2014 Northern California Divisional Little League® Tournament Results
Unpage Home | Northern California Main Page

Northern California Divisional Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2014

Toward the present

Northern California Divisional Tournament
Host - Cambrian Park (San Jose) (District 12)

Cambrian Park Little League is located at 3001 Ross Avenue in San Jose.

Participating Teams
Section 1 Champions Mill Valley (District 3)
Section 2 Champions Sutter Buttes (Yuba City) (District 2)
Section 3 Champions Pacifica American (District 52)
Section 4 Champions Woodcreek (Roseville) (District 54)
Section 5 Champions Gilroy (District 59)
Section 6 Champions Turlock American (District 73)
Section 7 Champions River Park American (Fresno) (District 10)

Click here to view 2014 district tournament results for Northern California.

Tournament Results:

Opening Round:
Mill Valley 4, Sutter Buttes 3
Pacifica American 14, River Park American 4 (5 innings)
Woodcreek 10, Turlock American 5

Winner's Bracket Semifinals:
Mill Valley 4, Gilroy 3
Pacifica American 14, Woodcreek 6

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
River Park American 10, Turlock American 3 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Woodcreek 7, Sutter Buttes 6 (7 innings; elim.)
Gilroy 17, River Park American 15 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Pacifica American 12, Mill Valley 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Woodcreek 8, Gilroy 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Woodcreek 11, Mill Valley 5 (elim.)

Championship Game:
Pacifica American 17, Woodcreek 15 (TITLE)

Follow Pacifica American at the West Region Tournament -- Click here to view results.


Linescores:

  Opening Round 1 2 3 4 5 6 7 R H E
Sutter Buttes 0 0 1 0 1 1 3 6 3
Mill Valley 0 4 0 0 0 x 4 7 2
  Opening Round
Pacifica American 2 0 2 0 0 4 5 0
River Park American 3 2 0 5 4 14 12 0
  Opening Round
Woodcreek 1 0 2 7 0 0 10 10 0
Turlock American 0 0 4 0 1 0 5 9 1
  Winner's Bracket Semifinal
Mill Valley 0 3 0 0 0 1 4 6 0
Gilroy 1 2 0 0 0 0 3 11 0
  Winner's Bracket Semifinal
Pacifica American 2 5 1 0 5 1 14 14 0
Woodcreek 3 2 0 0 0 1 6 10 1
  Elimination Bracket Quarterfinal
River Park American 1 0 2 4 0 3 10 12 1
Turlock American 0 0 0 1 2 0 3 7 2
  Elimination Bracket Quarterfinal
Sutter Buttes 0 0 5 1 0 0 0 6 9 1
Woodcreek 2 0 0 0 0 4 1 7 7 3
  Elimination Bracket Quarterfinal
River Park American 0 0 6 1 3 5 15 12 5
Gilroy 6 1 2 2 6 x 17 11 1
  Winner's Bracket Final
Mill Valley 0 0 0 0 0 4 1
Pacifica American 7 0 5 x 12 11 0
  Elimination Bracket Semifinal
Woodcreek 2 0 3 0 3 0 8 8 0
Gilroy 0 0 0 0 0 1 1 2 1
  Elimination Bracket Final
Woodcreek 0 0 1 3 0 7 11 9 1
Mill Valley 0 0 0 0 4 1 5 12 1
  Championship Game
Pacifica American 3 5 1 0 8 0 17 19 2
Woodcreek 2 0 6 2 5 0 15 15 4


2014 Northern California District Champions and Sectional Tournament Results:

District Champions
in Section 1
District Champions
in Section 2
D3 - Mill Valley
D4 - Alameda
D35 - Petaluma Valley
D53 - Fairfield Pacific
D64 - Vacaville Central

Section 1 Tournament
Host - Twin Cities (Corte Madera/Larkspur) (District 3)
At Joe Wagner Field

Tournament Results:
1 - Mill Valley 13, Vacaville Central 12
2 - Petaluma Valley 8, Alameda 4
3 - Fairfield Pacific 6, Petaluma Valley 3
4 - Alameda 4, Vacaville Central 1 (elim.)
5 - Mill Valley 10, Fairfield Pacific 0
6 - Petaluma Valley 3, Alameda 1 (elim.)
7 - Petaluma Valley 4, Fairfield Pacific 1 (elim.)
8 - Mill Valley 11, Petaluma Valley 1 (TITLE)

D1 - West Redding
D2 - Sutter Buttes (Yuba City)
D26 - Arcata
D47 - Chico Eastside
D48 - Susanville

Section 2 Tournament
Host - Wheatland (District 2)

Tournament Results:
1 - West Redding 18, Chico Eastside 4
2 - Arcata 2, Susanville 0
3 - Sutter Buttes 12, West Redding 2 (5 innings)
4 - Chico Eastside 23, Susanville 0 (elim.)
5 - Arcata 3, Sutter Buttes 2 (7 innings)
6 - West Redding 6, Chico Eastside 5 (elim.)
7 - Sutter Buttes 12, West Redding 1 (5 innings; elim.)
8 - Sutter Buttes 5, Arcata 4
9 - Sutter Buttes 5, Arcata 4 (TITLE)

District Champions
in Section 3
District Champions
in Section 4
D14 - Mission San Jose (Fremont)
D45 - San Lorenzo
D52 - Pacifica American
D57 - Danville

Section 3 Tournament
Host - Fremont American (District 14)
At Marshall Park; Stratford School

Tournament Results:
1 - Mission San Jose 7, Danville 6 (8 innings)
2 - Pacifica American 11, San Lorenzo 3
3 - San Lorenzo 7, Danville 6 (elim.)
4 - Pacifica American 14, Mission San Jose 4
5 - Mission San Jose 7, San Lorenzo 4 (elim.)
6 - Pacifica American 11, Mission San Jose 0 (TITLE)

D5 - Fair Oaks-Orangevale
D6 - North Natomas (Sacramento)
D7 - Land Park Pacific (Sacramento)
D11 - Lincoln
D54 - Woodcreek (Roseville)

Section 4 Tournament
Host - East Sacramento (District 7)
At Phoebe Hearst School

Tournament Results:
1 - Fair Oaks-Orangevale 14, North Natomas 10
2 - Woodcreek 4, Lincoln 1
3 - Land Park Pacific 9, Fair Oaks-Orangevale 2
4 - North Natomas 11, Lincoln 1 (elim.)
5 - Woodcreek 7, Land Park Pacific 3 (8 innings)
6 - North Natomas 10, Fair Oaks-Orangevale 1 (elim.)
7 - North Natomas 12, Land Park Pacific 2 (elim.)
8 - Woodcreek 14, North Natomas 4 (5 innings; TITLE)

District Champions
in Section 5
District Champions
in Section 6
D9 - Hollister American
D12 - Los Gatos
D39 - Scotts Valley
D44 - Briarwood-El Camino (Santa Clara)
D59 - Gilroy

Section 5 Tournament
Host - Tri-Cities (Cupertino) (District 44)

Tournament Results:
1 - Gilroy 9, Scotts Valley 3
2 - Los Gatos 12, Hollister American 9
3 - Gilroy 9, Briarwood-El Camino 8
4 - Scotts Valley 13, Hollister American 12 (elim.)
5 - Gilroy 10, Los Gatos 8
6 - Briarwood-El Camino 3, Scotts Valley 2 (elim.)
7 - Los Gatos 8, Briarwood-El Camino 1 (elim.)
8 - Gilroy 6, Los Gatos 2 (TITLE)

D8 - Hoover Tyler (Stockton)
D15 - Amador County West (Ione)
D67 - Spreckels Park (Manteca)
D73 - Turlock American

Section 6 Tournament
Host - Turlock National (District 73)
At Soderquist Park

Tournament Results:
1 - Hoover Tyler 10, Spreckels Park 4
2 - Turlock American 7, Amador County West 0
3 - Spreckels Park 11, Amador County West 5 (elim.)
4 - Turlock American 11, Hoover Tyler 7
5 - Hoover Tyler 13, Spreckels Park 3 (elim.)
6 - Turlock American 2, Hoover Tyler 1 (TITLE)

District Champions
in Section 7
D10 - River Park American (Fresno)
D34 - Porterville
D61 - Rosedale (Bakersfield)

Section 7 Tournament
Host - Madera National (District 10)
At Town & Country Field

Tournament Results:
1 - Rosedale 6, Porterville 0
2 - Rosedale 4, River Park American 0
3 - River Park American 6, Porterville 5 (elim.)
4 - River Park American 6, Rosedale 0 (forfeit; TITLE)




Toward the past


Toward the present

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2015, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/12/2015