2015 Illinois Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Illinois Main Page

Illinois District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
State Tournament
2015

Next Year
State Tournament

If you can provide 2015 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9 | District 10 | District 11 | District 12 | District 13 | District 15 | District 17 | District 18 | District 19 | District 20

Click here to view 2015 Illinois State Tournament results.


Illinois District 1 Tournament
Host - Lawrence County (Lawrenceville)
At Lawrenceville City Park

Tournament Results:

Opening Round:
Mount Carmel 10, Salem 0 (5 innings)
Olney 13, Lawrence County 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Salem d. Lawrence County (elim.)

Winner's Bracket Final:
Olney 5, Mount Carmel 0

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Salem 10, Mount Carmel 7 (elim.)

Championship Game:
Olney 12, Salem 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 6 Tournament
Host - Steger

Tournament Results:

Opening Round:
South Holland d. Steger

Winner's Bracket Final:
Lansing 9, South Holland 7

Elimination Bracket Final:
South Holland 20, Steger 4 (elim.)

Championship Game:
Lansing 16, South Holland 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 10 Tournament
Championship Game Host - River Forest
At Keystone Park

Tournament Results:

Opening Round:
Berkeley 6, Norridge 0

Winner's Bracket Semifinals:
River Forest 19, Melrose Park 3
Forest Park 3, Berkeley 1

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Melrose Park 6, Norridge 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Forest Park 7, River Forest 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Melrose Park 11, Berkeley 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Melrose Park 13, River Forest 1 (elim.)

Championship Series:
Melrose Park 6, Forest Park 4
Melrose Park 12, Forest Park 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 11 Tournament
Championship Game Host - Hinsdale
At Pierce Park

Tournament Results:

Opening Round:
Westmont 8, Naperville Republic 2
Hinsdale 15, Naperville National 1
Belmont 12, Naperville American 2
Clarendon Hills 23, Naperville Continental 7

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Naperville Republic 16, Naperville National 9 (elim.)
Naperville Continental 7, Naperville American 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Hinsdale 7, Westmont 1
Clarendon Hills 24, Belmont 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Belmont 18, Naperville Republic 12 (elim.)
Westmont 20, Naperville Continental 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Hinsdale 14, Clarendon Hills 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Westmont 13, Belmont 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Clarendon Hills 12, Westmont 2 (elim.)

Championship Game:
Hinsdale 9, Clarendon Hills 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 12 Tournament
Host - Horner Park North-West (Chicago)
At Horner Park

Tournament Results:

Opening Round:
Humboldt Park 9, Dunham Park 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Warren Park Youth Baseball 25, Shabbona Park 0
Near South 11, Near West 0
Kilbourn Park 14, Garfield Park 1
Horner Park North-West 4, Humboldt Park 2

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Near West 5, Dunham Park 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Humboldt Park 20, Shabbona Park 4 (elim.)
Garfield Park 5, Near West 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Horner Park North-West 9, Warren Park Youth Baseball 0
Kilbourn Park 8, Near South 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Warren Park Youth Baseball 10, Garfield Park 0 (elim.)
Humboldt Park 10, Near South 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Horner Park North-West 22, Kilbourn Park 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Humboldt Park 5, Warren Park Youth Baseball 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Kilbourn Park 10, Humboldt Park 0 (elim.)

Championship Game:
Horner Park North-West 11, Kilbourn Park 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 17 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Beardstown Pool Participants: Adams County, Beardstown, Brown County, Rushville, and Virginia)

(Pike County Pool Participants: Carrollton, Jerseyville, Pike County, and Tri-County)

Pool 'A' Tournament
Host - Beardstown
At Schmoldt Park

Brown County 10, Virginia 0
Rushville 9, Adams County 4
Beardstown 14, Brown County 4
Adams County 21, Virginia 5
Beardstown 10, Rushville 9
Adams County 12, Brown County 8
Virginia 13, Beardstown 6
Rushville 14, Brown County 8
Beardstown 12, Adams County 2
Rushville 19, Virginia 3

Pool 'B' Tournament
Host - Pike County (Pittsfield)

Carrollton 9, Pike County 3
Tri-County 8, Jerseyville 1
Carrollton 2, Tri-County 1
Jerseyville 10, Pike County 0
Carrollton 11, Jerseyville 0
Tri-County 5, Pike County 4


Pool 'A' Standings

W

L
Beardstown 3 1
Rushville 3 1
Adams County 2 2
Brown County 1 3
Virginia 1 3


Pool 'B' Standings

W

L
Carrollton 3 0
Tri-County 2 1
Jerseyville 1 2
Pike County 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 17 Finals
Host - Brown County (Mount Sterling)

Opening Round:
Beardstown 10, Tri-County 0
Rushville 7, Carrollton 5

Winner's Bracket Final:
Beardstown 12, Rushville 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Carrollton 9, Tri-County 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Rushville 13, Carrollton 12 (elim.)

Championship Game:
Beardstown 9, Rushville 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 18 Tournament
Host - Bradley-Bourbonnais
At Slater Field

Tournament Results:

Opening Round:
Manteno 15, Kankakee Jaycees 1
Bradley-Bourbonnais National 11, Bradley-Bourbonnais American 9 (7 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Manteno 11, Iroquois County 0
Bradley-Bourbonnais National 15, Limestone 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Kankakee Jaycees 6, Limestone 5 (elim.)
Bradley-Bourbonnais American 14, Iroquois County 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Manteno 5, Bradley-Bourbonnais National 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Bradley-Bourbonnais American 14, Kankakee Jaycees 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Bradley-Bourbonnais National d. Bradley-Bourbonnais American (elim.)

Championship Game:
Manteno 8, Bradley-Bourbonnais National 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 20 Tournament

Tournament Schedule/Results:

American Area Tournament
Host - Ottawa American
At Lincoln-Douglas Park

Opening Round:
Ottawa American 3, Bi-County 0

Winner's Bracket Semifinals:
Spring Valley 7, Utica 2
Oglesby 20, Ottawa American 6

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Bi-County 12, Utica 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Spring Valley 5, Oglesby 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ottawa American 12, Bi-County 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Oglesby 8, Ottawa American 7 (elim.)

Championship Series:
Oglesby 8, Ottawa American 3
Oglesby 5, Spring Valley 2 (TITLE)

National Area Tournament
Host - Streator

Opening Round:
Mendota 11, Peru 8

Winner's Bracket Semifinals:
Ottawa National 8, LaSalle 5
Streator 10, Mendota 2

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
LaSalle 7, Peru 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Ottawa National 9, Streator 8

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
LaSalle 21, Mendota 8 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Streator 3, LaSalle 2 (elim.)

Championship Series:
Streator 4, Ottawa National 3
Ottawa National 21, Streator 8 (TITLE)

District 20 Finals
Host - Peru
At Washington Park

Area tournament losses carry over to the district finals.

Best 2-of-3 Series:
Oglesby 9, Ottawa National 6 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
State Tournament


Next Year
State Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2016, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/05/2016