2010 Little League® Baseball West Region State Tournament Results
Unpage Home | West Region Main Page

West Region State Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
Region Tournament
2010

Next Year
Region Tournament
Arizona | Hawaii | Nevada | Northern California | Southern California | Utah

Click here to view 2010 West Region Tournament results.


Arizona State Tournament
Host - Coolidge (District 4)
At Kenilworth Sports Complex

Participating Teams
Northern Arizona Sectional Champion North Scottsdale (District 6)
Northern Arizona Sectional Runner-Up Arrowhead (Glendale) (District 2)
Southern Arizona Sectional Champion Gilbert National (District 14)
Southern Arizona Sectional Runner-Up Canyon del Oro (Tucson) (District 5)

Tournament Results:

Winner's Bracket Final:
North Scottsdale 6, Gilbert National 5

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Canyon del Oro 11, Arrowhead 10 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Canyon del Oro 7, Gilbert National 6 (elim.)

Championship Game:
North Scottsdale 13, Canyon del Oro 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Hawaii State Tournament
Host - Makakilo Kapolei Honokai Hale (District 7)
At Pride Field

Participating Teams
District 1 Champions Kawaihau (Kapaa)
District 3-H Champions Hilo National
District 3-M Qualifier Central East Maui (Wailuku)
District 6 Champions Aiea
District 7 Champions Waipio (Waipahu)

Tournament Results:

Opening Round:
Aiea 13, Kawaihau 2 (5 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Central East Maui 18, Hilo National 0
Waipio 9, Aiea 1

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Kawaihau 10, Hilo National 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Waipio 3, Central East Maui 2 (7 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Aiea 12, Kawaihau 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Central East Maui 6, Aiea 5 (elim.)

Championship Game:
Waipio 10, Central East Maui 6 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Nevada State Tournament
Host - Carson City (District 1)
At Governor's Field

Governor's Field is located on Evalyn Drive in Carson City.

Participating Teams
District 1 Champions Washoe
District 2 Champions Paseo Verde (Henderson)
District 3 Champions Elko
District 4 Champions Mountain Ridge (Las Vegas)

Tournament Results:

Opening Round:
Mountain Ridge 15, Elko 4 (4 innings)
Washoe 14, Paseo Verde 6

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Paseo Verde 23, Elko 3 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Mountain Ridge 11, Washoe 7 (7 innings

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Paseo Verde 7, Washoe 6 (elim.)

Championship Game:
Mountain Ridge 11, Paseo Verde 1 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Northern California Divisional Tournament
Host - Vacaville Central (District 64)
At Centennial Park

Participating Teams
Section 1 Champions Napa National (District 53)
Section 2 Champions Sutter Area (District 2)
Section 3 Champions San Ramon (District 57)
Section 4 Champions Tri-City (Rocklin) (District 11)
Section 5 Champions Hollister National (District 9)
Section 6 Champions River Park (Fresno) (District 10)

Tournament Results:

Opening Round:
River Park 13, Sutter Area 2 (4 innings)
Hollister National 3, Tri-City 2

Winner's Bracket Semifinals:
Napa National 4, River Park 2
Hollister National 5, San Ramon 2

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Tri-City 9, Sutter Area 4 (elim.)
San Ramon 7, River Park 6 (11 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Napa National 4, Hollister National 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Tri-City 10, San Ramon 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Hollister National 12, Tri-City 6 (elim.)

Championship Game:
Napa National 6, Hollister National 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Southern California Divisional Tournament

Southern California - North Sub-Divisional Participants
Section 1 Champions Moorpark (District 13)
Section 2 Champions Northridge City (District 40)
Section 3 Champions San Dimas (District 20)
Section 4 Champions El Segundo (District 36)
Section 5 Champions South Sunrise (District 30)

Southern California - South Sub-Divisional Participants
Section 6 Champions Rancho Buena Vista (Vista) (District 70)
Section 7 Champions Sweetwater Valley (Bonita) (District 42)
Section 8 Champions Victorville Ribbons (District 49)
Section 9 Champions Corona National (District 72)
Section 10 Champions Ocean View (Huntington Beach)

Tournament Results:

Southern California - North Sub-Divisional
Host - Central Redondo (Redondo Beach) (District 36)
At Perry Park

Perry Park is located at 2301 Grant Avenue in Redondo Beach.

Opening Round:
Northridge City 14, South Sunrise 1 (6 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Moorpark 7, San Dimas 6
El Segundo 3, Northridge City 0

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
South Sunrise 7, San Dimas 5 (7 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
El Segundo 4, Moorpark 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Northridge City 12, South Sunrise 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Northridge City 18, Moorpark 2 (elim.)

Championship Series:
Northridge City 9, El Segundo 0
El Segundo 6, Northridge City 5 (TITLE)

Southern California - South Sub-Divisional
Host - Tijeras Creek (Rancho Santa Margarita) (District 68)
At Tijeras Park

Opening Round:
Rancho Buena Vista 5, Corona National 2

Winner's Bracket Semifinals:
Victorville Ribbons 9, Sweetwater Valley 4
Ocean View 8, Rancho Buena Vista 4 (7 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Sweetwater Valley 14, Corona National 6 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Rancho Buena Vista 5, Sweetwater Valley 4 (7 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Ocean View 4, Victorville Ribbons 3

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Rancho Buena Vista 10, Victorville Ribbons 2 (elim.)

Championship Series:
Ocean View 10, Rancho Buena Vista 9 (TITLE)

Southern California Championship Series
Host - Tijeras Creek (Rancho Santa Margarita) (District 68)
At Tijeras Park

Ocean View 8, El Segundo 6
El Segundo 1, Ocean View 0 (7 innings)
Ocean View 10, El Segundo 0 (5 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Utah State Tournament
Host - Cedar American and Cedar National (Cedar City)
Championship Game at Cedar National (Cedar City)

NOTE: All Utah leagues compete in a single district tournament that serves as the state tournament. The winner advances to the West Region Tournament in San Bernardino.

Tournament Results:

Opening Round:
Hurricane 25, Snow Canyon 6
Cedar National 14, Dixie 2
Cedar American 21, Enterprise 4

Winner's Bracket Semifinals:
Washington 10, Hurricane 1
Cedar American 5, Cedar National 4

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Enterprise 8, Dixie 3 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Cedar National 28, Snow Canyon 1 (elim.)
Hurricane 9, Enterprise 8 (elim.)

Consolation Game (both already eliminated):
Snow Canyon 4, Dixie 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Washington 3, Cedar American 1

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Cedar National 11, Hurricane 1 (elim.)

Consolation Game (both already eliminated):
Enterprise 13, Snow Canyon 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Cedar National 4, Cedar American 1 (elim.)

Championship Game:
Washington 9, Cedar National 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
Region Tournament


Next Year
Region Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2011, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/12/2011