2009 Maryland Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Maryland Main Page

Maryland District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
State Tournament
2009

Next Year
State Tournament

District 1 | District 2 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8

Click here to view 2009 Maryland State Tournament results.


Maryland District 1 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Hagerstown West End 7, Halfway 2
Sharpsburg 13, South Mountain 7
Hancock 7, Clear Spring 4
Hagerstown Valley 16, Hagerstown American 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Hagerstown West End 16, Maugansville 5
Sharpsburg 7, Hagerstown National 5
Hagerstown Federal 6, Hancock 0
Conococheague 7, Hagerstown Valley 4

Elimination Bracket - Round 1 (twelve teams remain):
Clear Spring 9, Maugansville 3 (elim.)
Hagerstown National 22, Hagerstown American 4 (4 innings; elim.)
Hancock 12, Halfway 4 (elim.)
Hagerstown Valley 26, South Mountain 1 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Hagerstown National 8, Clear Spring 7 (elim.)
Hancock 5, Hagerstown Valley 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Hagerstown West End 13, Sharpsburg 3 (6 innings)
Conococheague 15, Hagerstown Federal 5 (5 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Hancock 12, Sharpsburg 4 (elim.)
Hagerstown Federal 15, Hagerstown National 3 (6 innings; elim.)

Winner's Bracket Finals:
Conococheague 22, Hagerstown West End 2 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Hancock 11, Hagerstown Federal 2 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Hagerstown West End 6, Hancock 2 (elim.)

Championship Game:
Conococheague 12, Hagerstown West End 2 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 2 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Thurmont 11, East Frederick 1
Brunswick Railroaders 14, Frederick National 6
Frederick American 6, Westminster 1

Winner's Bracket Semifinals:
Thurmont 19, Four County 0
Brunswick Railroaders 11, Frederick American 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Frederick National 8, Westminster 3 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Frederick American 16, East Frederick 2 (elim.)
Frederick National 12, Four County 1 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Brunswick Railroaders 9, Thurmont 8

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Frederick American 16, Frederick National 15 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Frederick American 8, Thurmont 2 (elim.)

Championship Game:
Brunswick Railroaders 6, Frederick American 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 4 Tournament
Host - Arbutus

Tournament Results:

Opening Round:
South Maryland 23, Laurel 0
South Baltimore 5, Forest Park 4

Winner's Bracket Semifinals:
South Maryland 17, Carroll Park 0
Arbutus 20, South Baltimore 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Laurel 10, South Baltimore 4 (elim.)
Forest Park 4, Carroll Park 3 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
South Maryland 12, Arbutus 2

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Laurel 10, Forest Park 8 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Arbutus 11, Laurel 0 (elim.)

Championship Game:
South Maryland 11, Arbutus 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 5 Tournament
Host - Chesapeake City

Tournament Results:

Opening Round:
Chesapeake City 4, Elkton Community 3
Rising Sun 8, Perryville 3

Winner's Bracket Semifinals:
Chesapeake City 15, Havre de Grace 0
Rising Sun 9, North East 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Elkton Community 4, North East 1 (elim.)
Havre de Grace 5, Perryville 4 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Rising Sun 12, Chesapeake City 6

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Elkton Community 10, Havre de Grace 1 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Elkton Community 11, Chesapeake City 10 (elim.)

Championship Series:
Elkton Community 7, Rising Sun 3
Rising Sun 6, Elkton Community 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 6 Tournament
Host - Caroline North (Greensboro)
At Cow Barn Fields

Tournament Results:

Opening Round:
Home Run Baker 10, Denton 8
Easton 17, Tri-City 11
Cambridge 5, South Caroline 1

Winner's Bracket Semifinals:
Home Run Baker 4, Caroline North 0
Easton 8, Cambridge 4

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
South Caroline 15, Tri-City 8 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Cambridge 22, Denton 11 (elim.)
South Caroline 15, Caroline North 12 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Home Run Baker 7, Easton 0

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Cambridge 10, South Caroline 6 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Cambridge 11, Easton 3 (elim.)

Championship Series:
Cambridge 13, Home Run Baker 4
Home Run Baker 4, Cambridge 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 7 Tournament
Host - Southern Maryland Youth Organization (Pomfret)

Tournament Results:

Opening Round:
Northern Calvert 3, Hughesville 1
Calvert County American d. Bethesda

Winner's Bracket Quarterfinals:
Waldorf d. St. Mary's National
Fort Washington d. Calvert County National
Northern Calvert 9, Southern Maryland Youth Organization 2
Calvert County American d. St. Mary's American

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Game 7 - Bethesda versus St. Mary's National (elim.) (7/12)
Hughesville d. Calvert County National (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Game 9 - Southern Maryland Youth Organization d. Winner 7 (elim.) (7/13)
Hughesville d. St. Mary's American (elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Monday, July 13):
Northern Calvert 3, Waldorf 2
Calvert County American d. Fort Washington

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Hughesville 18, Waldorf 5 (elim.)
Southern Maryland Youth Organization d. Fort Washington (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Calvert County American d. Northern Calvert

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Hughesville 11, Southern Maryland Youth Organization 0 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Hughesville 11, Northern Calvert 8 (elim.)

Championship Series:
Hughesville 16, Calvert County American 7
Hughesville 11, Calvert County American 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Maryland District 8 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district semifinals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Delmar, Fruitland, Princess Anne, Snow Hill, and Willards)

(Pool 'B' Participants: Berlin, Crisfield, East Wicomico, Pocomoke, and West Salisbury)

Pool 'A' Tournament

Delmar 2, Willards 0
Snow Hill 9, Princess Anne 4
Fruitland 13, Snow Hill 0
Delmar 10, Princess Anne 0
Willards 6, Fruitland 3
Delmar 16, Snow Hill 5
Willards 6, Princess Anne 2
Delmar 12, Fruitland 3
Fruitland 11, Princess Anne 1
Willards 11, Snow Hill 2

Pool 'B' Tournament

Berlin 11, Pocomoke 1
West Salisbury 6, East Wicomico 1
West Salisbury 4, Berlin 2
East Wicomico 13, Crisfield 3
Pocomoke 16, Crisfield 3
East Wicomico 6, Berlin 4
West Salisbury 12, Pocomoke 1
Berlin 11, Crisfield 2
East Wicomico 10, Pocomoke 3
West Salisbury 16, Crisfield 6


Pool 'A' Standings

W

L
Delmar 4 0
Willards 3 1
Fruitland 2 2
Snow Hill 1 3
Princess Anne 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
West Salisbury 4 0
East Wicomico 3 1
Berlin 2 2
Pocomoke 1 3
Crisfield 0 4

The top two teams in each pool advance to the district semifinals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 8 Finals
Championship Game Host - East Wicomico
At Winterplace Park

Semifinal Round (Monday, July 20):
East Wicomico 9, Delmar 3
West Salisbury 10, Willards 0

Championship Game (Wednesday, July 22):
West Salisbury 6, East Wicomico 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
State Tournament


Next Year
State Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2010, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/13/2010