2013 Little League® Baseball Mid-Atlantic Region State Tournament Results
Unpage Home | Mid-Atlantic Region Main Page

Mid-Atlantic Region State Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
Region Tournament
2013

Next Year
Region Tournament
Delaware | District of Columbia | Maryland | New Jersey | New York | Pennsylvania

Click here to view 2013 Mid-Atlantic Region Tournament results.


Delaware State Tournament
Host - Newark American (District 2)

Participating Teams
District 1 Champions M-O-T (Middletown)
District 2 Champions Newark National
District 3 Champions Millsboro

Tournament Results:

Opening Round:
M-O-T 13, Millsboro 3 (5 innings)

Winner's Bracket Final:
Newark National 14, M-O-T 12

Elimination Bracket Final:
Millsboro 12, M-O-T 11 (elim.)

Championship Game:
Newark National 12, Millsboro 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


District of Columbia Championship Tournament
Hosts - Banneker City (Washington D.C.) and Satchel Paige/Senators (Washington D.C.)
Championship Game Host - Satchel Paige/Senators (Washington D.C.)
Championship Game at Fort Lincoln Baseball Complex

The Fort Lincoln Baseball Complex is located at 3100 Fort Lincoln Drive NE in the District of Columbia.

In Little League divisions other than the major baseball level, all Washington D.C. leagues compete in Maryland District 3, and advance through the Maryland tournament structure. In the major baseball division, the winner of the District 3 tournament (which encompasses only District of Columbia leagues) advances directly to the Mid-Atlantic Region tournament.

Tournament Results:

(Participating Teams: Banneker City, Capitol City, Capitol Hill, Northwest Washington, Satchel Paige/Senators, and Southern District)

Day 1 (Saturday, July 13 - at Banneker City):
Capitol City 10, Banneker City 0 (4 innings)
Satchel Paige/Senators 10, Southern District 7
Northwest Washington 5, Capitol Hill 1

Day 2 (Sunday, July 14 - at Banneker City):
Northwest Washington 10, Satchel Paige/Senators 0 (4 innings)
Capitol City 12, Southern District 2 (4 innings)
Capitol Hill 12, Banneker City 2 (5 innings)

Day 3 (Tuesday, July 16 - at Satchel Paige/Senators):
Northwest Washington 12, Southern District 2 (4 innings)
Banneker City 11, Satchel Paige/Senators 7
Capitol City 4, Capitol Hill 0

Day 4 (Thursday, July 18 - at Satchel Paige/Senators):
Capitol City 5, Northwest Washington 0
Capitol Hill 10, Satchel Paige/Senators 4
Southern District 8, Banneker City 7

Day 5 (Saturday, July 20 - at Banneker City):
Capitol Hill 17, Southern District 2 (6 innings)
Capitol City 26, Satchel Paige/Senators 5 (4 innings)
Northwest Washington 20, Banneker City 0 (4 innings)


Standings

W

L

Runs
Allowed
Capitol City 5 0 7
Northwest Washington 4 1 8
Capitol Hill 3 2 17
Banneker City 1 4 57
Satchel Paige/Senators 1 4 64
Southern District 1 4 58

The top four teams advance to the semifinal round.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

Semifinal Round (Sunday, July 21 - at Satchel Paige/Senators)

Northwest Washington 6, Capitol Hill 3
Capitol City 15, Banniker City 2 (4 innings)

District of Columbia Championship Game (Monday, July 22 - at Satchel Paige/Senators)

Capitol City 7, Northwest Washington 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Maryland State Tournament
Host - Arbutus (District 4)
At Arbutus Middle School

Arbutus Middle School is located at 5525 Shelbourne Road in Arbutus.

Participating Teams
District 1 Champions Conococheague (Williamsport)
District 2 Champions Brunswick Railroaders
District 4 Champions Arbutus
District 5 Champions Elkton Community
District 6 Champions South Caroline (Preston)
District 7 Champions Bethesda
District 8 Champions Berlin

Tournament Results:

Opening Round:
Conococheague 11, Brunswick Railroaders 2
Elkton Community 8, South Caroline 4
Berlin 4, Bethesda 3

Winner's Bracket Semifinals:
Conococheague 6, Arbutus 0
Berlin 12, Elkton Community 2 (4 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
South Caroline 7, Bethesda 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Brunswick Railroaders 9, Elkton Community 2 (elim.)
South Caroline 9, Arbutus 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Berlin 2, Conococheague 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Brunswick Railroaders 9, South Caroline 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Brunswick Railroaders 6, Conococheague 4 (elim.)

Championship Game:
Berlin 5, Brunswick Railroaders 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


New Jersey State Tournament
Host - Wallington (District 5)

Wallington Little League's field is located at 252 Mount Pleasant Avenue in Wallington.

Participating Teams
Section 1 Champions Wayne National (District 2)
Section 2 Champions Nutley East (District 8)
Section 3 Champions Toms River East American (District 18)
Section 4 Champions East Greenwich (Clarksboro) (District 15)

Tournament Results:

Opening Round:
Toms River East American 8, Wayne National 4 (7 innings)
East Greenwich 4, Nutley East 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Nutley East 14, Wayne National 1 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
East Greenwich 14, Toms River East American 4 (5 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Toms River East American 7, Nutley East 4 (elim.)

Championship Game:
East Greenwich 4, Toms River East American 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


New York State Tournament
Host - Lockport (District 1)
At Ray Lee Fields

Lockport Little League is located at 6520 Lincoln Avenue in Lockport.

Participating Teams
Section 1 Champions Auburn (District 5)
Section 2 Champions Horseheads (District 6)
Section 3 Champions Burnt Hills Ballston Lake (Glenville) (District 12)
Section 4 Champions Pearl River (District 18)
Section 5 Champions South Shore American (Staten Island) (District 24)
Section 6 Champions Massapequa Coast (District 31)

Tournament Results:

Opening Round:
South Shore American 13, Massapequa Coast 0 (6 innings)
Horseheads 8, Auburn 0

Winner's Bracket Semifinals:
Burnt Hills Ballston Lake 4, South Shore American 2
Pearl River 12, Horseheads 5

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Massapequa Coast 5, Horseheads 4 (9 innings; elim.)
South Shore American 10, Auburn 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Burnt Hills Ballston Lake 5, Pearl River 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
South Shore American 4, Massapequa Coast 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
South Shore American 3, Pearl River 0 (elim.)

Championship Game:
Burnt Hills Ballston Lake 5, South Shore American 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Pennsylvania State Tournament

Host - Bradford Regional Little League (District 10)

Western Pennsylvania Pool Participants
Section 1 Champions Clarion (District 25)
Section 2 Champions West Point (Greenburg) (District 26)
Section 3 Champions Keystone (Clinton County) (District 12)
Section 4 Champions Huntingdon (District 11)

Eastern Pennsylvania Pool Participants
Section 5 Champions North Pocono/Dandy Lion (District 17)
Section 6 Champions Warwick Township Baseball (District 30)
Section 7 Champions Lionville (District 28)
Section 8 Champions Ridley Area (Ridley Park) (District 19)

Tournament Results:

Pool 'A' Tournament

Day 1 (Sunday, July 21):
West Point 5, Clarion 2
Keystone 13, Huntingdon 1

Day 2 (Monday, July 22):
West Point 8, Huntingdon 3

Day 3 (Tuesday, July 23):
Keystone 15, Clarion 4 (4 innings)

Day 4 (Wednesday, July 24):
Clarion 5, Huntingdon 3
West Point 7, Keystone 5

Pool 'B' Tournament

Day 1 (Sunday, July 21):
Warwick Township Baseball 13, North Pocono/Dandy Lion 1

Day 2 (Monday, July 22):
Lionville 6, Ridley Area 4

Day 3 (Tuesday, July 23):
Ridley Area 10, North Pocono/Dandy Lion 0 (4 innings)
Lionville 8, Warwick Township Baseball 4

Day 4 (Wednesday, July 24):
Ridley Area 6, Warwick Township Baseball 3
Lionville 11, North Pocono/Dandy Lion 7


Western Pennsylvania Pool Standings

W

L

Runs
Allowed
West Point 3 0 10
Keystone 2 1 12
Clarion 1 2 23
Huntingdon 0 3 26


Eastern Pennsylvania Pool Standings

W

L

Runs
Allowed
Lionville 3 0 15
Ridley Area 2 1 9
Warwick Township Baseball 1 2 15
North Pocono/Dandy Lion 0 3 34

The top two teams in each pool advance to the semifinal round.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

Semifinal Round (Thursday, July 25)

Lionville 8, Keystone 7
Ridley Area 9, West Point 4

Pennsylvania State Championship Game (Friday, July 26)

Lionville 12, Ridley Area 7 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
Region Tournament


Next Year
Region Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2014, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/08/2014