2016 Southern California Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Southern California Main Page

Southern California District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
Divisional Tournament
2016

Next Year
Divisional Tournament

If you can provide 2016 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 13 | District 16 | District 17 | District 18 | District 19 | District 20 | District 21 | District 22 | District 23 | District 24 | District 25 | District 27 | District 28 | District 29 | District 30 | District 31 | District 32 | District 33 | District 36 | District 37 | District 38 | District 40 | District 41 | District 42 | District 43 | District 46 | District 49 | District 51 | District 55 | District 56 | District 58 | District 62 | District 63 | District 65 | District 66 | District 68 | District 70 | District 71 | District 72

Click here to view 2016 Southern California Divisional Tournament results.


California District 13 Tournament
Host - Thousand Oaks

Tournament Results:

Opening Round:
El Rio 8, Conejo Valley 1
Moorpark 6, Thousand Oaks 5
Port Hueneme 16, Eastside 0

Winner's Bracket Semifinals:
El Rio 4, Sunset 1
Moorpark 15, Purt Hueneme 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Thousand Oaks 14, Eastside 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Conejo Valley 17, Port Hueneme 2 (elim.)
Thousand Oaks 20, Sunset 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Moorpark 8, El Rio 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Thousand Oaks 2, Conejo Valley 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
El Rio 7, Thousand Oaks 6 (elim.)

Championship Game:
Moorpark 7, El Rio 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 16 Tournament
Championship Game Host - Tujunga

Tournament Results:

Opening Round:
Crescenta Valley 6, Foothill-Vaquero 5 (7 innings)
Burbank 6, Jewel City/JWV 2

Winner's Bracket Final:
Burbank 4, Crescenta Valley 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Foothill-Vaquero d. Jewel City/JWV (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Crescenta Valley d. Foothill-Vaquero (elim.)

Championship Game:
Burbank 11, Crescenta Valley 4 (7 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 17 Tournament
Host - Pasadena American
At Victory Park

Tournament Results:

Opening Round:
Arcadia American 58, West Pasadena 1
Central Altadena 14, Arcadia National 4

Winner's Bracket Quarterfinals:
Pasadena American 8, Santa Anita 6
East Altadena 8, Pasadena Southwest 0
San Marino National 3, Arcadia American 2
Sierra Madre 9, Central Altadena 1

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Pasadena Southwest 31, West Pasadena 0 (elim.)
Santa Anita 10, Arcadia National 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Santa Anita 10, Arcadia American 6 (elim.)
Pasadena Southwest 10, Central Altadena 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Pasadena American 16, San Marino National 5
East Altadena 16, Sierra Madre 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Pasadena Southwest 8, San Marino National 6 (elim.)
Santa Anita 13, Sierra Madre 2 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Anita 1, Pasadena Southwest 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Pasadena American 12, East Altadena 1

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Santa Anita 13, East Altadena 3 (elim.)

Championship Series:
Santa Anita 9, Pasadena American 8
Santa Anita 5, Pasadena American 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 18 Tournament
Host - Temple City American
At Live Oak Park

Tournament Results:

Opening Round:
El Monte Eastern 6, Temple City American 3
Northeast Los Angeles 8, El Monte National 7

Winner's Bracket Quarterfinals:
Los Angeles 4, South Pasadena 3
Alhambra American 4, East Alhambra 3
Temple City National 13, El Monte Eastern 1
Northwest Los Angeles 7, South El Monte 6

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
East Alhambra 12, Temple City American 2 (elim.)
El Monte National 10, South Pasadena 5 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Temple City National 6, Los Angeles 2
Alhambra American 3, Northwest Los Angeles 2

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
East Alhambra 4, South El Monte 3 (elim.)
El Monte National 12, El Monte Eastern 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Los Angeles 6, East Alhambra 3 (elim.)
Northeast Los Angeles 6, El Monte National 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Alhambra American 7, Temple City National 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Los Angeles 2, Northeast Los Angeles 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Temple City National 6, Los Angeles 2 (elim.)

Championship Game:
Alhambra American 4, Temple City National 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 19 Tournament
Host - Pacific Coast (West Covina)

Tournament Results:

Opening Round:
Pacific Coast 13, Baldwin Park American/Baldwin Park National 2
Covina National 11, Puente Hills/Rowland Heights 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
La Puente National 18, West Covina National 0
West Covina American 5, Azusa American 4
Baldwin Park Eastside 7, Pacific Coast 6
Covina National 7, Azusa National 5

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Azusa American 6, Baldwin Park American/Baldwin Park National 2 (elim.)
West Covina National 15, Puente Hills/Rowland Heights 4 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Azusa American 7, Azusa National 2 (elim.)
Pacific Coast 15, West Covina National 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
La Puente National 23, Baldwin Park Eastside 1
West Covina American 14, Covina National 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Azusa American 5, Baldwin Park Eastside 3 (elim.)
Covina National 18, Pacific Coast 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
La Puente National 12, West Covina American 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Azusa American 11, Covina National 10 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West Covina American 6, Azusa American 5 (elim.)

Championship Game:
La Puente National 14, West Covina American 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 20 Tournament
Host - Glendora American
At Goddard Middle School

Tournament Results:

Opening Round:
LaVerne 11, Claremont 7

Winner's Bracket Semifinals:
Glendora National 10, San Dimas 7
Glendora American 4, LaVerne 2

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
San Dimas 13, Claremont 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Glendora National 18, Glendora American 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
LaVerne 3, San Dimas 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
LaVerne 8, Glendora American 4 (elim.)

Championship Series:
LaVerne 13, Glendora National 4
Glendora National d. LaVerne (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 21 Tournament
Host - North Rialto

Tournament Schedule/Results:

Opening Round (Wednesday, July 6):
Game 1 - Bloomington versus Grand Terrace
Game 2 - Ken Hubbs Memorial versus Rialto Park

Winner's Bracket Semifinals (Thursday, July 7):
Game 3 - North Rialto versus Winner 1
Game 4 - Rialto Eastern versus Winner 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain) (Friday, July 8):
Game 5 - Loser 1 versus Loser 4 (elim.)
Game 6 - Loser 2 versus Loser 3 (elim.)

Winner's Bracket Final (Saturday, July 9):
Game 7 - Winner 3 versus Winner 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Saturday, July 9):
Game 8 - Winner 5 versus Winner 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Sunday, July 10):
Game 9 - Loser 7 versus Winner 8 (elim.)

Championship Series:
Game 10 - Winner 7 versus Winner 9 (TITLE) (7/11)
Game 11 - If necessary (7/12)

Click here to return to the top of the page.


California District 22 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Imperial 20, Calexico 9
El Centro d. Calipatria
Brawley 10, Sunbeam 9

Winner's Bracket Semifinals:
Imperial d. Holtville
El Centro d. Brawley

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Sunbeam d. Calipatria (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Calexico d. Brawley (elim.)
Holtville d. Sunbeam (elim.)

Winner's Bracket Final:
Imperial d. El Centro

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Holtville d. Calexico (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
El Centro d. Holtville (elim.)

Championship Game:
Imperial d. El Centro (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 23 Tournament
Host - Upland Foothill
At Flowers Field; San Antonio Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Canyon Hills, Chino National, Montclair, Ontario Western, Upland American, and Upland Foothill)

(Pool 'B' Participants: Chino American, Chino Hills, Ontario Eastern, Ontario Mountain View, and Upland National)

Pool 'A' Tournament

Upland Foothill 11, Canyon Hills 0 (4 innings)
Ontario Western 10, Upland American 5
Montclair 17, Chino National 8
Upland Foothill 10, Chino National 2
Montclair 15, Upland American 4 (4 innings)
Canyon Hills 8, Upland American 2
Upland Foothill 12, Ontario Western 2 (4 innings)
Canyon Hills 13, Ontario Western 5
Upland Foothill 11, Montclair 1 (4 innings)
Chino National 10, Ontario Western 7
Canyon Hills 11, Montclair 9
Upland Foothill 22, Upland American 0 (4 innings)
Chino National 6, Canyon Hills 1
Chino National 3, Upland American 0
Montclair 13, Ontario Western 9

Pool 'B' Tournament

Ontario Mountain View 14, Chino Hills 1 (4 innings)
Ontario Eastern 2, Upland National 0
Chino American 8, Upland National 5
Ontario Eastern 10, Chino Hills 4 (5 innings)
Upland National 19, Chino Hills 6 (5 innings)
Ontario Mountain View 5, Chino American 2
Chino American 6, Ontario Eastern 2
Upland National 13, Ontario Mountain View 10
Ontario Eastern 3, Ontario Mountain View 0
Chino American 17, Chino Hills 10


Pool 'A' Standings

W

L
Upland Foothill 5 0
Chino National 3 2
Canyon Hills 3 2
Montclair 3 2
Ontario Western 1 4
Upland American 0 5


Pool 'B' Standings

W

L
Chino American 3 1
Ontario Eastern 3 1
Upland National 2 2
Ontario Mountain View 2 2
Chino Hills 0 4

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 23 Finals

Semifinal Round (Saturday, July 9):
Upland Foothill 5, Ontario Eastern 4
Chino National 7, Chino American 3

Championship Game (Sunday, July 10):
Upland Foothill 8, Chino National 7 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 24 Tournament
Host - Magnolia Center (Riverside)
At Magnolia Center Little League Park

Tournament Results:

Opening Round:
La Sierra d. Pachappa

Winner's Bracket Quarterfinals:
Arlington d. Moreno Valley
Arlanza d. Canyon Springs
Orangecrest d. Reid Park
La Sierra d. Magnolia Center

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Pachappa d. Moreno Valley (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Magnolia Center d. Reid Park (elim.)
Pachappa d. Canyon Springs (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Arlington d. Arlanza
Orangecrest d. La Sierra

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
La Sierra d. Pachappa (elim.)
Magnolia Center d. Arlanza (elim.)

Winner's Bracket Final:
Arlington d. Orangecrest

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
La Sierra d. Magnolia Center (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
La Sierra d. Orangecrest (elim.)

Championship Series:
La Sierra d. Arlington
La Sierra 5, Arlington 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 25 Tournament
Host - West Los Angeles

Tournament Results:

Opening Round:
Malibu 5, North Venice 3
Culver City 8, Santa Monica 0
West Los Angeles 23, Culver Marina 0
Ladera 11, Beverly Hills 0

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
North Venice 9, Santa Monica 8 (elim.)
Beverly Hills 5, Culver Marina 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Culver City 11, Malibu 5
West Los Angeles 11, Ladera 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Ladera 14, North Venice 4 (elim.)
Malibu 9, Beverly Hills 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
West Los Angeles 10, Culver City 7

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ladera 10, Malibu 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ladera 10, Culver City 4 (elim.)

Championship Game:
West Los Angeles 13, Ladera 8 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 27 Tournament
Host - Riviera (Torrance)

Tournament Results:

Opening Round:
San Pedro Eastview d. West Torrance
North Torrance d. Harbor City

Winner's Bracket Semifinals:
San Pedro Eastview d. Riviera
Torrance d. North Torrance

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
West Torrance d. Harbor City (elim.)
Riviera d. North Torrance (elim.)

Winner's Bracket Final:
San Pedro Eastview d. Torrance

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Riviera d. West Torrance (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Riviera d. Torrance (elim.)

Championship Series:
Riviera d. San Pedro Eastview
Riviera 7, San Pedro Eastview 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 28 Tournament
Host - Temecula Valley

Tournament Results:

Opening Round:
Temecula Valley 18, Menifee Valely 1
Lake Elsinore 11, Canyon Lake 8
Murrieta National 12, Wildomar 1

Winner's Bracket Semifinals:
Temescal Valley 10, Temecula Valley 0
Lake Elsinore 14, Murrieta National 10

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Wildomar 12, Canyon Lake 11 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Murrieta National 5, Menifee Valley 2 (elim.)
Temecula Valley 16, Wildomar 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Temescal Valley 15, Lake Elsinore 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Murrieta National 8, Temecula Valley 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Lake Elsinore 10, Murrieta National 0 (elim.)

Championship Game:
Temescal Valley 8, Lake Elsinore 6 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 29 Tournament
Host - La Mirada

Tournament Results:

Opening Round:
West Downey d. Norwalk
Little Lake d. Northwest Downey
Metro/Pioneer 3, Buena Park National 1
La Mirada 9, Crescent 2

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Northwest Downey d. Norwalk (elim.)
Crescent d. Buena Park National (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Little Lake d. West Downey
La Mirada d. Metro/Pioneer

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
West Downey d. Northwest Downey (elim.)
Metro/Pioneer d. Crescent (elim.)

Winner's Bracket Final:
La Mirada d. Little Lake

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
West Downey d. Metro/Pioneer (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West Downey d. Little Lake (elim.)

Championship Game:
La Mirada 13, West Downey 1 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 30 Tournament
Host - Tustin Eastern

Tournament Results:

Opening Round:
Tustin Eastern 8, Santiago 2
Villa Park 18, Memorial Park 0
Tustin Western 8, South Sunrise 1
Orange 2, Anaheim Hills 1

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Santiago 10, Memorial Park 0 (elim.)
South Sunrise 11, Anaheim Hills 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Villa Park 13, Tustin Eastern 0
Tustin Western 12, Orange 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Orange 8, Santiago 1 (elim.)
South Sunrise 15, Tustin Eastern 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Villa Park 6, Tustin Western 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
South Sunrise 11, Orange 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Tustin Western 9, South Sunrise 2 (elim.)

Championship Series:
Tustin Western 13, Villa Park 5
Villa Park 11, Tustin Western 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 31 Tournament
Host - Escondido National
At Mountain View Park

Tournament Results:

Opening Round:
Valley Center 8, 4S Ranch 4
Del Mar American 11, Solana Beach 10
Encinitas 11, Rancho Santa Fe 3
Poway American 8, Poway National 6
Encinitas National 22, Carmel Mountain Ranch 11
Del Mar National 18, Rancho Bernardo 3

Winner's Bracket Quarterfinals:
Escondido American 12, Valley Center 9
Encinitas 4, Del Mar American 3
Poway American 10, Encinitas National 9
Del Mar National 6, Escondido National 1

Elimination Bracket - Round 1 (fourteen teams remain):
Carmel Mountain Ranch 13, Poway National 7 (elim.)
Solana Beach 11, Rancho Santa Fe 6 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Del Mar American 21, Rancho Bernardo 0 (elim.)
Encinitas National 6, 4S Ranch 5 (elim.)
Carmel Mountain Ranch 14, Valley Center 2 (elim.)
Solana Beach 5, Escondido National 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Encinitas 15, Escondido American 2
Poway American 20, Del Mar National 4

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Carmel Mountain Ranch 10, Del Mar American 4 (elim.)
Encinitas National 7, Solana Beach 1 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Encinitas 4, Poway American 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Encinitas National 19, Escondido American 3 (elim.)
Del Mar National 2, Carmel Mountain Ranch 1 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Encinitas National 7, Del Mar National 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Encinitas National 4, Poway American 3 (elim.)

Championship Game:
Encinitas 13, Encinitas National 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 33 Tournament
Championship Game Host - La Mesa National
At Kuhlken Field

Tournament Results:

Opening Round:
San Carlos 10, Rolando 0
Lake Murray 23, Tierrasanta 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
La Mesa National 29, Kearny Mesa/Murphy Canyon 1
Mission Trails 10, Sunshine 0
San Carlos 13, Serra Mesa 2
Lake Murray 11, Mid City/Chollas Lake 0

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Kearny Mesa/Murphy Canyon 17, Tierrasanta 1 (elim.)
Rolando 6, Sunshine 5 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Serra Mesa 17, Kearny Mesa/Murphy Canyon 0 (elim.)
Rolando 11, Mid City/Chollas Lake 6 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
San Carlos 16, La Mesa National 7
Mission Trails 17, Lake Murray 6

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
La Mesa National 11, Rolando 1 (elim.)
Serra Mesa 8, Lake Murray 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
San Carlos 21, Mission Trails 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
La Mesa National 14, Serra Mesa 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
La Mesa National 12, Mission Trails 2 (elim.)

Championship Series:
La Mesa National 12, San Carlos 5
San Carlos 6, La Mesa National 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 36 Tournament
Host - El Segundo
At George Brett Field; Recreation Park

Tournament Results:

Opening Round:
Rolling Hills 14, Lunada Bay 4
El Segundo 2, Hermosa Beach 0
Redondo Beach 14, Silver Spur 2 (6 innings)
Manhattan 7, Palos Verdes 4

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Lunada Bay 5, Hermosa Beach 2 (elim.)
Palos Verdes 22, Silver Spur 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
El Segundo 10, Rolling Hills 1
Redondo Beach 10, Manhattan 0 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lunada Bay 4, Manhattan 3 (elim.)
Palos Verdes 8, Rolling Hills 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Redondo Beach 13, El Segundo 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Palos Verdes 5, Lunada Bay 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
El Segundo 20, Palos Verdes 7 (elim.)

Championship Game:
Redondo Beach 14, El Segundo 3 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 37 Tournament
Host - Westchester

Tournament Results:

Opening Round:
Del Rey American d. Compton
Holly Park d. Hawthorne National Wiseburn
Westchester 16, Lennox 6 (5 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Del Rey American d. Tri Park
Westchester 7, Holly Park 3

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Lennox d. Hawthorne National Wiseburn (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Holly Park d. Compton (elim.)
Lennox d. Tri Park (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Holly Park d. Lennox (elim.)

Winner's Bracket Final:
Westchester 11, Del Rey American 3

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Del Rey American d. Holly Park (elim.)

Championship Game:
Westchester 19, Del Rey American 1 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 38 Tournament
Host - Long Beach
At Stearns Champions Park

Tournament Results:

Opening Round:
Greater Bellflower d. West Long Beach
Long Beach d. Plaza

Winner's Bracket Semifinals:
Greater Bellflower d. Lakewood
Long Beach d. Lakewood Village

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
West Long Beach d. Lakewood Village (elim.)
Lakewood d. Plaza (elim.)

Winner's Bracket Final:
Long Beach d. Greater Bellflower

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lakewood d. West Long Beach (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Greater Bellflower d. Lakewood (elim.)

Championship Game:
Long Beach d. Greater Bellflower (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 40 Tournament
Host - Sherman Oaks Southern

Tournament Results:

Opening Round:
Sherman Oaks Southern 12, Woodland Hills Sunrise 6
Northridge City 28, Granada Hills 0
San Fernando 14, Canyon Country 1

Winner's Bracket Semifinals:
Encino 3, Sherman Oaks Southern 2
Northridge City 21, San Fernando 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Granada Hills 7, Canyon Country 1 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Woodland Hills Sunrise 13, San Fernando 9 (elim.)
Sherman Oaks Southern 10, Granada Hills 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Northridge City 7, Encino 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Sherman Oaks Southern 16, Woodland Hills Sunrise 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sherman Oaks Southern 14, Encino 1 (elim.)

Championship Game:
Northridge City 10, Sherman Oaks Southern 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 41 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into three pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: El Cajon National, Lakeside National, Santana National, Singing Hills, and West Hills)

(Pool 'B' Participants: Alpine American, El Cajon Western, Lakeside American, and Rancho San Diego)

(Pool 'C' Participants: Cajon de Oro, Fletcher Hills, Rios Canyon, and Santee Pioneer)

Pool 'A' Tournament

El Cajon National 4, Singing Hills 1
West Hills 6, Santana National 1
Lakeside National 16, Santana National 10
West Hills 9, El Cajon National 8
West Hills 16, Singing Hills 1 (4 innings)
El Cajon National 12, Lakeside National 5
Santana National 7, Singing Hills 4
West Hills 13, Lakeside National 4
9 - El Cajon National versus Santana National (6/23)
10 - Singing Hills versus Lakeside National (6/23)

Pool 'B' Tournament

Rancho San Diego 13, Alpine American 8
Lakeside American 14, El Cajon Western 0
Rancho San Diego 16, Lakeside American 0 (4 innings)
Alpine American 14, El Cajon Western 10
Rancho San Diego 17, El Cajon Western 0 (4 innings)
Alpine American d. Lakeside American

Pool 'C' Tournament

1 - Cajon de Oro versus Santee Pioneer (6/15)
Fletcher Hills 16, Rios Canyon 0
Fletcher Hills 41, Santee Pioneer 0 (4 innings)
Cajon de Oro 6, Rios Canyon 3
Fletcher Hills 17, Cajon de Oro 1 (4 innings)
6 - Rios Canyon versus Santee Pioneer (6/23)


Pool 'A' Standings

W

L
West Hills 4 0
El Cajon National 2 1
Santana National 1 2
Lakeside National 1 2
Singing Hills 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Rancho San Diego 3 0
Alpine American 2 1
Lakeside American 1 2
El Cajon Western 0 3


Pool 'C' Standings

W

L
Fletcher Hills 3 0
Cajon de Oro 1 1
Santee Pioneer 0 1
Rios Canyon 0 2

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 41 Finals
Championship Game Host - Fletcher Hills (El Cajon)
At Mor Field

Opening Round:
Rancho San Diego d. El Cajon National
Alpine American d. Cajon de Oro

Winner's Bracket Semifinals:
Fletcher Hills d. Rancho San Diego
West Hills d. Alpine American

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
El Cajon National d. Alpine American (elim.)
Rancho San Diego d. Cajon de Oro (elim.)

Winner's Bracket Final:
Fletcher Hills d. West Hills

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rancho San Diego d. El Cajon National (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West Hills d. Rancho San Diego (elim.)

Championship Game:
Fletcher Hills d. West Hills (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 42 Tournament
Championship Game Host - Sweetwater Valley (Bonita)

Tournament Results:

Opening Round:
Eastlake 20, Chula Vista National 0
Park View 37, Southwest 0
Chula Vista American 9, Sweetwater Valley 0
Imperial Beach 15, Luckie Waller 2

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Southwest 9, Chula Vista National 3 (elim.)
Sweetwater Valley 14, Luckie Waller 7 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Park View 21, Eastlake 2
Chula Vista American 11, Imperial Beach 6

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Eastlake 20, Southwest 1 (elim.)
Sweetwater Valley 14, Imperial Beach 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Park View 15, Chula Vista American 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Eastlake 8, Sweetwater Valley 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Chula Vista American 16, Eastlake 11 (elim.)

Championship Series:
Chula Vista American 3, Park View 1
Park View 11, Chula Vista American 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 43 Tournament
Host - Central (Highland)
At Southwest Field

Tournament Results:

Opening Round:
Kiwanis/Knights of Columbus 11, San Bernardino Mountains 3

Winner's Bracket Quarterfinals:
Highland 6, Blake 4
Newmark 14, Wildwood 2
Civitan 9, Central 4
Kiwanis/Knights of Columbus 13, Post 777 10

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
San Bernardino Mountains 14, Blake 5 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Wildwood 18, Post 777 3 (elim.)
San Bernardino Mountains 9, Central 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Kiwanis/Knights of Columbus 6, Highland 5 (7 innings)
Newmark 16, Civitan 0

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
San Bernardino Mountains 10, Civitan 8 (elim.)
Highland 11, Wildwood 1 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Highland 7, San Bernardino Mountains 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Newmark 13, Kiwanis/Knights of Columbus 0

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Highland 14, Kiwanis/Knights of Columbus 6 (elim.)

Championship Game:
Newmark 14, Highland 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 46 Tournament
Host - Stanton (Anaheim)

Tournament Results:

Opening Round:
East Anaheim 14, Loara 0

Winner's Bracket Final:
East Anaheim d. West Anaheim

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Loara d. West Anaheim (elim.)

Championship Game:
East Anaheim d. Loara (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 49 Tournament
Host - Hesperia
At Coleman Field; Hesperia Community Park

Tournament Results:

Opening Round:
Victorville American 19, Victorville Ribbons 1 (4 innings)
Sunset Community 27, Spring Valley Lake 2 (4 innings)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Hesperia American 7, Apple Valley American 2
Barstow Baseball 11, Adelanto 1 (4 innings)
Hesperia National 19, Victorville American 16
Sunset Community 22, Apple Valley National 5 (6 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Apple Valley American 18, Spring Valley Lake 3 (4 innings; elim.)
Adelanto 17, Victorville Ribbons 5 (4 innings; elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Victorville American 11, Apple Valley American 1 (4 innings; elim.)
Apple Valley National 8, Adelanto 7 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Hesperia National 22, Hesperia American 11 (5 innings)
Barstow Baseball 7, Sunset Community 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Apple Valley National 6, Hesperia American 5 (elim.)
Victorville American 15, Sunset Community 3 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Hesperia National 8, Barstow Baseball 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Victorville American 10, Apple Valley National 9 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Barstow Baseball 14, Victorville American 4 (4 innings; elim.)

Championship Game:
Hesperia National 11, Barstow Baseball 7 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 51 Tournament
Championship Game Host - Quartz Hill

Tournament Results:

Northern Area Tournament
Host - Bishop

Opening Round:
Tehachapi 14, Mono County 0

Winner's Bracket Semifinals:
Owens Valley 6, Kern River Valley 5
Tehachapi 14, Bishop 1

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Mono County 10, Owens Valley 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Tehachapi 13, Kern River Valley 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Bishop 10, Mono County 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Bishop 10, Kern River Valley 0 (elim.)

Championship Game:
Tehachapi d. Bishop (TITLE)

Southern Area Tournament
Host - Palmdale

Opening Round:
West Lancaster 14, American Indian 0

Winner's Bracket Semifinals:
Qaurtz Hill 15, Rosamond 5
West Lancaster 15, Palmdale 5

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Rosamond 11, American Indian 10 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Quartz Hill 9, West Lancaster 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rosamond 13, Palmdale 11 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
West Lancaster 15, Rosamond 1 (elim.)

Championship Game:
Quartz Hill d. West Lancaster (TITLE)

District 51 Finals
Host - Quartz Hill

Area tournament losses carry over to the district finals.

Best 2-of-3 Series:
Quartz Hill 13, Tehachapi 0
Quartz Hill 13, Tehachapi 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 55 Tournament
Host - Aliso Viejo
At Woodfield Park

Tournament Results:

Opening Round:
Irvine Ranch d. Northwood

Winner's Bracket Final:
Aliso Viejo d. Irvine Ranch

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Northwood d. Irvine Ranch (elim.)

Championship Game:
Aliso Viejo 26, Northwood 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 56 Tournament
At Fullerton Sports Complex

Tournament Results:

Opening Round:
Murphy Ranch d. Brea
East Hills d. West Yorba Linda
Golden Hill d. La Habra
Hacienda Heights d. East Fullerton

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Brea 11, West Yorba Linda 5 (elim.)
East Fullerton 14, La Habra 4 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
East Hills 11, Murphy Ranch 4
Golden Hill 16, Hacienda Heights 9

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Hacienda Heights 12, Brea 2 (elim.)
Murphy Ranch 6, East Fullerton 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
East Hills 9, Golden Hill 7

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Hacienda Heights 8, Murphy Ranch 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Hacienda Heights 13, Golden Hill 2 (elim.)

Championship Series:
Hacienda Heights d. East Hills
East Hills 11, Hacienda Heights 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 58 Tournament
Host - Tri-Valley (Yucca Valley)
At Hoffman Field; "Pop" Rauch Memorial Park

Tournament Schedule/Results:

Format: Modified round robin tournament, with each participating team playing four games in the tournament's first phase. All tournament participants advance to the district finals, and round robin competition results are used to seed teams into specific bracket positions for the district finals. The district finals are a double-elimination tournament that determines the district champion.

Pool Competition Results:

(Tournament Participants: 29 Palms, Banning Pass, Desert Hot Springs, High Country Recreation, Tri-Valley, and Yucaipa Valley National)

1 - High Country Recreation versus Banning Pass (6/25)
2 - Desert Hot Springs versus 29 Palms (6/25)
Yucaipa Valley National 15, Tri-Valley 0 (4 innings)
4 - Yucaipa Valley National versus 29 Palms (6/26)
5 - Desert Hot Springs versus High Country Recreation (6/26)
6 - Banning Pass versus Tri-Valley (6/26)
7 - Yucaipa Valley National versus Banning Pass (6/28)
8 - 29 Palms versus High Country Recreation (6/29)
9 - Desert Hot Springs versus Tri-Valley (6/30)
10 - Tri-Valley versus High Country Recreation (7/2)
11 - Yucaipa Valley National versus Desert Hot Springs (7/2)
12 - Banning Pass versus 29 Palms (7/2)


Pool Standings

W

L
Yucaipa Valley National 1 0
29 Palms 0 0
Banning Pass 0 0
Desert Hot Springs 0 0
High Country Recreation 0 0
Tri-Valley 0 1

All tournament participants advance to the tournament's second stage.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District Finals

Opening Round (Sunday, July 3):
Game 1 - Pool Third Place Team versus Pool Sixth Place Team
Game 2 - Pool Second Place Team versus Pool Fifth Place Team

Winner's Bracket Semifinals:
Game 3 - Pool First Place Team versus Pool Fourth Place Team (7/3)
Game 5 - Winner 1 versus Winner 2 (7/8)

Elimination Bracket - Round 1 (six teams remain) (Tuesday, July 5):
Game 4 - Loser 1 versus Loser 2 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain) (Saturday, July 9):
Game 6 - Winner 4 versus Loser 3 (elim.)

Winner's Bracket Final (Saturday, July 9):
Game 7 - Winner 3 versus Winner 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Sunday, July 10):
Game 8 - Loser 5 versus Winner 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Monday, July 11):
Game 9 - Loser 7 versus Winner 8 (elim.)

Championship Series:
Game 10 - Winner 7 versus Winner 9 (TITLE) (7/12)
Game 11 - If necessary (7/13)

Click here to return to the top of the page.


California District 62 Tournament
Host - Fountain Valley
At Fountain Valley Recreation Center

Tournament Results:

Opening Round:
Seaview 11, Huntington West 3
Ocean View 10, Huntington Valley 0
Costa Mesa National 2, Costa Mesa American 1

Winner's Bracket Semifinals:
Seaview 13, Fountain Valley 2
Ocean View 14, Costa Mesa National 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Huntington Valley 27, Costa Mesa American 1 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Huntington West 11, Costa Mesa National 1 (elim.)
Huntington Valley 11, Fountain Valley 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Ocean View 11, Seaview 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Huntington Valley 10, Huntington West 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Huntington Valley 8, Seaview 7 (elim.)

Championship Game:
Ocean View 5, Huntington Valley 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 63 Tournament
Host - Dos Pueblos (Goleta)
At Ellings Field; Girsh Park

Tournament Results:

Format: Round robin tournament, with the top four teams at the conclusion of round robin play advancing to the district finals.

Round Robin Results:

(Tournament Participants: Carpenteria Valley, Dos Pueblos, Fillmore, Goleta Valley South, Montalvo, Santa Paula, and Ventura Coastal)

Saticoy 9, Fillmore 8
Dos Pueblos 10, Ventura Coastal 0
Santa Paula 12, Montalvo 6
Dos Pueblos 9, Santa Paula 2
Ventura Coastal 7, Saticoy 1
Goleta Valley South 11, Fillmore 0
Goleta Valley South 3, Dos Pueblos 0
Fillmore 3, Montalvo 2
Santa Paula 22, Ventura Coastal 4
Ventura Coastal 15, Montalvo 5
Dos Pueblos 13, Fillmore 1
Goleta Valley South 14, Saticoy 0
Saticoy 8, Montalvo 5
Goleta Valley South 19, Montalvo 0
Dos Pueblos 13, Saticoy 1
Goleta Valley South 19, Ventura Coastal 1
Santa Paula 14, Saticoy 4
Dos Pueblos 9, Montalvo 3


Tournament Standings

W

L
Goleta Valley South 6 0
Dos Pueblos 5 1
Santa Paula 4 2
Fillmore 2 4
Ventura Coastal 2 4
Saticoy 2 4
Montalvo 0 6

The top four teams advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 63 Finals

Opening Round:
Goleta Valley South 14, Fillmore 1
Dos Pueblos 17, Santa Paula 0 (4 innings)

Winner's Bracket Final:
Dos Pueblos 2, Goleta Valley South 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Fillmore d. Santa Paula (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Goleta Valley South 10, Fillmore 0 (elim.)

Championship Series:
Goleta Valley South 5, Dos Pueblos 2
Goleta Valley South 3, Dos Pueblos 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 65 Tournament
Host - Nipomo

Tournament Results:

Opening Round:
Arroyo Grande Youth 18, Los Osos 0
Nipomo 12, Village Hills 2

Winner's Bracket Quarterfinals:
Santa Maria Southside 4, Santa Maria Northside 3
Lompoc 10, Orcutt American 0
Arroyo Grande Youth 9, Orcutt National 3
Nipomo 10, Santa Maria Westside 8

Elimination Bracket - Round 1 (ten teams remain):
Santa Maria Northside 14, Village Hills 2 (elim.)
Orcutt American 18, Los Osos 1 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Santa Maria Northside 15, Orcutt National 2 (elim.)
Orcutt American 13, Santa Maria Westside 8 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Arroyo Grande Youth 15, Santa Maria Southside 7
Lompoc 6, Nipomo 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Santa Maria Northside 5, Santa Maria Southside 2 (elim.)
Nipomo 6, Orcutt American 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Lompoc 7, Arroyo Grande Youth 4

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Maria Northside 12, Nipomo 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Santa Maria Northside 6, Arroyo Grande Youth 2 (elim.)

Championship Series:
Santa Maria Northside 2, Lompoc 1
Santa Maria Northside 12, Lompoc 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 66 Tournament

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Las Palmas, Lemon Grove, San Diego American, and Spring Valley)

(Pool 'B' Participants: Encanto, Southeastern, Twin Hills, and Valley de Oro)

Pool 'A' Tournament
Host - Lemon Grove

Spring Valley 8, Lemon Grove 3
Las Palmas 26, San Diego American 1
Lemon Grove 9, San Diego American 0
Las Palmas 15, Spring Valley 3
Las Palmas 17, Lemon Grove 4
Spring Valley 13, San Diego American 0

Pool 'B' Tournament
Host - Encanto (San Diego)

Encanto 5, Valley de Oro 1
Twin Hills 2, Southeastern 1
Encanto 13, Twin Hills 3
Valely de Oro 12, Southeastern 0
Encanto 3, Southeastern 2
Valley de Oro 2, Twin Hills 0


Pool 'A' Standings

W

L
Las Palmas 3 0
Spring Valley 2 1
Lemon Grove 1 2
San Diego American 0 3


Pool 'B' Standings

W

L
Encanto 3 0
Valley de Oro 2 1
Twin Hills 1 2
Southeastern 0 3

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 66 Finals
Host - Lemon Grove

Opening Round:
Las Palmas 15, Valley de Oro 2
Encanto 13, Spring Valley 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Spring Valley 4, Valley de Oro 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Las Palmas 23, Encanto 2

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Encanto 9, Spring Valley 5 (elim.)

Championship Game:
Las Palmas 15, Encanto 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 68 Tournament
Host - Santa Margarita (Rancho Santa Margarita)
At Tijeras Fields

Tournament Results:

Opening Round:
South Mission Viejo 5, Ladera Ranch 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Rancho Mission Viejo 16, North Mission Viejo 14
Ladera Ranch American 9, Santa Margarita National 8
Trabuco Canyon 11, Viejo 3
South Mission Viejo 7, Santa Margarita American 6

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Ladera Ranch National 11, North Mission Viejo 7 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Viejo d. Santa Margarita American (elim.)
Santa Margarita National 15, Ladera Ranch National 14 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Ladera Ranch American 4, Rancho Mission Viejo 2
South Mission Viejo 9, Trabuco Canyon 6

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Viejo 13, Rancho Mission Viejo 3 (elim.)
Santa Margarita National 10, Trabuco Canyon 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Ladera Ranch American 2, South Mission Viejo 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Santa Margarita National 13, Viejo 10 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Santa Margarita National 8, South Mission Viejo 6 (elim.)

Championship Game:
Ladera Ranch American d. Santa Margarita National (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 70 Tournament
Host - Vista American

Tournament Results:

Opening Round:
Vista National 8, Vista American 6
Rancho Buena Vista 6, Oceanside National 5

Winner's Bracket Semifinals:
Vista National 14, Oceanside American 4
Rancho Buena Vista 7, Oceanside Valley 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Vista American 5, Oceanside Valley 2 (elim.)
Oceanside National 9, Oceanside American 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Vista National 7, Rancho Buena Vista 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Vista American 9, Oceanside National 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Vista American 11, Rancho Buena Vista 1 (elim.)

Championship Game:
Vista National 2, Vista American 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 71 Tournament
Championship Game Host - Alta Loma
At Heritage Park

Tournament Results:

Format: Pool play, with leagues divided into two pools for round-robin competition. The top two teams in each pool advance to the double-elimination district finals.

Pool Competition Results:

(Pool 'A' Participants: Citrus, Fontana American, Fontana Elks, Southridge, and Vineyard)

(Pool 'B' Participants: Alta Loma, Deer Canyon, Fontana Community, Fontana Southwest Police, and Rancho)

Pool 'A' Tournament

Vineyard 30, Fontana Elks 0
Southridge 6, Citrus 4
Fontana American 2, Fontana Elks 1
Vineyard 8, Southridge 0
Vineyard 12, Citrus 1
Fontana American 5, Southridge 2
Southridge 14, Fontana Elks 6
Citrus 12, Fontana American 3
Vineyard 10, Fontana American 5
Citrus 10, Fontana Elks 6

Pool 'B' Tournament

Deer Canyon 16, Rancho 5
Fontana Community 4, Fontana Southwest Police 3
Deer Canyon 11, Fontana Community 10
Alta Loma 13, Fontana Southwest Police 3
Deer Canyon 17, Fontana Southwest Police 1
Alta Loma 4, Rancho 3
Fontana Southwest Police 3, Rancho 2
Fontana Community 6, Alta Loma 0
Alta Loma 4, Deer Canyon 3
Fontana Community 10, Rancho 0


Pool 'A' Standings

W

L
Vineyard 4 0
Southridge 2 2
Citrus 2 2
Fontana American 2 2
Fontana Elks 0 4


Pool 'B' Standings

W

L
Fontana Community 3 1
Alta Loma 3 1
Deer Canyon 3 1
Fontana Southwest Police 1 3
Rancho 0 4

The top two teams in each pool advance to the district finals.

Ties are broken based on records in head-to-head competition among tied teams. If a clear winner cannot be determined from head-to-head results, the tie is broken by calculating the ratio of runs allowed to defensive innings played for all teams involved in the tie. The team with the lowest runs-per-defensive-inning ratio advances.

In the event of a tie involving three or more teams, once the initial tie is broken, the remaining tied teams are again compared on head-to-head record to determine if a clear winner can be identified. If no clear winner can be identified from head-to-head results among the remaining tied teams, the runs-per-defensive-inning ratio is again used. This process is repeated until all ties have been broken.

District 71 Finals

Semifinal Round (Saturday, July 9):
Vineyard 7, Alta Loma 2
Fontana Community 9, Southridge 2

Championship Game (Monday, July 11):
Vineyard 3, Fontana Community 2 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


California District 72 Tournament
Host - Norco

Tournament Results:

Opening Round:
Eastvale d. Corona National
Jurupa American d. Corona American

Winner's Bracket Semifinals:
Eastvale d. West Corona
Jurupa American d. Norco

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
West Corona d. Corona American (elim.)
Corona National d. Norco (elim.)

Winner's Bracket Final:
Eastvale d. Jurupa American

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Corona National d. West Corona (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Jurupa American d. Corona National (elim.)

Championship Series:
Jurupa American d. Eastvale
Jurupa American d. Eastvale (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
Divisional Tournament


Next Year
Divisional Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2016, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 11/12/2016