2016 Illinois Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Illinois Main Page

Illinois District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
State Tournament
2016

Next Year
State Tournament

If you can provide 2016 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9 | District 10 | District 11 | District 12 | District 13 | District 15 | District 17 | District 18 | District 19 | District 20

Click here to view 2016 Illinois State Tournament results.


Illinois District 1 Tournament
Host - Salem

Tournament Results:

Opening Round:
Olney 12, Lawrence County 2
Mount Carmel 11, Robinson 8

Winner's Bracket Semifinals:
Salem 4, Olney 2
Flora 18, Mount Carmel 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lawrence County 8, Mount Carmel 6 (elim.)
Olney 12, Robinson 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Salem 21, Flora 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Olney 10, Lawrence County 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Flora 3, Olney 2 (elim.)

Championship Game:
Salem 10, Flora 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 2 Tournament
Host - Champaign East
At First Federal Field; Bottenfield School

Tournament Results:

Opening Round:
Champaign East 13, Tuscola 3 (5 innings)
Paris 7, Champaign West 6 (7 innings)
Unity 4, Taylorville Red Bland 2

Winner's Bracket Semifinals:
Champaign East 5, Urbana 1
Paris 10, Unity 3

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Champaign West 14, Taylorville Red Bland 4 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Tuscola 9, Unity 2 (elim.)
Champaign West 16, Urbana 2 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Champaign East 12, Paris 2 (5 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Champaign West 11, Tuscola 1 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Paris 7, Champaign West 6 (elim.)

Championship Game:
Champaign East 15, Paris 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 9 Tournament

Tournament Results:

Area Tournament
Host - Brookfield
At Overholt Park

Opening Round:
Riverside 34, North Riverside 0
LaGrange 16, Brookfield 10

Winner's Bracket Final:
LaGrange 6, Riverside 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Brookfield d. North Riverside (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Riverside 12, Brookfield 9 (elim.)

Championship Game:
LaGrange 17, Riverside 16 (TITLE)

Area Tournament
Host - South Cicero

Opening Round:
LaGrange Park d. Lyons Township
Western Springs 11, South Cicero 0

Winner's Bracket Final:
Western Springs 9, LaGrange Park 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Game 4 - Lyons Township versus South Cicero (elim.) (7/9)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
LaGrange Park d. Winner 4 (elim.)

Championship Game:
Western Springs 8, LaGrange Park 5 (TITLE)

District 9 Finals
Host - Brookfield
At Overholt Park

Area tournament losses carry over to the district finals.

Best 2-of-3 Series:
Western Springs 6, LaGrange 5
Western Springs 9, LaGrange 8 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 11 Tournament
Host - Westmont
At Veterans Memorial Park

Tournament Results:

Opening Round:
Clarendon Hills 12, Naperville American 0
Hinsdale 7, Naperville Republic 0
Naperville National 6, Westmont 3
Naperville Continental 12, Belmont 1

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Naperville Republic 13, Naperville American 2 (elim.)
Belmont 13, Westmont 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Hinsdale 9, Clarendon Hills 1
Naperville Continental 10, Naperville National 8

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Naperville Republic 15, Naperville National 4 (elim.)
Clarendon Hills 22, Belmont 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Hinsdale 11, Naperville Continental 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Clarendon Hills 12, Naperville Republic 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Clarendon Hills 19, Naperville Continental 8 (elim.)

Championship Game:
Hinsdale 18, Clarendon Hills 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 12 Tournament
Championship Game Host - Warren Park Youth Baseball (Chicago)
At Warren Park

Tournament Results:

Opening Round:
Horner Park North-West 33, Kilbourn Park 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Near South 6, Garfield Park 3
Jackie Robinson West 12, Roberto Clemente 0
Near West 6, Near North 0
Warren Park Youth Baseball 9, Horner Park North-West 5

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Garfield Park 6, Kilbourn Park 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Horner Park North-West 6, Near North 0 (elim.)
Garfield Park 8, Roberto Clemente 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Jackie Robinson West 16, Near South 4
Warren Park Youth Athletic 14, Near West 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Near South 6, Horner Park North-West 0 (elim.)
Garfield Park 8, Near West 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Warren Park Youth Baseball 6, Jackie Robinson West 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Near South 6, Garfield Park 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Jackie Robinson West 12, Near South 1 (elim.)

Championship Game:
Warren Park Youth Baseball 4, Jackie Robinson West 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 13 Tournament
Host - Tri-Cities (West Dundee)

Tournament Results:

Format: Round-robin tournament, with the first place team at the conclusion of the round robin schedule winning the tournament.

Round-Robin Results:

(Tournament Participants: Bartlett, Northwest, Streamwood, and Tri-Cities)

Tri-Cities 10, Northwest 0
Streamwood 13, Bartlett 3
Tri-Cites 14, Streamwood 4
Northwest 13, Bartlett 1
Tri-Cities 18, Bartlett 0
Northwest 6, Streamwood 1


Round Robin Standings

W

L
Tri-Cities 3 0
Northwest 2 1
Streamwood 1 2
Bartlett 0 3

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

Tri-Cities wins the District 13 tournament with a 3-0 record.

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 17 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top three teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Jerseyville Pool Participants: Beardstown, Carrollton, Greenfield Northwestern, Jerseyville, and Pike County)

(Tri-County Pool Participants: Adams County American, Adams County National, Brown County, Rushville, Tri-County, and Virginia)

Pool 'A' Tournament
Host - Jerseyville

Beardstown 15, Jerseyville 0
Greenfield Northwestern 12, Carrollton 8
Jerseyville 8, Greenfield Northwestern 3
Pike County 10, Carrollton 0
Greenfield Northwestern 9, Pike County 6
Beardstown 27, Carrollton 0
Jerseyville 3, Pike County 2
Beardstown 8, Greenfield Northwestern 2
Jerseyville 6, Carrollton 0
Beardstown 5, Pike County 0

Pool 'B' Tournament
Host - Tri-County (Arenzville)

Tri-County 21, Virginia 0
Brown County 13, Adams County American 0
Rushville 17, Adams County National 5
Tri-County 9, Rushville 4
Adams County National 14, Adams County American 0
Brown County 16, Virginia 0
Tri-County 13, Adams County American 0
Rushville 17, Virginia 1
Brown County 7, Adams County National 0
Brown County 9, Tri-County 0
Adams County National 14, Virginia 0
Rushville 10, Adams County American 0
Tri-County 9, Adams County National 4
Brown County 10, Rushville 0
15 - Virginia versus Adams County American (7/7)


Jerseyville Pool Standings

W

L
Beardstown 4 0
Jerseyville 3 1
Greenfield Northwestern 2 2
Pike County 1 3
Carrollton 0 4


Tri-County Pool Standings

W

L
Brown County 5 0
Tri-County 4 1
Rushville 3 2
Adams County National 2 3
Adams County American 0 4
Virginia 0 4

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 17 Finals
Championship Game Host - Beardstown
At Schmoldt Park

Opening Round:
Rushville 14, Jerseyville 2
Tri-County 9, Greenfield Northwestern 0

Winner's Bracket Semifinals:
Brown County 10, Rushville 7
Beardstown 11, Tri-County 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Tri-County 9, Jerseyville 3 (elim.)
Rushville 15, Greenfield Northwestern 5 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tri-County 13, Rushville 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Brown County 4, Beardstown 2

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Beardstown 11, Tri-County 1 (elim.)

Championship Series:
Beardstown 7, Brown County 1
Beardstown 7, Brown County 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 18 Tournament
Host - Kankakee Jaycees
At Beckman Park

Tournament Results:

Opening Round:
Bradley-Bourbonnais National d. Iroquois County
Kankakee Jaycees d. Aroma Park

Winner's Bracket Semifinals:
Bradley-Bourbonnais National d. Bradley-Bourbonnais American
Manteno 8, Kankakee Jaycees 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Game 5 - Iroquois County versus Kankakee Jaycees (elim.) (7/11)
Game 6 - Aroma Park versus Bradley-Bourbonnais American (elim.) (7/11)

Winner's Bracket Final:
Manteno 7, Bradley-Bourbonnais National 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Game 8 - Winner 5 versus Winner 6 (elim.) (7/12)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Game 9 - Bradley-Bourbonnais National d. Winner 8 (elim.) (7/14)

Championship Series:
Bradley-Bourbonnais National 7, Manteno 3
Bradley-Bourbonnais National d. Manteno (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 20 Tournament

Tournament Results:

American Area Tournament
Host - Peru
At Washington Park

Opening Round:
Oglesby 8, Mendota 4

Winner's Bracket Semifinals:
Streator 27, Peru 0
Ottawa American 6, Oglesby 4

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Mendota 6, Peru 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Streator 14, Ottawa American 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Oglesby 20, Mendota 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Oglesby 4, Ottawa American 3 (elim.)

Championship Game:
Streator 19, Oglesby 0 (TITLE)

National Area Tournament
Host - Ottawa National
At Varland Park

Opening Round:
LaSalle 14, Utica 0

Winner's Bracket Semifinals:
Ottawa National 6, Bi-County 3
Spring Valley 9, LaSalle 1

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Bi-County 27, Utica 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Spring Valley 9, Ottawa National 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
LaSalle 13, Bi-County 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
LaSalle 11, Ottawa National 7 (elim.)

Championship Game:
Spring Valley 4, LaSalle 3 (TITLE)

District 20 Finals
Host - Utica

Area tournament losses carry over to the district finals.

Best 2-of-3 Series:
Streator 16, Spring Valley 2
Streator 4, Spring Valley 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
State Tournament


Next Year
State Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2016, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 11/12/2016