Abbottt Northwest Region State Little League® Champions
Unpage Home | Northwest Region Home

Northwest Region State Champions


Click on a specific state or scroll through the page to see a list of recent state champions for all Northwest Region states:
Alaska | Idaho | Montana | Oregon | Washington | Wyoming
Teams listed in bold qualified for the Little League World Series by winning the Western Region tournament (1957-2000) or Northwest Region tournament (2001-present).


Alaska

State Champions
2017 - Ketchikan
2016 - Abbott-O-Rabbit (Anchorage)
2015 - Gastineau Channel (Juneau)
2014 - Knik (Eagle River)
2013 - Abbott-O-Rabbit (Anchorage)
2012 - Gastineau Channel (Juneau)
2011 - Abbott-O-Rabbit (Anchorage)
2010 - Gastineau Channel (Juneau)
2009 - Sitka
2008 - Dimond-West (Anchorage)
2007 - Dimond-West (Anchorage)
2006 - Dimond-West (Anchorage)
2005 - Dimond-West (Anchorage)
2004 - Dimond-West (Anchorage)
2003 - Dimond-West (Anchorage)
2002 - Gastineau Channel East (Juneau)
2001 - Gastineau Channel East (Juneau)
2000 - Ketchikan
1999 - Ketchikan
1998 - Gastineau Channel East (Juneau)
1997 - Abbott-O-Rabbit National (Anchorage)
1996 - Soldotna
1995 - Abbott-O-Rabbit American (Anchorage)
1994 - Abbott-O-Rabbit American (Anchorage)
1993 - Abbott-O-Rabbit (Anchorage)
1992 - North Star (Fairbanks)
1991 - Abbott-O-Rabbit (Anchorage)
1990 - Fairbanks
1989 - Sitka
1988 - Ketchikan
1987 - Fairbanks
1986 - Fairbanks
1985 - Fairbanks
1984 - Fairbanks
1983 - Fairbanks
1982 - Kodiak
1981 - Ketchikan
1980 - Ketchikan
1979 - Elmendorf Air Force Base (Anchorage)
1978 - Kenai
1977 - Ketchikan
1976 - Elmendorf Air Force Base (Anchorage)
1975 - Gastineau Channel (Juneau)
1974 - Nunaka Valley (Anchorage)
1973 - Gastineau Channel (Juneau)
1972 - Fairbanks
1971 - Fairbanks
1970 - Fort Wainwright
1969 - Kenai
1968 - Knik (Eagle River)
1967 - Fairbanks
1966 - Fort Wainwright
1965 - Eielson Air Force Base
1964 - Elmendorf Air Force Base (Anchorage)
1963 - Turnagain (Anchorage)
1962 - Fort Richardson
1961 - Spenard
1960 - Ladd Air Force Base (Fairbanks)

Click here to return to the top of this page.


Idaho

State Champions
2017 - Lewiston
2016 - North Boise
2015 - West Valley (Eagle)
2014 - Lewiston
2013 - Coeur d'Alene
2012 - Post Falls
2011 - Lewiston
2010 - North Boise
2009 - Post Falls
2008 - North Boise
2007 - North Boise
2006 - North Boise
2005 - Northwest Ada (Boise)
2004 - West Valley (Eagle)
2003 - East Boise American
2002 - Coeur d'Alene
2001 - Coeur d'Alene
2000 - Coeur d'Alene
1999 - South Central Boise
1998 - East Boise American
1997 - East Boise American
1996 - Meridian
1995 - East Boise
1994 - East Boise
1993 - Meridian
1992 - Northwest Ada (Boise)
1991 - West Kootenai (Kootenai County)
1990 - East Boise
1989 - East Boise
1988 - East Boise
1987 - West Kootenai (Kootenai County)
1986 - Meredian
1985 - East Boise
1984 - Meredian
1983 - Meredian
1982 - East Kootenai (Kootenai County)
1981 - East Kootenai (Kootenai County)
1980 - Wallace
1979 - East Kootenai (Kootenai County)
1978 - East Kootenai (Kootenai County)
1977 - St. Maries
1976 - Kootenai (Kootenai County)
1975 - Kootenai (Kootenai County)
1974 - Kootenai (Kootenai County)
1973 - St. Maries
1972 - Valley (Pinehurst/Smelterville)
1971 - Valley (Pinehurst/Smelterville)
1970 - Wallace
1969 - Kootenai (Kootenai County)
1968 - Wallace
1967 - St. Maries
1966 - Wallace
1965 - Kootenai (Kootenai County)
1964 - Kellogg
1963 - Valley (Pinehurst/Smelterville)
1962 - Wallace

Click here to return to the top of this page.


Montana

State Champions
2017 - Mount Sentinel (Missoula)
2016 - Mount Sentinel (Missoula)
2015 - Boulder Arrowhead (Billings)
2014 - Boulder Arrowhead (Billings)
2013 - Billings Big Sky
2012 - Boulder Arrowhead (Billings)
2011 - Billings Big Sky
2010 - Boulder Arrowhead (Billings)
2009 - Boulder Arrowhead (Billings)
2008 - Boulder Arrowhead (Billings)
2007 - Missoula Southside
2006 - Missoula Southside
2005 - Heights National (Billings)
2004 - Missoula Southside
2003 - Boulder Arrowhead (Billings)
2002 - Mount Sentinel (Missoula)
2001 - Billings Big Sky
2000 - Boulder Arrowhead (Billings)
1999 - Missoula Southside
1998 - Billings Big Sky
1997 - Heights National Blue (Billings)
1996 - Mount Sentinel (Missoula)
1995 - Missoula Southside
1994 - Heights National (Billings)
1993 - Laurel
1992 - Boulder Arrowhead (Billings)
1991 - Boulder Arrowhead (Billings)
1990 - Bozeman
1989 - Mount Sentinel (Missoula)
1988 - Mount Sentinel (Missoula)
1987 - Heights National (Billings)
1986 - Mount Sentinel (Missoula)
1985 - Mount Sentinel (Missoula)
1984 - Mount Sentinel (Missoula)
1983 - Riverside (Great Falls)
1982 - Libby
1981 - Mount Sentinel (Missoula)
1980 - Rim Rock (Billings)
1979 - Rim Rock (Billings)
1978 - Upper South Side (Great Falls)
1977 - Northside (Great Falls)
1976 - Boulder (Billings)
1975 - Upper South Side (Great Falls)
1974 - Northside (Great Falls)
1973 - Western Giants (Billings)
1972 - Mile High (Butte)
1971 - Glasgow
1970 - Mount Sentinel (Missoula)
1969 - Riverside (Great Falls)
1968 - Bozeman National
1967 - Libby
1966 - Burlington (Billings)
1965 - Burlington (Billings)
1964 - Burlington (Billings)
1963 - Upper South Side (Great Falls)
1962 - Cut Bank
1961 - Poly Drive (Billings)
1960 - Malmstrom Air Force Base (Great Falls)
1959 - Lissa (Billings)
1958 - Mustang Junior (Billings)
1957 - Rimrock (Billings)

Click here to return to the top of this page.


Oregon

State Champions
2017 - LaGrande
2016 - Bend North
2015 - Wilshire/Riverside (Portland)
2014 - Bend North
2013 - Lake Oswego
2012 - Gresham National
2011 - Bend South
2010 - Murrayhill (Beaverton)
2009 - Parrish (Salem)
2008 - Murrayhill (Beaverton)
2007 - Lake Oswego
2006 - Murrayhill (Beaverton)
2005 - Murrayhill (Beaverton)
2004 - Murrayhill (Beaverton)
2003 - Murrayhill (Beaverton)
2002 - Parrish (Salem)
2001 - West Salem
2000 - Medford American
1999 - Murrayhill (Beaverton)
1998 - Murrayhill (Beaverton)
1997 - Gresham National
1996 - Murrayhill (Beaverton)
1995 - Murrayhill (Beaverton)
1994 - Clackamas
1993 - Murrayhill (Beaverton)
1992 - Raleigh Hills (Beaverton)
1991 - Medford American
1990 - Portsmouth
1989 - Centennial (Portland)
1988 - Medford American
1987 - Central Point
1986 - South Suburban (Klamath Falls)
1985 - Raleigh Hills (Beaverton)
1984 - Raleigh Hills (Beaverton)
1983 - Raleigh Hills (Beaverton)
1982 - Hood River
1981 - Meadowland (Portland)
1980 - Meadowland (Portland)
1979 - Mount Hood
1978 - Gresham
1977 - Raleigh Hills (Beaverton)
1976 - Rose City (Portland)
1975 - Sunrise (Portland)
1974 - Rose City (Portland)
1973 - Rose City (Portland)
1972 - Northeast Portland
1971 - Northeast Portland
1970 - Medford National
1969 - South Suburban (Klamath Falls)
1968 - Rocky Butte (Portland)
1967 - Mount Sylvania (Portland)
1966 - Rose City (Portland)
1965 - South Suburban (Klamath Falls)
1964 - Jefferson County (Madras)
1963 - Riverside (Portland)
1962 - Ontario
1961 - Oregon Trail (Portland)
1960 - Sunrise (Portland)
1959 - Portland Northeast
1958 - Rose City (Portland)

Click here to visit the Oregon State Tournament Historical Results page.

Click here to return to the top of this page.


Washington

State Champions
2017 - Walla Walla Valley
2016 - Lynnwood Pacific
2015 - Cascade (Vancouver)
2014 - Lynnwood Pacific
2013 - Eastlake (Sammamish)
2012 - Mercer Island
2011 - North Bothell (Bothell)
2010 - Auburn
2009 - Mercer Island
2008 - Mill Creek
2007 - Kent
2006 - Kent
2005 - Chehalis
2004 - Redmond North
2003 - Richland National
2002 - Mill Creek
2001 - Bainbridge Island
2000 - Hazel Dell
1999 - Mill Creek
1998 - Woodinville West
1997 - Auburn
1996 - Issaquah North American
1995 - Woodinville West
1994 - South Everett
1993 - Salmon Creek (Vancouver)
1992 - Lynnwood Pacific
1991 - South Everett
1990 - Federal Way American
1989 - Lewis River (Woodland/La Center)
1988 - Kennewick
1987 - Redmond South
1986 - Marysville
1985 - South Everett
1984 - Kirkland National
1983 - Kelso
1982 - Kirkland National
1981 - Kennewick
1980 - Kirkland National
1979 - Thunderbird (Bellevue)
1978 - Lynnwood Pacific
1977 - Renton
1976 - Redmond
1975 - Burien (Seattle)
1974 - Longview Western
1973 - Southeast Limits (Seattle)
1972 - Kirkland American
1971 - Cowlitz
1970 - Renton
1969 - Columbia (Vancouver)
1968 - Omak
1967 - Omak
1966 - Columbia (Vancouver)
1965 - Centralia
1964 - Quincy
1963 - Centralia
1962 - Bellevue
1961 - Bellevue
1960 - Alcoa (Vancouver)
1959 - Alcoa (Vancouver)
1958
1957 - Euphrata

Click here to return to the top of this page.


Wyoming

Wyoming competed in the West Region tournament from 2002 through 2005.

State Champions
2017 - Gillette
2016 - Laramie
2015 - Gillette
2014 - Cody
2013 - Cody
2012 - Cody
2011 - Laramie
2010 - Laramie
2009 - Laramie
2008 - Laramie
2007 - Laramie
2006 - Laramie
2005 - Gillette
2004 - Gillette
2003 - Laramie
2002 - Laramie
2001 - Laramie
2000 - Laramie
1999 - Green River
1998 - Laramie
1997 - Laramie
1996 - Rock Springs
1995 - Laramie
1994 - Torrington
1993 - Rock Springs
1992 - Torrington
1991 - Torrington
1990 - Laramie
1989 - Gillette
1988 - Rock Springs
1987 - Green River
1986 - Riverton
1985 - Riverton
1984 - Riverton
1983 - Laramie
1982 - Cody
1981 - Riverton
1980 - Riverton
1979 - Laramie
1978 - Laramie
1977 - Rock Springs
1976 - Rock Springs
1975 - Cody
1974 - Riverton
1973 - Laramie
1972 - Riverton
1971 - Cody
1970 - Cody
1969 - Riverton
1968 - Torrington
1967 - Riverton
1966 - Laramie
1965 - Powell
1964 - Greybull
1963 - Cody
1962 - Powell
1961 - Riverton
1960 - Laramie
1959 - Laramie
1958 - Laramie
1957 - Riverton

Click here to return to the top of this page.


Click here to return to the Northwest Region Little League Tournament Page Main Menu.


The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2017, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 08/12/2017