Indiana State Tournament Qualifiers
1960-present


Click here to return to the Indiana Little League Tournament Page Main Menu.

Year Districts 1-3 Districts 4-7 Districts 8-10 Districts 11-14
2017 D1 - Hobart
D2 - Munster
D3 - Lebanon
D4 - Terre Haute North
D5 - New Albany
D6 - New Castle
D7 - Ben Davis (Indianapolis)
D8 - Brownsburg
D9 - Wabash
D10 - Foster Park (Fort Wayne)
D11 - Chet Waggoner (South Bend)
D12 - Bedford
D13 - Ireland
D14 - Osolo
2016 D1 - Valparaiso American
D2 - Munster
D3 - Frankfort
D4 - Terre Haute North
D5 - New Albany
D6 - New Castle
D7 - Decatur Baseball
D8 - Broad Ripple Haverford (Indianapolis)
D9 - Wabash
D10 - St. Joseph Central (Fort Wayne)
D11 - Chet Waggoner (South Bend)
D12 - Bedford
D13 - Highland (Evansville)
D14 - Cleveland Township
2015 D1 - Valparaiso American
D2 - Highland
D3 - Frankfort
D4 - Terre Haute North
D5 - New Albany
D6 - New Castle
D7 - Southport
D8 - Brownsburg
D9 - Wabash
D10 - Auburn
D11 - Chet Waggoner (South Bend)
D12 - Bedford
D13 - Jasper
D14 - Warsaw
2014 D1 - State Park (Chesterton)
D2 - Highland
D3 - Frankfort
D4 - Terre Haute North
D5 - New Albany
D6 - Hagerstown
D7 - Franklin Township (Indianapolis)
D8 - Brownsburg
D9 - Wabash
D10 - Auburn
D11 - Chet Waggoner (South Bend)
D12 - Bartholomew County National (Columbus)
D13 - Golfmoor (Evansville)
D14 - Osolo
2013 D1 - Valparaiso American
D2 - Dyer
D3 - Lebanon
D4 - Terre Haute North
D5 - Jeff/GRC American (Jeffersonville)
D6 - Hagerstown
D7 - Indiana Central (Indianapolis)
D8 - Eagle Creek (Indianapolis)
D9 - Harry Bridges (Elwood)
D10 - Don Ayres Time Corners American (Fort Wayne)
D11 - Chet Waggoner (South Bend)
D12 - Bedford
D13 - Golfmoor (Evansville)
D14 - Cleveland Township
2012 D1 - South Haven
D2 - Dyer
D3 - Frankfort
D4 - Terre Haute North
D5 - Jeff/GRC American (Jeffersonville)
D6 - New Castle
D7 - Decatur Baseball
D8 - Ben Davis (Indianapolis)
D9 - Harry Bridges (Elwood)
D10 - Don Ayres Time Corners American (Fort Wayne)
D11 - Southside (South Bend)
D12 - Seymour
D13 - Jasper
D14 - Goshen
2011 D1 - Portage American
D2 - Dyer
D3 - Lebanon
D4 - Terre Haute North
D5 - New Albany
D6 - New Castle
D7 - Decatur Baseball
D8 - Ben Davis (Indianapolis)
D9 - Wabash
D10 - St. Joes Central American (Fort Wayne)
D11 - New Prairie (New Carlisle)
D12 - Bedford
D13 - Golfmoor (Evansville)
D14 - Goshen
2010 D1 - Lakes of the Four Seasons (Crown Point)
D2 - Highland
D3 - Frankfort
D4 - Terre Haute North
D5 - New Albany
D6 - New Castle
D7 - Southport
D8 - Ben Davis (Indianapolis)
D9 - Wabash
D10 - Georgetown Community American (Fort Wayne)
D11 - New Prairie (New Carlisle)
D12 - Bedford
D13 - Golfmoor (Evansville)
D14 - Middlebury
Year Sections 1-2 Sections 3-4 Sections 5-7 Districts in Host Section
2009 S1 - McCutcheon Youth Baseball
S2 - Highland
S3 - Middlebury
S4 - Wabash
S5 - Riverfield (Anderson)
S6 - Bartholomew County National (Columbus)
D4 - Terre Haute North
D13 - Huntingburg
2008 S1 - Brownsburg S3 - South Bend East Side
S4 - Wabash
S5 - Decatur Baseball
S6 - Jeff/GRC American (Jeffersonville)
S7 - Terre Haute North
D1 - State Park (Chesterton)
D2 - Munster
2007 S2 - Dyer S3 - Middlebury
S4 - Wabash
S5 - Pendleton
S6 - New Albany
S7 - Jasper
D3 - McCutcheon Youth Baseball
D8 - Brownsburg
2006 S1 - Lebanon S3 - South Bend East Side
S4 - Wabash
S5 - New Castle
S6 - New Albany
S7 - Terre Haute South
D1 - Gary Youth Baseball
D2 - Dyer
2005 S1 - Zionsville
S2 - Highland
S3 - South Bend East Side
S4 - Tipton
S5 - Franklin Township National (Indianapolis)
S7 - West Terre Haute
D5 - New Albany
D12 - Seymour
2004 S1 - Brownsburg
S2 - Highland
S3 - South Bend East Side
S4 - Hartford City
S6 - New Albany
S7 - North Posey (Poseyville)
D6 - Aurora
D7 - Indiana Central (Indianapolis)
2003 S1 - Brownsburg
S2 - Dyer
S3 - Middlebury S5 - Brooklyn (Anderson)
S6 - New Albany Township
S7 - West Terre Haute
D9 - Hartford City
D10 - Elmhurst (Fort Wayne)
2002 S1 - Brownsburg
S2 - Munster American
S4 - Georgetown National (Fort Wayne) S5 - New Castle
S6 - Seymour
S7 - West Terre Haute
D11 - South Bend Southeast
D14 - Warsaw
2001 S1 - Brownsburg
S2 - Crown Point
S3 - South Bend East Side
S4 - St. Joe Central National (Fort Wayne)
S5 - New Castle
S6 - Smithville
D4 - Terre Haute South
D13 - North Posey (Poseyville)
2000 S1 - Valparaiso American S3 - South Bend East Side
S4 - Georgetown American (Fort Wayne)
S5 - Brooklyn (Anderson)
S6 - North Posey (Poseyville)
S7 - New Albany
D3 - West Lafayette
D8 - Brownsburg
1999 S1 - Dyer
S2 - Brownsburg
S3 - Cleveland Township S5 - Southport National
S6 - Terre Haute North
S7 - Center Grove
D9 - Delta
D10 - Ft. Wayne Time Corners American
Districts 1-3 Districts 4-7 Districts 8-10 Districts 11-14
1998 D1 - Hobart
D2 - Dyer
D3 - Monticello
D4 - Terre Haute No.
D5 - New Albany Twp
D6 - Hagerstown
D7 - Southport
D8 - Zionsville
D9 - Wabash
D10 - Fort Wayne St. Joes Central
D11 - So. Bend Waggoner
D12 - Center Grove
D13 - Jasper
D14 - Mwka East End

Section 1

Section 2

Section 3

Section 4
1997 Dyer Wabash Chesterfield New Albany Township
1996 Dyer Fort Wayne Time Corners American Brownsburg New Albany Township
1995 Crown Point Delta Brownsburg Terre Haute South
1994 South Bend East Side Delta Anderson Shadyside Terre Haute South
1993 Dyer Otterbein Anderson Madison Avenue Greenwood Center Grove
1992 South Bend South East Fort Wayne St. Joseph National Chesterfield Jeffersonville George
Rogers Clark National
1991 Dyer Fort Wayne Time Corners National Indianapolis Westlane- Delaware Trails Jasper
1990 Elkhart Osolo Peru Indianapolis Warren Township American Jeffersonville George
Rogers Clark American
1989 South Bend East Side Wabash Southport Jeffersonville George
Rogers Clark National
1988 Crown Point Wabash Danville Jeffersonville George
Rogers Clark National
1987 Concord Wabash Chesterfield New Albany East
1986 South Bend East Side Wabash Chesterfield Greenwood Center Grove
1985 South Bend East Side Wabash Indianapolis Warren Township National Princeton
1984 Whiting Wabash Southport Greenwood Center Grove
1983 Robertsdale Wabash Indianapolis Warren Township New Albany East
1982 Griffith Fort Wayne St. Joseph Central Brownsburg Terre Haute North
1981 Gary Brunswick Fort Wayne Time Corners Indianapolis Warren Township American Terre Haute North
1980 Mishawaka North Kokomo Southside Allisonville Greenwood Center Grove
1979 Elkhart Cleveland Township Kokomo UCT Anderson Franklin Jeffersonville George Rogers Clark
1978 Hammond Edison Fort Wayne Harding Indianapolis Bel-East Terre Haute Vigo
1977 Indiana Harbor Fort Wayne Harding Indianapolis Community Franklin Township
1976 Portage National Fort Wayne Elmhurst Indianapolis Eagledale Jeffersonville George Rogers Clark
1975 Highland American Lafayette Indianapolis Eagledale Terre Haute North
1974 East Chicago Club Ki-Yowga Kokomo Northside Indianapolis Bel-East New Albany West
1973 Hammond Edison Fort Wayne Elmhurst Indianapolis Pike Township Princeton
1972 Hammond Edison Hartford City Indianapolis Bel-East Terre Haute Vigo
1971 Gary Anderson Kokomo Southside New Castle Optimist National Terre Haute North
1970 Highland South Fort Wayne McMillan Anderson Fairview Princeton
1969 Hammond Hessville Wabash Prentice Terre Haute Wabash
1968 Gary Junedale Fort Wayne St. Joseph Central Indianapolis Pike Township Terre Haute American
1967 Gary East Glenn Park Kokomo Northside New Castle American Terre Haute American
1966 South Bend South Side Kokomo Northside Franklin Terre Haute Vigo
1965 Gary Junedale Anderson Fairview American Indianapolis Douglass Park Jeffersonville George Rogers Clark
1964 Gary East Glenn Park Middletown Indianapolis Garfield 'Y' Rochester
1963Whiting Elwood Indiana Central Jeffersonville George Rogers Clark
1962 Merrillville Anderson Madison Avenue Indianapolis Douglass Park Terre Haute American

District Champions

District Champions

District Champions

District Champions
1961 Gary Anderson
Crown Point
Logansport
Terre Haute Amer.
Connersville
Elwood
Indiana Central
Indpls Douglass Park
1960 Gary Anderson
Hobart
Monticello
Bloomington Nat.
Kokomo Optimists
Lawrenceburg Lions
Indpls Englewood
Indpls Pike

Click here to return to the Indiana Little League Tournament Page Main Menu.


The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2017, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 08/01/2017