2011 Nevada State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Nevada Main Page

Nevada District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
State Tournament
2011

Next Year
State Tournament

If you can provide 2011 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 4

Click here to view 2011 Nevada State Tournament results.


Nevada District 1 Tournament
Host - Carson City
At Governor's Field

Tournament Results:

Opening Round:
Reno National 14, Carson Valley 6
Reno American 15, North Tahoe 3
South Tahoe 9, Sparks National 6
Sparks Centennial 7, Reno Continental 3

Winner's Bracket Quarterfinals:
Carson City 23, Reno National 1
Reno American 15, North Valleys 4
Washoe 14, South Tahoe 0
Sparks Centennial 10, Truckee 0

Elimination Bracket - Round 1 (twelve teams remain):
Reno National d. Sparks National (elim.)
Reno Continental d. North Valleys (elim.)
Carson Valley d. South Tahoe (elim.)
Truckee d. North Tahoe (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Reno Continental d. Reno National (elim.)
Truckee d. Carson Valley (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Carson City d. Reno American
Sparks Centennial d. Washoe

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Washoe d. Reno Continental (elim.)
Reno American d. Truckee (elim.)

Winner's Bracket Final:
Carson City 9, Sparks Centennial 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Washoe d. Reno American (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Washoe 5, Sparks Centennial 1 (elim.)

Championship Series:
Washoe d. Carson City
Carson City d. Washoe (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Nevada District 2 Tournament
Host - Arroyo Grande

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Phase 1 Results:

(Pool 'A' Participants: Boulder City, Green Valley, Legacy, Paseo Verde, and Sunrise Mountain)

(Pool 'B' Participants: Henderson, Las Vegas Central, Moapa Valley, Paradise Valley, and Silverado)

Pool 'A' Tournament

Green Valley 15, Paseo Verde 5
Sunrise Mountain 5, Boulder City 4
Paseo Verde 27, Sunrise Mountain 1
Legacy 5, Boulder City 3
Legacy 6, Green Valley 5
Paseo Verde 20, Boulder City 1
Paseo Verde 12, Legacy 1
Green Valley 12, Sunrise Mountain 2
Legacy 13, Sunrise Mountain 10
Green Valley 11, Boulcer City 1

Pool 'B' Tournament

Las Vegas Central 10, Moapa Valley 6
Silverado 24, Paradise Valley 2
Paradise Valley 9, Las Vegas Central 4
Silverado 28, Henderson 12
Henderson 14, Moapa Valley 0
Silverado 13, Las Vegas Central 0
Henderson 10, Paradise Valley 0
Silverado 31, Moapa Valley 0
Henderson 11, Las Vegas Central 1
Paradise Valley 9, Moapa Valley 3


Pool 'A' Standings

W

L
Green Valley 3 1
Paseo Verde 3 1
Legacy 3 1
Sunrise Mountain 1 3
Boulder City 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
Silverado 4 0
Henderson 3 1
Paradise Valley 2 2
Las Vegas Central 1 3
Moapa Valley 0 4

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 2 Finals

Semifinal Round (Friday, July 8):
Silverado 14, Paseo Verde 5
Henderson 14, Green Valley 2

Championship Game (Saturday, July 9):
Silverado d. Henderson (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Nevada District 3 Tournament
Host - Walker River (Yerington)

Tournament Results:

Opening Round:
Silverada d. Winnemucca
Elko 8, Ruby Mountain 7 (8 innings)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Walker River d. Silverada
High Desert 26, White Pine 8
Lincoln County d. Battle Mountain
Elko 15, Lovelock 1

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Winnemucca d. Battle Mountain (elim.)
Ruby Mountain 20, White Pine 0 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Walker River d. High Desert
Elko 6, Lincoln County 5

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Winnemucca d. Lovelock (elim.)
Silverada 5, Ruby Mountain 3 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
High Desert 11, Winnemucca 7 (elim.)
Lincoln County d. Silverada (elim.)

Winner's Bracket Final:
Elko 7, Walker River 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lincoln County 12, High Desert 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lincoln County 8, Walker River 6 (elim.)

Championship Game:
Elko 2, Lincoln County 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Nevada District 4 Tournament
Host - Lone Mountain (Las Vegas)
At Childrens Memorial Park

Tournament Results:

Opening Round:
Spring Valley 5, Las Vegas Western 4
Mountain Ridge 12, Summerlin North 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Cheyenne 24, Pahrump 0
Peccole 4, Red Rock 2
Summerlin South 12, Spring Valley 10
Mountain Ridge 10, Lone Mountain 5

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Summerlin North 6, Las Vegas Western 2 (elim.)
Red Rock 25, Pahrump 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Summerlin North 8, Spring Valley 4 (elim.)
Red Rock 9, Lone Mountain 7 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Cheyenne 17, Summerlin South 3
Mountain Ridge 11, Peccole 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Summerlin North 8, Peccole 1 (elim.)
Red Rock 15, Summerlin South 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Cheyenne 14, Mountain Ridge 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Summerlin North 9, Red Rock 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Summerlin North 6, Mountain Ridge 5 (elim.)

Championship Game:
Cheyenne 12, Summerlin North 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
State Tournament


Next Year
State Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2012, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/10/2012