2016 Wyoming Little League® District Tournament Results
Unpage Home | Wyoming Main Page

Wyoming District Tournament Results
Major Baseball Division



Prior Year
State Tournament
2016

Next Year
State Tournament

If you can provide 2016 district tournament results that are not listed on this page, please contact the Unpage.

District 1 | District 2

Click here to view 2016 Wyoming State Tournament results.


Wyoming District 1 Tournament
Host - Riverton

Tournament Results:

Opening Round:
Big Horn County 10, Lander 0

Winner's Bracket Quarterfinals:
Riverton 16, Kemmerer 1
Bridger Valley 6, Rock Springs 3
Cody 12, Green River 2
Big Horn County 8, Powell 1

Elimination Bracket - Round 1 (nine teams remain):
Kemmerer 7, Lander 3 (elim.)

Elimination Bracket - Round 2 (eight teams remain):
Green River 10, Powell 6 (elim.)
Rock Springs 13, Kemmerer 1 (elim.)

Winner's Bracket Semifinals:
Cody 12, Big Horn County 2
Riverton 10, Bridger Valley 1

Consolation Games - Round 1:
Powell 17, Lander 3

Elimination Bracket Quarterfinals (six teams remain):
Green River 13, Bridger Valley 3 (elim.)
Big Horn County 10, Rock Springs 3 (elim.)

Consolation Games - Round 2:
Powell 10, Kemmerer 4
Rock Springs 12, Bridger Valley 6

Consolation Games - Round 3:
Rock Springs 16, Powell 1

Winner's Bracket Final (Saturday, July 23):
Cody 5, Riverton 3 (Cody advances to state tournament as District 1 Seed #1)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain) (Saturday, July 23):
Green River 8, Big Horn County 0 (elim.)

Elimination Bracket Final (three teams remain) (Saturday, July 23):
Game 15 - Riverton 11, Green River 1 (elim.) (Riverton advances to state tournament as District 1 Seed #2)

Click here to return to the top of the page.


Wyoming District 2 Tournament
Host - Gillette

Tournament Results:

Opening Round:
Laramie 22, Rawlins 1

Winner's Bracket Semifinals:
Gillette 2, Torrington 1
Laramie 17, Cheyenne 5

Elimination Bracket Quarterfinals (five teams remain):
Torrington 22, Rawlins 2 (elim.)

Elimination Bracket Semifinal (four teams remain):
Torrington 12, Cheyenne 10 (elim.)

Winner's Bracket Final:
Laramie 5, Gillette 4

Elimination Bracket Final (three teams remain):
Gillette 14, Torrington 6 (elim.)

Championship Game:
Laramie 15, Gillette 2 (TITLE)

Laramie advances to the state tournament as District 2 Seed #1, and Gillette advance to the state tournament as District 2 Seed #2.

Click here to return to the top of the page.




Prior Year
State Tournament


Next Year
State Tournament

The Unpage brings you unprecedented tournament coverage.
Thank-you for visiting Unpage Publications!
Contact the Unpage.
Copyright © 2016, Unpage Publications. All rights reserved.
Last revision: 11/12/2016