1996 Little League® Baseball South Region Tournament Historical Results

South Region Tournament



Toward the past
1996

Toward the present

South Region Tournament
Host - St. Petersburg, Florida
At Al Lang Memorial Stadium

Participating Teams
Alabama State Champions
Arkansas State Champions
Florida State Champions
Georgia State Champions
Kentucky State Champions
Louisiana State Champions
Mississippi State Champions
North Carolina State Champions
South Carolina State Champions
Tennessee State Champions
Texas State Champions
Virginia State Champions
West Virginia State Champions
City
Rainbow City
Bryant
Panama City
Martinez-Evans
Louisville
Lake Charles
Picayune
Greenville
Florence
Hermitage
Pearland
Richmond
Bridgeport
League
Coosa LL
Optimist LL
R.L. Turner LL
Martinez-Evans LL
Valley Sports LL
South Lake Chas. Nat. LL
Picayune LL
Tarheel LL
L'eggs LL
Donelson American LL
Pearland LL
Tuckahoe National LL
Bridgeport LL

Tournament Results:

Winner's Bracket - Round 1:
Hermitage Donelson American (TN) 7, Florence L'eggs (SC) 2
Bridgeport (WV) 3, South Lake Charles National (LA) 0
Greenville Tar Heel (NC) 4, Louisville Valley Sports (KY) 3
Panama City R.L. Turner (FL) 3, Martinez-Evans (GA) 0
Rainbow City Coosa (AL) 2, Pearland (TX) 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Picayune (MS) 7, Hermitage Donelson American (TN) 4
Richmond Tuckahoe National (VA) 5, Bridgeport (WV) 4
Panama City R.L. Turner (FL) 9, Greenville Tarheel (NC) 3
Rainbow City Coosa (AL) 5, Bryant Optimists (AR) 3

Loser's Bracket - Round 1 (13 teams remain):
Martinez-Evans (GA) 10, Louisville Valley Sports (KY) 0 (elim.)

Loser's Bracket - Round 2 (12 teams remain):
Pearland (TX) 12, Bridgeport (WV) 2 (elim.)
Greenville Tarheel (NC) 4, Florence L'eggs (SC) 2 (elim.)
South Lake Charles National (LA) 6, Bryant Optimists (AR) 2 (elim.)
Hermitage Donelson American (TN) 3, Martinez-Evans (GA) 0 (elim.)

Loser's Bracket - Round 3 (8 teams remain):
Hermitage Donelson American (TN) 3, Pearland (TX) 2 (elim.)
Greenville Tarheel (NC) 7, South Lake Charles National (LA) 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Picayune (MS) 2, Richmond Tuckahoe National (VA) 1
Panama City R.L. Turner (FL) 2, Rainbow City Coosa (AL) 0

Loser's Bracket - Round 4 (6 teams remain):
Rainbow City Coosa (AL) 5, Hermitage Donelson American (TN) 1 (elim.)
Greenville Tarheel (NC) 4, Richmond Tuckahoe National (VA) 3 (elim.)

Loser's Bracket Semifinals (4 teams remain):
Greenville Tarheel (NC) 9, Rainbow City Coosa (AL) 5 (elim.)

Winner's Bracket Finals:
Panama City R.L. Turner (FL) 10, Picayune (MS) 3

Loser's Bracket Finals (3 teams remain):
Greenville Tarheel (NC) 10, Picayune (MS) 6 (elim.)

Championship Game:
Panama City R.L. Turner (FL) 7, Greenville Tarheel (NC) 1 (TITLE)


Summary:

More details on this tournament will be posted soon.




Toward the past


Toward the present
The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting!
Click for information on
contacting the Unpage.
Copyright © 2002, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/18/2002