2009 Massachusetts Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Massachusetts Main Page

Massachusetts District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
State Tournament
2009

Next Year
State Tournament

If you can provide 2009 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9 | District 10 | District 11 | District 12 | District 13 | District 14 | District 15 | District 16

Click here to view 2009 Massachusetts State Tournament results.


Massachusetts District 1 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Pittsfield South 10, Dalton/Hinsdale 0
North Adams 3, Pittsfield West 1
Pittsfield North 4, Adams 2

Winner's Bracket Semifinals:
Pittsfield South 20, Great Barrington 1 (4 innings)
Pittsfield North 11, North Adams 5

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Pittsfield West 9, Adams 7 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Dalton/Hinsdale 10, North Adams 9 (10 innings; elim.)
Pittsfield West 10, Great Barrington 2 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Pittsfield South 13, Pittsfield North 3

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Dalton/Hinsdale 8, Pittsfield West 6 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain) (Thursday, July 16):
Dalton/Hinsdale 6, Pittsfield North 0 (elim.)

Championship Game:
Pittsfield South 9, Dalton/Hinsdale 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 2 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 1 Participants: Agawam, Amherst, Gateway, Westfield North, and Westfield South)

(Pool 2 Participants: Belchertown, Easthampton, Longmeadow, Northampton, and Southampton)

Pool 1 Tournament

Amherst 3, Westfield South 1
Westfield North 14, Agawam 12
Westfield North 6, Gateway 5
Agawam 3, Westfield South 2 (8 innings)
Gateway 8, Westfield South 7
Agawam 7, Amherst 5
Westfield North 9, Westfield South 7
Amherst 15, Gateway 5
Agawam 9, Gateway 6
Westfield North 4, Amherst 3 (7 innings)

Pool 2 Tournament

1 - Southampton versus Belchertown (6/30)
Northampton 13, Longmeadow 1
Easthampton 12, Longmeadow 0
Northampton 7, Southampton 1
Northampton 9, Belchertown 0
6 - Southampton versus Easthampton (7/6)
7 - Longmeadow versus Southampton (7/8)
8 - Belchertown versus Easthampton (7/8)
9 - Northampton versus Easthampton (7/10)
10 - Longmeadow versus Belchertown (7/10)


Pool 1 Standings

W

L
Westfield North 4 0
Agawam 3 1
Amherst 2 2
Gateway 1 3
Westfield South 0 4


Pool 2 Standings

W

L
Northampton 3 0
Southampton 0 1
Easthampton 1 0
Belchertown 0 1
Longmeadow 0 2

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 2 Finals
Championship Game at McDonald Field

Semifinal Round (Wednesday, July 15):
Westfield North 2, Southampton 1
Northampton 2, Agawam 1

Championship Game (Friday, July 17):
Westfield North 11, Northampton 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 3 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into four pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the double-elimination district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Ashby, Leominster American, Naragansett Area, and Winchendon)

(Pool 'B' Participants: Ashburnham, North Leominster, Pepperell, Chuck Stone of Athol)

(Pool 'C' Participants: Leominster National, Lunenburg, Orange, and Quabbin Area)

(Pool 'D' Participants: Gardner, Townsend, and Westminster)

Pool 'A' Tournament

Leominster American 6, Narragansett Area 5
Winchendon 10, Ashby 0
Winchendon 7, Narragansett Area 0
Leominster American 11, Ashby 0
Leominster American 5, Winchendon 4
Narragansett Area 12, Ashby 2

Pool 'B' Tournament

Chuck Stone of Athol 3, North Leominster 2
Pepperell 8, Chuck Stone of Athol 3
North Leominster 12, Ashburnham 2
North Leominster 5, Pepperell 4
Chuck Stone of Athol 5, Ashburnham 0
Pepperell 13, Ashburnham 0

Pool 'C' Tournament

Leominster National 4, Orange 3
Lunenburg 14, Quabbin Area 6
Quabbin Area 7, Orange 2
Leominster National 3, Lunenburg 1
Quabbin Area 9, Leominster National 2
Lunenburg 9, Orange 6

Pool 'D' Tournament

Gardner 3, Westminster 2
Townsend 13, Westminster 3
Townsend 12, Gardner 4


Pool 'A' Standings

W

L
Leominster American 3 0
Winchendon 2 1
Narragansett Area 1 2
Ashby 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Pepperell 2 1
Chuck Stone of Athol 2 1
North Leominster 2 1
Ashburnham 0 3


Pool 'C' Standings

W

L
Leominster National 2 1
Lunenburg 2 1
Quabbin Area 2 1
Orange 0 3


Pool 'D' Standings

W

L
Townsend 2 0
Gardner 1 1
Westminster 0 2

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 3 Finals
Championship Game Host - Leominster American
At Ronnie Bachand Field

Opening Round:
Chuck Stone of Athol 6, Leominster American 5
Pepperell 2, Winchendon 0
Gardner 10, Leominster National 0
Lunenburg 5, Townsend 2

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Winchendon 4, Leominster American 2 (elim.)
Leominster National 6, Townsend 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Pepperell 5, Chuck Stone of Athol 1
Lunenburg 11, Gardner 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Winchendon 5, Gardner 3 (elim.)
Chuck Stone of Athol 12, Leominster National 3 (elim.)

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Chuck Stone of Athol 4, Winchendon 2 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Pepperell 7, Lunenburg 4

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Lunenburg 5, Chuck Stone of Athol 0 (elim.)

Championship Game:
Pepperell 6, Lunenburg 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 4 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Jack Barry 18, Harvard 3
Holden 4, West Boylston 2
Tris Speaker 11, Tom Ash 1
Jesse Burkett 4, Ted Williams 0

Winner's Bracket - Round 2:
Connie Mack 2, Joe DiMaggio 1
Clinton 12, Lou Gehrig 0
Jack Barry 5, Ty Cobb 2
Sterling George P. Gibbs 1, Paxton 0
Tris Speaker 9, Princeton 5
Joe Schwartz 5, Holden 4 (10 innings)
Lancaster 5, Bolton 3
Rutland 8, Jesse Burkett 3

Elimination Bracket - Round 2 (twenty teams remain):
West Boylston 7, Cobb 3 (elim.)
Williams 9, Princeton 2 (elim.)
Holden 22, Harvard 2 (elim.)
Burkett 19, Ash 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 3 (sixteen teams remain):
West Boylston 5, Gehrig 3 (elim.)
Williams 12, DiMaggio 4 (elim.)
Holden 9, Paxton 1 (elim.)
Burkett 12, Bolton 0 (elim.)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Jack Barry 11, Clinton 0
Tris Speaker 12, Connie Mack 2
Joe Schwartz 5, Sterling George P. Gibbs 3
Rutland 8, Lancaster 4

Elimination Bracket - Round 4 (twelve teams remain):
West Boylston 5, Lancaster 0 (elim.)
Sterling George P. Gibbs 3, Ted Williams 0 (elim.)
Holden 11, Connie Mack 0 (elim.)
Jesse Burkett 6, Clinton 5 (elim.)

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Sterling George P. Gibbs 9, West Boylston 1 (elim.)
Holden 3, Jesse Burkett 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Tris Speaker 5, Jack Barry 3
Joe Schwartz 12, Rutland 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Sterling George P. Gibbs 8, Jack Barry 7 (elim.)
Rutland 9, Holden 5 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Joe Schwartz 11, Tris Speaker 1

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Sterling George P. Gibbs 5, Rutland 4 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Tris Speaker 3, Sterling George P. Gibbs 2 (elim.)

Championship Game:
Joe Schwartz 17, Tris Speaker 1 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 5 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Shrewsbury National 8, Grafton 1

Winner's Bracket - Round 2:
Millbury 10, Leicester 0
Shrewsbury National 6, Auburn 1
Dudley 6, Oxford 1
Webster 8, Charlton 4
Quaboag 2, Sturbridge 0
Spencer 7, Southbridge 0
Shrewsbury American 3, Northboro 2
Southboro d. Westboro

Elimination Bracket - Round 1 (seventeen teams remain):
Leicester 5, Grafton 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (sixteen teams remain):
Auburn 11, Leicester 3 (elim.)
Oxford 8, Charlton 4 (elim.)
Sturbridge 10, Southbridge 0 (elim.)
Northboro d. Westboro (elim.)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Shrewsbury National 11, Millbury 0
Webster 9, Dudley 6
Spencer 4, Quaboag 2
Southboro 3, Shrewsbury American 2

Elimination Bracket - Round 3 (twelve teams remain):
Shrewsbury American 3, Auburn 2 (elim.)
Quaboag 8, Oxford 6 (elim.)
Dudley 8, Sturbridge 3 (elim.)
Northboro d. Millbury (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Spencer 5, Southboro 4
Shrewsbury National 1, Webster 0

Elimination Bracket - Round 4 (eight teams remain):
Dudley d. Northboro (elim.)
Shrewsbury American 7, Quaboag 3 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Shrewsbury National 2, Spencer 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Dudley 7, Southboro 1 (elim.)
Shrewsbury American 2, Webster 1 (elim.)

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Dudley 8, Shrewsbury American 2 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Spencer 3, Dudley 2 (elim.)

Championship Game:
Shrewsbury National 11, Spencer 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 6 Tournament
Championship Game Host - Swansea

Tournament Results:

Opening Round:
Taunton West American d. Fall River American

Winner's Bracket Quarterfinals:
Somerset d. Taunton East American
Taunton East National d. Fall River National
Taunton West National 10, Seekonk 9
Swansea d. Taunton West American

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Taunton East American d. Fall River American (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Taunton West American d. Seekonk (elim.)
Taunton East American d. Fall River National (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Somerset 6, Taunton East National 0
Swansea 6, Taunton West National 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Taunton West American d. Taunton East National (elim.)
Taunton West National 6, Taunton East American 2 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Somerset 5, Swansea 2

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Taunton West National d. Taunton West American (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Swansea 11, Taunton West National 5 (elim.)

Championship Series:
Swansea 9, Somerset 7
Somerset 9, Swansea 8 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 8 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Hingham National 6, Weymouth American 4
Braintree American 10, Hingham American 0 (4 innings)
Hanson 3, Rockland 0
Braintree National 4, Holbrook/Avon 1

Winner's Bracket - Round 2:
Scituate 12, Weymouth National 0
Hingham National 5, Milton National 4
Milton American 6, Canton 0
Braintree National 7, Whitman 1
Cohasset 9, Sharon 5 (7 innings)
Hanover 11, Hanson 1 (4 innings)
Abington 4, Norwell 2
Braintree American 11, Hull 0 (4 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (twenty teams remain):
Holbrook/Avon d. Hull (elim.)
Hanson d. Weymouth American (elim.)
Hingham American 4, Whitman 3 (elim.)
Milton National 5, Rockland 4 (7 innings; elim.)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Scituate 17, Hingham National 8
Milton American 11, Braintree National 0
Hanover 10, Cohasset 3
Abington 3, Braintree American 0

Elimination Bracket - Round 2 (sixteen teams remain):
Milton National 14, Weymouth National 0 (elim.)
Holbrook/Avon 12, Norwell 1 (4 innings; elim.)
Canton 7, Hingham American 5 (elim.)
Sharon 5, Hanson 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 3 (twelve teams remain):
Milton National 2, Braintree National 1 (elim.)
Cohasset 13, Holbrook/Avon 3 (4 innings; elim.)
Hingham National 4, Canton 1 (elim.)
Braintree American 13, Sharon 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 4 (eight teams remain):
Cohasset 5, Milton National 3 (7 innings; elim.)
Braintree American 11, Hingham National 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Abington 10, Scituate 2
Milton American 3, Hanover 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Scituate 4, Cohasset 3 (elim.)
Braintree American 9, Hanover 0 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Abington 2, Milton American 0

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Braintree American 6, Scituate 4 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Milton American d. Braintree American (elim.)

Championship Game:
Abington d. Milton American (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 10 Tournament
Championship Game at Albermarle Field

Tournament Results:

Opening Round:
Newton North 8, Watertown 3
Parkway American 10, Newton West 9
Newton Central 5, Newton South 3
Parkway National 7, Newton East 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Newton West 11, Watertown 0 (elim.)
Newton South 11, Newton East 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Parkway American 10, Newton North 6
Newton Central 7, Parkway National 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Newton West 20, Parkway National 15 (elim.)
Newton South 9, Newton North 4 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Newton Central 6, Parkway American 0

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Newton South 11, Newton West 10 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Parkway American 4, Newton South 2 (elim.)

Championship Game:
Newton Central d. Parkway American (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 12 Tournament
Championship Game at Lewis Monk Field

Tournament Results:

Opening Round:
Malden West 3, Churchill American 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Medford National 6, North Medford 4
West Medford Hillside 4, Malden East 0
Everett 10 Somervile 0
Melrose National 5, Malden West 1

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
North Medford 8, Churchill American 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Malden West 13, Somerville 6 (elim.)
Malden East 9, North Medford 8 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
West Medford Hillside 8, Medford National 3
Everett 21, Melrose National 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Malden East 10, Melrose National 1 (elim.)
Medford National 5, Malden West 4 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Everett 8, West Medford Hillside 2

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Malden East 11, Medford National 10 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
West Medford Hillside 8, Malden East 0 (elim.)

Championship Game:
Everett d. West Medford Hillside (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 13 Tournament
Championship Game Host - Woburn
At George Weafer Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into three pools for double round-robin competition. The top four teams overall at the conclusion of pool competition advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Central Pool Participants: Wakefield National, Wilmington, and Woburn American)

(East Pool Participants: North Reading, Stoneham, and Wakefield American)

(West Pool Participants: Assabet Valley, Weston, and Woburn National)

Central Pool Tournament

Wilmington 4, Woburn American 3
Wakefield National 6, Wilmington 1
Woburn American 7, Wakefield National 3
Wilmington 6, Woburn American 2
Wakefield National 7, Wilmington 4
Wakefield National 11, Woburn American 3

East Pool Tournament

Wakefield American 3, North Reading 1
Stoneham 8, Wakefield American 3
North Reading 6, Stoneham 1
Wakefield American 7, North Reading 3
Stoneham 6, Wakefield American 3
Stoneham 11, North Reading 1

West Pool Tournament

Assabet Valley 4, Woburn National 3
Weston 4, Assabet Valley 2
Weston 8, Woburn National 7
Assabet Valley 11, Woburn National 8
Assabet Valley 5, Weston 0
Weston 6, Woburn National 3


Central Pool Standings

W

L
Wakefield National 3 1
Wilmington 2 2
Woburn American 1 3


East Pool Standings

W

L
Stoneham 3 1
Wakefield American 2 2
North Reading 1 3


West Pool Standings

W

L
Assabet Valley 3 1
Weston 3 1
Woburn National 0 4

The three pool winners and one wild card team advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 13 Finals
Championship Game at George Weaver Park

Semifinal Round (Saturday, July 18):
Assabet Valley 10, Wakefield National 6
Stoneham 13, Weston 3

Championship Game (Sunday, July 19):
Stoneham 12, Assabet Valley 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 14 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Andover American, Billerica American, Methuen East, North Andover West, Prospect Hill, and Tewksbury American)

(Pool 'B' Participants: Andover National, Billerica National, Haverhill, North Andover East, South Lawrence West, and Tewksbury National)

Pool 'A' Tournament

Billerica American 6, North Andover West 1
Tewksbury American 7, Prospect Hill 1
Andover American 10, Methuen East 3
Andover American 10, Prospect Hill 0
Billerica American 11, Tewksbury American 5
Andover American 8, North Andover West 4
Tewksbury American 6, Methuen East 2
Billerica American 4, Prospect Hill 3
North Andover West 10, Prospect Hill 1
Andover American 4, Tewksbury American 3
North Andover West 5, Methuen East 0
Tewksbury American 8, North Andover West 7
Methuen East 14, Prospect Hill 2
Andover American 12, Billerica American 11
Billerica American 11, Methuen East 8

Pool 'B' Tournament

Tewksbury National 7, South Lawrence West 0
Billerica National 8, Haverhill 7
Andover National 4, North Andover East 2
North Andover East 5, Haverhill 4
Billerica National 8, Tewksbury National 1
Andover National 13, South Lawrence West 0
North Andover East 2, South Lawrence West 0
Andover National 9, Billerica National 8
Haverhill 7, Tewksbury National 1
Haverhill 12, South Lawrence West 0
North Andover East 11, Billerica National 8
Andover National 10, Tewksbury National 9
Billerica National 9, South Lawrence West 2
Haverhill 5, Andover National 0
North Andover East 7, Tewksbury National 6


Pool 'A' Standings

W

L
Andover American 5 0
Billerica American 4 1
Tewksbury American 3 2
North Andover West 2 3
Methuen East 1 4
Prospect Hill 0 5


Pool 'B' Standings

W

L
Andover National 3 1
North Andover East 4 1
Billerica National 3 2
Haverhill 3 2
Tewksbury National 1 4
South Lawrence West 0 5

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 14 Finals
Championship Game at McDonald Field

Semifinal Round (Monday, July 13):
North Andover East 3, Andover American 1
Andover National 10, Billerica American 8

Best 2-of-3 Championship Series (July 15, 17 and 19):
Andover American 12, North Andover East 4
North Andover East 12, Andover National 2
North Andover East 3, Andover National 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 15 Tournament
Championship Game Host - Beverly
At Harry Ball Field

Tournament Results:

Opening Round:
Gloucester National 2, Beverly West 0
Peabody National 3, Salem National 0
Ipswich 5, Groveland 4
Hamilton-Wenham 13, Merrimac 1
Manchester-Essex 10, Middleton 2

Winner's Bracket - Round 2:
Danvers American 11, Gloucester American 5
Topsfield 7, Boxford 1
Danvers National 17, Beverly East 12
Peabody American 10, Gloucester National 5
Peabody National 6, Byfield-Newbury 4
Salem American 12, Ipswich 2
Amesbury 2, Hamilton-Wenham 1
Peabody Western 11, Manchester-Essex 0

Elimination Bracket - Round 1 (twenty-one teams remain):
Gloucester American 10, Groveland 0 (elim.)
Gloucester National 15, Merrimac 5 (elim.)
Middleton 11, Byfield-Newbury 0 (elim.)
Hamilton-Wenham 5, Beverly West 1 (elim.)
Manchester-Essex 2, Salem National 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (sixteen teams remain):
Gloucester National 5, Gloucester American 1 (elim.)
Middleton 9, Boxford 4 (elim.)
Hamilton-Wenham 10, Ipswich 0 (elim.)
Beverly East 11, Manchester-Essex 1 (elim.)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Danvers American 13, Peabody American 1
Peabody National 13, Topsfield 7
Amesbury 6, Salem American 5
Peabody Western 11, Danvers National 1

Elimination Bracket - Round 3 (twelve teams remain):
Beverly East 8, Peabody American 4 (elim.)
Topsfield 2, Hamilton-Wenham 1 (elim.)
Middleton 10, Salem American 6 (elim.)
Danvers National 8, Gloucester National 7 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Danvers American 7, Peabody National 0
Peabody Western 6, Amesbury 0

Elimination Bracket - Round 4 (eight teams remain):
Danvers National 5, Middleton 2 (elim.)
Beverly East 11, Topsfield 2 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Peabody Western 10, Danvers American 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Peabody National 9, Danvers National 8 (elim.)
Beverly East 5, Amesbury 2 (elim.)

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Beverly East 7, Peabody National 1 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Beverly East 2, Danvers American 1 (elim.)

Championship Game:
Peabody Western 11, Beverly East 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Massachusetts District 16 Tournament
Championship Game Host - East Lynn

Tournament Results:

Opening Round:
Wyoma 10, Winthrop 1
Lynnfield 3, Nahant 2
Saugus American 4, Swampscott 1
Saugus National 10, West Lynn American 0 (4 innings)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Wyoma 4, Pine Hill 0
Lynnfield 9, Revere 4
Saugus American 8, Lynn Shore 0
Saugus National 6, East Lynn 4

Elimination Bracket - Round 1 (twelve teams remain):
Nahant 12, Lynn Shore 1 (elim.)
East Lynn 3, Winthrop 1 (11 innings; elim.)
Swampscott 11, Revere 0 (elim.)
Pine Hill 9, West Lynn American 6

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
East Lynn 5, Nahant 3 (elim.)
Swampscott 7, Pine Hill 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Saugus American 2, Saugus National 0
Lynnfield 8, Wyoma 5

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Saturday, July 11):
Swampscott 4, Saugus National 3 (elim.)
Wyoma 8, East Lynn 2 (elim.)

Winner's Bracket Finals (Sunday, July 12):
Lynnfield 6, Saugus American 5

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
Swampscott 3, Wyoma 0 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Swampscott 9, Saugus American 5 (elim.)

Championship Series:
Swampscott 13, Lynnfield 3
Lynnfield 8, Swampscott 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
State Tournament


Next Year
State Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2010, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/13/2010