2018 Oregon State Little League® Tournament Results
Unpage Home | Oregon Main Page

2018 Coverage:
States / Provinces: Alabama | Alaska | Arizona | British Columbia | Colorado | Connecticut | Delaware | District of Columbia | Florida | Georgia | Hawaii | Idaho | Illinois | Indiana | Iowa | Kansas | Maine | Maryland | Massachusetts | Michigan | Minnesota | Montana | Nevada | New Jersey | New Mexico | Northern California | Ontario | Oregon | Pennsylvania | Rhode Island | Southern California | Texas East | Texas West | Vermont | Wisconsin | Wyoming
Regions / Countries: Australian Region | Canadian Region | Great Lakes Region | Japanese Region | Mid-Atlantic Region | Midwest Region | New England Region | Northwest Region | Southeastern Region | Southwestern Region | West Region

Oregon State Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2018


Click or scroll to the bottom of this page to view 2018 district tournament results.

If you can provide district tournament results or pairings that are not listed on this page, please contact the Unpage.

Oregon State Tournament
Host - Parrish (Salem) (District 7)
At Holland Youth Park

Holland Youth Park is located at 390 Northeast Cordon Road in Salem.

Participating Teams
District 1 Champions Hollywood/Rose City (Portland)
District 2 Champions Southeast Portland (Portland)
District 3 Champions Baker (Baker City)
District 4 Champions Murrayhill (Beaverton)
District 5 Champions Redmond
District 6 Champions Klamath Falls
District 7 Champions West Salem
District 8 Champions Del Norte (Crescent City, California)

Tournament Results:

Opening Round:
Baker 9, Klamath Falls 6
Redmond 23, Southeast Portland 1
Del Norte 6, Hollywood/Rose City 4
Murrayhill 14, West Salem 4

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Southeast Portland 10, Klamath Falls 8 (elim.)
Hollywood/Rose City 6, West Salem 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Redmond 8, Baker 0
Murrayhill 9, Del Norte 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Del Norte 9, Southeast Portland 1 (elim.)
Baker 10, Hollywood/Rose City 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Murrayhill 3, Redmond 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Del Norte 9, Baker 8 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Del Norte 10, Redmond 0 (elim.)

Championship Game:
Murrayhill 5, Del Norte 3 (TITLE)

Follow Murrayhill at the Northwest Region Tournament -- Click here to view results.


2018 Oregon District Tournament Results:

We are publishing district tournament results as we receive them. Due to the volume of games during district tournament play, in some instances we are providing links to coverage on other web sites rather than listing results here.

If you can identify district champions or provide district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2 | District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 |


Oregon District 1 Tournament
Host - Wilshire/Riverside (Portland)
At James Combs Field

Tournament Results:

Opening Round:
St. Helens 13, Parkside 1 (4 innings)
North Portland 11, Scappoose 1 (4 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Hollywood/Rose City 2, St. Helens 0
Wilshire/Riverside 10, North Portland 0 (5 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
North Portland 8, Parkside 2 (elim.)
St. Helens 14, Scappoose 2 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
North Portland 10, St. Helens 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Wilshire//Riverside 11, Hollywood/Rose City 1 (5 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Hollywood/Rose City 17, North Portland 9 (elim.)

Championship Series:
Hollywood/Rose City 3, Wilshire/Riverside 2
Hollywood/Rose City 9, Wilshire/Riverside 3 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 2 Tournament
Host - Centennial (Gresham)

Tournament Results:

Opening Round:
Clackamas d. Reynolds/East County
Southeast Portland d. Centennial/Mount Hood

Winner's Bracket Final:
Southeast Portland d. Clackamas

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Centennial/Mount Hood d. Reynolds/East County (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Clackamas d. Centennial/Mount Hood (elim.)

Championship Game:
Southeast Portland d. Clackamas (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 3 Tournament
Host - Pendleton
At Kenny Melton Park

Tournament Results:

Opening Round:
Harney County d. Triangle
Wallowa Valley d. LaGrande
Baker d. Pilot Rock
Pendleton d. Hermiston

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
LaGrande d. Triangle (elim.)
Hermiston d. Pilot Rock (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Wallowa Valley d. Harney County
Baker d. Pendleton

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Pendleton d. LaGrande (elim.)
Hermiston d. Harney County (elim.)

Winner's Bracket Final:
Baker 15, Wallowa Valley 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Pendleton d. Hermiston (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Pendleton d. Wallowa Valley (elim.)

Championship Game:
Baker 12, Pendleton 0 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 4 Tournament
At Alpenrose Stadium

Tournament Results:

Opening Round:
Southwest Portland 14, Beaverton Aloha 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Wilsonville 8, Murrayhill 3
Raleigh Hills 4, Tillamook 1
Cedar Mill 5, Lake Oswego 4
Southwest Portland 18, Tigard 9

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Murrayhill 14, Beaverton Aloha 4 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Lake Oswego 10, Tillamook 2 (elim.)
Murrayhill 24, Tigard 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Raleigh Hills 5, Wilsonville 4
Cedar Mill 11, Southwest Portland 6

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Wilsonville 11, Lake Oswego 5 (elim.)
Murrayhill 19, Southwest Portland 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Raleigh Hills 4, Cedar Mill 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Murrayhill 10, Wilsonville 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Murrayhill 14, Cedar Mill 1 (elim.)

Championship Series:
Murrayhill 12, Raleigh Hills 1
Murrayhill 9, Raleigh Hills 2 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 5 Tournament
Host - The Dalles
At Kramer Field

Tournament Results:

Opening Round:
Bend North 23, Warm Springs Nation 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Redmond 4, Crook County 2
Jefferson County 7, Hood River 3
John Day River 10, Bend South 0
Bend North 10, The Dalles 5

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Crook County 7, Warm Springs Nation 3 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
The Dalles 4, Bend South 3 (elim.)
Hood River 5, Crook County 3(elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Redmond 16, Jefferson County 1
Bend North 14, John Day River 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
The Dalles 7, Jefferson County 0 (elim.)
Hood River 7, John Day River 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Redmond 3, Bend North 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
The Dalles 8, Hood River 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Bend North 5, The Dalles 2 (elim.)

Championship Game:
Redmond 6, Bend North 4 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 6 Tournament
Host - Klamath Falls

Tournament Results:

Opening Round:
Ashland 10, Lakeview 0
Klamath Falls 7, Medford American 3

Winner's Bracket Final:
Klamath Falls 4, Ashland 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Medford American 8, Lakeview 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ashland 12, Medford American 6 (elim.)

Championship Game:
Klamath Falls 11, Ashland 4 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 7 Tournament
Host - Parrish (Salem)
At Holland Youth Park

Tournament Results:

Opening Round:
West Salem 10, Parrish 0

Winner's Bracket Semifinals:
South Salem 10, Sprague 0
West Salem 10, Keizer 0

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Sprague 12, Parrish 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
West Salem 9, South Salem 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Sprague 5, Keizer 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
South Salem 13, Sprague 8 (elim.)

Championship Game:
West Salem 5, South Salem 4 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.


Oregon District 8 Tournament
Host - Del Norte (Crescent City, California)
At Pykes Field

Tournament Results:

Opening Round:
Grants Pass National d. Illinois Valley
Grants Pass American d. Central Point
Brookings Harbor d. Medford National

Winner's Bracket Semifinals:
Del Norte d. Grants Pass National
Brookings Harbor d. Grants Pass American

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Medford National d. Central Point (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Grants Pass American 24, Illinois Valley 3 (elim.)
Grants Pass National d. Medford National (elim.)

Winner's Bracket Final:
Del Norte 15, Brookings Harbor 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Grants Pass American d. Grants Pass National (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Grants Pass American 9, Brookings Harbor 1 (elim.)

Championship Game:
Del Norte 5, Grants Pass American 3 (TITLE)

Click here to return to the District Tournament results list.

Click here to return to the top of the page.




Toward the past



The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2018, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 07/26/2018