2012 Little League® Baseball Mid-Atlantic Region State Tournament Results
Unpage Home | Mid-Atlantic Region Main Page

Mid-Atlantic Region State Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
Region Tournament
2012

Next Year
Region Tournament
Delaware | District of Columbia | Maryland | New Jersey | New York | Pennsylvania

Click here to view 2012 Mid-Atlantic Region Tournament results.


Delaware State Tournament
Host - Dover (District 1)

Participating Teams
District 1 Champions M-O-T (Middletown)
District 2 Champions Newark National
District 3 Champions Lewes

Tournament Results:

Opening Round:
Newark National 5, Lewes 1

Winner's Bracket Final:
M-O-T 5, Newark National 3

Elimination Bracket Final:
Newark National 5, Lewes 4 (7 innings; elim.)

Championship Series:
Newark National 19, M-O-T 9
Newark National 2, M-O-T 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


District of Columbia Championship Tournament
Host - Satchel Paige Senators (District 3)
At Fort Lincoln Baseball Complex

In Little League divisions other than the major baseball level, all Washington D.C. leagues compete in Maryland District 3, and advance through the Maryland tournament structure. In the major baseball division, the winner of the District 3 tournament (which encompasses only District of Columbia leagues) advances directly to the Mid-Atlantic Region tournament.

Tournament Results:

Opening Round:
Northwest Washington 11, Capitol City 2

Winner's Bracket Semifinals:
Capitol Hill 10, Junior D.C. RBI 0 (5 innings)
Northwest Washington 10, Satchel Paige Senators 0 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Capitol City 19, Junior D.C. RBI 4 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Northwest Washington 10, Capitol Hill 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Capitol City 18, Satchel Paige Senators 3 (4 inning; elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Capitol City 7, Capitol Hill 0 (elim.)

Championship Game:
Northwest Washington 4, Capitol City 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Maryland State Tournament
Host - Brunswick Railroaders (District 2)
At Railroaders Little League Complex

Participating Teams
District 1 Champions Clear Spring
District 2 Champions Brunswick Railroaders
District 4 Champions South Maryland (Davidsonville)
District 5 Champions Rising Sun
District 6 Champions Easton
District 7 Champions Hughesville
District 8 Champions West Salisbury

Tournament Results:

Opening Round:
Clear Spring 15, Easton 9
South Maryland 5, Rising Sun 0
West Salisbury 7, Hughesville 4

Winner's Bracket Semifinals:
Clear Spring 16, Brunswick Railroaders 0
West Salisbury 10, South Maryland 3

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Rising Sun 11, Hughesville 7 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Easton 12, South Maryland 6 (elim.)
Brunswick Railroaders 16, Rising Sun 0 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Brunswick Railroaders 11, Easton 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
West Salisbury 3, Clear Spring 1

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Brunswick Railroaders 10, Clear Spring 5 (elim.)

Championship Game:
West Salisbury 4, Brunswick Railroaders 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


New Jersey State Tournament
Host - Pequannock (District 2)
At Washington Park

Participating Teams
Section 1 Champions Par Troy East (Parsippany) (District 1)
Section 2 Champions Livingston American (District 8)
Section 3 Champions Nottingham (Hamilton Square) (District 12)
Section 4 Champions Monroe Township (Williamstown) (District 21)

Tournament Results:

Opening Round:
Livingston American 11, Par Troy East 2
Nottingham 10, Monroe Township 0 (5 innings)

Winner's Bracket Final:
Nottingham 8, Livingston American 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Par Troy East 14, Monroe Township 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Par Troy East 11, Livingston American 1 (4 innings; elim.)

Championship Series:
Par Troy East 4, Nottingham 3
Par Troy East 9, Nottingham 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


New York State Tournament
Host - North Shore (Rocky Point) (District 36)
At Doubleday Field

Participating Teams
Section 1 Champions Fredonia (District 38)
Section 2 Champions Cicero Amateur Sports (District 8)
Section 3 Champions Colonie (District 13)
Section 4 Champions Stony Point (District 18)
Section 5 Champions Ozone Howard (Ozone Park / Howard Beach) (District 27)
Section 6 Champions North Bellmore-North Merrick (District 31)

Tournament Results:

Opening Round:
North Bellmore-North Merrick 7, Colonie 5
Ozone Howard 12, Fredonia 2

Winner's Bracket Semifinals:
Stony Point 9, North Bellmore-North Merrick 6
Cicero Amateur Sports 5, Ozone Howard 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
North Bellmore-North Merrick 19, Fredonia 3 (elim.)
Colonie 9, Ozone Howard 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Stony Point 9, Cicero Amateur Sports 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Colonie 3, North Bellmore-North Merrick 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Colonie 5, Cicero Amateur Sports 3 (elim.)

Championship Series:
Colonie 3, Stony Point 2 (12 innings)
Stony Point 7, Colonie 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Pennsylvania State Tournament

Host - Stroudsburg (District 29)
At ESSA & Hughes Field Complex; Creekview Park

Participating Teams
Section 1 Champions Franklin (District 25)
Section 2 Champions Collier Township Athletic Association (District 4)
Section 3 Champions South Columbia (Columbia County) (District 13)
Section 4 Champions Hershey (District 6)
Section 5 Champions Back Mountain American (Dallas) (District 31)
Section 6 Champions Warwick Township Baseball (District 30)
Section 7 Champions Dillsburg (District 14)
Section 8 Champions Morrisville (District 21)

Tournament Results:

Opening Round:
Hershey 5, Franklin 3
Collier Township Athletic Association 12, South Columbia 3
Morrisville 5, Back Mountain American 2
Warwick Township Baseball 14, Dillsburg 0 (5 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Franklin 7, South Columbia 4 (elim.)
Dillsburg 14, Back Mountain American 6 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Morrisville 6, Warwick Township Baseball 5
Collier Township Athletic Association 20, Hershey 8 (5 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Warwick Township Baseball 14, Franklin 4 (5 innings; elim.)
Hershey 15, Dillsburg 9 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Hershey 5, Warwick Township Baseball 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Collier Township Athletic Association 6, Morrisville 5

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Morrisville 14, Hershey 1 (6 innings; elim.)

Championship Game:
Collier Township Athletic Association 10, Morrisville 9 (7 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
Region Tournament


Next Year
Region Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2013, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/08/2013