2014 Southern California Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Southern California Main Page

Southern California District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
Divisional Tournament
2014

Next Year
Divisional Tournament

If you can provide 2014 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 13 | District 16 | District 17 | District 18 | District 19 | District 20 | District 21 | District 22 | District 23 | District 24 | District 25 | District 27 | District 28 | District 29 | District 30 | District 31 | District 32 | District 33 | District 36 | District 37 | District 38 | District 40 | District 41 | District 42 | District 43 | District 46 | District 49 | District 51 | District 55 | District 56 | District 58 | District 62 | District 63 | District 65 | District 66 | District 68 | District 70 | District 71 | District 72

Click here to view 2014 Southern California Divisional Tournament results.


California District 13 Tournament
Host - Thousand Oaks

Tournament Results:

Opening Round:
Thousand Oaks 11, El Rio 0
Moorpark 10, Port Hueneme 0
Conejo Valley 13, Eastside 12

Winner's Bracket Semifinals:
Thousand Oaks 22, Sunset 0
Moorpark 23, Conejo Valley 1

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Port Hueneme 16, Eastside 3 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
El Rio 12, Conejo Valley 1 (elim.)
Sunset 6, Port Hueneme 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Thousand Oaks 14, Moorpark 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Sunset 8, El Rio 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Moorpark 13, Sunset 3 (elim.)

Championship Game:
Thousand Oaks 14, Moorpark 6 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 16 Tournament
Championship Game Host - Jewel City-JWV (Glendale)
At Babe Herman Field

Tournament Results:

Opening Round:
Burbank/Tujunga 15, Foothill 10
Crescenta Valley 20, Jewel City-JWV 0

Winner's Bracket Final:
Crescenta Valley 20, Burbank/Tujunga 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Foothill 9, Jewel City/JWV 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Burbank/Tujunga 12, Foothill 5 (elim.)

Championship Game:
Crescenta Valley 14, Burbank/Tujunga 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 17 Tournament
Host - Sierra Madre
At Heasley Field

Tournament Results:

Opening Round:
Sierra Madre 14, Pasadena Central 5
Pasadena Southwest 10, Pasadena American 5
Santa Anita 9, San Marino National 5

Winner's Bracket Quarterfinals:
Arcadia American 11, East Altadena 1
Sierra Madre 16, Central Altadena 1
Pasadena Southwest 6, West Pasadena 0
Santa Anita 9, West Altadena 0

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Pasadena American 12, East Altadena 2 (elim.)
San Marino National 16, Central Altadena 0 (elim.)
Pasadena Central 13, West Altadena 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Pasadena American 9, San Marino National 8 (elim.)
Pasadena Central 6, West Pasadena 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Arcadia American 14, Sierra Madre 5
Pasadena Southwest 10, Santa Anita 5

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Pasadena American 7, Santa Anita 2 (elim.)
Sierra Madre 9, Pasadena Central 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Arcadia American 18, Pasadena Southwest 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Pasadena American 8, Sierra Madre 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Pasadena American 5, Pasadena Southwest 4 (elim.)

Championship Game:
Arcadia American 9, Pasadena American 7 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 18 Tournament
Host - Temple City American
At Live Oak Park

Tournament Results:

Opening Round:
South Pasadena 16, South El Monte 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Los Angeles 14, El Monte Eastern 2
Temple City National 13, El Monte National 2
Temple City American 5, East Alhambra 4
Alhambra American 6, South Pasadena 5

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
El Monte Eastern 14, South El Monte 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
South Pasadena 5, East Alhambra 0 (elim.)
El Monte National 9, El Monte Eastern 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Temple City National 6, Los Angeles 3
Alhambra American 9, Temple City American 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Los Angeles 10, South Pasadena 8 (elim.)
El Monte National 12, Temple City American 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Alhambra American 2, Temple City National 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
El Monte National 3, Los Angeles 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Temple City National 9, El Monte National 7 (elim.)

Championship Game:
Alhambra American d. Temple City National (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 19 Tournament
Host - La Puente National
At La Puente City Park

Tournament Results:

Opening Round:
Azusa American 15, Covina National 1
Baldwin Park American 5, Covina American 4
Azusa National 14, West Covina National 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Azusa American 4, La Puente National 2
Pacific Coast 5, Baldwin Park Eastside 3
Baldwin Park American 9, Baldwin Park National 5
Azusa National 5, West Covina American 4

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Covina National 16, Baldwin Park National 9 (elim.)
La Puente National 14, Covina American 1 (elim.)
West Covina National 3, Baldwin Park Eastside 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
West Covina American 11, Covina National 2 (elim.)
La Puente National 10, West Covina National 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Azusa American 10, Pacific Coast 3
Baldwin Park American 3, Azusa National 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Pacific Coast 14, West Covina American 4 (elim.)
La Puente National 5, Azusa National 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Azusa American 20, Baldwin Park American 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
La Puente National 18, Pacific Coast 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
La Puente National 17, Baldwin Park American 6 (elim.)

Championship Game:
Azusa American 3, La Puente National 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 20 Tournament
Host - Glendora National

Tournament Results:

Opening Round:
Glendora National 4, La Verne 3

Winner's Bracket Semifinals:
Claremont 10, San Dimas 5
Glendora National 12, Glendora American 2

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
La Verne 16, San Dimas 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Glendora National 22, Claremont 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
La Verne 10, Glendora American 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
La Verne 6, Claremont 1 (elim.)

Championship Game:
Glendora National 16, La Verne 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 21 Tournament
Host - Ken Hubbs Memorial (Colton)
At Max J. Lofy Park

Tournament Results:

Opening Round:
Bloomington d. Grand Terrace
Rialto Park d. North Rialto

Winner's Bracket Semifinals:
Rialto Park 16, Rialto Eastern 2 (4 innings)
Ken Hubbs Memorial 9, Bloomington 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Bloomington d. Grand Terrace (elim.)
Rialto Eastern d. North Rialto (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Bloomington 11, Rialto Eastern 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Rialto Park 15, Ken Hubbs Memorial 4 (6 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ken Hubbs Memorial d. Bloomington (elim.)

Championship Series:
Ken Hubbs Memorial d. Rialto Park
Ken Hubbs Memorial d. Rialto Park (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 22 Tournament
Championship Game Host - Brawley

Tournament Results:

Opening Round:
Calexico 12, Imperial 1
Sunbeam 13, Holtville 9

Winner's Bracket Semifinals:
Calexico 11, El Centro 1
Brawley 17, Sunbeam 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Sunbeam 10, Imperial 0 (elim.)
Holtville 18, El Centro 7 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Brawley 10, Calexico 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Holtville 9, Sunbeam 5

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Calexico 7, Holtville 2 (elim.)

Championship Series:
Brawley 6, Calexico 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 23 Tournament
Host - Ontario Western
At Homer Briggs Memorial Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Chino American, Ontario Eastern, Ontario Mountain View, Ontario Western, Upland Foothill, and Upland National)

(Pool 'B' Participants: Canyon Hills, Chino Hills, Chino National, Montclair, and Upland American)

Pool 'A' Tournament

Upland Foothill 6, Upland National 0 (forfeit reverses 11-6 Upland National victory)
Ontario Western 4, Ontario Eastern 3
Ontario Mountain View 8, Chino American 7
Chino American 13, Upland Foothill 11 (8 innings)
Ontario Mountain View 14, Ontario Eastern 7
Ontario Western 3, Chino American 1
Upland Foothill 5, Ontario Eastern 2
Ontario Western 8, Ontario Mountain View 0
Upland National 3, Ontario Western 1
Chino American 12, Ontario Eastern 1 (5 innings)
Ontario Mountain View 3, Upland Foothill 2
Upland National 6, Chino American 2
Upland National 14, Ontario Eastern 1 (5 innings)
Ontario Western 5, Upland Foothill 3
Upland National 16, Ontario Mountain View 5 (6 innings)

Pool 'B' Tournament

Chino National 10, Canyon Hills 0 (5 innings)
Montclair 7, Chino Hills 6 (7 innings)
Upland American 23, Chino Hills 5 (4 innings)
Chino National 2, Montclair 0
Chino National 7, Chino Hills 6
Canyon Hills 6, Upland American 5
Upland American 11, Montclair 7
Chino Hills 2, Canyon Hills 1
Montclair 4, Canyon Hills 3
Chino National 6, Upland American 0


Pool 'A' Standings

W

L
Upland National 4 1
Ontario Western 4 1
Ontario Mountain View 3 2
Chino American 2 3
Upland Foothill 2 3
Ontario Eastern 0 5


Pool 'B' Standings

W

L
Chino National 4 0
Upland American 2 2
Montclair 2 2
Canyon Hills 1 3
Chino Hills 1 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 23 Finals

Semifinal Round (Saturday, July 5):
Upland National 20, Upland American 2 (4 innings)
Ontario Western 7, Chino National 4

Championship Game (Sunday, July 6):
Upland National 10, Ontario Western 9 (9 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 24 Tournament
Host - Orangecrest (Riverside)
At Orange Terrace Park

Tournament Results:

Opening Round:
La Sierra d. Moreno National

Winner's Bracket Quarterfinals:
Reid Park d. Evans Park
Magnolia Center d. Pachappa
Arlington d. Canyon Springs
Orangecrest d. La Sierra

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Moreno Valley d. Evans Park (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
La Sierra d. Canyon Springs (elim.)
Moreno Valley d. Pachappa (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Magnolia Center d. Reid Park
Orangecrest d. Arlington

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
La Sierra d. Reid Park (elim.)
Arlington d. Moreno Valley (elim.)

Winner's Bracket Final:
Orangecrest d. Magnolia Center

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
La Sierra d. Arlington (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Magnolia Center d. La Sierra (elim.)

Championship Game:
Orangecrest d. Magnolia Center (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 25 Tournament
Host - Ladera (Los Angeles)

Tournament Results:

Opening Round:
Santa Monica East d. Beverly Hills
West Los Angeles d. Santa Monica West
North Venice d. City of Angels

Winner's Bracket Semifinals:
Ladera 8, Santa Monica East 1
West Los Angeles 17, North Venice 4

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
City of Angels 4, Santa Monica West 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
North Venice 17, Beverly Hills 4 (elim.)
City of Angels 11, Santa Monica East 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
West Los Angeles 5, Ladera 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
North Venice 22, City of Angels 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
North Venice 11, Ladera 1 (elim.)

Championship Game:
West Los Angeles 14, North Venice 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 27 Tournament
Host - North Torrance

Tournament Results:

Opening Round:
Torrance d. Riviera
San Pedro Eastview d. West Torrance
Harbor City d. Lomita

Winner's Bracket Semifinals:
Torrance d. North Torrance
San Pedro Eastview d. Harbor City

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
West Torrance d. Lomita (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Riviera d. Harbor City (elim.)
West Torrance d. North Torrance (elim.)

Winner's Bracket Final:
San Pedro Eastview d. Torrance

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Torrance d. Riviera (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Torrance d. West Torrance (elim.)

Championship Game:
San Pedro Eastview d. Torrance (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 28 Tournament
Host - Murrieta National
At Los Alamos Hills Sports Park

Tournament Results:

Opening Round:
Murrieta National 5, Lake Elsinore 4
Canyon Lake 31, Temecula Valley National 0
Temescal Valley 12, Temecula Valley American 4

Winner's Bracket Semifinals:
Murrieta National 10, Menifee Valley 0
Canyon Lake 19, Temescal Valley 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Temecula Valley National 15, Temecula Valley American 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Temescal Valley 11, Lake Elsinore 8 (elim.)
Menifee Valley 12, Temecula Valley National 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Canyon Lake 10, Murrieta National 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Temescal Valley 11, Menifee Valley 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Murrieta National 13, Temescal Valley 4 (elim.)

Championship Game:
Canyon Lake 15, Murrieta National 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 29 Tournament
Host - Buena Park National
At Bellis Park

Tournament Results:

Opening Round:
Norwalk d. West Downey

Winner's Bracket Quarterfinals:
Northwest Downey d. Metro/Pioneer
Little Lake d. Buena Park American
Buena Park National d. Norwalk
La Mirada 11, La Palma Continental 4

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Metro/Pioneer d. West Downey (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
La Palma Continental 17, Norwalk 2 (elim.)
Metro/Pioneer d. Buena Park American (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Northwest Downey d. Little Lake
Buena Park National d. La Mirada

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Metro/Pioneer d. La Mirada (elim.)
La Palma Continental 11, Little Lake 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Northwest Downey d. Buena Park National

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
La Palma Continental 12, Metro/Pioneer 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
La Palma Continental 11, Buena Park National 1 (5 innings; elim.)

Championship Series:
La Palma Continental 7, Northwest Downey 4
Northwest Downey 10, La Palma Continental 9 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 30 Tournament
Host - Tustin Western

Tournament Results:

Opening Round:
Tustin Eastern 2, Villa Park 0
North Sunrise 5, Santiago 4
Tustin Western 16, Anaheim Hills 1
South Sunrise 4, Orange 1

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Villa Park 12, Santiago 2 (elim.)
Orange 21, Anaheim Hills 6 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Tustin Eastern 5, North Sunrise 1
Tustin Western 13, South Sunrise 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
South Sunrise 5, Villa Park 4 (elim.)
Orange 13, North Sunrise 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Tustin Eastern 7, Tustin Western 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Orange 7, South Sunrise 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Tustin Western 7, Orange 4 (elim.)

Championship Series:
Tustin Western 18, Tustin Eastern 5
Tustin Western 8, Tustin Eastern 6 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 31 Tournament
Championship Game Host - Encinitas National
At Park Dale Lane Elementary School

Tournament Results:

Opening Round:
Del Mar American 10, Poway National 8
Escondido American 6, Poway American 5
Valley Center 7, Escondido National 3
Rancho Bernardo 14, Rancho Santa Fe 1
Solana Beach 3, 4S Ranch 2
Encinitas 12, Carmel Mountain Ranch 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Del Mar American 6, Encinitas National 2
Escondido American 11, Valley Center 1
Rancho Bernardo 6, Solana Beach 5
Encinitas 14, Del Mar National 2

Elimination Bracket - Round 1 (fourteen teams remain):
4S Ranch 18, Rancho Santa Fe 2 (elim.)
Poway American 14, Escondido National 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Carmel Mountain Ranch 7, Valley Center 5 (elim.)
Poway National 7, Solana Beach 0 (elim.)
4S Ranch 12, Encinitas National 1 (elim.)
Poway American 5, Del Mar National 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Del Mar American 5, Escondido American 4
Encinitas 9, Rancho Bernardo 3

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
4S Ranch 7, Carmel Mountain Ranch 1 (elim.)
Poway National 3, Poway American 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Encinitas 11, Del Mar American 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Escondido American 11, Poway National 2 (elim.)
4S Ranch 2, Rancho Bernardo 0 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
4S Ranch 12, Escondido American 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Del Mar American 18, 4S Ranch 10 (elim.)

Championship Game:
Encinitas 14, Del Mar American 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 32 Tournament

For 2014, all District 32 leagues are competing in the intermediate division (50/70 field dimensions) rather than the major baseball division (46/60 field dimensions) of the international tournament.

Click here to return to the top of the page.


California District 33 Tournament
Championship Game Host - Chollas Lake (San Diego)

Tournament Results:

Opening Round:
North Park 7, Mid-City 5
Mission Trails 4, Rolando 3
Serra Mesa 9, San Carlos 7
La Mesa National 5, Lake Murray 4
Allied Gardens 5, Tierrasanta 3

Winner's Bracket Quarterfinals:
North Park 11, Kearny Mesa/Murphy Canyon 6
Mission Trails 19, Sunshine 0
La Mesa National 9, Serra Mesa 3
Allied Gardens 11, Chollas Lake 2

Elimination Bracket - Round 1 (thirteen teams remain):
San Carlos 16, Lake Murray 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Tierrasanta 16, Sunshine 0 (elim.)
Serra Mesa 17, Mid-City 0 (elim.)
Rolando 6, Chollas Lake 2 (elim.)
San Carlos 22, Kearny Mesa/Murphy Canyon 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Mission Trails 10, North Park 0
La Mesa National 6, Allied Gardens 4

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
San Carlos 4, Tierrasanta 3 (elim.)
Rolando 5, Serra Mesa 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Mission Trails 5, La Mesa National 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Rolando 22, North Park 4 (elim.)
Allied Gardens 9, San Carlos 4 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rolando 10, Allied Gardens 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Rolando 15, La Mesa National 14 (elim.)

Championship Game:
Mission Trails 10, Rolando 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 36 Tournament
Host - El Segundo
At George Brett Field

Tournament Results:

Opening Round:
Palos Verdes 12, Hermosa Beach 1
El Segundo 11, Lunada Bay 6
Redondo Beach d. Silver Spur
Manhattan 13, Rolling Hills 0

Winner's Bracket Semifinals:
El Segundo d. Palos Verdes
Manhattan d. Redondo Beach

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Lunada Bay d. Hermosa Beach (elim.)
Silver Spur d. Rolling Hills (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lunada Bay d. Redondo Beach (elim.)
Palos Verdes d. Silver Spur (elim.)

Winner's Bracket Final:
Manhattan 4, El Segundo 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Palos Verdes d. Lunada Bay (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
El Segundo d. Palos Verdes (elim.)

Championship Game:
Manhattan d. El Segundo (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 37 Tournament
Championship Game Host - Westchester

Tournament Results:

Opening Round:
Westchester d. Lennox
Holly Park d. Hawthorne National Wiseburn
Del Rey American d. Aviation
Tri-Park d. Compton

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Lennox d. Hawthorne National Wiseburn (elim.)
Aviation d. Compton (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Westchester d. Holly Park
Del Rey American d. Tri-Park

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lennox d. Tri-Park (elim.)
Holly Park d. Aviation (elim.)

Winner's Bracket Final:
Westchester d. Del Rey American

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lennox d. Holly Park (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lennox d. Del Rey American (elim.)

Championship Game:
Westchester d. Lennox (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 38 Tournament
Host - Long Beach
At Murphy Field; Stearns Champions Park

Tournament Results:

Opening Round:
Long Beach 20, Greater Bellflower 5

Winner's Bracket Semifinals:
Lakewood Village 11, Lakewood 0
Long Beach 24, Plaza 0

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Greater Bellflower 16, Lakewood 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Long Beach 12, Lakewood Village 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Greater Bellflower 22, Plaza 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lakewood Village 7, Greater Bellflower 5 (elim.)

Championship Game:
Long Beach 18, Lakewood Village 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 40 Tournament
Host - Encino

Tournament Results:

Opening Round:
Woodland Hills Sunrise 6, Canyon Country 0
Sherman Oaks Southern 10, Granada Hills 4

Winner's Bracket Semifinals:
Northridge City 4, Woodland Hills Sunrise 3
Encino 9, Sherman Oaks Southern 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Canyon Country 16, Granada Hills 0 (elim.)
Sherman Oaks Southern 13, Woodland Hills Sunrise 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Encino 9, Northridge City 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Sherman Oaks Southern 10, Canyon Country 8 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sherman Oaks Southern 26, Northridge City 6 (elim.)

Championship Game:
Encino 11, Sherman Oaks Southern 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 41 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into three pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Alpine American, Fletcher Hills, Lakeside American, and Lakeside National)

(Pool 'B' Participants: Rios Canyon, Santana National, Singing Hills, and West Hills)

(Pool 'C' Participants: El Cajon National, Jamul, Rancho San Diego, and Santee Pioneer)

Pool 'A' Tournament

Fletcher Hills 13, Lakeside American 1 (5 innings)
Lakeside National 15, Alpine American 5 (7 innings)
Lakeside National 9, Lakeside American 2
Alpine American 12, Fletcher Hills 11
Lakeside National 11, Fletcher Hills 0 (4 innings)
Alpine American 7, Lakeside American 5

Pool 'B' Tournament

West Hills 2, Santana National 1
Rios Canyon 19, Singing Hills 3 (6 innings)
West Hills 12, Singing Hills 2 (4 innings)
Rios Canyon 13, Santana National 2 (6 innings)
Rios Canyon 7, West Hills 6
Singing Hills 7, Santana National 6

Pool 'C' Tournament

Rancho San Diego 13, El Cajon National 2 (5 innings)
Santee Pioneer 13, Jamul 3 (6 innings)
Rancho San Diego 18, Jamul 5 (6 innings)
Santee Pioneer 24, El Cajon National 4 (6 innings)
Rancho San Diego 8, Santee Pioneer 6
El Cajon National 10, Jamul 6


Pool 'A' Standings

W

L
Lakeside National 3 0
Alpine American 2 1
Fletcher Hills 1 2
Lakeside American 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Rios Canyon 3 0
West Hills 2 1
Singing Hills 1 2
Santana National 0 3


Pool 'C' Standings

W

L
Rancho San Diego 3 0
Santee Pioneer 2 1
El Cajon National 1 2
Jamul 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 41 Finals
Hosts - Fletcher Hills (El Cajon) and West Hills (Santee)
Championship Game Host - Fletcher Hills (El Cajon)

Opening Round:
Santee Pioneer d. West Hills
Rancho San Diego d. Alpine American

Winner's Bracket Semifinals:
Lakeside National d. Santee Pioneer
Rancho San Diego d. Rios Canyon

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
West Hills d. Rios Canyon (elim.)
Santee Pioneer d. Alpine American (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lakeside National d. Rancho San Diego

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santee Pioneer d. West Hills (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Rancho San Diego d. Santee Pioneer (elim.)

Championship Series:
Rancho San Diego d. Lakeside National
Rancho San Diego d. Lakeside National (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 42 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Park View d. Luckie Waller
Sweetwater Valley d. Chula Vista American
Eastlake d. South Bay
Imperial Beach d. Southwest

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Chula Vista American d. Luckie Waller (elim.)
Southwest d. South Bay (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Sweetwater Valley d. Park View
Eastlake d. Imperial Beach

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Park View d. Chula Vista American (elim.)
Imperial Beach d. Southwest (elim.)

Winner's Bracket Final:
Sweetwater Valley d. Eastlake

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Park View d. Imperial Beach (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Eastlake d. Park View (elim.)

Championship Game:
Sweetwater Valley d. Eastlake (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 43 Tournament
Host - Central (Highland)

Tournament Results:

Opening Round:
Newmark d. Post 777
Highland d. Blake
Wildwood d. Mountains
Central d. Civitan

Winner's Bracket Semifinals:
Highland d. Newmark
Wildwood d. Central

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Mountains d. Post 777 (elim.)
Blake d. Civitan (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Newmark d. Blake (elim.)
Central d. Mountains (elim.)

Winner's Bracket Final:
Highland d. Wildwood

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Central d. Newmark (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Central d. Wildwood (elim.)

Championship Game:
Highland 2, Central 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 46 Tournament
Host - Central Garden Grove
At Hare School Park

Tournament Results:

Opening Round:
Central Garden Grove 8, West Anaheim 1
East Anaheim 13, La Palma 1
Loara 6, Northeast Garden Grove 4

Winner's Bracket Semifinals:
North Anaheim 7, Loara 0
Central Garden Grove 2, East Anaheim 1 (8 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
West Anaheim 12, La Palma 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (six teams remain):
West Anaheim 9, Northeast Garden Grove 7 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinal (five teams remain):
Loara 6, West Anaheim 4 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
East Anaheim d. Loara (elim.)

Winner's Bracket Final:
Central Garden Grove d. North Anaheim

Elimination Bracket Final (three teams remain):
East Anaheim d. North Anaheim (elim.)

Championship Series:
East Anaheim d. Central Garden Grove
East Anaheim d. Central Garden Grove (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 49 Tournament
Host - Adelanto
At Richardson Park

Tournament Results:

Opening Round:
Apple Valley American 12, Spring Valley Lake 0 (5 innings)
Apple Valley National 10, Victorville American 0 (4 innings)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Hesperia National 19, Adelanto 2 (4 innings)
Hesperia American 5, Victorville Ribbons 4
Sunset Community 17, Apple Valley American 13
Barstow Baseball 10, Apple Valley National 0 (5 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Victorville American 5, Adelanto 1 (elim.)
Victorville Ribbons 16, Spring Valley Lake 2 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Apple Valley American 8, Victorville American 4 (elim.)
Apple Valley National 15, Victorville Ribbons 4 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Hesperia National 15, Sunset Community 4 (4 innings)
Barstow Baseball 8, Hesperia American 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Hesperia American 17, Apple Valley American 4 (4 innings; elim.)
Sunset Community 9, Apple Valley National 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Barstow Baseball 7, Hesperia National 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Hesperia American 20, Sunset Community 12 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Hesperia National 5, Hesperia American 4 (elim.)

Championship Game:
Barstow Baseball 6, Hesperia National 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 51 Tournament

Tournament Results:

Northern Area Tournament
Host - Kern River Valley

Opening Round:
Tehachapi 20, Kern River Valley 0
Bishop 18, Mono County 1

Winner's Bracket Final:
Tehachapi 16, Bishop 15

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Mono County 13, Kern River Valley 12 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Bishop 13, Mono County 7 (elim.)

Championship Game:
Tehachapi 15, Bishop 1 (TITLE)

Southern Area Tournament
Host - Rosamond

Opening Round:
Quartz Hill #2 5, Palmdale 2
Rosamond 14, American Indian 3
Quartz Hill #1 6, El Dorado 5 (7 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
West Lancaster 11, Quartz Hill #2 1
Quartz Hill #1 22, Rosamond 5

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Palmdale 6, American Indian 5 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Quartz Hill #2 5, Rosamond 3 (elim.)
El Dorado 11, Palmdale 10 (elim.)

Winner's Bracket Final:
West Lancaster 4, Quartz Hill #1 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
El Dorado 17, Quartz Hill #2 9 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Quartz Hill #1 14, El Dorado 3 (elim.)

Championship Game:
West Lancaster 12, Quartz Hill #1 2 (TITLE)

District 51 Finals
Host - Quartz Hill

Area tournament losses carry over to the district finals.

Best 2-of-3 Series:
West Lancaster 14, Tehachapi 0
West Lancaster 9, Tehachapi 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 55 Tournament
Host - Aliso Viejo
At Woodfield Park

Tournament Results:

Opening Round:
Laguna Niguel 13, Laguna Beach 1

Winner's Bracket Final:
Aliso Viejo 20, Laguna Niguel 5

Elimination Bracket Final:
Laguna Niguel 11, Laguna Beach 0 (elim.)

Championship Game:
Aliso Viejo 16, Laguna Niguel 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 56 Tournament
At Fullerton Sports Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Yorba Hills d. East Fullerton
Murphy Ranch d. West Fullerton
Golden Hill d. West Yorba Linda

Winner's Bracket Quarterfinals:
Placentia d. Hacienda Heights
Yorba Hills d. Brea
Murphy Ranch d. La Habra
East Yorba Linda d. Golden Hill

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
West Fullerton d. Hacienda Heights (elim.)
West Yorba Linda d. Brea (elim.)
Golden Hill d. East Fullerton (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
West Yorba Linda d. West Fullerton (elim.)
Golden Hill d. La Habra (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Yorba Hills d. Placentia
East Yorba Linda d. Murphy Ranch

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Golden Hill d. Placentia (elim.)
West Yorba Linda d. Murphy Ranch (elim.)

Winner's Bracket Final:
Yorba Hills d. East Yorba Linda

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Golden Hill d. West Yorba Linda (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Golden Hill d. East Yorba Linda (elim.)

Championship Game:
Yorba Hills d. Golden Hill (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 58 Tournament
Host - Desert Hot Springs
At Maria Richardson Field; Wardman Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with each league playing four games in pool competition. No teams are eliminated in the first phase, which is used to seed teams for the tournament's second phase. In the tournament's second phase, teams compete in a double-elimination tournament that determines the district champion.

Pool Competition Results:

(Participating teams: 29 Palms, Banning Pass, Borrego Springs, Desert Hot Springs, Tri-Valley, Yucaipa Valley American, and Yucaipa Valley National)

Pool Tournament

Banning Pass d. Tri-Valley
Yucaipa Valley American d. Borrego Springs
Yucaipa Valley National d. 29 Palms
Tri-Valley d. Desert Hot Springs
29 Palms d. Borrego Springs
Yucaipa Valley American 19, Banning Pass 0 (3 innings; lighting malfunction)
Yucaipa Valley American d. Desert Hot Springs
Yucaipa Valley National d. Tri-Valley
Banning Pass d. Desert Hot Springs
29 Palms d. Tri-Valley
Yucaipa Valley National d. Borrego Springs
Yucaipa Valley American 11, 29 Palms 1 (4 innings)
Banning Pass 15, Borrego Springs 8
Yucaipa Valley National 15, Desert Hot Springs 0 (4 innings)


Pool Standings

W

L
Yucaipa Valley American 4 0
Yucaipa Valley National 4 0
Banning Pass 3 1
29 Palms 2 2
Tri-Valley 1 3
Desert Hot Springs 1 3
Borrego Springs 0 4

All tournament participants advance to the second phase.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 58 Finals

Opening Round:
Banning Pass 13, Desert Hot Springs 2 (4 innings)
29 Palms 10, Borrego Springs 2
Yucaipa Valley National 18, Tri-Valley 1 (4 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Yucaipa Valley American d. Banning Pass
Yucaipa Valley National d. 29 Palms

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Tri-Valley d. Borrego Springs (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
29 Palms d. Desert Hot Springs (elim.)
Banning Pass 10, Tri-Valley 8 (elim.)

Winner's Bracket Final (Saturday, July 5):
Game 9 - Yucaipa Valley American versus Yucaipa Valley National

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
29 Palms 6, Banning Pass 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Sunday, July 6):
Game 11 - Loser 9 versus 29 Palms (elim.)

Championship Series:
Game 12 - Winner 9 versus Winner 11 (TITLE) (7/7)
Game 13 - If necessary (7/8)

We have not received a report on further results from this tournament. Yucaipa Valley National wins the District 58 tournament.

Click here to return to the top of the page.


California District 62 Tournament
Host - Fountain Valley

Tournament Results:

Opening Round:
Seaview 3, Robinwood 1
Fountain Valley 11, Costa Mesa American 5
Ocean View 24, Costa Mesa National 1
Huntington Valley 28, Westminster 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Robinwood 16, Costa Mesa National 3 (elim.)
Costa Mesa American 12, Westminster 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Seaview 3, Fountain Valley 0
Ocean View 5, Huntington Valley 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Robinwood 5, Fountain Valley 0 (elim.)
Huntington Valley 14, Costa Mesa American 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Ocean View 7, Seaview 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Huntington Valley d. Robinwood (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Huntington Valley 5, Seaview 4 (elim.)

Championship Game:
Ocean View 10, Huntington Valley 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 63 Tournament

Tournament Results:

Format: Round robin tournament, with the top four teams at the conclusion of round robin play advancing to the double-elimination district finals.

Round Robin Results:

(Tournament Participants: Dos Pueblos, Fillmore, Goleta Valley South, Montalvo, Ojai Valley, and Santa Paula)

Dos Pueblos 6, Goleta Valley South 0
Santa Paula 4, Ojai Valley 1
Montalvo 9, Fillmore 7
Goleta Valley South 11, Santa Paula 1
Ojai Valley 10, Fillmore 2
Dos Pueblos 20, Montalvo 0
Dos Pueblos 12, Santa Paula 2
Goleta Valley South 17, Fillmore 2
Ojai Valley 14, Montalvo 1
Santa Paula 18, Fillmore 4
Goleta Valley South 11, Montalvo 1
Dos Pueblos 12, Ojai Valley 0
Santa Paula 7, Montalvo 3
Dos Pueblos 12, Fillmore 0
Goleta Valley South 12, Ojai Valley 0


Tournament Standings

W

L
Dos Pueblos 5 0
Goleta Valley South 4 1
Santa Paula 3 2
Ojai Valley 2 3
Montalvo 1 4
Fillmore 0 5

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 63 Finals
Host - Montalvo

Opening Round:
Dos Pueblos 12, Ojai Valley 2
Goleta Valley South 12, Santa Paula 0

Winner's Bracket Final:
Goleta Valley South 9, Dos Pueblos 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ojai Valley 7, Santa Paula 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Dos Pueblos 15, Ojai Valley 2 (elim.)

Championship Game:
Goleta Valley South 10, Dos Pueblos 9 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 65 Tournament
Host - Santa Maria Northside

Tournament Results:

Opening Round:
Orcutt National 11, Village Hills 1
Santa Maria Southside 2, Nipomo 1
Santa Maria Northside 3, Lompoc American 1
Orcutt American 21, Santa Maria Westside 1

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Lompoc American 12, Nipomo 10 (elim.)
Village Hills 9, Santa Maria Westside 7 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Orcutt National 7, Santa Maria Southside 2
Santa Maria Northside 12, Orcutt American 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lompoc American 18, Santa Maria Southside 2 (elim.)
Orcutt American 15, Village Hills 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Santa Maria Northside 10, Orcutt National 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lompoc American 12, Orcutt American 8 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lompoc American 10, Orcutt National 4 (elim.)

Championship Game:
Santa Maria Northside 8, Lompoc American 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 66 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Las Palmas, Lemon Grove, Southeastern, Spring Valley, and Twin Hills)

(Pool 'B' Participants: Encanto, National City American, San Diego American, and Valley de Oro)

Pool 'A' Tournament
Host - Spring Valley

Lemon Grove 5, Southeastern 2
Spring Valley 11, Twin Hills 4
Lemon Grove 26, Las Palmas 0
Twin Hills 21, Southeastern 3
Spring Valley 14, Las Palmas 1
Lemon Grove 13, Twin Hills 0
Las Palmas 10, Twin Hills 5
Spring Valley 8, Southeastern 0
Las Palmas 10, Southeastern 3
Lemon Grove 11, Spring Valley 1

Pool 'B' Tournament
Host - Encanto (San Diego)

San Diego American 3, Valley de Oro 1
Encanto 12, National City American 2
San Diego American 6, National City American 3
Valley de Oro 14, Encanto 3
Encanto 2, San Diego American 1
Valley de Oro 14, National City American 9


Pool 'A' Standings

W

L
Lemon Grove 4 0
Spring Valley 3 1
Las Palmas 2 2
Twin Hills 1 3
Southeastern 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
San Diego American 2 1
Valley de Oro 2 1
Encanto 2 1
National City American 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 66 Finals
Championship Game Host - Spring Valley

Opening Round:
Lemon Grove 33, Valley de Oro 7
Spring Valley 14, San Diego American 3

Winner's Bracket Final:
Lemon Grove 7, Spring Valley 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Valley de Oro 8, San Diego American 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Spring Valley 10, Valley de Oro 9 (elim.)

Championship Game:
Lemon Grove 5, Spring Valley 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 68 Tournament
Host - South Mission Viejo
At Marty Russo Park

Tournament Results:

Opening Round:
Ladera Ranch American 11, Tijeras Creek 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Ladera Ranch National 6, Viejo 0
North Mission Viejo 7, Rancho Santa Margarita 1
Rancho Mission Viejo 3, Trabuco Canyon 2
South Mission Viejo 22, Ladera Ranch American 6

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Viejo 19, Tijeras Creek 13 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Trabuco Canyon d. Ladera Ranch American (elim.)
Viejo 11, Rancho Santa Margarita 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Ladera Ranch National 9, North Mission Viejo 1
Rancho Mission Viejo 14, South Mission Viejo 11

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
North Mission Viejo 8, Trabuco Canyon 5 (elim.)
South Mission Viejo 16, Viejo 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Rancho Mission Viejo 8, Ladera Ranch National 7

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
South Mission Viejo 7, North Mission Viejo 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
South Mission Viejo 9, Ladera Ranch National 5 (elim.)

Championship Game:
Rancho Mission Viejo 8, South Mission Viejo 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 70 Tournament
Host - Rancho Buena Vista (Vista)

Tournament Results:

Opening Round:
Oceanside National 10, Oceanside Valley 0
Vista National 20, Bonsall Fallbrook 0
Oceanside American 9, Vista American 2

Winner's Bracket Semifinals:
Oceanside National 13, Rancho Buena Vista 5
Oceanside American 6, Vista National 4

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Vista American 30, Bonsall Fallbrook 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Oceanside Valley 12, Vista National 7 (elim.)
Rancho Buena Vista 18, Vista American 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Oceanside National 18, Oceanside American 12

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rancho Buena Vista 14, Oceanside Valley 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Oceanside American 18, Rancho Buena Vista 8 (elim.)

Championship Game:
Oceanside National 1, Oceanside American 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 71 Tournament
Hosts - Alta Loma and Southridge (Fontana)
At Heritage Park (Alta Loma) and Village Park (Fontana)
Championship Game at Heritage Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the double-elimination district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Alta Loma, Citrus, Deer Canyon, Fontana Southwest Police, and Southridge)

(Pool 'B' Participants: Fontana American, Fontana Community, Fontana Elks, Rancho, and Vineyard)

Pool 'A' Tournament

Alta Loma 13, Southridge 3
Fontana Southwest Police 3, Deer Canyon 0
Fontana Southwest Police 5, Alta Loma 2
Citrus 5, Deer Canyon 0
Citrus 7, Fontana Southwest Police 4
Deer Canyon 16, Southridge 2
Alta Loma 12, Citrus 6
Fontana Southwest Police 12, Southridge 2
Alta Loma 6, Deer Canyon 0
Citrus 11, Southridge 1

Pool 'B' Tournament

Vineyard 12, Fontana Elks 0
Rancho 10, Fontana Community 0
Rancho 13, Fontana Elks 7
Fontana Community 8, Fontana American 6
Fontana American 8, Rancho 7
Vineyard 11, Fontana Community 1
Vineyard 9, Rancho 3
Fontana American 10, Fontana Elks 6
Vineyard 15, Fontana American 1
Fontana Community 9, Fontana Elks 0


Pool 'A' Standings

W

L
Fontana Southwest Police 3 1
Alta Loma 3 1
Citrus 3 1
Deer Canyon 1 3
Southridge 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
Vineyard 4 0
Rancho 2 2
Fontana Community 2 2
Fontana American 2 2
Fontana Elks 0 4

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 71 Finals

Semifinal Round (Monday, July 7):
Fontana Southwest Police 8, Rancho 6
Vineyard 10, Alta Loma 0

Championship Game (Wednesday, July 9):
Vineyard 8, Fontana Southwest Police 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 72 Tournament
Host - Eastvale (Corona)
At Harada Heritage Park

Tournament Results:

Opening Round:
Corona National d. Jurupa National
Jurupa American d. West Corona
Corona American d. Norco

Winner's Bracket Semifinals:
Eastvale d. Corona National
Corona American d. Jurupa American

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Norco 6, West Corona 5 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Jurupa American d. Jurupa National (elim.)
Norco 8, Corona National 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Corona American d. Eastvale

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Norco 12, Jurupa American 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Eastvale 15, Norco 1 (elim.)

Championship Series:
Eastvale 14, Corona American 4
Eastvale 21, Corona American 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
Divisional Tournament


Next Year
Divisional Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2015, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/12/2015