2001 Michigan State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Michigan Main Page

Michigan State Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2001

Toward the present

Michigan State Tournament
Host - Iron Mountain (District 10)
At Marion Park (Norway)

Participating Teams
District 1 Champions Midland Northwest
District 2 Champions West Portage American
District 3 Champions Ypsilanti National
District 4 Champions Rochester Hills
District 5 Champions Taylor Northwest
District 6 Champions Grosse Pointe Farms/City
District 7 Champions St. Clair
District 8 Champions West Branch
District 9 Champions Georgetown National (Jenison)
District 10 Champions Iron Mountain Northern
District 11 Champions Bessemer-Wakefield
District 12 Champions Roosevelt Park (Norton Shores)
District 13 Champions Petoskey
District 14 Champions Bay City Southwest
District 15 Champions Dowagiac

Tournament Results:

Opening Round:
Roosevelt Park 18, St. Clair 5 (5 innings)
Rochester Hills 11, Petoskey 1 (4 innings)
Midland Northwest 3, Bay City Southwest 0
Ypsilanti National 3, West Branch 0
Bessemer/Wakefield 8, West Portage American 1
Iron Mountain Northern 10, Dowagiac 8
Georgetown National 4, Grosse Pointe Farms-City 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Roosevelt Park 6, Taylor Northwest 4
Midland Northwest 7, Rochester Hills 0
Ypsilanti National 4, Bessemer/Wakefield 0
Georgetown National 8, Iron Mountain Northern 5

Elimination Bracket - Round 1 (fifteen teams remain):
West Branch 6, West Portage American 3 (elim.)
Grosse Pointe Farms-City 6, Dowagiac 1 (elim.)
Bay City Southwest 6, Petoskey 5 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Bessemer/Wakefield 6, St. Clair 1 (elim.)
West Branch 5, Taylor Northwest 3 (elim.)
Grosse Pointe Farms-City 7, Rochester Hills 2 (elim.)
Bay City Southwest 3, Iron Mountain Northern 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Roosevelt Park 9, Midland Northwest 1
Georgetown National 10, Ypsilanti National 0

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Grosse Pointe Farms-City 9, West Branch 4 (elim.)
Bessemer/Wakefield 5, Bay City Southwest 1 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Grosse Pointe Farms-City 4, Ypsilanti National 3 (elim.)
Midland Northwest 2, Bessemer/Wakefield 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Roosevelt Park 6, Georgetown National 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Grosse Pointe Farms-City 6, Midland Northwest 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Grosse Pointe Farms-City 11, Georgetown National 5 (elim.)

Championship Series:
Grosse Pointe Farms-City 8, Roosevelt Park 3
Roosevelt Park 4, Grosse Pointe Farms-City 2 (TITLE)

Follow Roosevelt Park at the Great Lakes Region Tournament -- Click here to view results.




Toward the past


Toward the present

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2016, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 03/31/2016