2012 Michigan State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Michigan Main Page

Michigan State Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2012

Toward the present

Michigan State Tournament
At Schoolcraft Little League and Vicksburg Little League
Championship Game at Vicksburg Little League

Participating Teams
District 1 Champions Midland Northeast
District 2 Champions Milwood (Kalamazoo)
District 3 Champions Dexter
District 4 Champions Birmingham
District 5 Champions Taylor Northwest
District 6 Champions Grosse Pointe Woods-Shores
District 7 Champions Emmet/Greenwood
District 8 Champions Gaylord
District 9 Champions Rockford National
District 10 Champions Norway Area
District 11 Champions Portage Lake
District 12 Champions White Lake (Montague)
District 13 Champions Cheboygan
District 14 Champions North Saginaw Township (Saginaw)
District 15 Champions Schoolcraft
District 16 Champions Tecumseh

Tournament Results:

Pool 'A' Bracket
Host - Vicksburg
At Vicksburg Field 1

Opening Round:
Dexter 10, White Lake 3
Midland Northeast 11, Norway Area 1

Winner's Bracket Final:
Dexter 9, Midland Northeast 8

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
White Lake 9, Norway Area 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Midland Northeast 12, White Lake 2 (elim.)

Championship Series:
Midland Northeast 3, Dexter 2
Dexter 10, Midland Northeast 8 (TITLE)

Pool 'B' Bracket
Host - Vicksburg
At Vicksburg Field 2

Opening Round:
Grosse Pointe Woods-Shores 13, Emmet/Greenwood 0
Gaylord 3, Schoolcraft 0

Winner's Bracket Final:
Grosse Pointe Woods-Shores 22, Gaylord 10

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Emmet/Greenwood 8, Schoolcraft 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Emmet/Greenwood 4, Gaylord 3 (elim.)

Championship Game:
Grosse Pointe Woods-Shores 3, Emmet/Greenwood 1 (TITLE)

Pool 'C' Bracket
Host - Schoolcraft
At Schoolcraft Field 3

Opening Round:
Milwood 2, Taylor Northwest 1
North Saginaw Township 5, Rockford National 0

Winner's Bracket Final:
North Saginaw Township 6, Milwood 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rockford National 3, Taylor Northwest 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Rockford National 11, Milwood 1 (elim.)

Championship Series:
Rockford National 10, North Saginaw Township 4
North Saginaw Township 8, Rockford National 3 (TITLE)

Pool 'D' Bracket
Host - Schoolcraft
At Schoolcraft Field 4

Opening Round:
Tecumseh 6, Portage Lake 3
Birmingham 13, Cheboygan 0

Winner's Bracket Final:
Birmingham 8, Tecumseh 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Cheboygan 7, Portage Lake 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Tecumseh 8, Cheboygan 4 (elim.)

Championship Game:
Birmingham 10, Tecumseh 0 (TITLE)

Michigan State Finals
Host - Vicksburg

Semifinal Round (Thursday, July 26):
Grosse Pointe Woods-Shores 15, Dexter 5
North Saginaw Township 6, Birmingham 5

Championship Game (Friday, July 27):
North Saginaw Township 13, Grosse Pointe Woods-Shores 2 (TITLE)

Follow North Saginaw Township at the Great Lakes Region Tournament -- Click here to view results.




Toward the past


Toward the present

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2016, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 03/31/2016