2017 Illinois Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Illinois Main Page

Illinois District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
State Tournament
2017

Next Year
State Tournament

If you can provide 2017 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9 | District 10 | District 11 | District 12 | District 13 | District 15 | District 17 | District 19 | District 20

Click here to view 2017 Illinois State Tournament results.


Illinois District 1 Tournament
Host - Mount Carmel

Tournament Results:

Opening Round:
Robinson 3, Mount Carmel 2
Salem 5, Lawrence County 5

Winner's Bracket Semifinals:
Clay County 12, Robinson 2 (4 innings)
Olney 13, Salem 8

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Salem 14, Mount Carmel 1 (4 innings; elim.)
Lawrence County 6, Robinson 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Olney 13, Clay County 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lawrence County 12, Salem 11 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lawrence County 7, Clay County 1 (elim.)

Championship Game:
Olney 15, Lawrence County 5 (5 innings;TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 2 Tournament
Host - Tuscom (Tuscola)

Tournament Results:

Opening Round:
Champaign East 9, Tuscom 0
Paris 12, Taylorville Red Bland 4

Winner's Bracket Semifinals:
Champaign East 12, Urbana 1
Paris 27, Unity 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Tuscom 10, Unity 6 (elim.)
Urbana 11, Taylorville Red Bland 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Paris 12, Champaign East 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tuscom 10, Urbana 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Champaign East d. Tuscom (elim.)

Championship Series:
Paris 12, Champaign East 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 6 Tournament
Host - Bradley-Bourbonnais
At Slater Field

Tournament Results:

Opening Round:
Bradley-Bourbonnais American d. Dolton/Riverdale
South Holland d. Manteno
Lansing d. Kankakee Jaycees

Winner's Bracket Semifinals:
Bradley-Bourbonnais American d. Bradley-Bourbonnais National
Lansing d. South Holland

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Kankakee Jaycees d. Manteno (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
South Holland d. Dolton/Riverdale (elim.)
Bradley-Bourbonnais National d. Kankakee Jaycees (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lansing 5, Bradley-Bourbonnais American 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Bradley-Bourbonnais National 9, South Holland 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Bradley-Bourbonnais American d. Bradley-Bourbonnais National (elim.)

Championship Game:
Lansing d. Bradley-Bourbonnais American (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 10 Tournament
Championship Game Host - River Forest
At Keystone Park

Tournament Results:

Opening Round:
River Forest 5, Elmhurst 2

Winner's Bracket Semifinals:
Berkeley 12, Melrose Park 2
River Forest 13, Elmwood Park 3

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Elmhurst 5, Melrose Park 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
River Forest 6, Berkeley 0 (forfeit)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Elmhurst 17, Elmwood Park 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Elmhurst 16, Berkeley 4 (elim.)

Championship Game:
River Forest 4, Elmhurst 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 12 Tournament
Host - Near West (Chicago)
At Altgeld Park

Tournament Results:

Opening Round:
Bronzeville d. Englewood
Garfield Park d. Near North
Near South 8, Roberto Clemente 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Kilbourn Park d. Shabbona Park
Horner Park North-West d. Bronzeville
Near West 8, Garfield Park 7
Warren Park Youth Baseball 10, Near South 0

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Shabbona Park d. Near North (elim.)
Roberto Clemente d. Bronzeville (elim.)
Near South d. Englewood (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Roberto Clemente d. Shabbona Park (elim.)
Near South 9, Garfield Park 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Horner Park North-West d. Kilbourn Park
Warren Park Youth Baseball 14, Near West 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Near South 25, Kilbourn Park 8 (elim.)
Roberto Clemente 12, Near West 9 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Warren Park Youth Baseball 10, Horner Park North-West 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Near South 3, Roberto Clemente 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Near South d. Horner Park North-West (elim.)

Championship Game:
Warren Park Youth Baseball 16, Near South 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 13 Tournament
Host - Bartlett
At Koehler Field

Tournament Results:

Format: Modified round-robin tournament, with the top four teams advancing to the district finals.

Round-Robin Results:

(Tournament Participants: Bartlett, Elgin Classic, South Elgin, Streamwood, and Woodstock)

Streamwood 31, Woodstock 0
Bartlett 11, South Elgin 1
Elgin Classic 14, Streamwood 6
South Elgin 20, Woodstock 2
Bartlett 11 Elgin Classic 6
Streamwood 12, South Elgin 2
South Elgin 7, Elgin Classic 6
Bartlett 19, Woodstock 2
Elgin Classic 6 Woodstock 0
Bartlett 13, Streamwood 3


Round Robin Standings

W

L
Bartlett 4 0
Elgin Classic 2 2
Streamwood 2 2
South Elgin 2 2
Woodstock 0 4

The top two teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the runs allowed ratio for all teams involved in the tie. Runs allowed ratio is calculated by dividing the total number of runs allowed in all games by six. (The runs allowed are divided by six irrespective of the actual number of defensive innings a team played.) The team or with the lowest runs allowed ratio advances. If the tied teams are competing for multiple spots in the tournament's next phase, all ties are broken based on runs allowed ratio.

District 13 Finals

Championship Game (Friday, July 14):
Elgin Classic 3, Bartlett 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 17 Tournament
Championship Game Host - Brown County (Mount Sterling)

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Adams County Pool Participants: Adams County American, Adams County National, and Brown County)

(Beardstown Pool Participants: Beardstown, Rushville, Tri-County, and Virginia)

(Jerseyville Pool Participants: Carrollton, Jerseyville, and Pike County)

Pool 'A' Tournament
Host - Adams County (Quincy)

Adams County National 5, Adams County American 2
Brown County 8, Adams County National 4
Brown County 13, Adams County American 0

Pool 'B' Tournament
Host - Beardstown
At Schmoldt Park

Tri-County 19, Virginia 3
Beardstown 14, Rushville 0
Rushville 25, Virginia 2
Beardstown 27, Tri-County 1
Beardstown 11, Virginia 0
Rushville 5, Tri-County 1

Pool 'C' Tournament
Host - Pike County (Pittsfield)

Jerseyville 9, Pike County 8
Carrollton 11, Jerseyville 1
Carrollton 6, Pike County 0


Pool 'A' Standings

W

L
Brown County 2 0
Adams County National 1 1
Adams County American 0 2


Pool 'B' Standings

W

L
Beardstown 3 0
Rushville 2 1
Tri-County 1 2
Virginia 0 3


Pool 'C' Standings

W

L
Carrollton 2 0
Jerseyville 1 1
Pike County 0 2

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 17 Finals
Host - Brown County (Mount Sterling)

Opening Round:
Rushville 14, Adams County National 13
Brown County 27, Jerseyville 0

Winner's Bracket Semifinals:
Beardstown 12, Rushville 2
Brown County 10, Carrollton 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Adams County National 8, Carrollton 6 (elim.)
Rushville 11, Jerseyville 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Beardstown 12, Brown County 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rushville 10, Adams County National 8 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Brown County 13, Rushville 3 (elim.)

Championship Game:
Beardstown 14, Brown County 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Illinois District 20 Tournament

Tournament Results:

American Area Tournament
Host - Ottawa American
At Massinelli Field; Lincoln-Douglas Park

Opening Round:
Bi-County 8, Mendota 2

Winner's Bracket Semifinals:
Ottawa American 21, Streator 0
Bi-County 17, LaSalle 7

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Streator 4, Mendota 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Ottawa American 14, Bi-County 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Streator 15, LaSalle 10 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Bi-County 7, Streator 6 (elim.)

Championship Game:
Ottawa American 6, Bi-County 1 (TITLE)

National Area Tournament
Host - Utica
At Memorial Park West

Opening Round:
Peru 16, Utica 11

Winner's Bracket Semifinals:
Oglesby 9, Ottawa National 5
Peru 15, Spring Valley 4

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Ottawa National 7, Utica 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Oglesby 8, Peru 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ottawa National 9, Spring Valley 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ottawa National 11, Peru 3 (elim.)

Championship Game:
Oglesby 5, Ottawa National 1 (TITLE)

District 20 Finals
Host - Oglesby
At Jim Bottomley Field

Area tournament losses carry over to the district finals.

Best 2-of-3 Series:
Ottawa American 13, Oglesby 2
Oglesby 8, Ottawa American 4
Ottawa American 10, Oglesby 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
State Tournament


Next Year
State Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2017, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 12/15/2017