2005 Massachusetts Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Massachusetts Main Page

Massachusetts District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
State Tournament
2005

Next Year
State Tournament

If you can provide 2005 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9 | District 10 | District 11 | District 12 | District 13 | District 14 | District 15 | District 16

Click here to view 2005 Massachusetts State Tournament results.


Massachusetts District 1 Tournament
At Mark Belanger Youth Athletic Facility; Pittsfield

Tournament Results:

Opening Round:
North Adams 7, Cheshire 2
Great Barrington 4, Lenox 0
Pittsfield North 4, Lanesboro 0
Pittsfield South 2, Dalton/Hinsdale 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Pittsfield West 11, North Adams 1
Great Barrington 7, Sheffield 1
Lee 13, Pittsfield North 3 (5 innings)
Pittsfield South 6, Adams 5

Elimination Bracket - Round 1 (twelve teams remain):
Lenox 10, Cheshire 3 (elim.)
Dalton/Hinsdale 10, Lanesboro 0 (4 innings; elim.)
North Adams 14, Sheffield 4 (4 innings; elim.)
Adams 8, Pittsfield North 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Pittsfield West 15, Great Barrington 1 (5 innings)
Pittsfield South 7, Lee 1

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Dalton/Hinsdale 13, Lenox 0 (4 innings; elim.)
North Adams 4, Adams 1 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Dalton/Hinsdale 5, Great Barrington 1 (elim.)
North Adams 10, Lee 0 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Dalton/Hinsdale 9, North Adams 4 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Pittsfield West 5, Pittsfield South 3

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Pittsfield South 3, Dalton/Hinsdale 2 (elim.)

Championship Game:
Pittsfield West 4, Pittsfield South 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 2 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Longmeadow 2, West Springfield 1
Westfield North d. Southampton
Belchertown 11, Gateway 4

Winner's Bracket Quarterfinals:
Northampton 6, Easthampton 4 (8 innings)
Amherst 22, Longmeadow 6 (5 innings)
Westfield North 8, Agawam 5 (see below)
Belchertown 14, Westfield South 2 (4 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Easthampton 6, Southampton 1 (elim.)
Gateway 12, Longmeadow 3 (elim.)
Westfield South 10, West Springfield 0 (5 innings; elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Gateway d. Easthampton (elim.)
Agawam 7, Westfield South 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Amherst 3, Northampton 1
Belchertown 6, Westfield North 5

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Northampton d. Agawam (elim.)
Gateway 5, Westfield North 1 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Belchertown 12, Amherst 2 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Gateway 11, Northampton 0 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Amherst 9, Gateway 1 (elim.)

Championship Game:
Belchertown 9, Amherst 6 (TITLE)

In the winner's bracket quarterfinals, Agawam's 10-8 lead over Westfield North was erased when lightning ended the game before the completion of an inning. The score reverted back to where it had been at the start of the inning.

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 3 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Leominster National 11, Chuck Stone of Athol 1

Winner's Bracket - Round 2:
Lunenburg 10, Pepperell 8
Leominster American 8, Westminster 2
Fitchburg Western 4, Fitchburg Northern 3
Townsend 4, Quabbin Area 1
Gardner 9, Ashburnham 0
North Leominster 11, Winchendon 3
Narragansett Area 8, Fitchburg Eastern 0
Leominster National 10, Orange 5

Elimination Bracket - Round 2 (seventeen teams remain):
Westminster 6, Chuck Stone of Athol 5 (elim.)

Elimination Bracket - Round 3 (sixteen teams remain):
Quabbin Area 10, Fitchburg Northern 4 (elim.)
Ashburnham 11, Orange 6 (elim.)
Winchendon 8, Fitchburg Eastern 0 (elim.)
Westminster 7, Pepperell 3 (elim.)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Leominster American 4, Lunenburg 3
Fitchburg Western 14, Townsend 13
Leominster National 13, Gardner 1
North Leominster 10, Narragansett Area 0

Elimination Bracket - Round 4 (twelve teams remain):
Lunenburg 8, Winchendon 5 (elim.)
Ashburnham 4, Townsend 3 (elim.)
Gardner 3, Quabbin Area 1 (elim.)
Westminster 3, Narragansett Area 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Leominster American 3, Fitchburg Western 1
North Leominster 6, Leominster National 5

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Gardner 9, Westminster 0 (elim.)
Ashburnham 5, Lunenburg 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Gardner 11, Fitchburg Western 1 (elim.)
Leominster National 8, Ashburnham 1 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
North Leominster 12, North Leominster 2

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Leominster National 2, Gardner 1 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Leominster National 6, Leominster American 3 (elim.)

Championship Series:
Leominster National 12, North Leominster 2
North Leominster 8, Leominster National 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 4 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Rutland 5, Tris Speaker 3
Ted Williams 10, Princeton 3
West Boylston 17, Maranville 0
Paxton 10, Lancaster 0
Sterling George P. Gibbs 8, Tom Ash 3

Winner's Bracket - Round 2:
Bolton 11, Harvard 1
Holden 18, Lou Gehrig 1
Ted Williams 6, Joe Schwartz 4
Rutland 6, Clinton 1
Jesse Burkett 12, Paxton 0
West Boylston 8, Joe DiMaggio 1
Jack Barry 3, Ty Cobb 1
Sterling George P. Gibbs 28, Connie Mack 2

Elimination Bracket - Round 1 (twenty-one teams remain):
Harvard 10, Tom Ash 2 (elim.)
Clinton 15, Maranville 4 (elim.)
Joe Schwartz 18, Lancaster 0 (elim.)
Tris Speaker d. Joe DiMaggio (elim.)
Ty Cobb 12, Princeton 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (sixteen teams remain):
Clinton 9, Harvard 2 (elim.)
Joe Schwartz 10, Lou Gehrig 0 (elim.)
Ty Cobb 13, Paxton 4 (elim.)
Tris Speaker 19, Connie Mack 1 (elim.)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Rutland 9, Bolton 4
Jesse Burkett 7, Jack Barry 4
Holden 10, Ted Williams 0
Sterling George P. Gibbs 10, West Boylston 0

Elimination Bracket - Round 3 (twelve teams remain):
Tris Speaker 11, Ted Williams 4 (elim.)
West Boylston 13, Joe Schwartz 6 (elim.)
Clinton 5, Jack Barry 1 (elim.)
Ty Cobb 6, Bolton 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 4 (eight teams remain):
Tris Speaker 9, Ty Cobb 4 (elim.)
West Boylston 6, Clinton 5 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Rutland 2, Holden 1
Jesse Burkett 5, Sterling George P. Gibbs 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Tris Speaker 4, Sterling George P. Gibbs 3 (elim.)
Holden 16, West Boylston 6 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Rutland 6, Jesse Burkett 0

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Holden 2, Tris Speaker 1 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Jesse Burkett 10, Holden 0 (elim.)

Championship Game:
Rutland 4, Jesse Burkett 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 5 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Shrewsbury American 4, Grafton 1

Winner's Bracket - Round 2:
Millbury 13, Leicester 3
Shrewsbury American 6, Auburn 4
Dudley 11, Webster 0
Oxford 3, Southbridge 1 (10 innings)
Spencer 12, Quaboag 2
Sturbridge 5, Charlton 1
Shrewsbury National 5, Westboro 2
Northboro d. Southboro

Elimination Bracket - Round 1 (seventeen teams remain):
Grafton 11, Leicester 3 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (sixteen teams remain):
Auburn 5, Grafton 1 (elim.)
Southbridge 9, Webster 3 (elim.)
Charlton 8, Quaboag 3 (elim.)
Westboro d. Southboro (elim.)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Shrewsbury American 4, Millbury 1
Dudley 5, Oxford 3
Spencer 7, Sturbridge 4
Shrewsbury National 7, Northboro 6

Elimination Bracket - Round 3 (twelve teams remain):
Westboro 4, Millbury 3 (elim.)
Oxford 4, Charlton 2 (elim.)
Sturbridge d. Southbridge (elim.)
Auburn 5, Northboro 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Dudley 11, Spencer 5
Shrewsbury American 4, Shrewsbury National 3

Elimination Bracket - Round 4 (eight teams remain):
Auburn 6, Sturbridge 4(elim.)
Westboro 5, Oxford 0 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Dudley 2, Shrewsbury American 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Auburn 9, Spencer 0 (elim.)
Shrewsbury National 7, Westboro 4 (elim.)

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Auburn 6, Shrewsbury National 1 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Auburn 10, Shrewsbury American 5 (elim.)

Championship Game:
Dudley 3, Auburn 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 6 Tournament
Championship Game Host - Swansea

Tournament Results:

Opening Round:
Swansea d. Taunton East American

Winner's Bracket Quarterfinals:
Game 2 - Fall River American versus Fall River National (6/29)
Taunton West National 12, Taunton West American 0
Taunton East National d. Seekonk
Swansea d. Somerset

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain) (Friday, July 1):
Game 6 - Taunton East American versus Loser 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain) (Tuesday, July 5):
Game 7 - Seekonk versus Somerset (elim.)
Game 8 - Taunton West American versus Winner 6 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Tuesday, July 5):
Taunton West National d. Winner 2
Swansea 4, Taunton East National 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Wednesday, July 6):
Game 11 - Winner 7 versus Winner 2 (elim.)
Game 12 - Winner 8 versus Taunton East National (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Swansea 5, Taunton West National 1

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain) (Friday, July 8):
Game 14 - Winner 11 versus Winner 12 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain) (Saturday, July 9):
Taunton West National d. Winner 14 (elim.)

Championship Game:
Swansea 7, Taunton West National 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 7 Tournament
Championship Game Host - Wareham

Tournament Results:

Opening Round:
Martha's Vineyard d. Mashpee
Sandwich d. Brockton North
Brookfield d. Brockton South-West
Plymouth West d. Brewster

Winner's Bracket - Round 2:
East Bridgewater d. Carver
Barnstable National d. Wareham
Middleboro 8, South Plymouth 3
Downey Memorial d. Lakeville
Bridgewater Lazaro d. Martha's Vineyard
Sandwich d. Tom Wallace Barnstable American
Bridgewater Cochrane d. Brookfield
Plymouth d. Plymouth West

Elimination Bracket - Round 2 (twenty teams remain):
Martha's Vineyard d. Brockton South-West (elim.)
Tom Wallace Barnstable American d. Brewster (elim.)
Mashpee d. Brookfield (elim.)
Plymouth West d. Brockton North (elim.)

Elimination Bracket - Round 3 (sixteen teams remain):
Martha's Vineyard d. Carver (elim.)
Wareham d. Tom Wallace Barnstable American (elim.)
South Plymouth d. Mashpee (elim.)
Lakeville d. Plymouth West (elim.)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Bridgewater Lazaro 6, East Bridgewater 5
Sandwich 8, Barnstable National 3
Middleboro 6, Bridgewater Cochrane 2
Plymouth d. Downey Memorial

Elimination Bracket - Round 4 (twelve teams remain):
East Bridgewater d. Lakeville (elim.)
South Plymouth d. Barnstable National (elim.)
Bridgewater Cochrane d. Wareham (elim.)
Downey Memorial d. Martha's Vineyard (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Bridgewater Lazario 1, Sandwich 0
Middleboro 7, Plymouth 3

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Downey Memorial d. Bridgewater Cochrane (elim.)
South Plymouth d. East Bridgewater (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Middleboro 10, Bridgewater Lazario 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Sandwich 10, Downey Memorial 2 (elim.)
South Plymouth d. Plymouth (elim.)

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Sandwich 12, South Plymouth 2 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Sandwich 14, Bridgewater Lazario 5 (elim.)

Championship Game:
Middleboro 5, Sandwich 2 (9 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 8 Tournament
Championship Game Host - Sharon

Tournament Results:

Opening Round:
Whitman 14, Stoughton National 2
Scituate 2, Hanover 1 (7 innings)
Hingham 9, Canton 7
Milton American 9, North Randolph 0
Milton National 10, Holbrook/Avon 1

Winner's Bracket - Round 2:
Abington 9, Weymouth American 0
Stoughton American 14, Sharon 2
Braintree American 17, Weymouth National 5
Rockland 4, Scituate 1
Whitman 11, Hanson 3
Hingham 10, Norwell 4
Cohasset 3, Milton National 2
Milton American 3, Braintree National 2

Elimination Bracket - Round 1 (twenty-one teams remain):
Milton National 4, Hanover 2 (elim.)
Sharon 13, Stoughton National 2 (elim.)
Norwell 11, North Randolph 1 (elim.)
Holbrook/Avon 7, Weymouth American 6 (elim.)
Canton 9, Braintree National 1 (elim.)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Abington 4, Rockland 3 (7 innings)
Cohasset 5, Braintree American 4
Hingham 10, Stoughton American 5
Whitman 10, Milton American 3

Elimination Bracket - Round 2 (sixteen teams remain):
Milton National 10, Weymouth National 0 (5 innings; elim.)
Canton 4, Hanson 1 (elim.)
Norwell 10, Sharon 0 (elim.)
Scituate 13, Holbrook/Avon 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 3 (twelve teams remain):
Canton 8, Braintree American 5 (elim.)
Milton National 4, Milton American 3 (7 innings; elim.)
Rockland 8, Norwell 0 (elim.)
Scituate 7, Stoughton American 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Cohasset 9, Hingham 0
Whitman 3, Abington 3

Elimination Bracket - Round 4 (eight teams remain):
Scituate 4, Canton 3 (elim.)
Rockland 4, Milton National 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Scituate 5, Abington 3 (elim.)
Hingham 5, Rockland 3 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Cohasset 4, Whitman 3 (7 innings)

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Scituate 8, Hingham 1 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Whitman 7, Scituate 5 (elim.)

Championship Game:
Cohasset 10, Whitman 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 10 Tournament
Championship Game at Murphy Field, Albermarle Park; Newton

Tournament Results:

Opening Round:
Newton North 4, Dedham 0
Parkway National 6, Newton West 5

Winner's Bracket Quarterfinals:
Newton South 8, Newton East 3
Watertown National 2, Parkway Central 0
Parkway American 3, Newton North 2
Parkway National 10, Newton Central 0

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Newton East 5, Newton West 1 (elim.)
Parkway Central 9, Dedham 4 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Newton East 8, Newton North 3 (elim.)
Parkway Central 7, Newton Central 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Newton South 7, Parkway American 0
Watertown National 9, Parkway National 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Parkway American 2, Parkway Central 0 (elim.)
Newton East 10, Parkway National 1 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Newton South 2, Watertown National 1

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Newton East 3, Parkway American 2 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Watertown National 3, Newton East 2 (elim.)

Championship Series:
Watertown National 5, Newton South 0
Newton South 5, Watertown National 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 11 Tournament
Championship Game Host - Norwood
Championship Game at Kelley Field

Tournament Results:

Opening Round:
Westwood 3, Wellesley South 2
Norfolk 1, Norwood American 0
Walpole American 8, Norwood National 7
Needham West 15, Needman East 2
Hopkinton 9, Walpole National 3

Winner's Bracket Quarterfinals:
Westwood 9, Wellesley North 3
Norfolk 13, Plainville 3
Walpole American 9, Needham West 2
Medfield 5, Hopkinton 3

Elimination Bracket - Round 1 (thirteen teams remain):
Norwood National 5, Needham East 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Walpole National 2, Plainville 1 (elim.)
Wellesley South 9, Needham West 4 (elim.)
Hopkinton 9, Norwood American 2 (elim.)
Wellesley North 9, Norwood National 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Norfolk 10, Westwood 5
Walpole American 3, Medfield 0

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Walpole National 9, Wellesley North 1 (elim.)
Hopkinton 5, Wellesley South 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Hopkinton 8, Westwood 5 (7 innings; elim.)
Walpole National 10, Medfield 5 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Walpole American 4, Norfolk 0

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Walpole National 5, Hopkinton 2 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Walpole National 13, Norfolk 1 (6 innings; elim.)

Championship Game:
Walpole American 7, Walpole National 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 12 Tournament
Championship Game at Lewis Monk Park

Tournament Results:

Opening Round:
Melrose National 10, Churchill American 0
Malden East 3, Somerville American 1
Everett 13, South Medford 2
West Medford Hillside 8, Wellington Glenwood 7

Winner's Bracket Quarterfinals:
North Medford 4, Malden West 3
Malden East 9, Melrose National 1
Everett 12, West Medford Hillside 4

Winner's Bracket Semifinals:
North Medford 20, Somerville National 0
Malden East 2, Everett 1

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Malden West 4, Churchill American 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (ten teams remain):
Somerville American 7, South Medford 3 (elim.)
Wellington Glenwood 10, Somerville National 0 (elim.)
Melrose National 9, Malden West 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 3 (seven teams remain):
Somerville American 5, Wellington Glenwood 0 (elim.)
Melrose National 7, West Medford Hillside 2 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
North Medford 5, Malden East 2

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Somerville American 12, Melrose National 4 (elim.)

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Everett 6, Somerville American 4 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Everett 7, Malden East 2 (elim.)

Championship Series:
Everett 11, North Medford 9
North Medford 6, Everett 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 13 Tournament
Championship Game at George Weafer Park; Woburn

Tournament Results:

Opening Round:
Arlington National 10, Woburn National 0
North Reading 8, Wakefield National 3
Woburn American 12, Wakefield American 4

Winner's Bracket Quarterfinals:
Stoneham 2, Wilmington 1
Arlington National 4, Weston 2
North Reading 8, Arlington American 3
Assabet Valley 7, Woburn American 1

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Wakefield National 6, Wilmington 5 (elim.)
Wakefield American 3, Weston 1 (elim.)
Woburn American 7, Woburn National 6 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Stoneham 3, Arlington National 1
North Reading 10, Assabet Valley 0

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Wakefield National 13, Wakefield American 0 (elim.)
Arlington American 10, Woburn American 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Arlington American 5, Arlington National 4 (elim.)
Wakefield National 9, Assabet Valley 1 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Stoneham 6, North Reading 1

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Wakefield National 8, Arlington American 2 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Wakefield National 1, North Reading 0 (elim.)

Championship Series:
Wakefield National 5, Stoneham 1
Wakefield National 10, Stoneham 6 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 14 Tournament

Tournament Schedule/Results:

NOTE: 'At' indicates the host league for a game, rather than a specific home or visiting team designation.

Opening Round (Tuesday, July 5):
Game 1 - Chelmsford Fitts at North Andover West
Tewksbury American 13, Billerica National 2
Andover National 12, South Lawrence West 0
Tewksbury National 7, Andover American 2
Billerica American 6, North Andover East 0
Chelmsford Lupien 7, Prospect Hill 6
Haverhill Tri-Star 9, Methuen East 5

Winner's Bracket Quarterfinals (Wednesday, July 6):
Game 8 - Methuen West at Winner 1
Game 9 - Andover National at Tewksbury American
Game 10 - Tewksbury National at Billerica American
Game 11 - Chelmsford Lupien at Haverhill Tri-Star

Elimination Bracket - Round 1 (fifteen teams remain) (Wednesday, July 6):
Game 12 - South Lawrence West at Billerica National (elim.)
Game 13 - North Andover East at Andover American (elim.)
Game 14 - Prospect Hill at Methuen East (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain) (Friday, July 8):
Game 15 - Loser 1 versus Loser 10 (elim.)
Game 16 - Winner 12 versus Loser 11 (elim.)
Game 17 - Winner 13 versus Loser 8 (elim.)
Game 18 - Winner 14 versus Loser 9 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals (Sunday, July 10):
Game 19 - Winner 8 versus Winner 9
Game 20 - Winner 10 versus Winner 11

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain) (Sunday, July 10):
Game 21 - Winner 15 versus Winner 16 (elim.)
Game 22 - Winner 17 versus Winner 18 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Tuesday, July 12):
Game 23 - Winner 21 versus Loser 19 (elim.)
Game 24 - Winner 22 versus Loser 20 (elim.)

Winner's Bracket Finals (Tuesday, July 12):
Game 25 - Winner 19 versus Winner 20

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain) (Thursday, July 14):
Game 26 - Winner 23 versus Winner 24 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain) (Friday, July 15):
Game 27 - Loser 25 versus Winner 26 (elim.)

Championship Series:
Game 28 - Winner 25 versus Winner 27 (TITLE) (7/17)
Game 29 - If necessary (7/18)

We have not received a report containing further game results for this tournament. Chelmsford Fitts wins the District 14 tournament.

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 15 Tournament
Championship Game Host - Beverly
At Harry Ball Field

Tournament Results:

Opening Round:
Salem American 3, Middletown 2
Beverly East 7, Topsfield 0
Peabody Western 10, Gloucester National 0
Hamilton-Wenham 13, Groveland 1

Winner's Bracket - Round 2:
Peabody American 2, Danvers National 1
Danvers American 11, Beverly West 1
Ipswich 2, Salem National 1
Amesbury 8, Boxford 2
Salem American 6, Rockport 0 (forfeit)
Beverly East 11, Gloucester American 0
Peabody Western 10, Manchester-Essex 0
Hamilton-Wenham 7, Peabody National 3

Elimination Bracket - Round 2 (twenty teams remain):
Gloucester National 6, Rockport 0 (forfeit; elim.)
Gloucester American 13, Groveland 1 (elim.)
Manchester-Essex 3, Middletown 2 (elim.)
Peabody National 8, Topsfield 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 3 (sixteen teams remain):
Danvers National 1, Gloucester National 0 (elim.)
Beverly West 4, Gloucester American 1 (elim.)
Salem National 9, Manchester/Essex 2 (elim.)
Peabody National 9, Boxford 3 (elim.)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Peabody American 14, Salem American 2
Danvers American 12, Beverly East 3
Peabody Western 1, Ipswich 0
Amesbury 3, Hamilton-Wenham 0

Elimination Bracket - Round 4 (twelve teams remain):
Peabody National 15, Salem American 2 (elim.)
Beverly East 15, Salem National 4 (elim.)
Beverly West 7, Ipswich 3 (elim.)
Danvers National 2, Hamilton-Wenham 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Danvers American 2, Peabody American 0
Peabody Western 7, Amesbury 2

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Danvers National 9, Beverly West 3 (elim.)
Beverly East 4, Peabody National 2 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Peabody Western 8, Danvers American 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Danvers National 2, Peabody American 1 (elim.)
Amesbury 4, Beverly East 3 (elim.)

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Amesbury 10, Danvers National 7 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Danvers American 4, Amesbury 2 (elim.)

Championship Series:
Danvers American 11, Peabody Western 3
Danvers American 7, Peabody Western 6 (8 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 16 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Revere 1, Nahant 0
Winthrop 3, Wyoma 2
West Lynn American 6, Pine Hill 0
Lynnfield 4, Lynn Shore 1
Swampscott 5, Saugus American 3

Winner's Bracket Quarterfinals:
Revere 4, East Lynn 0
Winthrop 9, West Lynn National 0
Lynnfield 6, West Lynn American 4
Saugus National 9, Swampscott 5

Elimination Bracket - Round 1 (thirteen teams remain):
Pine Hill 8, Lynn Shore 5 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Saugus American 13, West Lynn National 0 (elim.)
West Lynn American 5, Nahant 0 (elim.)
Swampscott 10, Wyoma 4 (elim.)
East Lynn 11, Pine Hill 5 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Winthrop 6, Revere 1
Saugus National 9, Lynnfield 2

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Saugus American 8, East Lynn 4 (elim.)
Swampscott 10, West Lynn American 0 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Saugus National 4, Winthrop 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Swampscott 15, Revere 5 (elim.)
Saugus American 11, Lynnfield 1 (elim.)

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Swampscott 8, Saugus American 3 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Swampscott 5, Winthrop 3 (elim.)

Championship Game:
Saugus National 8, Swampscott 7 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
State Tournament


Next Year
State Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2006, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/11/2006