2007 Michigan State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Michigan Main Page

Michigan State Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2007

Toward the present

Michigan State Tournament
Host - Michigan District 5
At Taylor North Central, Taylor Northeast, Taylor Northwest, and Taylor South
Championship Game at Taylor Northwest

Participating Teams
District 1 Champions Midland Northeast
District 2 Champions Westwood (Kalamazoo)
District 3 Champions Ypsilanti National
District 4 Champions Birmingham
District 5 Champions Taylor Northwest
District 6 Champions Grosse Pointe Farms/City
District 7 Champions St. Clair
District 8 Champions Traverse City
District 9 Champions Western (Grand Rapids)
District 10 Champions Iron Mountain North
District 11 Champions Negaunee
District 12 Champions Roosevelt Park
District 13 Champions Cheboygan
District 14 Champions Bay City Southwest
District 15 Champions Schoolcraft
District 16 Champions Tecumseh Area

Tournament Results:

Opening Round:
Taylor Northwest 7, St. Clair 2
Grosse Pointe Farms/City 3, Cheboygan 0
Westwood 4, Negaunee 3
Midland Northeast 10, Iron Mountain Northern 6
Western 4, Bay City Southwest 1
Tecumseh Area 5, Roosevelt Park 0
Traverse City 11, Ypsilanti National 2
Birmingham d. Schoolcraft

Winner's Bracket Quarterfinals:
Taylor Northwest 12, Grosse Pointe Farms/City 2
Midland Northeast 7, Westwood 2
Western 11, Tecumseh Area 2
Birmingham 11, Traverse City 10

Elimination Bracket - Round 1 (sixteen teams remain):
St. Clair 11, Cheboygan 6 (elim.)
Negaunee 4, Iron Mountain Northern 0 (elim.)
Roosevelt Park 5, Bay City Southwest 3 (elim.)
Ypsilanti National 5, Schoolcraft 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
St. Clair 12, Traverse City 4 (elim.)
Negaunee 4, Tecumseh Area 2 (elim.)
Roosevelt Park 10, Westwood 4 (elim.)
Grosse Pointe Farms/City 8, Ypsilanti National 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Taylor Northwest 6, Midland Northeast 4
Western 5, Birmingham 4

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
St. Clair 12, Negaunee 0 (elim.)
Grosse Pointe Farms/City 6, Roosevelt Park 5 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Taylor Northwest 6, Western 5

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Grosse Pointe Farms/City 16, Birmingham 0 (elim.)
St. Clair 3, Midland Northeast 2 (elim.)

Elimination Bracket Semifinals (four teams remain):
St. Clair 3, Grosse Pointe Farms/City 2 (elim.)

Elimination Bracket Finals (three teams remain):
Western 3, St. Clair 2 (elim.)

Championship Game:
Taylor Northwest 7, Western 4 (TITLE)

Follow Taylor Northwest at the Great Lakes Region Tournament -- Click here to view results.




Toward the past


Toward the present

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2016, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 03/31/2016