2015 Little League® Baseball Mid-Atlantic Region State Tournament Results
Unpage Home | Mid-Atlantic Region Main Page

Mid-Atlantic Region State Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
Region Tournament
2015

Next Year
Region Tournament
Delaware | District of Columbia | Maryland | New Jersey | New York | Pennsylvania

Click here to view 2015 Mid-Atlantic Region Tournament results.


Delaware State Tournament
Host - Smyrna-Clayton (District 1)

Participating Teams
District 1 Champions M-O-T (Middletown)
District 2 Champions Newark American
District 3 Champions Milton

Tournament Results:

Opening Round:
Newark American 12, Milton 2 (5 innings)

Winner's Bracket Final:
M-O-T 6, Newark American 5

Elimination Bracket Final:
Newark American 7, Milton 4 (elim.)

Championship Game:
M-O-T 6, Newark American 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


District of Columbia Championship Tournament
Hosts - Banneker City (Washington D.C.) and Satchel Paige/Senators (Washington D.C.)
Championship Game Host - Banneker City (Washington D.C.)
Championship Game at Banneker Upper Field

Banneker City's Upper Field is located at the intersection of Euclid Street and Georgia Avenue in Northwest Washington.

In Little League divisions other than the major baseball level, all Washington D.C. leagues compete in Maryland District 3, and advance through the Maryland tournament structure. In the major baseball division, the winner of the District 3 tournament (which encompasses only District of Columbia leagues) advances directly to the Mid-Atlantic Region tournament.

Tournament Results:

(Participating Teams: Banneker City, Capitol City, Capitol Hill, Joint Base Anacostia-Boling/Southern District, Northwest Washington, and Satchel Paige/Senators)

Day 1 (Saturday, July 18):
Satchel Paige/Senators 7, Joint Base Anacostia-Boling/Southern District 6
Capitol Hill 16, Banneker City 10
Capitol City 16, Northwest Washington 11

Day 2 (Sunday, July 19):
Capitol Hill 6, Northwest Washington 4
Banneker City 11, Joint Base Anacostia-Boling/Southern District 4
Capitol City 16, Satchel Paige/Senators 3 (4 innings)

Day 3 (Tuesday, July 21):
Northwest Washington 17, Banneker City 0
Capitol Hill 20, Satchel Paige/Senators 1 (4 innings)
Capitol City 21, Joint Base Anacostia-Boling/Southern District 1 (4 innings)

Day 4 (Thursday, July 23):
Northwest Washington 11, Joint Base Anacostia-Boling/Southern District 1 (4 innings)
Capitol City 5, Capitol Hill 4
Banneker City 16, Satchel Paige/Senators 3 (4 innings)

Day 5 (Saturday, July 25):
Capitol City 16, Banneker City 2 (4 innings)
Northwest Washington 13, Satchel Paige/Senators 3 (4 innings)
Capitol Hill 10, Joint Base Anacostia-Boling/Southern District 0 (4 innings)


Standings

W

L

Runs
Allowed
Capitol City 5 0 21
Capitol Hill 4 1 20
Northwest Washington 3 2 26
Banneker City 2 3 56
Senators/Satchel Paige 1 4 71
Joint Base Anacostia-Boling/Southern District 0 5 60

The top four teams advance to the semifinal round.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

Semifinal Round (Sunday, July 26 - at Banneker Upper Field)

Capitol Hill 3, Northwest Washington 0
Capitol City 17, Banneker City 5 (4 innings)

District of Columbia Championship Game (Tuesday, July 28 - at Fort Lincoln)

Capitol City 7, Capitol Hill 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Maryland State Tournament
Host - Easton (District 6)
At North Easton Park

North Easton Park is located at 1078 North Washington Street in Easton.

Participating Teams
District 1 Champions West End (Hagerstown)
District 2 Champions Montgomery County (Germantown)
District 4 Champions South Maryland (Davidsonville)
District 5 Champions Rising Sun
District 6 Champions South Caroline (Preston)
District 7 Champions Bethesda
District 8 Champions Delmar

Tournament Results:

Opening Round:
Delmar 6, Rising Sun 2
West End 18, South Maryland 2
Bethesda 5, Montgomery County 4

Winner's Bracket Semifinals:
Delmar 14, South Caroline 3
Bethesda 4, West End 3

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Montgomery County 7, South Maryland 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Rising Sun 15, West End 4 (elim.)
Montgomery County 11, South Caroline 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Delmar 5, Bethesda 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Montgomery County 17, Rising Sun 9 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Bethesda 9, Montgomery County 3 (elim.)

Championship Game:
Delmar 14, Bethesda 4 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


New Jersey State Tournament
Host - Hammonton (District 16)

Hammonton Little League is located at the intersection of Park Avenue and Sports Drive in Hammonton.

Participating Teams
Section 1 Champions Somerset Hills (Bernardsville) (District 17)
Section 2 Champions Livingston (District 8)
Section 3 Champions Jackson Township (District 18)
Section 4 Champions Monroe Township (District 21)

Tournament Results:

Opening Round:
Somerset Hills 21, Livingston 0 (4 innings)
Jackson Township 8, Monroe Township 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Monroe Township 13, Livingston 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Somerset Hills 12, Jackson Township 1 (4 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Jackson Township 12, Monroe Township 4 (elim.)

Championship Series:
Jackson Township 20, Somerset Hills 8 (6 innings)
Jackson Township 7, Somerset Hills 6 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


New York State Tournament
Host - New York District 22
At Van Nest (Bronx) (District 22) and Bronxchester (Bronx) (District 22)
Championship Game Host - Van Nest (Bronx)

Bronxchester and Van Nest Little Leagues are located at 1400 Waters Place in the Bronx.

Participating Teams
Section 1 East Champions Maine-Endwell (District 7)
Section 1 West Champions Orchard Park (District 1)
Section 2 North Champions Plattsburgh (District 37)
Section 2 South Champions Colonie (District 13)
Section 3 North Champions Ossining (District 33)
Section 3 South Champions Great Kills National (Staten Island) (District 24)
Section 4 East Champions Commack South (District 34)
Section 4 West Champions Massapequa Coast (District 31)

Tournament Results:

Opening Round:
Commack South 6, Orchard Park 3
Ossining 5, Massapequa Coast 4
Maine-Endwell 6, Plattsburgh 2
Colonie 1, Great Kills National 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Orchard Park 12, Massapequa Coast 4 (elim.)
Great Kills National 9, Plattsburgh 8 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Commack South 12, Ossining 2
Maine-Endwell 10, Colonie 7

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Orchard Park 10, Colonie 5 (elim.)
Ossining 8, Great Kills 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Maine-Endwell 16, Commack South 13

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ossinging 11, Orchard Park 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ossining 15, Commack South 3 (4 innings; elim.)

Championship Game:
Maine-Endwell 7, Ossining 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Pennsylvania State Tournament
Host - Newville (District 14)

Newville Little League is located at 10 Little League Avenue in Newville.

Participating Teams
Section 1 Champions MYAA National (Millcreek) (District 3)
Section 2 Champions Mount Pleasant Area (District 9)
Section 3 Champions South Columbia (Lime Ridge) (District 13)
Section 4 Champions Red Land (Lewisberry) (District 6)
Section 5 Champions Back Mountain National (Dallas) (District 31)
Section 6 Champions Lehigh (Bethlehem) (District 20)
Section 7 Champions Avon Grove (West Grove) (District 28)
Section 8 Champions Marple Township (District 19)

Tournament Results:

Opening Round:
South Columbia 6, Back Mountain National 4
Marple Township 23, Mount Pleasant Area 4
Red Land 11, Lehigh 1
MYAA National 8, Avon Grove 3

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Back Mountain National 10, Mount Pleasant Area 0 (elim.)
Avon Grove 11, Lehigh 5 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Marple Township 7, South Columbia 2
Red Land 20, MYAA National 0

Consolation Game:
Lehigh 11, Mount Pleasant Area 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Back Mountain National 8, MYAA National 6 (elim.)
South Columbia 7, Avon Grove 6 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Back Mountain National 10 South Columbia 0 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Red Land 19, Marple Township 1 (4 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Back Mountain National 10, Marple Township 5 (elim.)

Championship Game:
Red Land 17, Back Mountain National 0 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
Region Tournament


Next Year
Region Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2016, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/05/2016