa Northside Dunedin National
1990 Tri-County American (Century) Homestead Lutz Dunedin American
1989 Oviedo Coral Springs American Tampa Northside Sarasota National
1988 Winter Garden North Miami American Lake Wales St. Petersburg Northeast
1987 Baker County (MacClenny) Coral Springs American South Brandon Sarasota National
1986 Rolling Hills (Orlando) Fort Pierce National North Brandon Sarasota American
1985 Crystal River Martin County (Stuart) Union Park Sarasota American
1984 Altamonte Springs National East Merritt Island Dade City Bay Point (St. Petersburg)
1983 Yulee Fort Pierce National Belmont Heights (Tampa) Sarasota National
1982 Inverness Coral Springs American Dade City Sarasota National
1981 Altamonte Springs Mims Belmont Heights (Tampa) Sarasota National
1980 Tri-County (Century) Fort Lauderdale Federal Belmont Heights (Tampa) St. Petersburg Northeast
1979 Dade City Fort Pierce National n/a n/a
1978 Fort Myers American Rockledge n/a n/a
1977 Belmont Heights (Tampa) Indian River City n/a n/a
1976 Tri-County (Century) Boynton Beach n/a n/a
1975 Belmont Heights (Tampa) Cocoa South n/a n/a

District 1-3
Champions

District 4-6
Champions

District 7-9
Champions

District 10-13
Champions
1974 1-Tri-County
2-Indian River City
3-Eustis
4-Auburndale
5-Pinellas Park National Blue
6-West Tampa
7-Port St. Lucie
8-Central Miami
9-Cape Coral
10-Fort Lauderdale Western
11-San Mateo (Jacksonville)
12-Clearwater National
13-North Seminole
1973 1-Tri-County (Century)
2-Mims
3-Pine Castle
4-Dade City
5-Pinellas Park National
6-Wellswood
7-North Palm Beach
8-Miami Carol City
9-Fort Myers
10-Fort Lauderdale Optimist American
11-Highlands (Jacksonville)
12-Dunedin American
13-Belmont Heights (Tampa)
1972 1-Milton-Whiting
2-Mims
3-Seminole (Orlando)
4-Plant City National
5-Azalea (St. Petersburg)
6-Town & Country (Tampa)
7-Vero Beach American
8-Miami North Dade
9-Sarasota Florida
10-Wilton Manors
11-Jacksonville
12-Clearwater National
13-Temple Terrace
1971 1-Tri-County (Century)
2-West Volusia (DeLand)
3-Seminole (Orlando)
4-Plant City American
5-Seminole (St. Petersburg)
6-West Tampa
7-Vero Beach
8-Homestead
9-Sarasota National
10-Pembroke Pines
11-Forest View (Jacksonville)
12-Clearwater American
13-Sulphur Springs
1970 1-Niceville
2-West Volusia (DeLand)
3-Conway
4-Plant City
5-Azalea (St. Petersburg)
6-Riverside (Tampa)
7-Lake Park
8-Carol City Optimist
9-Sarasota National
10-Fort Lauderdale Western
11-Fernandina Beach
12-Largo National
13-Belmont Heights (Tampa)
1969 1-Milton-Whiting
2-Rockledge
3-Azalea Park
4-Auburndale
5-Azalea (St. Petersburg)
6-West Tampa
7-Vero Beach National
8-Homestead
9-Sarasota Florida
10-Broadview Park (Fort Lauderdale)
11-Highlands (Jacksonville)
12-Clearwater National
13-Temple Terrace
1968 1-Tri-County (Century)
2-Eau Gallie North
3-Azalea Park
4-Plant City American
5-Lake Maggliore National (St. Petersburg)
North Seminole
7-Vero Beach National
8-Carol City Optimist
9-Sarasota
10-Fort Lauderdale Federal
11-Arlington (Jacksonville)
12-Clearwater National
1967 1-Tri-County
2-Mims
3-Union Park
4-Lake Wales
5-Lake Maggliore (St. Petersburg)
6-West Tampa
7-Lake Worth National
8-North Miami Beach
9-North Fort Myers
10-Sunset
11-Arlington (Jacksonville)
12-Clearwater American

Bi-District
Champions

Bi-District
Champions

Bi-District
Champions
1966 D2-West Volusia
D4-Bartow
D5-Azalea (St. Petersburg)
D6-Interbay
D8-North Dade Optimist
D11-Forest View (Jacksonville)

District 1-2
Champions

District 3-4
Champions

District 5-6
Champions

District 7-9
Champions
1965 1-Gulf Breeze
2-West Volusia
3-Azalea Park
4-Auburndale
5-Dunedin Nationsl
6-South Seminole
7-Fort Lauderdale Federal
8-Homestead
9-Fort Myers American
1964 1-Tri-County (Century)
2-Highlands (Jacksonville)
3-Azalea Park
4-Hardee County (Wauchula)
5-Greater Largo
6-West Tampa
7-Fort Lauderdale Federal
8-Homestead
9-Sarasota Florida
1963 1-Tri-County (Century)
2-Fernandina Beach
3-Azalea Park
4-Hardee County (Wauchula)
5-Clearwater National
6-Wellswood
7-Vero Beach
8-North Dade Optimist
9-Sarasota National
1962 1-Pensacola Civitan
2-West Volusia (DeLand)
3-Azalea Park
4-Bartow
5-Dunedin National
6-North Seminole
7-Fort Pierce National
8-Dania
9-Sarasota National
1961 1-Pensacola Civitan
2-Fernandina Beach
3-North Orlando Kiwanis
4-Plant City National
5-Clearwater National
6-North Seminole
7-Wilton Manors
8-Miami Southwest Boys Club
1960 1-Pensacola Civitan
2-Navy-Ortega (Jacksonville)
3-Orlando Delaney Park Jay Cees
4-Dade City
5-Dunedin National
6-Tampa Bay
7-Fort Pierce National
8-Miami Southwest Boys Club
1959 1-Pensacola Civitan
2-West Volusia (DeLand)
3-Winter Park
4-Sebring
5-Fort Myers
6-North Seminole
7-Fort Lauderdale Western
8-Homestead AFB
1958 1-Pensacola Civitan
2-West Volusia (DeLand)
3-Winter Park Kiwanis
4-Dade City National
5-Southwest Pinellas
6-Tampa Elks Club
7-Fort Pierce National
8-North Miami

Click here to return to the Florida Little League Tournament Page Main Menu.


The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2017, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 08/01/2017