2015 Southern California Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Southern California Main Page

Southern California District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
Divisional Tournament
2015

Next Year
Divisional Tournament

If you can provide 2015 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 13 | District 16 | District 17 | District 18 | District 19 | District 20 | District 21 | District 22 | District 23 | District 24 | District 25 | District 27 | District 28 | District 29 | District 30 | District 31 | District 32 | District 33 | District 36 | District 37 | District 38 | District 40 | District 41 | District 42 | District 43 | District 46 | District 49 | District 51 | District 55 | District 56 | District 58 | District 62 | District 63 | District 65 | District 66 | District 68 | District 70 | District 71 | District 72

Click here to view 2015 Southern California Divisional Tournament results.


California District 13 Tournament
Host - Thousand Oaks

Tournament Results:

Opening Round:
Thousand Oaks 22, Moorpark 0

Winner's Bracket Semifinals:
Sunset 9, Port Hueneme 0
Thousand Oaks 18, El Rio 0

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Moorpark 25, Port Hueneme 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Thousand Oaks 22, Sunset 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Moorpark 11, El Rio 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Moorpark 19, Sunset 2 (elim.)

Championship Game:
Thousand Oaks 9, Moorpark 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 16 Tournament
Championship Game Host - Crescenta Valley (Montrose)
At Montrose Park

Tournament Results:

Opening Round:
Vaquero 5, Tujunga 1

Winner's Bracket Semifinals:
Foothill 8, Crescenta Valley 3
Burbank/Jewel City-JWV 15, Vaquero 4

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Crescenta Valley 12, Tujunga 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Burbank/Jewel City-JWV 4, Foothill 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Crescenta Valley 13, Vaquero 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Foothill d. Crescenta Valley (elim.)

Championship Series:
Foothill d. Burbank/Jewel City-JWV
Burbank/Jewel City-JWV 5, Foothill 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 17 Tournament
Host - Pasadena Southwest
At Allendale Park

Tournament Results:

Opening Round:
Pasadena Southwest 13, Pasadena American 3
East Altadena 30, Arcadia National 3

Winner's Bracket Quarterfinals:
Sierra Madre 20, Pasadena Central 10
Santa Anita 11, San Marino National 10
Arcadia American 20, Pasadena Southwest 4
East Altadena 14, Central Altadena 3

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Pasadena Central 23, Arcadia National 8 (elim.)
Pasadena American 10, San Marino National 6 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Pasadena Southwest 22, Pasadena Central 3 (elim.)
Pasadena American 14, Central Altadena 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Arcadia American 13, Sierra Madre 4
East Altadena 3, Santa Anita 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Sierra Madre 7, Pasadena American 6 (elim.)
Santa Anita 10, Pasadena Southwest 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
East Altadena 9, Arcadia American 7

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Anita 15, Sierra Madre 11 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Santa Anita 4, Arcadia American 0 (elim.)

Championship Series:
Santa Anita 7, East Altadena 6
Santa Anita 12, East Altadena 11 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 18 Tournament
Host - El Monte National
At Lambert Park

Tournament Results:

Opening Round:
Los Angeles 9, Temple City National 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
South Pasadena 11, Alhambra American 0
Temple City American 7, South El Monte 0
El Monte Eastern 5, East Alhambra 4
Los Angeles 6, El Monte National 0

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Temole City National 12, Alhambra American 3 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
El Monte National 10, East Alhambra 9 (elim.)
Temple City National 2, South El Monte 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Temple City American 7, South Pasadena 3
Los Angeles 6, El Monte Eastern 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
South Pasadena 8, El Monte National 4 (elim.)
El Monte Eastern 2, Temple City National 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Los Angeles 4, Temple City American 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
South Pasadena 11, El Monte Eastern 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Temple City American 6, South Pasadena 3 (elim.)

Championship Series:
Los Angeles 7, Temple City American 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 19 Tournament
Host - Baldwin Park National

Tournament Results:

Opening Round:
Covina American 6, Pacific Coast 0
La Puente National 11, Baldwin Park East Side 1
Azusa National 22, West Covina National 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Covina American 3, West Covina American 1
Baldwin Park American/Baldwin Park National 6, Covina National 2
La Puente National 10, Azusa American 0
Azusa National 20, Rowland Heights 0

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Azusa American 6, Pacific Coast 0 (elim.)
West Covina American 17, Baldwin Park East Side 6 (elim.)
West Covina National 12, Covina National 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Azusa American 12, Rowland Heights 1 (elim.)
West Covina American 12, West Covina National 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Covina American 9, Baldwin Park American/Baldwin Park National 3
La Puente National 9, Azusa National 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Baldwin Park American/Baldwin Park National 5, Azusa American 2 (elim.)
Azusa National 14, Wset Covina American 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
La Puente National 8, Covina American 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Baldwin Park American/Baldwin Park National 8, Azusa National 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Baldwin Park American/Baldwin Park National 15, Covina American 13 (elim.)

Championship Game:
La Puente National 6, Baldwin Park American/Baldwin Park National 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 20 Tournament
Host - San Dimas
At Marchant Park

Tournament Results:

Opening Round:
San Dimas 19, Glendora National 0

Winner's Bracket Semifinals:
Glendora American 8, LaVerne 1
San Dimas 15, Claremont 5

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Glendora National 14, LaVerne 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Glendora American 17, San Dimas 7

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Glendora National 7, Claremont 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
San Dimas 22, Glendora National 3 (elim.)

Championship Game:
Glendora American 11, San Dimas 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 21 Tournament
Host - Bloomington

Tournament Results:

Opening Round:
North Rialto d. Rialto Eastern
Ken Hubbs Memorial d. Rialto Park

Winner's Bracket Semifinals:
Ken Hubbs Memorial d. Grand Terrace
Bloomington d. North Rialto

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Rialto Eastern d. North Rialto (elim.)
Grand Terrace d. Rialto Park (elim.)

Winner's Bracket Final:
Bloomington d. Ken Hubbs Memorial

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Grand Terrace d. Rialto Eastern (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ken Hubbs Memorial 21, Grand Terrace 8 (6 innings; elim.)

Championship Game:
Bloomington d. Ken Hubbs Memorial (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 22 Tournament
Championship Game Host - Calexico

Tournament Results:

Opening Round:
Imperial 6, Brawley 2
El Centro 10, Holtville 0
Calexico 20, Borrego Springs 0
Sunbeam 5, Calipatria 4

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Brawley 11, Holtville 9 (elim.)
Calipatria 6, Borrego Springs 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Imperial 8, El Centro 3
Calexico 11, Sunbeam 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Sunbeam 11, Brawley 0 (elim.)
El Centro 15, Calipatria 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Calexico 15, Imperial 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
El Centro 10, Sunbeam 8 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Imperial 12, El Centro 5 (elim.)

Championship Game:
Calexico 16, Imperial 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 23 Tournament
Host - Ontario Western
At Homer F. Briggs Memorial Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Chino National, Ontario Central, Ontario Eastern, Ontario Mountain View, Ontario Western, and Upland National)

(Pool 'B' Participants: Canyon Hills, Chino American, Chino Hills, Upland American, and Upland Foothill)

Pool 'A' Tournament

Ontario Mountain View 6, Ontario Central 0
Ontario Eastern 11, Ontario Western 1
Upland National 11, Chino National 7
Ontario Eastern 34, Ontario Central 0
Chino National 13, Ontario Western 7
Upland National 9, Ontario Mountain View 1
Chino National 17, Ontario Central 0
Ontario Eastern 15, Ontario Mountain View 6
Ontario Western 14, Ontario Central 1
Ontario Mountain View 15, Ontario Western 5
Upland National 16, Ontario Eastern 9
Upland National 21, Ontario Western 3
Chino National 8, Ontario Mountain View 5
Upland National 17, Ontario Central 0
Chino National 12, Ontario Eastern 9

Pool 'B' Tournament

Upland Foothill 22, Chino Hills 11
Chino American 6, Canyon Hills 4
Upland Foothill 15, Canyon Hills 8
Upland American 17, Chino Hills 3
Upland American 11, Canyon Hills 8
Chino American 10, Upland Foothill 0
Upland American 11, Chino American 5
Canyon Hills 10, Chino Hills 9
Chino American 11, Chino Hills 1
Upland American 9, Upland Foothill 3


Pool 'A' Standings

W

L
Upland National 5 0
Chino National 4 1
Ontario Eastern 3 2
Ontario Mountain View 2 3
Ontario Western 1 4
Ontario Central 0 5


Pool 'B' Standings

W

L
Upland American 4 0
Chino American 3 1
Upland Foothill 2 2
Canyon Hills 1 3
Chino Hills 0 4

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 23 Finals

Semifinal Round (Monday, July 6):
Upland National 8, Chino American 3
Chino National 12, Upland American 9

Championship Game (Thursday, July 9):
Upland National 19, Chino National 13 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 24 Tournament
Host - Arlington (Riverside)
At Arlington Heights Sports Park

Tournament Results:

Opening Round:
La Sierra d. Pachappa

Winner's Bracket Quarterfinals:
Evans Park d. Canyon Springs
Magnolia Center d. Moreno Valley
Orangecrest d. Reid Park
La Sierra d. Arlington

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Pachappa d. Canyon Springs (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Pachappa d. Moreno Valley (elim.)
Arlington d. Reid Park (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Magnolia Center d. Evans Park
Orangecrest d. La Sierra

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Arlington d. Evans Park (elim.)
La Sierra d. Pachappa (elim.)

Winner's Bracket Final:
Orangecrest d. Magnolia Center

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Arlington d. La Sierra (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Magnolia Center d. Arlington (elim.)

Championship Series:
Magnolia Center d. Orangecrest
Orangecrest d. Magnolia Center (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 25 Tournament
Host - Santa Monica

Tournament Results:

Opening Round:
North Venice 7, Culver Marina 6
Malibu 7, Santa Monica West 5
Ladera 4, West Los Angeles 2

Winner's Bracket Semifinals:
Santa Monica East 17, North Venice 1
Ladera 13, Malibu 4

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
West Los Angeles 10, Santa Monica West 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Malibu 20, Culver Marina 3 (elim.)
West Los Angeles 17, North Venice 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Ladera 19, Santa Monica East 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Malibu 10, West Los Angeles 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Malibu 14, Santa Monica East 4 (elim.)

Championship Game:
Ladera 11, Malibu 8 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 27 Tournament
Host - West Torrance
At Entradero Park

Tournament Results:

Opening Round:
Riviera d. West Torrance
Torrance d. Harbor City

Winner's Bracket Semifinals:
Riviera d. North Torrance
Torrance d. San Pedro Eastview

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
San Pedro Eastview d. West Torrance (elim.)
North Torrance d. Harbor City (elim.)

Winner's Bracket Final:
Torrance d. Riviera

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
San Pedro Eastview d. North Torrance (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Riviera d. San Pedro Eastview (elim.)

Championship Game:
Torrance d. Riviera (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 28 Tournament
Host - Lake Elsinore
At Swick & Matich Park

Tournament Results:

Opening Round:
Canyon Lake 4, Murrieta National 3
Temescal Valley 17, Lake Elsinore 4

Winner's Bracket Final:
Temescal Valley 11, Canyon Lake 10

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lake Elsinore 11, Murrieta National 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Canyon Lake 11, Lake Elsinore 1 (elim.)

Championship Series:
Canyon Lake 6, Temescal Valley 1
Temescal Valley 15, Canyon Lake 8 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 29 Tournament
Host - La Mirada

Tournament Results:

Opening Round:
Crescent 19, Norwalk 14
West Downey 10, Buena Park National 3
Northwest Downey 5, Little Lakes 1
Metropolitan/Pioneer 7, La Mirada 4

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Buena Park National d. Norwalk (elim.)
La Mirada d. Little Lakes (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Wset Downey 10, Crescent 7
Metropolitan/Pioneer 6, Northwest Downey 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Buena Park National 9, Crescent 8 (elim.)
La Mirada 14, Northwest Downey 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Metropolitan/Pioneer 11, West Downey 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
La Mirada 14, Buena Park National 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
La Mirada 11, West Downey 1 (elim.)

Championship Series:
La Mirada 3, Metropolitan/Pioneer 0
Metropolitan/Pioneer 6, La Mirada 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 30 Tournament
Championship Game Host - North Sunrise

Tournament Results:

Opening Round:
South Sunrise 18, Northeast Santa Ana 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Tustin Eastern 19, Villa Park 14
Santiago 11, Anaheim Hills 1
Tustin Western 11, Southwest Santa Ana 1
South Sunrise 14, North Sunrise 0

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Villa Park 10, Northeast Santa Ana 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
North Sunrise 12, Southwest Santa Ana 4 (elim.)
Villa Park 11, Anaheim Hills 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Tustin Eastern 21, Santiago 0
South Sunrise 15, Tustin Western 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
North Sunrise 5, Santiago 1 (elim.)
Villa Park 10, Tustin Western 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Tustin Eastern 10, South Sunrise 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Villa Park 11, North Sunrise 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
South Sunrise 3, Villa Park 2 (elim.)

Championship Game:
Tustin Eastern 11, South Sunrise 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 31 Tournament
Host - Escondido National
At Mountain View Park

Tournament Results:

Opening Round:
Valley Center 9, Escondido American 8
Del Mar American 14, Poway American 4
Solana Beach 9, Del Mar National 1
Encinitas National 14, 4S Ranch 3
Rancho Santa Fe 5, Carmel Mountain Ranch 2
Encinitas 15, Poway National 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Valley Center 6, Rancho Bernardo 3
Del Mar American 11, Solana Beach 4
Encinitas National 4, Rancho Santa Fe 3
Encinitas 14, Escondido National 1

Elimination Bracket - Round 1 (fourteen teams remain):
Carmel Mountain Ranch 11, Escondido American 2 (elim.)
Poway National 18, Del Mar National 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Solana Beach 5, 4S Ranch 4 (elim.)
Poway American 6, Rancho Santa Fe 1 (elim.)
Carmel Mountain Ranch 13, Rancho Bernardo 5 (elim.)
Escondido National 11, Poway National 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Del Mar American 8, Valley Center 0
Encinitas 10, Encinitas National 0

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Carmel Mountain Ranch 9, Solana Beach 6 (elim.)
Poway American 5, Escondido National 3 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Carmel Mountain Ranch 8, Encinitas National 4 (elim.)
Poway American 5, Valley Center 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Encinitas 9, Del Mar American 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Carmel Mountain Ranch 6, Poway American 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Del Mar American 11, Carmel Mountain Ranch 5 (elim.)

Championship Game:
Encinitas 14, Del Mar American 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 32 Tournament

For 2015, all District 32 leagues are competing in the intermediate division (50/70 field dimensions) rather than the major baseball division (46/60 field dimensions) of the international tournament.

Click here to return to the top of the page.


California District 33 Tournament
Championship Game Host - Allied Gardens (San Diego)

Tournament Results:

Opening Round:
San Carlos 37, Mid City 0
Serra Mesa 8, Rolando 1
La Mesa National 11, Tierrasanta 4

Winner's Bracket Quarterfinals:
Lake Murray 4, North Park 2
San Carlos 8, Chollas Lake/Sunshine 0
Mission Trails 24, Serra Mesa 3
Allied Gardens 9, La Mesa National 0

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
Rolando 8, North Park 1 (elim.)
Tierrasanta 16, Chollas Lake/Sunshine 3 (elim.)
La Mesa National 19, Mid City 4 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Tierrasanta 14, Rolando 4 (elim.)
La Mesa National 9, Serra Mesa 6 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
San Carlos 14, Lake Murray 2
Mission Trails 5, Allied Gardens 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
La Mesa National 13, Lake Murray 3 (elim.)
Tierrasanta 12, Allied Gardens 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
San Carlos 8, Mission Trails 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tierrasanta 7, La Mesa National 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Mission Trails 8, Tierrasanta 4 (elim.)

Championship Game:
San Carlos 12, Mission Trails 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 36 Tournament
Host - Manhattan (Manhattan Beach)
At Marine Sports Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Palos Verdes 12, Rolling Hills 3
Manhattan 10, Lunada Bay 0
El Segundo 5, Hermosa Beach 2
Redondo Beach 4, Silver Spur 3

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Rolling Hills 18, Lunada Bay 9 (elim.)
Silver Spur 14, Hermosa Beach 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Manhattan 9, Palos Verdes 6
Redondo Beach 11, El Segundo 10

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Rolling Hills 9, El Segundo 6 (elim.)
Palos Verdes 5, Silver Spur 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Manhattan 13, Redondo Beach 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Palos Verdes 11, Rolling Hills 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Palos Verdes 15, Redondo Beach 2 (elim.)

Championship Game:
Manhattan 18, Palos Verdes 7 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 37 Tournament
Host - Westchester

Tournament Results:

Opening Round:
Westchester 31, Aviation 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Holly Park 20, Lawndale 0
Hawthorne National Wiseburn 3, Compton 2
Lennox 13, Tri Park 1
Westchester 23, Del Rey American 1

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Aviation 16, Lawndale 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Del Rey American 14, Tri Park 4 (elim.)
Compton 3, Aviation 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Holly Park 14, Hawthorne National Wiseburn 3
Westchester 16, Lennox 5

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Del Rey American 6, Hawthorne National Wiseburn 5 (elim.)
Lennox 14, Compton 4 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Del Rey American 12, Lennox 11 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Westchester 5, Holly Park 2

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Holly Park 7, Del Rey American 3 (elim.)

Championship Series:
Holly Park 8, Westchester 4
Westchester 4, Holly Park 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 38 Tournament
Host - Long Beach
At Murphy Field; Stearns Champions Park

Tournament Results:

Opening Round:
Lakewood Village 3, Plaza 0
West Long Beach 7, Lakewood 1

Winner's Bracket Semifinals:
Lakewood Village 5, Greater Bellflower 3
Long Beach 18, West Long Beach 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
West Long Beach 7, Plaza 5 (elim.)
Greater Bellflower 10, Lakewood 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Long Beach 16, Lakewood Village 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Greater Bellflower 9, West Long Beach 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Greater Bellflower 5, Lakewood Village 4 (elim.)

Championship Game:
Long Beach 7, Greater Bellflower 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 40 Tournament
Host - Encino

Tournament Results:

Opening Round:
Sherman Oaks Southern 5, Encino 4
Granada Hills National 7, Northridge City 5

Winner's Bracket Semifinals:
Sherman Oaks Southern 15, Woodland Hills Sunrise 5
Canyon Country 12, Granada Hills National 6

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Encino 15, Northridge City 3 (elim.)
Woodland Hills Sunrise 16, Granada Hills 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Sherman Oaks Southern 14, Canyon Country 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Encino 12, Woodland Hills Sunrise 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Encino 6, Canyon Country 0 (elim.)

Championship Game:
Sherman Oaks Southern 5, Encino 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 41 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into three pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: El Cajon Western, Lakeside National, Rancho San Diego, Rios Canyon, and Santee Pioneer)

(Pool 'B' Participants: El Cajon National, Lakeside American, Santana National, and Singing Hills)

(Pool 'C' Participants: Alpine American, Fletcher Hills, Jamul, and West Hills)

Pool 'A' Tournament

Rancho San Diego 22, El Cajon Western 0 (4 innings)
Lakeside National 9, Rios Canyon 6
Rios Canyon 10, Rancho San Diego 9
Santee Pioneer 14, El Cajon Western 9
Rancho San Diego 14, Lakeside National 2 (4 innings)
Rios Canyon 10, Santee Pioneer 0 (5 innings)
Lakeside National 13, El Cajon Western 3 (5 innings)
Rancho San Diego 12, Santee Pioneer 0 (5 innings)
9 - Rios Canyon versus El Cajon Western (6/28)
10 - Lakeside National versus Santee Pioneer (6/29)

Pool 'B' Tournament

El Cajon National 3, Santana National 2
Lakeside American 11, Singing Hills 6
Singing Hills 6, El Cajon National 5
4 - Santana National versus Lakeside American (6/25)
5 - El Cajon National versus Lakeside American (6/27)
Santana National 8, Singing Hills 2

Pool 'C' Tournament

Alpine American 10, Fletcher Hills 3
West Hills 22, Jamul 1 (4 innings)
Fletcher Hills 20, Jamul 2 (4 innings)
West Hills 5, Alpine American 1
West Hills 5, Fletcher Hills 4
Alpine American 16, Jamul 0


Pool 'A' Standings

W

L
Rancho San Diego 3 1
Lakeside National 2 1
Rios Canyon 2 1
Santee Pioneer 1 2
El Cajon Western 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Lakeside American 1 0
Santana National 1 1
El Cajon National 1 1
Singing Hills 1 2


Pool 'C' Standings

W

L
West Hills 3 0
Alpine American 2 1
Fletcher Hills 1 2
Jamul 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 41 Finals
Hosts - Fletcher Hills (El Cajon) and El Cajon National
Championship Game Host - Fletcher Hills (El Cajon)

Opening Round:
Rancho San Diego d. Lakeside American
Lakeside National d. Alpine American

Winner's Bracket Semifinals:
Rancho San Diego d. West Hills
Lakeside National d. Santana National

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lakeside American d. Santana National (elim.)
West Hills d. Alpine American (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lakeside National d. Rancho San Diego

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Hills d. Lakeside American (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Rancho San Diego d. West Hills (elim.)

Championship Series:
Rancho San Diego d. Lakeside National
Rancho San Diego 5, Lakeside National 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 42 Tournament
Championship Game Host - Sweetwater Valley (Bonita)

Tournament Results:

Opening Round:
Park View 16, Chula Vista National 0
Sweetwater Valley 27, Chula Vista American 0
Luckie Waller 7, Eastlake 5
Imperial Beach 10, Southwest 2

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Chula Vista American 12, Chula Vista National 1 (elim.)
Southwest 4, Eastlake 3 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Sweetwater Valley 19, Park View 1
Imperial Beach 7, Luckie Waller 5

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Chula Vista American 5, Luckie Waller 3 (elim.)
Park View 14, Southwest 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Sweetwater Valley 18, Imperial Beach 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Park View 8, Chula Vista American 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Park View 14, Imperial Beach 1 (elim.)

Championship Game:
Sweetwater Valley 14, Park View 0 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 43 Tournament
Host - Wildwood (San Bernardino)
At Doty Field

Tournament Results:

Opening Round:
Central 12, Blake 0
Highlanad 18, San Bernardino Mountains 0
Wildwood 4, Civitan 2
Newmark 13, Post 777 1

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
San Bernardino Mountains 19, Blake 14 (elim.)
Civitan 15, Post 777 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Highlands 5, Central 3
Wildwood 6, Newmark 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Newmark 17, Mountains 0 (elim.)
Central 14, Civitan 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Highland 17, Wildwood 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Central 17, Newmark 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Central 27, Wildwood 0 (elim.)

Championship Game:
Highland 12, Central 6 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 46 Tournament
Host - Stanton

Tournament Results:

Opening Round:
Loara d. West Anaheim
Central Garden Grove d. East Anaheim

Winner's Bracket Final:
Central Garden Grove d. Loara

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
East Anaheim 6, West Anaheim 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
East Anaheim d. Loara (elim.)

Championship Game:
Central Garden Grove d. East Anaheim (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 49 Tournament
Host - Victorville
At Hook Park

Tournament Results:

Opening Round:
Sunset Community 12, Victorville Ribbons 0 (4 innings)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Victorville American 4, Adelanto 3
Hesperia National 10, Apple Valley National 9
Barstow Baseball 18, Hesperia American 0 (4 innings)
Sunset Community d. Apple Valley American

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Victorville Ribbons 28, Adelanto 11 (5 innings; elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Hesperia American 8, Apple Valley American 7 (elim.)
Apple Valley National 14, Victorville Ribbons 2 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Victorville American 4, Hesperia National 2
Barstow Baseball 15, Sunset Community 1 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Hesperia National 13, Hesperia American 3 (4 innings; elim.)
Sunset Community 8, Apple Valley National 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Barstow Baseball 19, Victorville American 2 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Hesperia National 17, Sunset Community 12 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Hesperia National 15, Victorville American 5 (5 innings; elim.)

Championship Game:
Barstow Baseball 20, Hesperia National 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 51 Tournament

Tournament Results:

Northern Area Tournament
Host - California City

Opening Round:
Tehachapi 22, Kern River Valley 1
Bishop 16, Mono County 5

Winner's Bracket Final:
Tehachapi 15, Bishop 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Mono County 17, Kern River Valley 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Bishop 14, Mono County 4 (elim.)

Championship Game:
Tehachapi 10, Bishop 0 (TITLE)

Southern Area Tournament
Host - West Lancaster

Opening Round:
West Lancaster 5, American Indian 1

Winner's Bracket Semifinals:
Palmdale 6, Rosamond 2
Quartz Hill 7, West Lancaster 4

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
American Indian 3, Rosamond 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Quartz Hill 23, Palmdale 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Lancaster 10, American Indian 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Palmdale 5, West Lancaster 3 (elim.)

Championship Game:
Quartz Hill 15, Palmdale 0 (TITLE)

District 51 Finals
Host - West Lancaster

Area tournament losses carry over to the district finals.

Best 2-of-3 Series:
Quartz Hill 9, Tehachapi 0
Quartz Hill 17, Tehachapi 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 55 Tournament
Host - Aliso Viejo
At Woodfield Park

Tournament Schedule/Results:

Best 2-of-3 Series:
Aliso Viejo 18, Irvine Ranch 0
Aliso Viejo 13, Irvine Ranch 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 56 Tournament
At Fullerton Sports Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Yorba Hills d. West Yorba Linda
Murphy Ranch d. La Habra

Winner's Bracket Quarterfinals:
Hacienda Heights d. East Yorba Linda
Golden Hill d. Yorba Hills
Murphy Ranch d. West Fullerton
East Fullerton d. Brea

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
La Habra d. East Yorba Linda (elim.)
Brea d. West Yorba Linda (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Yorba Hills d. La Habra (elim.)
Brea d. West Fullerton (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Golden Hill d. Hacienda Heights
Murphy Ranch d. East Fullerton

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Hacienda Heights d. Brea (elim.)
Yorba Hills d. East Fullerton (elim.)

Winner's Bracket Final:
Murphy Ranch d. Golden Hill

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Hacienda Heights d. Yorba Hills (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Golden Hill d. Hacienda Heights (elim.)

Championship Series:
Golden Hill d. Murphy Ranch
Golden Hill d. Murphy Ranch (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 58 Tournament

Tournament Schedule/Results:

Format: This is a three-phase tournament. In the first phase, leagues are divided into two pools for round robin competition. All teams advance to the tournament's second phase, in which each pool stages a double-elimination tournament that determines the pool champion. Phase 1 results are used to seed leagues into specific bracket positions for Phase 2. In the third phase, the two pool winners play a best-two-of-three series to determine the district champion.

Pool Competition Results:

(East Pool Participants: 29 Palms, Desert Hot Springs, and Tri-Valley)

(West Pool Participants: Banning Pass, Yucaipa Valley American, and Yucaipa Valley National)

East Pool Tournament
Host - Desert Hot Springs
At Wardman Park

Tri-Valley d. 29 Palms
29 Palms d. Desert Hot Springs
3 - Tri-Valley versus Desert Hot Springs

West Pool Tournament
Host - Yucaipa Valley
At Bryant Glen Sports Park

1 - Yucaipa Valley National versus Banning Pass (6/27)
2 - Yucaipa Valley American versus Banning Pass (6/28)
3 - Yucaipa Valley National versus Yucaipa Valley American (6/30)


East Pool Standings

W

L
Tri-Valley 1 0
29 Palms 1 1
Desert Hot Springs 0 1


West Pool Standings

W

L
Yucaipa Valley American 0 0
Yucaipa Valley National 0 0
Banning Pass 0 0

All tournament participants advance to the tournament's second stage.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

East Pool Finals

Opening Round:
29 Palms d. Desert Hot Springs

Winner's Bracket Final:
29 Palms d. Tri-Valley

Elimination Bracket Final:
Tri-Valley d. Desert Hot Springs (elim.)

Championship Series:
Tri-Valley 7, 29 Palms 6
Tri-Valley d. 29 Palms (TITLE)

West Pool Finals
Host - Yucaipa Valley
At Bryant Glen Sports Park

Opening Round:
Yucaipa Valley National d. Banning Pass

Winner's Bracket Final:
Yucaipa Valley National d. Yucaipa Valley American

Elimination Bracket Final:
Banning Pass 12, Yucaipa Valley American 2 (6 innings; elim.)

Championship Game:
Yucaipa Valley National 7, Banning Pass 4 (TITLE)

District Finals
Host - Yucaipa Valley
At Bryant Glen Sports Park

Best 2-of-3 Series:
Yucaipa Valley National d. Tri-Valley
Yucaipa Valley National 6, Tri-Valley 0 (forfeit; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 62 Tournament
Host - Fountain Valley

Tournament Results:

Opening Round:
Huntington West 6, Fountain Valley 3
Huntington Valley 7, Costa Mesa National 0
Ocean View 12, Costa Mesa American 1

Winner's Bracket Semifinals:
Huntington West 9, Seaview 2
Ocean View 10, Huntington Valley 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Costa Mesa National 14, Costa Mesa American 13 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Huntington Valley 3, Fountain Valley 1 (elim.)
Seaview 15, Costa Mesa National 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Ocean View 10, Huntington West 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Huntington Valley 12, Seaview 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Huntington Valley 15, Huntington West 0 (elim.)

Championship Game:
Ocean View 12, Huntington Valley 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 63 Tournament
Hosts - Montalvo and Santa Paula

Tournament Schedule/Results:

Format: Round robin tournament, with the top four teams at the conclusion of round robin play advancing to the district finals.

Round Robin Results:

(Tournament Participants: Carpenteria Valley, Dos Pueblos, Fillmore, Goleta Valley South, Montalvo, Santa Paula, and Ventura Coastal)

Goleta Valley South 14, Fillmore 1
2 - Montalvo versus Carpenteria Valley (6/14)
Dos Pueblos 6, Santa Paula 1
Goleta Valley South 13, Ventura Coastal 1
Dos Pueblos 14, Carpenteria Valley 0 (4 innings)
Santa Paula 14, Fillmore 2
Goleta Valley South 20, Montalvo 0
Dos Pueblos 20, Ventura Coastal 5
Santa Paula 15, Carpenteria Valley 1
10 - Santa Paula versus Montalvo (6/22)
Goleta Valley South 11, Dos Pueblos 4
12 - Ventura Coastal versus Fillmore (6/25)
13 - Montalvo versus Fillmore (6/29)
14 - Carpenteria Valley versus Ventura Coastal (6/30)
Goleta Valley South 18, Santa Paula 1
16 - Ventura Coastal versus Montalvo (7/2)
Goleta Valley South 20, Carpenteria Valley 0
Dos Pueblos 10, Fillmore 3
Santa Paula 11, Ventura Coastal 1
Dos Pueblos 26, Montalvo 0 (4 innings)
21 - Fillmore versus Carpenteria Valley (7/8)


Tournament Standings

W

L
Goleta Valley South 6 0
Dos Pueblos 5 1
Santa Paula 3 2
Ventura Coastal 0 2
Montalvo 0 2
Carpenteria Valley 0 3
Fillmore 0 3

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 63 Finals

Semifinal Round (Saturday, July 11):
Goleta Valley South 13, Ventura Coastal 2
Santa Paula 3, Dos Pueblos 1

Championship Game (Monday, July 13):
Goleta Valley South 11, Santa Paula 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 65 Tournament
Host - Lompoc American

Tournament Results:

Opening Round:
Santa Maria Westside 9, Santa Maria Northside 5
Orcutt American 10, Orcutt National 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Santa Maria Southside 12, Arroyo Grande Valley Youth 4
Nipomo 11, Los Osos 0
Village Hills 5, Santa Maria Westside 4
Orcutt American 10, Lompoc 0

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Orcutt National 7, Arroyo Grande Valley Youth 1 (elim.)
Santa Maria Northside 19, Los Osos 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Orcutt National 10, Santa Maria Westside 0 (elim.)
Santa Maria Northside 9, Lompoc 6 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Santa Maria Southside 10, Village Hills 0
Orcutt American 9, Nipomo 5

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Santa Maria Northside 11, Village Hills 2 (elim.)
Orcutt National 6, Nipomo 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Orcutt American 10, Santa Maria Southside 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Maria Northside 5, Orcutt National 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Santa Maria Southside 4, Santa Maria Northside 3 (elim.)

Championship Game:
Orcutt American 12, Santa Maria Southside 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 66 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Las Palmas, San Diego American, Southeastern, Spring Valley, and Twin Hills)

(Pool 'B' Participants: Encanto, Lemon Grove, Twin Hills, and Valley de Oro)

Pool 'A' Tournament
Host - Twin Hills (San Diego)

Spring Valley 12, San Diego American 1
Southeastern 20, Las Palmas 2
San Diego American 13, Las Palmas 3
Spring Valley 12, Southeastern 2
Southeastern 11, San Diego American 0
Spring Valley 16, Las Palmas 0

Pool 'B' Tournament
Host - Lemon Grove

Lemon Grove 11, Valley de Oro 1
Twin Hills 14, Encanto 3
Lemon Grove 22, Twin Hills 0
Valley de Oro 11, Encanto 5
Lemon Grove 14, Encanto 0
Twin Hills 7, Valley de Oro 2


Pool 'A' Standings

W

L
Spring Valley 3 0
Southeastern 2 1
San Diego American 1 2
Las Palmas 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Lemon Grove 3 0
Twin Hills 2 1
Valley de Oro 1 2
Encanto 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 66 Finals
Host - Lemon Grove

Opening Round:
Spring Valley 19, Twin Hills 16
Lemon Grove 29, Southeastern 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Twin Hills 17, Southeastern 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lemon Grove 10, Spring Valley 0

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Spring Valley 11, Twin Hills 10 (elim.)

Championship Game:
Lemon Grove 12, Spring Valley 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 68 Tournament
Host - Ladera Ranch
At Cox Park

Tournament Results:

Opening Round:
Santa Margarita Natonal 4, Rancho Mission Viejo 3

Winner's Bracket Quarterfinals:
Viejo 20, Santa Margarita National 7
Trabuco Canyon 10, Ladera Ranch American 3
South Mission Viejo 5, North Mission Viejo 0
Ladera Ranch National 12, Santa Margarita American 1

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Santa Margarita National 13, Rancho Mission Viejo 12 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Trabuco Canyon 11, Viejo 6
South Mission Viejo 7, Ladera Ranch National 5

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
North Mission Viejo 11, Santa Margarita American 1 (elim.)
Santa Margarita National 11, Ladera Ranch American 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
North Mission Viejo d. Viejo (elim.)
Santa Margarita National 3, Ladera Ranch National 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Trabuco Canyon 10, South Mission Viejo 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
North Mission Viejo 6, Santa Margarita National 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
South Mission Viejo 7, North Mission Viejo 4 (elim.)

Championship Game:
Trabuco Canyon 15, South Mission Viejo 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 70 Tournament
Host - Oceanside American

Tournament Results:

Opening Round:
Oceanside National 3, Vista American 2
Rancho Buena Vista 8, Oceanside Valley 2

Winner's Bracket Semifinals:
Oceanside National 12, Vista National 2
Rancho Buena Vista 16, Oceanside American 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Vista American 17, Oceanside American 4 (elim.)
Vista National 6, Oceanside Valley 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Rancho Buena Vista 15, Oceanside National 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Vista American 6, Vista National 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Vista American 8, Oceanside National 4 (elim.)

Championship Series:
Vista American 8, Rancho Buena Vista 1
Rancho Buena Vista 9, Vista American 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 71 Tournament
Host - Fontana Community
At Bill Martin Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the double-elimination district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Citrus, Deer Canyon, Fontana Southwest Police, Southridge, and Vineyard)

(Pool 'B' Participants: Alta Loma, Fontana American, Fontana Community, Fontana Elks, and Rancho)

Pool 'A' Tournament

Deer Canyon 11, Southridge 0
Vineyard 17, Fontana Southwest Police 12
Vineyard 23, Southridge 0
Fontana Southwest Police 17, Citrus 0
Vineyard 15, Citrus 1
Fontana Southwest Police 10, Deer Canyon 0
Citrus 6, Southridge 3
Vineyard 15, Deer Canyon 2
Fontana Southwest Police 18, Southridge 2
Citrus 5, Deer Canyon 0

Pool 'B' Tournament

Alta Loma 11, Fontana Elks 1
Rancho 10, Fontana American 0
Alta Loma 8, Rancho 0
Fontana Community 29, Fontana American 0
Alta Loma 3, Fontana American 0
Fontana Community 15, Fontana Elks 1
Fontana Elks 11, Fontana American 3
Fontana Community 9, Rancho 3
Alta Loma 5, Fontana Community 1
Rancho 11, Fontana Elks 5


Pool 'A' Standings

W

L
Vineyard 4 0
Fontana Southwest Police 3 1
Citrus 2 2
Deer Canyon 1 3
Southridge 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
Alta Loma 4 0
Fontana Community 3 1
Rancho 2 2
Fontana Elks 1 3
Fontana American 0 4

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 71 Finals

Semifinal Round (Thursday, July 9):
Fontana Community 7, Vineyard 3
Fontana Southwest Police 6, Alta Loma 4

Championship Game (Saturday, July 11):
Fontana Southwest Police 13, Fontana Community 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 72 Tournament
Host - Eastvale (Corona)
At Harada Field

Tournament Results:

Opening Round:
Jurupa American 8, Corona National 5

Winner's Bracket Semifinals:
Norco 5, Corona American 2
Eastvale 13, Jurupa American 10

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Corona American 12, Corona National 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Eastvale 19, Norco 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Corona American 8, Jurupa American 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Corona American 13, Norco 1 (elim.)

Championship Series:
Corona American 8, Eastvale 3
Eastvale 16, Corona American 13 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
Divisional Tournament


Next Year
Divisional Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2015, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/05/2016