2014 Little League® Baseball West Region State Tournament Results
Unpage Home | West Region Main Page

West Region State Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
Region Tournament
2014

Next Year
Region Tournament
Arizona | Hawaii | Nevada | Northern California | Southern California | Utah

Click here to view 2014 West Region Tournament results.


Arizona State Tournament
Host - Arizona District 2
At Rio Vista Community Park (Peoria)

Rio Vista Community Park is located at 8866 West Thunderbird Road in Peoria.

Participating Teams
District 1 Champions West Flagstaff
District 2 Champions Litchfield Park
District 3 Champions Paradise Valley North
District 4 Champions Casa Grande
District 5 Champions Tucson Western
District 6 Champions Mountain View (Scottsdale)
District 7 Champions Mesa American
District 8 Champions Nogales National
District 9 Champions Blythe (California)
District 10 Champions Prescott
District 11 Champions Mount Graham (Safford)
District 12 Champions Randolph (Tucson)
District 13 Champions Chandler National North
District 14 Champions Gilbert American

Tournament Results:

Opening Round:
Gilbert American 9, Blythe 3 (7 innings)
Randolph 9, Mesa American 1
Casa Grande 11, Mount Graham 3
Tucson Western 7, Prescott 3
Nogales National 6, Mountain View 1
Chandler National North 13, Paradise Valley North 0 (6 innings)

Winner's Bracket Quarterfinals:
Gilbert American 6, West Flagstaff 5
Randolph 17, Casa Grande 4
Tucson Western 9, Nogales National 2
Chandler National North 5, Litchfield Park 3

Elimination Bracket - Round 1 (fourteen teams remain):
Prescott 4, Mountain View 0 (elim.)
Mesa American 6, Mount Graham 3 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
Paradise Valley North 10, Casa Grande 5 (elim.)
Nogales National 7, Blythe 6 (elim.)
Prescott 6, West Flagstaff 3 (elim.) (7:45 p.m.)
Litchfield Park 9, Mesa American 2 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Gilbert American 8, Randolph 7
Chandler National North 13, Tucson Western 0

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
Paradise Valley North 1, Prescott 0 (elim.)
Nogales National 12, Litchfield Park 3 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Chandler National North 12, Gilbert American 1 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Nogales National 11, Randolph 10 (elim.)
Paradise Valley North 6, Tucson Western 3 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Paradise Valley North 10, Nogales National 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Gilbert American 11, Paradise Valley North 3 (elim.)

Championship Game:
Chandler National North 13, Gilbert American 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Hawaii State Tournament
Host - Makakilo Kapolei Honokai Hale (District 7)
At Pride Field

Participating Teams
District 1 Champions Kailua
District 3 Champions Central East Maui (Wailuku)
District 6 Champions Honolulu
District 7 Champions Waipio (Waipahu)

Tournament Results:

Opening Round:
Central East Maui 4, Waipio 3
Honolulu d. Kailua

Winner's Bracket Final:
Honolulu 6, Central East Maui 0

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Waipio d. Kailua (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Central East Maui 3, Waipio 1 (elim.)

Championship Game:
Honolulu 2, Central East Maui 0 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Nevada State Tournament
Host - Carson City (District 1)
At Governors Field

Governors Field is located at 500 Evalyn Drive in Carson City.

Participating Teams
District 1 Champions Reno National
District 2 Champions Paseo Verde (Henderson)
District 3 Champions Walker River (Yerington)
District 4 Champions Mountain Ridge (Las Vegas)

Tournament Results:

Opening Round:
Mountain Ridge 11, Paseo Verde 1 (4 innings)
Reno National 14, Walker River 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Paseo Verde 12, Walker River 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Mountain Ridge 11, Reno National 0 (5 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Paseo Verde 12, Reno National 4 (elim.)

Championship Game:
Mountain Ridge 7, Paseo Verde 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Northern California Divisional Tournament
Host - Cambrian Park (San Jose) (District 12)

Cambrian Park Little League is located at 3001 Ross Avenue in San Jose.

Participating Teams
Section 1 Champions Mill Valley (District 3)
Section 2 Champions Sutter Buttes (Yuba City) (District 2)
Section 3 Champions Pacifica American (District 52)
Section 4 Champions Woodcreek (Roseville) (District 54)
Section 5 Champions Gilroy (District 59)
Section 6 Champions Turlock American (District 73)
Section 7 Champions River Park American (Fresno) (District 10)

Tournament Results:

Opening Round:
Mill Valley 4, Sutter Buttes 3
Pacifica American 14, River Park American 4 (5 innings)
Woodcreek 10, Turlock American 5

Winner's Bracket Semifinals:
Mill Valley 4, Gilroy 3
Pacifica American 14, Woodcreek 6

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
River Park American 10, Turlock American 3 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Woodcreek 7, Sutter Buttes 6 (7 innings; elim.)
Gilroy 17, River Park American 15 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Pacifica American 12, Mill Valley 0 (4 innings)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Woodcreek 8, Gilroy 1 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Woodcreek 11, Mill Valley 5 (elim.)

Championship Game:
Pacifica American 17, Woodcreek 15 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Southern California Divisional Tournament

Southern California - North Sub-Divisional Participants
Section 1 Champions Thousand Oaks (District 13)
Section 2 Champions Encino (District 40)
Section 3 Champions Glendora National (District 20)
Section 4 Champions Manhattan (Manhattan Beach)
Section 5 Champions Long Beach (District 38)

Southern California - South Sub-Divisional Participants
Section 6 Champions Encinitas (District 31)
Section 7 Champions Sweetwater Valley (Bonita) (District 42)
Section 8 Champions Vineyard (Rancho Cucamonga) (District 71)
Section 9 Champions Canyon Lake (District 28)
Section 10 Champions Ocean View (Huntington Beach) (District 62)

Tournament Results:

Southern California - North Sub-Divisional
Host - West Covina National (District 19)
At Del Norte Park

Del Norte Park is located at the 1500 West Rowland Avenue in West Covina.

Opening Round:
Long Beach 12, Manhattan 1 (5 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
Long Beach 4, Thousand Oaks 2 (7 innings)
Glendora National 12, Encino 2 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Encino 10, Manhattan 6 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Long Beach 11, Glendora National 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Thousand Oaks 7, Encino 5 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Thousand Oaks 7, Glendora National 1 (elim.)

Championship Series:
Thousand Oaks 10, Long Beach 4
Long Beach 3, Thousand Oaks 2 (TITLE)

Southern California - South Sub-Divisional
Host - Fletcher Hills (El Cajon) (District 41)
At Mor Field

Fletcher Hills Little League is located at 2330 Center Place in El Cajon.

Opening Round:
Ocean View 7, Canyon Lake 4

Winner's Bracket Semifinals:
Encinitas 5, Vineyard 2
Sweetwater Valley 11, Ocean View 8

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Vineyard 13, Canyon Lake 6 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ocean View 15, Vineyard 4 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Encinitas 3, Sweetwater Valley 1

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ocean View 6, Sweetwater Valley 3 (elim.)

Championship Series:
Ocean View 6, Encinitas 4
Encinitas 9, Ocean View 4 (TITLE)

Southern California Championship Series
Host - Fletcher Hills (El Cajon) (District 41)
At Mor Field

Fletcher Hills Little League is located at 2330 Center Place in El Cajon.

Long Beach 12, Encinitas 2 (6 innings)
Encinitas 9, Long Beach 3
Encinitas 9, Long Beach 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Utah State Tournament
Host - Cedar American and Cedar National (Cedar City)
Championship Game at Cedar National (Cedar City)

NOTE: All Utah leagues compete in a single district tournament that serves as the state tournament. The winner advances to the West Region Tournament in San Bernardino.

Tournament Results:

Opening Round:
Enterprise 6, Morgan 3
Cedar American 13, Snow Canyon 1
Washington 12, Dixie 2
Cedar National 26, Parowan 4

Elimination Bracket - Round 1 (eight teams remain):
Snow Canyon 16, Morgan 2 (elim.)
Dixie 16, Parowan 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Cedar American 8, Enterprise 6
Washington 6, Cedar National 5

Consolation Game:
Parowan 26, Morgan 4

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Cedar National 7, Snow Canyon 0 (elim.)
Dixie d. Enterprise (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Dixie 10, Cedar National 8 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Washington 16, Cedar American 6

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Dixie 13, Cedar American 0 (elim.)

Championship Series:
Dixie 3, Washington 0
Dixie 15, Washington 8 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
Region Tournament


Next Year
Region Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2015, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/12/2015