2010 Texas East Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Texas Main Page

Texas East District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
State Tournament
2010

Next Year
State Tournament

If you can provide 2010 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 10 | District 11 | District 12 | District 13 | District 14 | District 15 | District 16 | District 17 | District 18 | District 25 | District 27 | District 28 | District 29 | District 30 | District 31 | District 32 | District 33

Click here to view 2010 Texas East state tournament results.


Texas District 10 Tournament

Tournament Schedule/Results:

Pairings and results for the Texas District 10 tournament can be found on the Texas District 10 website. Main site | Tournament home

Click here to return to the top of the page.


Texas District 11 Tournament
Host - Northwest (Austin)
Championship Game at Louis Shanks Field

Tournament Results:

Opening Round:
Northwest 16, Balcones 2

Winner's Bracket Semifinals:
Montopolis 21, South Austin Optimist 1
Northwest 12, Western Hills 0

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Balcones 10, South Austin Optimist 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Northwest 12, Montopolis 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Western Hills 11, Balcones 9 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Western Hills 15 Montopolis 7 (elim.)

Championship Game:
Northwest 11, Western Hills 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Texas District 12 Tournament

Tournament Schedule/Results:

Pairings and results for the Texas District 12 tournament can be found on the Texas District 12 website. Main site | Tournament home

Click here to return to the top of the page.


Texas District 13 Tournament
Host - Bellville
Championship Game at Doman Field

Tournament Schedule/Results:

Pairings and results for the Texas District 13 tournament can be found on the Texas District 13 website. Main site and results

Click here to return to the top of the page.


Texas District 14 Tournament
Championship Game Host - Bayside Area

Tournament Schedule/Results:

Pairings and results for the Texas District 14 tournament can be found on the Texas District 14 website. Main site | Tournament home

Click here to return to the top of the page.


Texas District 15 Tournament
Hosts - Friendswood and Pearland White

Tournament Schedule/Results:

Pairings and results for the Texas District 15 tournament can be found on the Texas District 15 website. Main site | Tournament home

Click here to return to the top of the page.


Texas District 16 Tournament
Championship Game Host - West University (Houston)

Tournament Results:

Opening Round:
Westbury 10, Neartown 0
West University American 5, Post Oak 4
Spring Branch American 17, Bayland Park 2
West University National 7, Bellaire 3
First Colony American 10, Bear Creek 2
Katy American 5, Katy National 4
Memorial Ashford 10, West Oaks 5
First Colony National 5, Missouri City 1

Winner's Bracket Quarterfinals:
Westbury 5, West University American 4
West University National 10, Spring Branch American 0
First Colony American 7, Katy American 6
First Colony National 12, Memorial Ashford 2

Elimination Bracket - Round 1 (sixteen teams remain):
Post Oak 13, Neartown 3 (elim.)
Bellaire 18, Bayland Park 0 (elim.)
Katy National 4, Bear Creek 3 (elim.)
Missouri City 12, West Oaks 2 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Post Oak 10, West University American 0 (elim.)
Bellaire 20, Spring Branch American 2 (elim.)
Katy American 9, Katy National 7 (elim.)
Missouri City 13, Memorial Ashford 7 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Westbury 7, West University National 3
First Colony National 6, First Colony American 3

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Post Oak 8, Bellaire 2 (elim.)
Missouri City 9, Katy American 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
First Colony National 16, Westbury 6

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
First Colony American 13, Missouri City 3 (elim.)
West University National 4, Post Oak 1 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
First Colony American 14, West University National 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
First Colony American 9, Westbury 4 (elim.)

Championship Game:
First Colony National 18, First Colony American 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Texas District 17 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
Galena Park 8, North Shore 3
Channelview 9, South Houston 2
Pasadena 11, North Channel 6

Winner's Bracket Quarterfinals:
Deepwater 11, Sheldon 0
Barbers Hill 19, Galena Park 1
Channelview 8, Jacinto City 5
Highlands 4, Pasadena 3

Elimination Bracket - Round 1 (eleven teams remain):
South Houston 8, Sheldon 4 (elim.)
North Channel 13, Galena Park 4 (elim.)
Pasadena 17, North Shore 0 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
North Channel 6, South Houston 0 (elim.)
Jacinto City 5, Pasadena 0 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Barbers Hill 5, Deepwater 4
Channelview 5, Highlands 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Highlands 11, North Channel 3 (elim.)
Deepwater 3, Jacinto City 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Barbers Hill 15, Channelview 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Highlands 8, Deepwater 7 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Channelview 10, Highlands 3 (elim.)

Championship Game:
Barbers Hill d. Channelview (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Texas District 18 Tournament

Tournament Schedule/Results:

Pairings and results for the Texas District 18 tournament can be found on the Texas District 18 website. Main site and results

Click here to return to the top of the page.


Texas District 25 Tournament

Tournament Schedule/Results:

Pairings and results for the Texas District 25 tournament can be found on the Texas District 25 website. Main site | Tournament home

Click here to return to the top of the page.


Texas District 27 Tournament

Tournament Schedule/Results:

Pairings and results for the Texas District 27 tournament can be found on the Texas District 27 Umpires website. Main site | Tournament home

Click here to return to the top of the page.


Texas District 28 Tournament

Tournament Results:

Opening Round:
ORWALL National 8, Montgomery 3
ORWALL American 5, Tomball 4

Winner's Bracket Semifinals:
ORWALL National 9, Northwest 45 0
ORWALL American 10, Magnolia 1

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Magnolia 9, Montgomery 6 (elim.)
Tomball 6, Northwest 45 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
ORWALL American 12, ORWALL National 9

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tomball 11, Magnolia 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Tomball 9, ORWALL National 8 (elim.)

Championship Game:
ORWALL American 11, Tomball 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Texas District 31 Tournament

Tournament Results:

East Zone Tournament
Host - Lockhart

Opening Round:
Luling d. Cuero
Shiner d. Lockhart
Hallettsville d. Yoakum

Winner's Bracket Semifinals:
Gonzales d. Luling
Halletsville d. Yoakum

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Lockhart d. Yoakum (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Shiner d. Cuero (elim.)
Lockhart d. Luling (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Shiner 5, Lockhart 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Hallettsville d. Gonzales

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Sunday, July 11):
Gonzales d. Shiner (elim.)

Championship Game:
Hallettsville 13, Gonzales 8 (TITLE)

West Zone Tournament
Host - Floresville

Opening Round:
Seguin Gold 11, New Braunfels Red 6

Winner's Bracket Semifinals:
La Vernia 8, Floresville 3
Seguin 16, New Braunfels Blue 12

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
New Braunfels Red 22. Floresville 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Seguin d. La Vernia

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
New Braunfels Blue 6, New Braunfels Red 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
New Braunfels Blue 12, La Vernia 2 (elim.)

Championship Series:
New Braunfels Blue 4, Seguin 3
New Braunfels Blue 5, Seguin 3 (TITLE)

District 31 Finals
Championship Game Host - Lockhart

Area tournament losses carry over to the district finals.

Best 2-of-3 Series:
New Braunfels Blue 19, Hallettsville 6 (5 innings)
New Braunfels Blue 17, Hallettsville 1 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Texas District 32 Tournament
Championship Game Host - Nederland

Tournament Results:

Opening Round:
F.H.W.S. 5, Nederland 3
Port Neches 11, Port Arthur American 5
Bridge City 11, Groves National 4

Winner's Bracket Semifinals:
F.H.W.S. 4, Vidor 3
Bridge City 3, Port Neches 0

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Groves National 10, Port Arthur American 0 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Groves National 14, Vidor 4 (elim.)
Nederland 14, Port Neches 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Bridge City 5, F.H.W.S. 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Nederland d. Groves National (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Nederland d. F.H.W.S. (elim.)

Championship Game:
Bridge City d. Nederland (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Texas District 33 Tournament
Host - Bryan National

Tournament Results:

Opening Round:
Bryan Harvey 12, Madisonville 2
College Station 24, Bryan United Red 3
Bryan United Gold 14, Hearne 0

Winner's Bracket Semifinals:
Bryan Harvey 11, Bryan National 1
College Station 4, Bryan United Gold 3

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Bryan United Red 17, Hearne 11 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Madisonville 8, Bryan United Gold 4 (elim.)
Bryan National 10, Bryan United Red 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Bryan Harvey 8, College Station 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Madisonville 16, Bryan National 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Madisonville 13, College Station 8 (elim.)

Championship Game:
Bryan Harvey 11, Madisonville 7 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
State Tournament


Next Year
State Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2011, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/12/2011