2015 Little League® Baseball West Region State Tournament Results
Unpage Home | West Region Main Page

West Region State Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
Region Tournament
2015

Next Year
Region Tournament
Arizona | Hawaii | Nevada | Northern California | Southern California | Utah

Click here to view 2015 West Region Tournament results.


Arizona State Tournament
Pinal Mountain (Claypool) (District 11)

Participating Teams
District 1 Champions West Flagstaff
District 2 Champions Arrowhead (Glendale)
District 3 Champions Cactus/Horizon (Phoenix/Scottsdale)
District 4 Champions Casa Grande
District 5 Champions Tucson Western
District 6 Champions Arcadia (Scottsdale)
District 7 Champions Four Peaks (Mesa)
District 8 Champions Douglas
District 9 Champions Lake Havasu South
District 10 Champions Prescott
District 11 Champions Kearny
District 12 Champions Freedom (Tucson)
District 13 Champions Chandler National North
District 14 Champions Queen Creek (Mesa)

Tournament Results:

Opening Round:
Chandler National North 6, Tucson Western 3
Queen Creek 10, Freedom 5
West Flagstaff 10, Casa Grande 5
Cactus/Horizon 15, Lake Havasu South 2 (4 innings)
Douglas 12, Prescott 2 (5 innings)
Arrowhead 6, Kearny 4

Winner's Bracket Quarterfinals:
Chandler National North 14, Four Peaks 1 (4 innings)
Queen Creek 14, West Flagstaff 6
Douglas 14, Cactus/Horizon 4 (5 innings)
Arrowhead 9, Arcadia 2

Elimination Bracket - Round 1 (fourteen teams remain):
Prescott 7, Lake Havasu South 6 (8 innings; elim.)
Casa Grande 4, Freedom 3 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (twelve teams remain):
West Flagstaff 15, Kearny 1 (elim.)
Cactus/Horizon 15, Tucson Western 11 (elim.)
Four Peaks 12, Prescott 8 (elim.)
Arcadia 21, Casa Grande 11 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Chandler National North 12, Queen Creek 2 (4 innings)
Douglas 7, Arrowhead 6

Elimination Bracket - Round 3 (eight teams remain):
West Flagstaff 13, Four Peaks 3 (4 innings; elim.)
Arcadia 20, Cactus/Horizon 16 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Chandler National North 19, Douglas 0 (4 innings)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Queen Creek 8, Arcadia 7 (elim.)
Arrowhead 7, West Flagstaff 6 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Queen Creek 5, Arrowhead 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Douglas 7, Queen Creek 5 (elim.)

Championship Series:
Chandler National North 11, Douglas 1 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Hawaii State Tournament
Host - North Hawaii (Waimea) (District 3-H)
At Waimea Field

Participating Teams
District 1 Champions Kaneohe
District 3-H Champions Hilo
District 3-M Champions Central East Maui (Wailuku)
District 6 Champions Honolulu
District 7 Champions Waipio (Waipahu)

Tournament Results:

Opening Round:
Kaneohe 9, Central East Maui 8

Winner's Bracket Semifinals:
Waipio 2, Honolulu 0
Kaneohe 14, Hilo 0

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Central East Maui 10, Honolulu 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Waipio 5, Kaneohe 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Central East Maui 17, Hilo 2 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Central East Maui 12, Kaneohe 7 (elim.)

Championship Game:
Waipio 9, Central East Maui 3 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Nevada State Tournament
Host - (District 2)
At Arroyo Grande Sports Complex

Arroyo Grande Sports Complex is located at 298 North Arroyo Grande Boulevard in Henderson.

Participating Teams
District 1 Champions Washoe
District 2 Champions Paseo Verde (Henderson)
District 3 Champions High Desert (Fernley)
District 4 Champions Mountain Ridge (Las Vegas)

Tournament Results:

Opening Round:
Paseo Verde 16, High Desert 3
Washoe 10, Mountain Ridge 9

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Mountain Ridge 22, High Desert 0 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Paseo Verde 4, Washoe 3

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Mountain Ridge 7, Washoe 5 (elim.)

Championship Series:
Mountain Ridge 13, Paseo Verde 2
Paseo Verde 6, Mountain Ridge 4 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Northern California Divisional Tournament
Host - Stockton Western (District 8)
At Madison Park

Madison Park is located at the intersection of Michigan Avenue and Marine Avenue in Stockton.

Participating Teams
Section 1 Champions Petaluma Valley (District 35)
Section 2 Champions Red Bluff (District 1)
Section 3 Champions San Lorenzo (District 45)
Section 4 Champions Rocklin (District 11)
Section 5 Champions Cambrian Park (San Jose) (District 12)
Section 6 Champions Delta (Stockton) (District 8)
Section 7 Champions River Park American (Fresno) (District 10)

Tournament Results:

Opening Round:
River Park American 9, Petaluma Valley 4
Cambrian Park 6, Red Bluff 0
Rocklin 11, San Lorenzo 0 (5 innings)

Winner's Bracket Semifinals:
River Park American 6, Delta 3
Cambrian Park 14, Rocklin 1 (5 innings)

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Red Bluff 7, San Lorenzo 5 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Petaluma Valley 12, Rocklin 1 (4 innings; elim.)
Delta 10, Red Bluff 3 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Delta 17, Petaluma Valley 5 (5 innings; elim.)

Winner's Bracket Final:
Cambrian Park 7, River Park American 4 (7 innings)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
River Park American 5, Delta 4 (elim.)

Championship Game:
Cambrian Park 11, River Park American 0 (4 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Southern California Divisional Tournament

Southern California - North Sub-Divisional Participants
Section 1 Champions Goleta Valley South (District 63)
Section 2 Champions Sherman Oaks Southern (District 40)
Section 3 Champions Glendora American (District 20)
Section 4 Champions Manhattan (Manhattan Beach) (District 36)
Section 5 Champions Metropolitan/Pioneer (Santa Fe Springs) (District 29)

Southern California - South Sub-Divisional Participants
Section 6 Champions Encinitas (District 31)
Section 7 Champions Sweetwater Valley (Bonita) (District 42)
Section 8 Champions Fontana Southwest Police (District 71)
Section 9 Champions Orangecrest (Riverside) (District 24)
Section 10 Champions Ocean View (Huntington Beach) (District 62)

Tournament Results:

Southern California - North Sub-Divisional
Host - Ontario Western (District 23)
At Homer Briggs Memorial Park

Homer Briggs Memorial Park is located at 2009 South Oaks Avenue in Ontario.

Opening Round:
Manhattan 8, Goleta Valley South 2

Winner's Bracket Semifinals:
Sherman Oaks Southern 9, Metropolitan/Pioneer 0
Manhattan 9, Glendora American 7

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Metropolitan/Pioneer 7, Goleta Valley South 3 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Metropolitan/Pioneer 11, Glendora American 9 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Manhattan 10, Sherman Oaks Southern 5

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Sherman Oaks Southern 5, Metropolitan/Pioneer 4 (elim.)

Championship Series:
Sherman Oaks Southern 9, Manhattan 3
Manhattan 11, Sherman Oaks Southern 9 (7 innings; TITLE)

Southern California - South Sub-Divisional
Host - Ladera Ranch (District 68)
At Cox Park

Cox Park is located at 27623 Crown Valley Parkway in Ladera Ranch.

Opening Round (Saturday, July 25):
Encinitas 12, Fontana Southwest Police 8

Winner's Bracket Semifinals:
Sweetwater Valley 12, Orangecrest 5
Encinitas 5, Ocean View 2

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Orangecrest 16, Fontana Southwest Police 4 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Ocean View 11, Orangecrest 2 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Sweetwater Valley 6, Encinitas 2

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Ocean View 10, Encinitas 3 (elim.)

Championship Game:
Sweetwater Valley 7, Ocean View 4 (7 innings; TITLE)

Southern California Championship Series
Host - Ontario Western (District 23)
At Homer Briggs Memorial Park

Homer Briggs Memorial Park is located at 2009 South Oaks Avenue in Ontario.

Sweetwater Valley 9, Manhattan 6
Sweetwater Valley 18, Manhattan 5 (6 innings; TITLE)

Click here to return to the top of the page.


Utah State Tournament
Host - Cedar American and Cedar National (Cedar City)
Championship Game at Cedar National (Cedar City)

NOTE: All Utah leagues compete in a single district tournament that serves as the state tournament. The winner advances to the West Region Tournament in San Bernardino.

Tournament Results:

Opening Round:
Washington 10, Cedar American 0
Snow Canyon 8, Parowan 0
Cedar National 13, Enterprise 12

Winner's Bracket Semifinals:
Washington 11, Dixie 1
Snow Canyon 12, Cedar National 11

Elimination Bracket - Round 1 (seven teams remain):
Enterprise 11, Parowan 7 (elim.)

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Cedar National 8, Cedar American 7 (elim.)
Enterprise 11, Dixie 3 (elim.)

Consolation Games:
Parowan 11, Dixie 1
Cedar American 11, Parowan 10

Winner's Bracket Final:
Snow Canyon 11, Washington 3

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Cedar National 7, Enterprise 3 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Cedar National d. Washington (elim.)

Championship Series:
Snow Canyon 17, Cedar National 9 (TITLE)

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
Region Tournament


Next Year
Region Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2016, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 06/05/2016