2011 Little League® Baseball West Region State Tournament Results
Unpage Home | West Region Main Page

West Region State Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
Region Tournament
2011

Next Year
Region Tournament
Arizona | Hawaii | Nevada | Northern California | Southern California | Utah

Click here to view 2011 West Region Tournament results.


Arizona State Tournament
Host - Canyon del Oro (Oro Valley) (District 5)
At James Kreigh Park

Participating Teams
Northern Arizona Sectional Champion Ahwatukee American (Phoenix) (District 13)
Northern Arizona Sectional Runner-Up McCormick Ranch (Scottsdale) (District 6)
Southern Arizona Sectional Champion Rio Rico (District 8)
Southern Arizona Sectional Runner-Up Gilbert National (District 14)

Tournament Results:

Winner's Bracket Final:
Rio Rico 10, Ahwatukee American 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Gilbert National 5, McCormick Ranch 4 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ahwatukee American 27, Gilbert National 11 (elim.)

Championship Game:
Rio Rico 8, Ahwatukee American 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Hawaii State Tournament
Host - Central East Maui (Wailuku) (District 3)
At War Memorial Little League Fields

Participating Teams
District 1 Champions Kaneohe
District 3-H Champions West Coast-North Hawaii (Waikoloa)
District 3-M Champions Central East Maui (Wailuku)
District 6 Champions Aiea
District 7 Champions Makakilo Kapolei Honokai-Hale

Tournament Results:

Opening Round:
Kaneohe 4, Aiea 3

Winner's Bracket Semifinals:
Makakilo Kapolei Honokai-Hale 9, West Coast-North Hawaii 1
Central East Maui 7, Kaneohe 1

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
West Coast-North Hawaii 9, Aiea 2 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Kaneohe 9, West Coast-North Hawaii 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Makakilo Kapolei Honokai-Hale 3, Central East Maui 2

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Central East Maui 8, Kaneohe 5 (elim.)

Championship Series:
Central East Maui 8, Makakilo Kapolei Honokai-Hale 4
Central East Maui 8, Makakilo Kapolei Honokai-Hale 1 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Nevada State Tournament
Host - Silverado (Las Vegas) (District 2)
At Silverado Ranch Park

Participating Teams
District 1 Champions Carson City
District 2 Champions Silverado (Las Vegas)
District 3 Champions Elko
District 4 Champions Cheyenne (North Las Vegas)

Tournament Results:

Opening Round:
Cheyenne 11, Elko 0
Silverado 15, Carson City 14

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Carson City 9, Elko 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Silverado 10, Cheyenne 8

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Carson City 4, Cheyenne 3 (elim.)

Championship Game:
Silverado 9, Carson City 6 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Northern California Divisional Tournament
Host - Chico Eastside (District 47)

Participating Teams
Section 1 Champions Petaluma Valley (District 35)
Section 2 Champions Red Bluff (District 1)
Section 3 Champions Tassajara Valley (Danville) (District 57)
Section 4 Champions Lakeside (Granite Bay/Loomis) (District 54)
Section 5 Champions Aptos (District 39)
Section 6 Champions Madera National (District 10)

Tournament Results:

Opening Round:
Tassajara Valley 15, Aptos 2 (4 innings)
Lakeside 3, Madera National 2 (7 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Petaluma Valley 3, Tassajara Valley 1 (8 innings)
Red Bluff 5, Lakeside 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Lakeside 6, Aptos 5 (elim.)
Madera National 7, Tassajara Valley 5 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Red Bluff 4, Petaluma Valley 2

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Lakeside 7, Madera National 6 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Petaluma Valley 3, Lakeside 0 (elim.)

Championship Game:
Red Bluff 7, Petaluma Valley 5 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Southern California Divisional Tournament

Southern California - North Sub-Divisional Participants
Section 1 Champions Conejo Valley (District 13)
Section 2 Champions Encino (District 40)
Section 3 Champions La Verne (District 20)
Section 4 Champions El Segundo (District 36)
Section 5 Champions La Mirada (District 29)

Southern California - South Sub-Divisional Participants
Section 6 Champions Encinitas National (District 31)
Section 7 Champions Park View (Chula Vista) (District 42)
Section 8 Champions Fontana Community (District 71)
Section 9 Champions Canyon Springs (Moreno Valley) (District 24)
Section 10 Champions Ocean View (Huntington Beach) (District 62)

Tournament Results:

Southern California - North Sub-Divisional
Host - West Covina American (District 19)
At Cortez Park

Opening Round:
Encino 13, El Segundo 5

Winner's Bracket Semifinals:
Conejo Valley 9, La Mirada 6
Encino 16, La Verne 9

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
El Segundo 11, La Mirada 4 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
El Segundo 22, La Verne 8 (4 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Conejo Valley 4, Encino 3

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Encino 2, El Segundo 1 (elim.)

Championship Series:
Encino 16, Conejo Valley 5 (5 innings)
Encino 16, Conejo Valley 10 (TITLE)

Southern California - South Sub-Divisional
Host - Fountain Valley (District 62)
At Fountain Valley Recreation Center

Opening Round:
Park View 9, Encinitas National 6

Winner's Bracket Semifinals:
Ocean View 13, Fontana Community 2 (4 innings)
Canyon Springs 6, Park View 2

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Encinitas National 12, Fontana Community 8 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Park View 8, Encinitas National 5 (7 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Ocean View 5, Canyon Springs 1

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Park View 12, Canyon Springs 1 (elim.)

Championship Game:
Ocean View 5, Park View 4 (TITLE)

Southern California Championship Series
Host - West Covina American (District 19)
At Cortez Park

Ocean View 12, Encino 1 (4 innings)
Ocean View 11, Encino 1 (6 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Utah State Tournament
Host - Cedar American and Cedar National (Cedar City)
Championship Game at Cedar National (Cedar City)

NOTE: All Utah leagues compete in a single district tournament that serves as the state tournament. The winner advances to the West Region Tournament in San Bernardino.

Tournament Results:

Opening Round:
Cedar American 10, Enterprise 0
Snow Canyon 30, Hurricane 1
Cedar National 3, Dixie 1

Winner's Bracket Semifinals:
Washington 9, Cedar American 3
Cedar National 9, Snow Canyon 2

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Dixie 5, Hurricane 4 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Cedar American 8, Dixie 5 (elim.)
Snow Canyon 8, Enterprise 1 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Snow Canyon 10, Cedar American 7 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Washington 17, Cedar National 1

Consolation Games:
Enterprise 5, Hurricane 2
Enterprise 8, Dixie 6

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Snow Canyon 11, Cedar National 4 (elim.)

Championship Series:
Snow Canyon 8, Washington 1
Washington 5, Snow Canyon 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
Region Tournament


Next Year
Region Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2012, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/10/2012