2014 Texas East Little League® Tournament Results
Unpage Home | Texas Main Page

Texas East State Tournament
Major Baseball Division



Toward the past
2014

Toward the present

Texas East State Tournament
Host - Rose Capital (Tyler)
At Randy Womble Field; Faulkner Park

Faulkner Park is located at 410 West Cumberland Road in Tyler.

Participating Teams
Texas East Section 1 Champions Rose Capital East (Tyler) (District 10)
Texas East Section 2 Champions Bridge City (District 32)
Texas East Section 3 Champions Pearland East (District 15)
Texas East Section 4 Champions Victoria Southwest (District 27)

Click here to view 2014 district tournament results for Texas East.

Tournament Results:

Opening Round:
Rose Capital East 3, Bridge City 2
Pearland East 11, Victoria Southwest 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Victoria Southwest 18, Bridge City 15 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Pearland East 5, Rose Capital East 1

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Victoria Southwest 11, Rose Capital East 10 (7 innings; elim.)

Championship Game:
Pearland East 21, Victoria Southwest 2 (TITLE)


Summary:

Pearland East Little League overwhelmed Victoria Southwest Little League, 21-2 in four innings, to win the Texas East state tournament at Rose Capital Little League's Randy Womble Field in Tyler.

The win surpassed the prior mark for most runs scored and biggest margin of victory in Texas state history, and advanced Pearland into the Southwestern Region tournament in Waco. Clute Little League's 19-4 victory over Round Rock in the 1994 all-Texas state tournament was the previous high mark for both runs scored and margin of victory.

Pearland East became the fourth Texas East winner to emerge from the city in five years, and, following a 7-3 win over South Lake Charles (Louisiana) Little League in the region championship game, became the second Pearland team to advance to the Little League World Series during that span.

Pearland East won all ten games it played en route to the state championship, and outscored its opponents by a 155-25 margin in the process. Pearland scored ten or more runs in seven of their ten victories, and 16+ runs in half of their wins. The District 15 winners opened state tournament play with an 11-3 win over Victoria Southwest, then dispatched homestanding Rose Capital East Little League, 5-1, in the winner's bracket final before winning the title.

Victoria Southwest rebounded from its opening game loss by eliminating Bridge City Little League, 18-15, then edged Rose Capital East, 11-10 in seven innings. The win over Rose Capital East made Southwest just the third Victoria league to reach a Texas state championship game, and the first since Victoria Zone 3 Little League in 1981.

Follow Pearland East at the Southwestern Region Tournament -- Click here to view results.


2014 Texas East District Champions and Sectional Tournament Results:

District Champions
in Texas East Section 1
District Champions
in Texas East Section 2
D10 - Rose Capital East (Tyler)
D11 - Northwest (Austin)
D13 - Washington County (Brenham)
D30 - Rockdale
D33 - College Station

Texas East Section 1 Tournament
Host - College Station (District 33)
At Southwood Valley Complex

Tournament Results:
1 - Rose Capital East 11, College Station 7
2 - Northwest 15, Rockdale 0
3 - Rose Capital East 8, Washington County 3
4 - College Station 14, Rockdale 1 (4 innings; elim.)
6 - College Station 16, Washington County 13 (elim.)
5 - Rose Capital East 11, Northwest 6
7 - College Station 12, Northwest 6 (elim.)
8 - Rose Capital East 11, College Station 2 (TITLE)

D12 - Jasper Youth Baseball
D17 - Galena Park
D28 - ORWALL American (The Woodlands)
D32 - Bridge City

Texas East Section 2 Tournament
Host - Amelia (Beaumont) (District 12)
At Gibson Field

Tournament Results:
1 - Jasper Youth Baseball 6, ORWALL American 2
2 - Bridge City 11, Galena Park 1
3 - Galena Park d. ORWALL American (elim.)
4 - Bridge City d. Jasper Youth Baseball
5 - Jasper Youth Baseball d. Galena Park (elim.)
6 - Bridge City 11, Jasper Youth Baseball 0 (TITLE)

District Champions
in Texas East Section 3
District Champions
in Texas East Section 4
D14 - NASA Area East (Houston)
D15 - Pearland East
D16 - Post Oak (Houston)
D25 - Northside National (Houston)

Texas East Section 3 Tournament
Host - West University (Houston) (District 16)

Tournament Results:
1 - NASA Area East 8, Northside National 7
2 - Pearland East 10, Post Oak 7
3 - Post Oak 11, Northside National 2 (elim.)
4 - Pearland East 16, NASA Area East 2
5 - NASA Area East 9, Post Oak 3 (elim.)
6 - Pearland East 8, NASA Area East 6 (TITLE)

D18 - Lamar National (Richmond)
D27 - Victoria Southwest
D29 - Beeville
D31 - Hallettsville

Texas East Section 4 Tournament
Host - Victoria (District 27)
At Victoria Youth Sports Complex

Tournament Results:
1 - Lamar National 11, Beeville 0
2 - Victoria Southwest 2, Hallettsville 1
3 - Hallettsville 18, Beeville 2 (elim.)
4 - Lamar National 10, Victoria Southwest 2
5 - Victoria Southwest 10, Hallettsville 6 (elim.)
6 - Victoria Southwest 2, Lamar National 1
7 - Victoria Southwest 6, Lamar National 5 (TITLE)




Toward the past


Toward the present

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting
Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2015, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/12/2015